Обява

Свий
Няма добавени обяви.

SR-71 Blackbird

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: SR-71 Blackbird

    Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
    Да, защото SR-71 е замислен като пълен разузнавач и височинна снималка. Hикога не са го предвиждали за бой, а и не се предполага, че на тази височина и при тази скорост ще има с кого. И се оказват прави. И до ден днешен не са много самолетите, които могат да се похвалят с такива характеристики и да му направят прехват (друг е въпроса, че вече излезнаха видове ракети, които могат да го направят). Докато в Миг-25 са заложени малко повечко функции, а не само разузнаване. Предвижда се и за височинен прехващач с прилежащото за целта въоръжение.

    Именно, и аз за същото говоря.


    Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение


    Е не знам до колко са официални. Летците знаеха и го правеха, ние вече го знаем, гърците и турците и те го знаеха. Всъщност важеше и реципрочното. Колко пъти са се припотявали ракетните разчети на ЗРК по турското направление. Докато им загреят ламповите апаратури, той турчина влезнал, обиколил и излезнал. А най се здухваха комшите от невзръчния Ка-25С. На времето са му имали доста респект.
    И аз лично няколко пъти се припотявах от турските ни комшии, та освен ракетните разчети и ние, нали сме си най-близки колеги.И това в по-ново време, но все пак преди да влезем в НАТО.
    Всеки трети е шести

    Коментар


    • От: Blackbird

      Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
      Изгледах първите две филмчета, а и съм чел доста за SR-71, но не се натъкнах даже на слух, да е летял над СССР или друга страна от ВД (който помни какво е това). Бойните мисии са били все над места където се воюва, ама с по-старичко оръжие. Също не видях да може да направи нещо, което да не могат да направят спътниците. Даже тогавашните. От гледна точка на задачата "разузнаване" е безмислено скъп начин за събиране на информация. Пари на вятъра...
      SR-71 е летял над Русия и останалите от ВД. Всъщност, главно там е летял. Над цялата източна Европа, над целия руски север и далечния изток, над Кавказ, Черно море и средна Азия. Единствено за централно-европейската част на Русия - аз поне не знам. Също така, не знам да е пресичал над Русия, маршрутите винаги са били по продължение (успоредно) на границите. Имало е периоди, когато базираните в Япония самолети са правили по няколко навлизания във въздушното пространство на Русия дневно. Полетите над Русия престават във втората половина на '80-те, което е колкото поради появата и насищането с МиГ 31 - толкова и следствие настъпилото по това време политическо разведряване. Летял е и над други „горещи точки“ - Виетнам, Близкия изток, Афганистан. Не знам какво имаш предвид под „по-старичко оръжие“, но навсякъде там е бивало налично най-новото, с което се е разполагало към съответният момент изобщо. Във Виетнам е имало нарочна ПВО-формация, имаща единствена задача - сваляне на Блекбърд. Това е единственият тип самолет, несвалян там - и от двете (три/четири/петте) страни. Отделно, нали не се съмняваш, че във Виетнам и Близкия изток, срещу него са летели „Ван Ю Ша“ и „Иван бин Аладин“ .
      Колкото до ефективността му като разузнавач. Вече е казано достатъчно за „гъвкавостта“ на самолета по принцип, сравнен със сателит. Но не е само това, има ред задачи, които спътникът не може да изпълни - като фотограметрични например. Отделно, предвид нивото на фотографската техника, цели щабове аналитици са дзепали спътниковите снимки, направени от 100 и повече километра, и са разсъждавали: „какво е искал да каже авторът“ - нещо в много по-малка степен проблемно от 30 километра. Друг аспект (изобщо незасегнат и затова ще наблегна на него) на разузнаването със самолет е, че прелитайки над дадена територия, той задейства цялата ПВО-система - местонахождение и брой на станциите; мобилни, или не; време на реакция, начин на реакция; вид и количество ПВО-авиация; ПЗРК; параметри на всички тези оръжейни системи; тактика и изобщо организация на действията и т. н. и т. н. Когато престават да навлизат във въздушното пространство на Русия (споменатата втора половина на '80-те), точно това остава прилаганият начин на разузнаване. Впрочем, точно това беше основното приложение и начин на работа, и на нашите МиГ 25, за които е станало въпрос.

      Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
      Значи сотката е мислен за стратегически бомбардировач-ракетоносец, носещ две ракети и още в самото начало, след няколкото полета, са били готови с поръчката на 250 бройки.В случая бройката е много важна, тя показва много добре за какво е мислен и какво би било предназначението му.Нищо общо с блекбърда, освен скоростта и произтичащата от нея условна неуязвимост за средствата на ПВО.
      ЗА Т-4, в контекст на нещо различно от бомбардировач, ти в момента за пръв път говориш, в цялата тема. Досега, той се споменаваше единствено дотолкова-доколкото ставаше въпрос за титан и единствено в тази връзка. Сега - какви сметки си правили, пък какво в края на краищата успели - са едни много различни неща. Може да им се щяло не 250, а 2500, ма се е получило ...нищо (всъщност, като резултат на интригите си, Туполев „пласира“ Ту-26 де).
      Нали знаеш нашенската: „Едно е да искаш, друго е да можеш - трето и четвърто е да го направиш...“!
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • От: Blackbird

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        ...всъщност, като резултат на интригите си, Туполев „пласира“ Ту-26 де...!


        До кога ще пълниш темата с невярни факти и глупости?! Вече само в тази темата два пъти те хващам в крачка за лъжите. За твое сведение, Ту-26 е съвсем друга бира.

        Коментар


        • От: Blackbird

          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение

          Досега, той се споменаваше единствено дотолкова-доколкото ставаше въпрос за титан и единствено в тази връзка. Сега - какви сметки си правили, пък какво в края на краищата успели - са едни много различни неща. Може да им се щяло не 250, а 2500, ма се е получило
          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
          Когато единственият летящ екземпляр на „Сотката“ извършва няколкото си, няколко-минутни полета (така и не преминава скоростта на звука), SR-71 е вече десетина години в експлоатация! Нейната несъстоятелност е резултат на дълга причинно-следствена верига, в която липсата на адекватни двигатели е основен, а неовладяната технология на титана - вторият по значение фактор. Апаратните интриги на Туполев „слагат точката“.
          Явно споменат и във връзка със свръх звуковата скорост и други неща...и леко сравнение с блекбърда, с който са мислени за съвсем различни задачи, та все едно кой и от кога е в експлоатация(когато говорим за т-4 е абсолютно без значение блекбърда от кога е в експлоатация, а както се оказа руснаците са имали възможността за прилагането на титаниеви сплави в самолетостроенето)...
          Всеки трети е шести

          Коментар


          • От: Blackbird

            Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
            До кога ще пълниш темата с невярни факти и глупости?! Вече само в тази темата два пъти те хващам в крачка за лъжите. За твое сведение, Ту-26 е съвсем друга бира.
            Ще продължавам да не ти влизам в тона - едни там седем години, по съответното време, това е положението.
            Хващаш няма да казвам какво (вж. горния ред).
            Наработки от програмата Т-4, без спор и съмнение са ползвани за Ту-160 - разбира се. Точно на Туполев са предоставени и точно той се възползва именно защото точно той реализира „алтернативата“ на Т-4. Когато става ясно, че „Сотка“ няма да има (съвсем не без неговото участие), той налага - уж като по-евтино, рационално и постижимо - да доработи и модифицира Ту-22. Самолетът, който представя, няма нищо общо с него (и е жалък спрямо замисъла на Сотката), но дълги години в Русия упорити държаха той да е именно Ту-22М (сега пак гледам е така).
            Така че точно за тази бира говорим!



            Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
            ...и леко сравнение с блекбърда...
            Та тя цялата тема е за Блекбърда. И не аз съм този, който вкара Т-4 в нея. Инак съм съгласен, че сравнението е несъстоятелно и точно това ми е тезата през цялото време, доколкото съм писал от този аспект. Титанови сплави не са били в състояние да прилагат - в противен случай да са го направили. Защото желание са имали - категорично.

            пп
            Това за скоростта е вметка в скоби.
            Последно редактирано от davc; 26-02-14, 13:32.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • От: SR-71 Blackbird

              Цитат:

              Т-4 («сотка») — ударно-разведывательный бомбардировщик-ракетоносец ОКБ Сухого. Предназначался для уничтожения авианосных ударных групп противника и ведения стратегической разведки. (С)

              Ту-160 (заводское обозначение: изделие 70, по кодификации НАТО: Blackjackрус. блэкджек) — сверхзвуковой стратегический бомбардировщик-ракетоносец с крылом изменяемой стреловидности, разработанный в ОКБ Туполева в 1970-х-1980-х годах.

              Само да ти подскажа, понеже си НЕКОМПЕТЕНТЕН, че общото между тези два абсолютно различни самолета две думи - бомбардировщик-ракетоносец. Цели и задачи за тях са различнни, ОКБ-та са също, концепцията - и тя е различна. Ако трябва още нещо да ти обяснявам, то аз ще съм аут. Не обичам да обяснявам общоизвестни неща на никой. С фарисеи в спор не влизам, не виждам смисъл.

              Коментар


              • От: SR-71 Blackbird

                Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                ...то аз ще съм аут...
                Това не е лоша идея - подкрепям!
                А защо преповтаряш общоизвестни неща (ни в клин, ни в ръкав) - съм в недоумение. Може би се надяваш сам ти да ги асимилираш...
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • От: SR-71 Blackbird

                  Т-4 никогда не развивал свърхзвукова скорост - първата лъжата на davc, Т-4 бил спрян заради Ту-26 - втората лъжата на davc... Няма смисъл да се дискутира с човек, излъгал два пъти в една тема за едно денонощие.

                  Коментар


                  • От: SR-71 Blackbird

                    Иначе при доближаване на SR-71 до границата на СССР веднага се пускала команда Дрофа, и аз лично не помня някога дори и случайно SR-71 да нарушавал Госграницата. Щото от нашата страна винаги го чакали с нетърпение.

                    Коментар


                    • От: SR-71 Blackbird

                      Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                      ...Т-4 бил спрян заради Ту-26...
                      Такова нещо дори и не съм казал! (Което не значи, че нещо друго не е вярно)
                      Това:
                      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                      ...Нейната несъстоятелност е резултат на дълга причинно-следствена верига, в която липсата на адекватни двигатели е основен, а неовладяната технология на титана - вторият по значение фактор. Апаратните интриги на Туполев „слагат точката“...
                      е нещо съвсем различно.
                      И категорично не е някаква езикова бариера причината да си търсиш повод за демонстрираната арогантност...
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • От: Blackbird

                        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                        ... всъщност, като резултат на интригите си, Туполев „пласира“ Ту-26 де...“!

                        Коментар


                        • От: SR-71 Blackbird

                          Колкото и да се джафкате фактите са следните:
                          Няма свален SR-71 при бойни действия (загубени при експлоатацията има)..
                          Има свален МИГ-25 при бойни действия при пряко единоборство...
                          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                          Коментар


                          • От: SR-71 Blackbird

                            Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                            Колкото и да се джафкате фактите са следните:
                            Няма свален SR-71 при бойни действия (загубени при експлоатацията има)..
                            Има свален МИГ-25 при бойни действия при пряко единоборство...
                            Напълно съм съгласен.
                            Само не разбрах защо се сравняват тези 2 самолета? Та те нямат нищо общо по между си. Това, че Миг-25 има И разунзавателен вариант (сред редица др. модификации), не значи автоматично, че е еквивалент на SR-71.
                            Айде да се опитаме да свикнем с мисълта, че американците имат самолети, които нямат руски аналог. Както и ,че руснаците имат самолети, които нямат американски аналог.

                            P.S. Титана, който се съдържа в Миг-25 е 8% от всички използвани в него материали. А има и около 5-6 кила сребро с охладително предназначение.
                            P.S. Има серизни основания, че НЛО около Ареа 51 са реални . ... Под формата на наследник на SR-71- програма "Аврора".
                            Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                            Коментар


                            • От: Blackbird

                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              ...нищо (всъщност, като резултат на интригите си, Туполев „пласира“ Ту-26 де).
                              davc-e, явно и двамата сме чели поредиците книги за авиацията на Иван Бориславов от края на миналия век, и може да сме му се предоверили. Ако не се лъжа, той лансираше идеята за "галеникът на Партията" Туполев и за отритнатите други КБ-та. Не му знам източниците на човека, но трябва да се сверят още поне на едно място. Че виж сега как ти отнесе негативите от руснаци и русофили

                              Коментар


                              • От: Blackbird

                                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                                А защо преповтаряш общоизвестни неща (ни в клин, ни в ръкав) - съм в недоумение. Може би се надяваш сам ти да ги асимилираш...
                                Чакай сега, че ти нали по-нагоре правиш същото

                                Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                                davc-e, явно и двамата сме чели поредиците книги за авиацията на Иван Бориславов от края на миналия век, и може да сме му се предоверили. Ако не се лъжа, той лансираше идеята за "галеникът на Партията" Туполев и за отритнатите други КБ-та. Не му знам източниците на човека, но трябва да се сверят още поне на едно място. Че виж сега как ти отнесе негативите от руснаци и русофили
                                Другите КБ-та са били отритнати, но не е било за постоянно.В случая с т-4 е било точно така и един перспективен проект показал от самото начало доста високи характеристики е убит именно за да излезе напред Туполев.Добре известен е факта, за разменените реплики между Сухой и Туполев, когато Туполев се обръща към Сухой с думите "Не можете да ме победите, та Вие сте мой ученик!", Сухой отговаря - "Ще Ви победя именно защото съм ваш ученик!" Но мисля, че темата за т-4 е изчерпана и повече няма място в тази тема.
                                Всеки трети е шести

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X