Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ФОТОСОЛАРНА ЛОДКА-Каква лодка да купя

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ФОТОСОЛАРНА ЛОДКА-Каква лодка да купя

    По принцип си падам много по фотографията снимам от 1971г с прекъсване от 1990 до 2005 (икономически причини).Обичам да снимам неща които не са снимани много много но си заслужава трудът защото след това се чувствам много удоволетворен.Та преди две или три години със синът бяхме на Керамоти и решихме да снимаме делтата на р.Места-стигането до там си беше истинско преживяване(пътувахме с миниван нямам джип) тогава разбрах че отиването до делтата на Места с лодка е елементарно.В началото на лятото във Джъмбо видях лодка за 120 лв(купих я). и реших че с нея ще стигна до делтата е да ама не оказа се че то си иска един ден да гребеш а аз нямах такова.Та така се роди идеята да си купя ел. двигател за лодка и акумулатор .Постепенно купих това онова и сега оборудването е следното лодка-надуваема-2.98m 2Бр. спасителни жилетки ел. двигател-0.48 Kw Акумулатор-13.2V 40 Ah LiFePо4-окомплектован с BMS-30A Сонар ел. помпа 12 V 1.2 Ah зарядно 12 V/6A.Повозих се няколко пъти и ми хареса та реших да доразвия идеята.Сега съм си поръчал фотосоларен панел монокристален 150W 18V гъвкав( Biard 150W Watt Semi Flexible Solar Monocrystalline PV Panel) контролер за зареждане на акумулатора(20A 12V/24V waterproof solar charge controller ) радиостанция и телефон с GPS.Още не съм измислил как ще закрепя панела защото ще сменям лодката че тази която имам била за самоубийци-ПРИЕМАМ ПРЕПОРЪКИ ЗА НАДУВАЕМА ЛОДКА ДО 3.5m в препоръките ако може се съобразявайте с това че трябва да монтирам фотопанела някак така че приемам всякакви идеи дори шантави.Като завърша "Проекта" ще пусна снимки.

    П.П.Ако адмона прецени че не е тука мястото за тази тема моля да го премести или изтрие.
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 02-01-15, 08:39.
    Най голямата власт е да владееш себе си.Няма по достойно нещо от това да кажеш извинявай.

  • #2
    От: ФОТОСОЛАРНА ЛОДКА-Каква лодка да купя

    Купи си Торкидо ако много си залитнал по тока и остави солара да ти зарежда батерията да имаш за телефон и ГПС.Или направо си купи една Хонда 4 тактова 2.5 коня с вьздушно оглаждане бензинка и пей сьрце.

    С тия ампери които си ги намислил трудно ще се избрьснеш,а какво остава лодка да движиш.Може да помислиш за едно платно


    По спомени - 1 кон от унгарските с рошавите т копита се равнява на 750 вата на 12 волта,на теб ти трябват поне 2 коня или грубо 5 панела от тия които си намислил и то на пьлна ряз.Ако сметнем,че типично ще извадиш около 50% от панелчето то панелите стават 10,после сложи малко батерии и още малко коне да бутат батериите и после малко по-голяма лодка,че тая няма да ги носи и.............номера с хондата сьвсем излиза на пьрво място.
    Последно редактирано от BENZBOSS; 31-12-14, 19:12.
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

    Коментар


    • #3
      От: ФОТОСОЛАРНА ЛОДКА-Каква лодка да купя

      Според мен - не соларна!
      Като идея е добре, ама още соларите са в пелени/бебета/.
      Търси си лодка, може и надувна гуменетка с извънбордив двигател.
      Даже и двутактов мАтор става. Тука още не са ги забранили.


      Къде си базиран?

      Коментар


      • #4
        От: ФОТОСОЛАРНА ЛОДКА-Каква лодка да купя

        Във форума има човек, който може да ти продаде читава лодка - който търси - намира.
        Без да имам изчерпателни познания по темата - солар който да ти и захранва и да може лесно да се монтира на данадуваема лодка за съжаление - няма измислен все още.

        Коментар


        • #5
          От: ФОТОСОЛАРНА ЛОДКА-Каква лодка да купя

          Забрави я тая идея. Вземи си един малък бензинов извънбордов мотор и не се занимавай с глупости.
          /ясно е, че си решил да го пробваш, ама аз трябваше да си го кажа/.
          https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

          Коментар


          • #6
            От: ФОТОСОЛАРНА ЛОДКА-Каква лодка да купя

            Потърси Тедо от форума за съвети и препоръки
            Т5
            Crossrunner

            Коментар


            • #7
              От: ФОТОСОЛАРНА ЛОДКА-Каква лодка да купя

              Аз ви питам за лодка мощността на мотора и панела са друга бира.За информация с една зарядка на 2-степен карам 2.5 часа.Мерака е по голям от ......
              Най голямата власт е да владееш себе си.Няма по достойно нещо от това да кажеш извинявай.

              Коментар


              • #8
                От: ФОТОСОЛАРНА ЛОДКА-Каква лодка да купя

                Първоначално публикуван от weteran Преглед на мнение
                трябва да монтирам фотопанела някак така че приемам всякакви идеи дори шантави.
                една самоделка, панелът е монтиран отзад на рамка
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ZquDzUa.jpg
Прегледи:2
Размер:197.8 КБ
ID:5632661

                за мек панел ми се струва по-удачно да го качиш на тента, хем ще ти пази сянка , с рамка и колани.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:14srok_sw.jpg
Прегледи:2
Размер:77.0 КБ
ID:5632662Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ElectricBoatSolarPanel_19D0526F4116F.jpg
Прегледи:2
Размер:64.9 КБ
ID:5632663

                Коментар


                • #9
                  От: ФОТОСОЛАРНА ЛОДКА-Каква лодка да купя

                  Соларен панел който да храни двигател на лодката непрекъснато няма, но такъв който да събира 3-4 часа за следващото преместване от половин морска миля изобщо не е немислим. Хем и сянка ще пази.

                  Меките панели не знам кой ги измисли ама ефективността им е малка част от на "твърдите". И механично са по-нефелни.

                  Коментар


                  • #10
                    От: ФОТОСОЛАРНА ЛОДКА-Каква лодка да купя

                    Мотор който не може да бута лодка срещу поне 20 възла вятър, не е мотор. Когато някой измисли солар който да захранва такъв мотор, и дистанция/часове заряд да не е 1-20, да се обади. Със солари се занимавам половината от работното си време, и не съм виждал соларна система която да работи /под "работи" нямам в предвид 100 метра/.
                    Вие си знаете де, само качете няколко снимки като е готово, ей така, да го разнищим кое, как, що...
                    https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                    Коментар


                    • #11
                      От: ФОТОСОЛАРНА ЛОДКА-Каква лодка да купя

                      И аз съм на подобна вълна, та ще следя темата с интерес.
                      Ползвам Minn Kota 30 за последните 3 години, батерията е 110ah 12V, а лодката е 2,4м. За мен електрическият двигател е задължителен заради ограниченията на някой езера(а и обичам да ми е тихо), та затова и аз се опитвам за таковам дявола във въздуха. За по-дълги преходи бензина е по-безпроблемният вариант.

                      За моят двигател дават:

                      SPEED AMPS THRUST

                      1 8 4

                      2 10 6

                      3 14 10

                      4 20 15

                      5 30 30

                      Това 0,47кв за мотора на колегата ще да е 40А консумация при 12V на максимум скорост. Колко консумира на втора скорост си е загадка, но ако е с 5 скорости по дедукция ще е нещо като 12А при 12V, и малко по-малко при 13,2. Ако съм прав за 2,5 часа ще дръпне 28-30Ah от 40Ah батерия. Не знам това дали се връзва с теорията (Ясен да помага).

                      За моя случай съм мислил за 2х100W панели за да получа 8-10А и да съм на нула с консумацията. Монтаж на бимини/тента както е на снимката от колегата Asteri, само че искам да може да се сваля назад зад лодката хоризонтално да речем 50 см над водата (ако искам да ме пече слънце). Един от братята моряци спомена платно. От любов към (не)мисленето съм се забавлявал с идеята тентата(тя е носеща) със соларите да се вдига вертикално за да използва и вятъра. Само че там филма е голям, а и неприложим при моята "безкилна" лодка.

                      Успех с проекта
                      Toyota Land Cruiser BJ70 1985
                      Lexus LS430

                      Коментар


                      • #12
                        От: ФОТОСОЛАРНА ЛОДКА-Каква лодка да купя

                        Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                        Мотор който не може да бута лодка срещу поне 20 възла вятър, не е мотор. Когато някой измисли солар който да захранва такъв мотор, и дистанция/часове заряд да не е 1-20, да се обади. Със солари се занимавам половината от работното си време, и не съм виждал соларна система която да работи /под "работи" нямам в предвид 100 метра/.
                        Вие си знаете де, само качете няколко снимки като е готово, ей така, да го разнищим кое, как, що...
                        Това не важи за моя случай защото до другия бряг на гьола са 2-3км (нося се по вятъра). А и ако има вятър 20 възела нямам работа там. Виж за колегата отворил темата може да се окаже важно ако кара в морето. Вятър може да излезе и неочаквано (случвало ми се е).
                        Доколкото разбирам, weteran вече използва електрически мотор и батерия, и е доволен от резултата. Идеята му е не да заменя батерията със солар, а да удължи времето на разходка като добави енергия от солар. Един вид да разшири това което вече има като даденост.

                        За мен ще е ценно да споделиш основните проблеми със соларите при вас с океана(опита си е опит).
                        Toyota Land Cruiser BJ70 1985
                        Lexus LS430

                        Коментар


                        • #13
                          От: ФОТОСОЛАРНА ЛОДКА-Каква лодка да купя

                          Проблема е,че добър солар от твърдите с цена от около 700 кинта ти дава 7 ампера на слънчево време сочещ слънцето.За 900 долара има нова Хонда 2.5 коня бензин,едното кляка кога си пожелае,другото носи на бой ма БОЙ ти казвам,като краден го карай и нищо му няма,носи се с една ръка.

                          апрегледайте Торкидо моторите,на цената са на 4 Хондички обаче и за сериозни неща не стават
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #14
                            От: ФОТОСОЛАРНА ЛОДКА-Каква лодка да купя

                            По съвета на BENZBOSS прегледах набързо сайта на Torqeedo. Твърдят, че на техните малки електродвигатели им стигат 45W от солар за непрекъсната работа без да точи от батерията. Ако е истина, то евала. Цените са отделна тема.

                            On the move - speed, range, run time

                            Using the solar charger, Travel and Ultralight models no longer need a mains power outlet – so you can be on the move all day long. The solar charger provides a power of 45 W. Due to the record-level efficiency of Torqeedo outboards this is sufficient to run continuously just from solar power. On a dinghy, you can expect a free-solar speed of about 2.2 mph, in a kayaks you can even run at over 2.5 mph.
                            Май ще гледам за пулсатор (или както там се казва) за моя електромотор
                            Toyota Land Cruiser BJ70 1985
                            Lexus LS430

                            Коментар


                            • #15
                              От: ФОТОСОЛАРНА ЛОДКА-Каква лодка да купя

                              Това е за някои форми на риболов при особено спокойно време и в затворени водоеми.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X