Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Правя си лодка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Правя си лодка

    Чудесна идея колега, аз преди години си правих подобна плоскодънна лодка, но използувах изцяло дърво, но това не е важното, мисълта ми е за импрегнацията на шперплата. Не ти трябва смола, ще натежи конструкцията. Става идеално с ГОРЕЩ безир - маже се, докато не избие от другата страна на материала, след което се запечатва с нитроцеулозен лак и заспива. Моята ми служи вярно 5 години, после ми я откраднаха. Ти ме подсети какво да правя в свободното си време.Благодаря.

    Коментар


    • #17
      До: Правя си лодка

      Оригиналният модел е съставен от 4 полипропиленови плоскости с дебелина 10мм. Може да се мисли за заместител на полипропилена, като той трябва да е лек, здрав, гъвкав и по-евтин.

      Ето и другите линкове:
      Хубави и подробни снимки: http://www.tackletour.com/reviewportabote.html

      Особено ценен, в края има линкове към следващите стъпки: http://www.nfdc.net/home/cbdb/barqui...20boat%20l.htm

      http://www.nfdc.net/home/cbdb/barquito%20X.htm

      http://www.nfdc.net/home/cbdb/barquito%20links.htm

      Клипове:
      http://www.youtube.com/watch?v=QGtBkS17F0w

      http://www.youtube.com/watch?v=ZX6OrS9gkpE


      Цялото инфо, което съм поместил, касае основно направата на сгъваема лодка, но като гледам колега spoko, ти си се насочил към друг вариант, което едва ли ще е пречка да преосмислиш концепцията и да се пробваш да направиш и подобна лодка.
      Бих подкрепил всеки ентусиаст, тъй като аз съм с две леви ръце и то от клуба "Ръцете ми пречат", та затова не бих се впрегнал лично да го правя.
      Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

      Коментар


      • #18
        До: Правя си лодка

        Честит ви Св. Георги. Много Ви благодаря за съветите. Това с поставянето на стиропор е добра идеа, която ми мина и на мен през
        кукумицина, особено като знам как плувам / докато ме извадят /.Бордовете са високи х 50 см. Нямам си и на идея това много ли е или малко, но като влезна в лодката и ми се струва добре. Надявам се да не е много тежка около 50 - 60 кг. което ме устройва. Ще се ползва от двама човека като за стъпване по пода мисля да си
        направя дървена скара, която да е от 2 части и да я возя в колата. За моторче се замислям още отсега, около 4 - 5 кончета, но засега ще си пооправя фигурата с грЕбане. Още нямам и гребла, но за тях ми е рано да мисля. дано успея със снимките тоз път.
        Прикачени файлове
        Honda CR-V I 2000 г.
        0 осем 96 осем три 3 сто и 10

        Коментар


        • #19
          До: Правя си лодка

          Добре де, няма ли някой да се опита да направи сгъваема лодка?
          Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

          Коментар


          • #20
            До: Правя си лодка

            Колега, сега е времето да помислиш за възможния извънбордов двигател за който лодката ще е пригодна:
            Прикачени файлове

            Коментар


            • #21
              До: Правя си лодка

              Първоначално публикуван от GODzillata Преглед на мнение
              Добре де, няма ли някой да се опита да направи сгъваема лодка?
              Май ще съм аз, благодарение на линковете които пусна се запалих по този вариант.

              Коментар


              • #22
                До: Правя си лодка

                Първоначално публикуван от MAP Преглед на мнение
                Колега, сега е времето да помислиш за възможния извънбордов двигател за който лодката ще е пригодна:
                За да сме съвсем точни широко използваните ботуши са:
                1. М - къс 15 инча т.е. 381мм
                2. МЛ - дълъг 20 инча или 508мм.
                Има и по дълги,ама те са друга риба.Успех в начинанието.

                Коментар


                • #23
                  До: Правя си лодка

                  Имам запитване за ширината на изрязаната част от транеца, където се монтира двигателя. Бордовете са ми високи 50 см., но височината на транеца от кила до най-горния ръб е 62 см. Разликата от 12 см. идва от там, че дъното не е съвсем плоско. утре ако ми остане време след работа ще трябва да го преправям. Лошото е, че вече изрязах и напаснах задната плоскост, която е малко по-дебела 12 мм., но без грешки неможе. Мисля шперплатовите плоскости първо да ги лепя с EXSPRES FIX и след това веднага с винтовете, които имам. На няколко места вече съм ги фиксирал за по-лесен монтаж по-късно. Имам в предвид, че след като напасна всички плоскости ще ги сваля за грундирване на рамката и след това да ги поставя окончателно. Относно смолата Епоксидна или Полиестерна . Аз лично съм се насочил към Полиестерна, но ако някой с опит и с двете смоли даде съвет няма да е лошо. Намерих в гаража и една бака с епоксидна, но е малко старичка. Трудно се гребе/ влачи /.
                  Honda CR-V I 2000 г.
                  0 осем 96 осем три 3 сто и 10

                  Коментар


                  • #24
                    До: Правя си лодка

                    Ширината на изрязаната част обикновено е една трета от ширината на транеца. Височината над кила е в зависимост от ботуша на мотора - 381 или 508мм. Освен това там където ще е закрепен мотора е добре дебелината да е около 30мм.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Правя си лодка

                      Първоначално публикуван от lama69 Преглед на мнение
                      Май ще съм аз, благодарение на линковете които пусна се запалих по този вариант.
                      Браво, браво!

                      Според мен този вариант е за предпочитане и добре си се насочил!
                      Очакваната сума за материали е около 200 лв.
                      Лодката е компактна, като се сгъне става като дъска за сърф.
                      Лека е, с един двигател от 5 коня ще хвърчи.

                      Стискам палци и с нетърпение ще следя прогреса, а ако се докопам до друга полезна информация, веднага ще я постна.
                      Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

                      Коментар


                      • #26
                        До: Правя си лодка

                        Първоначално публикуван от spoko Преглед на мнение
                        Имам запитване за ширината на изрязаната част от транеца, където се монтира двигателя. Бордовете са ми високи 50 см., но височината на транеца от кила до най-горния ръб е 62 см. Разликата от 12 см. идва от там, че дъното не е съвсем плоско. утре ако ми остане време след работа ще трябва да го преправям. Лошото е, че вече изрязах и напаснах задната плоскост, която е малко по-дебела 12 мм., но без грешки неможе. Мисля шперплатовите плоскости първо да ги лепя с EXSPRES FIX и след това веднага с винтовете, които имам. На няколко места вече съм ги фиксирал за по-лесен монтаж по-късно. Имам в предвид, че след като напасна всички плоскости ще ги сваля за грундирване на рамката и след това да ги поставя окончателно. Относно смолата Епоксидна или Полиестерна . Аз лично съм се насочил към Полиестерна, но ако някой с опит и с двете смоли даде съвет няма да е лошо. Намерих в гаража и една бака с епоксидна, но е малко старичка. Трудно се гребе/ влачи /.
                        Би било добре да се съобразиш със съвета на колегата относно дебелината на задната дъска. Или бежи още една и ги слепяй двете или усилвай металната конструкция/по труден за правилни сметки вариант. За тази конструкция ти е достатъчен 2.5 коня двигател или Ел. Още от сега си прецизирай местата на пейките/просто клякай като квачка в полог/ тъй като и те са част от основното укрепване на конструкцията и те пазят от излишно тегло. Много е важно да си уточниш и местата на греблата.Просто докато е време не забравяй, че първо трябва да ти е приятно и удобно с нея часове а после ще мислим как да я качваме на джипката. А за зоните против потъване просто още не мисли. Те ще си доидат от само себе си и ще ти дам материал който пасва и запълва точно там където си поискаш.
                        Срещу едно кръгче естествено
                        GPS системи https://www.easytracking.bg/
                        Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

                        Коментар


                        • #27
                          До: Правя си лодка

                          Първоначално публикуван от lama69 Преглед на мнение
                          Май ще съм аз, благодарение на линковете които пусна се запалих по този вариант.
                          Някакъв напредък?
                          Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

                          Коментар


                          • #28
                            До: Правя си лодка

                            колеги, малко се поизгубих, но отхвърлих доста работа. Преправих транеца, както трябва и сега след сглобяването съм готов за смола. За захващането на греблата съм сложил (заварил) тръбички в които ще поставям вилките за греблата. Монтирах и две летви надлъжно х 1 от всяка страна за поставяне на пейки. Чакам мнения и съвети относно вида на смолата.
                            Honda CR-V I 2000 г.
                            0 осем 96 осем три 3 сто и 10

                            Коментар


                            • #29
                              До: Правя си лодка

                              Първоначално публикуван от spoko Преглед на мнение
                              колеги, малко се поизгубих, но отхвърлих доста работа. Преправих транеца, както трябва и сега след сглобяването съм готов за смола. За захващането на греблата съм сложил (заварил) тръбички в които ще поставям вилките за греблата. Монтирах и две летви надлъжно х 1 от всяка страна за поставяне на пейки. Чакам мнения и съвети относно вида на смолата.
                              Полиестрна двукомпонентна. Мисля, че в Русе я правят.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Правя си лодка

                                Продължавай в същия дух!
                                Преди време бях вземал от бибилиотека (гр.Варна) една руска книжка в каято имаше дадени подробни чертежи на малки лодки,които са си правили разни любители. Имаше много полезна информация,но сега не мога да ти кажа подробности, защото я върнах.Спомням си обаче , че за да може сам човек да качи лодка на колата се правят лостови механизми и направляващи профили (върху покрива ) по ,които се плъзга лодката.
                                Ако разбираш руски език се разрови из руските сайтове - има доста полезна информация.
                                Успех в майсторенето!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X