Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кладенци и сондажи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Кладенци и сондажи

    Все трудни задачи задавате Особено пък и когато трябва да е за без пари. За мен чистото решение е нов сондаж в непосредствена близост до старият и този път обсаден както трябва с метална обсадна колона след като скалите в теренаимат склонност към подуване. Десетина метра сондаж не е чак толкова скъп, с другите решения има опасност да дадете почти същите пари и пак да няма резултат.

    Какви са опасностите в предложените решения: при набиването на нова желязна тръба в старата от ПВЦ ако сплескването е голямо вероятността ПВЦ тръбата да се скъса и начупи е доста голяма. Освен това като изтиквате радиално обратно материала около ПВЦ тръбата се уплътнява и лошо ще пропуска водата. Долу на забоя около филтъра на новата колона ще стои старият филтър от ПВЦ което също влошава водоотдаването. Искайте няколко примера за такива операции и проверете на място какво се е получило. Освен това искайте гаранции за дебита и да се плаща след като той се потвърди.

    Вторият вариант с изваждането на ПВЦ тръбата и спускане на нова стоманена колона /или дебело ПВЦ/ е по-добър. Въпросът е дали ще успее да я извади без да я скъса. Имаме примери в нефта където така при вадене късаме стоманени обсадни колони. Е, тук е по-плитко но пък е здраво прихванато и е тънко ПВЦ. Ако дърпа отгоре вероятността за късане е голяма, ако хване с тръболовка отдолу може и да намали риска но се съмнявам, че такива понятия като тръболовка и тръборезка са широко известни. Въобще плаче си за разработване на гама специализирани инструменти и технологии но отдавна ги няма БРВ-тата и държавното финансиране.

    Ако минете на вторият вариант непременно искайте да разработи призабойната зона, да я поочисти и т.н. И непременно пишете какво се е получило, темата с ремонт на хидрогеоложки сондажи е много интересна. Направо си заслужава откриването на нова тема.

    PS И да, тръба цол и половина при първият вариант е страшно малък диаметър.

    Коментар


    • От: Кладенци и сондажи

      Малко извън темата, ама като гледам какво се случва навън вода няма да ни трябва май тази година. То не може да вали през 15 мин. Преди малко 30 мин гърмя без да спре. В градината ми нищо не расте освен райграс-а, който направо полудява. Не мога да си довърша хралупата заради този дъжд.

      Коментар


      • От: Кладенци и сондажи

        Здравейте отново, много благодаря за мненията, елате на гости и ще почерпя!
        За 2-я вариант: доколкото си спомням колегата има специална машинка (снимана е някъде в темата, доста по-назад, верижно е, изглежда като свредел) с която ще разпробие старата пвц тръба, усуквайки я около себе си и измъквайки я навън (поне така си го представям). Не знам дали се спуска до дъното на сондажа или ще започне от сплесканата част, а и като не разбирам не съм се сетила да питам. Тук разпробиването е механизирано, и искаше над 1000 лв. за 9-10м. доколкото помня. Почвата е песъклива (района с.Цалапица, гр.Стамболийски, с.Куртово Конаре, с.Ново село) и предположението за сплескването (на ок. 5м. дълбочина, не се знае колко е сплескания участък и няма как да разберем) е заради тънката тръба и не добре дренирано около нея. В същото време трябва да решим и на колко метра да е "новия" сондаж, понеже е паднало нивото от няколко години и сигурно още ще пада. А както казах не искаме да дупчим на ново място, извън направената вече шахта, защото ще останем без градинка.
        За 1-я вариант с металната тръба човекът каза, че с по-голям диаметър няма как да набият, понеже ще е на ръка и предполагам заради казаното от Фред... Тук ми искат около 400лв. Обаче доколкото схванах гаранция-Франция...
        Та, май ще ни е по-евтино да поливаме от чешмата, колкото и да е грехота, особено пък ако тази година е все такова времето.
        Последно редактирано от Фани; 26-05-14, 12:52. Причина: допълнение
        ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

        Коментар


        • От: Кладенци и сондажи

          Ясно това с разпробиването, фактически той разширява сондажа вероятно с шнек. Цената 1000 лв за 8-10м ми изглежда много, все едно си е нов сондаж. Питайте няколко фирми за цените и сравнявайте, според мен ще са сравними с 1000 лв за 10 метра така че нов сондаж непосредствено до старият е по-добре. Отделно че може да се прави с желаната дълбочина, с добра засипка и т.н. Е, зависи и от фирмата. Доколкото разбирам проблемът е че сондата ще съсипе градинката

          Коментар


          • От: Кладенци и сондажи

            Здравейте, да се похваля вече имам два сондажа. Единият е 16м на Ф160, а другият е на ф113 на 20м и за него ще ми трябва потопяема помпа, но с дебит около 10-12куб.м на час по възможност по-евтина, защото поизпразних джобовете. За другия мога да ползвам бензинова помпа, защото водата е на около 7м и не спада.

            Коментар


            • От: Кладенци и сондажи

              Ето ТУК един един колега който се занимава с потопяемите помпи.

              Коментар


              • От: Кладенци и сондажи

                Разгледах ги, но тази, която ми хареса е ф100мм, а сондажа е Ф113 и няма да стане. Трябва ми с по-малък диаметър и с голям дебит.

                Коментар


                • От: Кладенци и сондажи

                  Имам усещането, че това което търсиш 10-12 куб.м/ч при този диаметър няма но все пак успех. Обади се на фирмата за консултация, може пък да те посъветват нещо.

                  Коментар


                  • От: Кладенци и сондажи

                    Диаметъра е такъв, защото е проучвателен сондаж. Другият също беше с такъв диаметър, но го разширихме. Преди това обаче беше направено водочерпене и параметрите бяха дадени на професор геолог, който изчисли относителният дебит на двата сондажа. Горният, този които не го разширихме има по-голям относителен дебит, но нивото на водата е по-ниско и немога да използвам моторната помпа, и затова разширихме другият, а този евентуално догодина и то по финансови причини....Сондьора ми обясни, че дебита на сондажа зависи повече от дълбочината, а не толкова от диаметъра. П.П Има помпа с диаметър Ф74мм и дебит 9куб.м на час, но е Грундфос и цената ми е висока, затова търся нещо по-евтино....сондьора каза, че имало и китайски, но спрели вноса на тези с големия дебит.
                    Последно редактирано от stanli77; 17-06-14, 20:41.

                    Коментар


                    • От: Кладенци и сондажи

                      Немога да бъда съгласен че дебита зависи от дълбочината а не от диаметъра.Помисли малко;преминаваш през водният пласт и сондираш във водоупор примерно 15м на ф113 или сондираш във водоупор на ф850мм 2м.Дебита на пласта е един единственно това че ще събираш повече вода черпиш и пак си на същия дебит.При нас има помпи с напор 50м на 1цол 5400л на час---цена 275лв производител Италия диаметър ф75мм без поплавък монофазна 750вата.

                      Коментар


                      • От: Кладенци и сондажи

                        Дори и така да е разликата между диаметъра на двата сондажа е само 47мм, а от разширения вадя 3,5л/сек с моторната помпа. така, че не вярвам другия сондаж да не може да извади 9куб.м на час.

                        Коментар


                        • От: Кладенци и сондажи

                          Малко снимки от последният сондаж в с.Крушуна--крушунските водопади.Въпреки че сондирахме на дълбоко в мергел дебита си е един и същ.Единият от клиповете в сондажни машини е от там.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20140612_120251.jpg
Прегледи:1
Размер:184.8 КБ
ID:5594855Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20140612_120239.jpg
Прегледи:1
Размер:186.1 КБ
ID:5594856Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20140612_120222.jpg
Прегледи:1
Размер:141.8 КБ
ID:5594857Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20140612_120215.jpg
Прегледи:1
Размер:159.2 КБ
ID:5594858

                          Коментар


                          • От: Кладенци и сондажи

                            какви метри врътна там и какъв дебит излезе ???

                            Коментар


                            • От: Кладенци и сондажи

                              Водата излезе след два дни.Иначе три метра глина;два метра скала не плътна и два мергел.Като дебит не е много прави три метра воден стълб но диаметъра е ф400 защото на ф850 неможеше.За 15мин. вдига 60см --съдя по височината на бибото.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20140619_155856.jpg
Прегледи:1
Размер:195.7 КБ
ID:5594883

                              Коментар


                              • От: Кладенци и сондажи

                                Интересува ме има ли вариант в сондажа ф113 да пусна помпа с диаметър 98мм, като двигателя може да бъде с маслено или водно охлаждане и с дебит 12куб.м/час?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X