Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Български отбор на RAINFOREST CHALLENGE 2013

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Български отбор на RAINFOREST CHALLENGE 2013

    Днес поразгледах алтернаторите и бях приятно изненадан от възможността им за работа в три режима:

    1. Нормален режим - 14.5 Волта
    2. Разтоварен режим 1.25 надолу или 13.25V. Идеята е независимо от консумацията да бъде намалено потреблението, а от там и консумираната механична енергия с цел тя да отиде в колелата
    3. Форсиран режим - 1.25 нагоре или 15.75V. Идеята е бърз заряд с цел по-бързо възстановяване на енергията в акумулаторите
    Превключването между тези три режима става с копче от таблото, за което управление е предвиден отделен конектор на алтернатора. Буксата за този конектор е опция, но не е поръчана и доставена. С поялник и малко силикон проблема може да бъде решен лесно и надеждно.
    Тези опции дават възможност за използване на акумулатори с технология от 21 Век - LiFeYPO4, вместо добре познатите оловни акумулатори с технология от 18 Век.

    Ще спомена накратко разликите като за по-добра прегледност ще използвам данни за 90 Ah:

    1. Максимален ток на разряд (стартов ток): Оловен с течен електролит - 850А, AGM - 1100A (до 5 - 10 сек) и LiFeYPO4 - 1800A в продължение на 15 мин !!!
    2. Максимален заряден ток: Оловен с течен електролит - 30-40А, AGM - 40А и LiFeYPO4 (моля за внимание) - 270A !!!!!
    3. Тегло: Оловен - 30 кг, AGM (75 Ah)- 24 кг и LiFePO4 - 12.3 кг
    4. Средно LiFeYPO4 са с обем наполовина от оловните
    5. Цена: Оловен с течен електролит 260 лв. или 2.88 лв/Ah, AGM но 75Аh - 600 лв или 8 лв/Ah и LiFeYPO4 - 708 лв. или 7.87 лв/Ah

    В последната точка е изненадата. При съкрушителното предимство по всички технически параметри цената на LiFeYPO4 е по-ниска от AGM. Обикновените оловни акумулатори разбира се бият всички останали по цена, но те са неизползваеми в конкретния случай при машината за която става въпрос в тази тема.

    Още едно предимство в конкретния случай е, че пространството под двете седалки е достатъчно за 4 броя 90 Ah LiFeYPO4 акумулатора с общо тегло 49.6 кг. Под седалките в момента се намират едва два от четирите AGM акумулатора. Останалите два ще пречат където и да се намират, а и ще са по-високо. Всичките 4 AGM акумулатора тежат 96 кг, като както споменах два от тях ще са монтирани високо.

    За яснота още един пример:
    - ако от 90 Ah AGM акумулатор се консумират 100 ампера в продължение на една минута възстановяването на тази енергия ще продължи около 5 мин. без значение колко са мощни алтернаторите. Ако от LiFeYPO4 се консумират 100 ампера в продължение на една минута възстановяването на тази енергия ще продължи 23 секунди стига алтернаторите да могат да осигурят този ток. В конкретния случай при два алтернатора по 300А и 360А LiFeYPO4 акумулатори това време ще бъде около 45 сек. вместо 5-те минути за AGM акумулаторите.

    И така възникна въпросът: Има ли поне една причина в този проект да се използват AGM акумулатори, а не LiFeYPO4? Уточнявам, че в процеса на дискусията днес и консултации с Иван Киров се разбра, че доставката в срок на LiFeYPO4 акумулаторите няма да е особен проблем.

    едит/

    линк към 90Ah 3.2V LiFeYPO4 клетка. С Пеко мерихме пространството под седалките и резулататът, е че под всяка една седалка се побират 8 броя от тези клетки в конфигурация 4 x 3.2V + 4 x 3.2V с общ капацитет 180 Ah или 360 Ah общо под двете седалки. Припомням че капацитетa на 4-те AGM акумулатора е 4 x 75Ah или общо 300 Ah.
    Последно редактирано от elbgt; 27-09-13, 17:39.
    My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

    Коментар


    • От: Български отбор на RAINFOREST CHALLENGE 2013

      http://www.jamestowndistributors.com...ct_ad&type=pla

      2 банки за лебедките, 2 алтернатора- по 1 за всяка банка и отделен акумулатор за мотора? При една работеща лебедка, зор само на една банка и един алтернатор? Нали?
      От всяка банка взимате ток и минава през това реле /за всяка банка по едно реле/ и зареждате двигателния акумулатор на каскаден режим. Релето затваря само над определен волтаж. Като въртите лебедкита и волтажа е малък, релето е отворено. Двигателния акумулатор взима ток само от банката която не вижда зор от въртящата лебедка. Малко ми е тъмно изолираният минус няма ли да пречи на геналната ми идея, това вие ще го кажете.

      Ние винаги си носим кабели за подаване на ток. И се радвам да имам ключ комбиниращ всичкото акумулатор. Ей тъй, за зор заман.

      Горната джаджа съм я дал само за пример. Има най-различни марки и модели.
      Последно редактирано от NIKSD; 27-09-13, 20:30.
      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

      Коментар


      • От: Български отбор на RAINFOREST CHALLENGE 2013

        До колкото съм разбрал, двете банки и двата алтернатора са общи и за двете лебедки. "турбо" таблото просто ги връзва успоредно или последователно за да ходи до тях 12 или 24 волта. Всичко над това е пилеене на тегло, място и ненужно усложняване.

        Така от алтернаторите до акумулаторите има минимум 3 кабела, от акумулаторите до таблото - пак 3 или 4 кабела, и от таблото до управлението на всяка лебедка или само един, или 2 кабела (в зависимост от това дали ще се ползва масата на шасито, или ще има нарочни кабели за маса). Системата е крайно проста, с възможно най-просто управление и възможно най-малко места, където могат да се случат издънки.

        Единствения резервен акумулатор, който се мъдри, е евентуално тоя за двигателя, за допълнителна сигурност че каквото и да стане със всичко описано до тук, ще имат винаги един зареден акумулатор за да могат да запалят двигателя, и евнетуално за други нужди (сателитни телефони, GPS-и и всякакви от сорта), ако съвсем се спече работата. Простото решение е от единия алтернатор да се пусне зареждане към резервния акумулатор през диоди, Това си има кусурите - върху диодите има пад на напрежение. Ако е тлъста банка с Шотки диоди, това ще са примерно 0.2-0.4V при зареден акумулатор, което значи че ще стои с една идея по-малко зареден от останалите в дългосрочен план, и с малко повече от една идея в краткосрочен план. Диодите обаче трябва да са достатъчно бахатести за да издържат на тока на стартера, защото при стартиране ще дърпат както от резервния акумулатор, така и от едната банка за лебедките. Решението не е скъпо - да речем 20-ина с подходящия корпус върху достатъчно бахатест радиатор биха стрували от порядука на 150лв. Няма управляваща електроника и управляващи вериги - само група диоди върху радиатор.

        Въпроса е да се прецени дали такова решение си струва.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • От: Български отбор на RAINFOREST CHALLENGE 2013

          Спарки, с всичко съм съгласен освен с паленето и шотки диода. Изолиране на стартовата при нас е класика и обикновенно се прави със шотки. Проблема е, че изпича стартовата. Вас тая работа не ви интересува, вие не гоните няколко години живот на акумулатора. Шотки диода го гоним по размер да издържи максималния ампераш на акумулатора. Колко дърпа стартера не ни интересува- Включвам и 6 цилиндрови дизели в тая схема. Автоматичното реле не опича акумулатора /голям праз/ но пък не товари алтернатора когато въртиш лебедка. Просто волтажа ще е под 13.7 и релето ще е отворено- мотора ще работи с ток само от моторния акумулатор. Тока ще отива само за лебедките докато ги ползваш. Това не знам добро решение ли е или не, давам го като идея. С шотките не виждам проблем, работят с години при нас. Само дето шотки за 300амп аз не съм срещал често. Отивам да ровя.

          http://www.bluesea.com/products/7712...12V_%5BBulk%5D

          http://www.allbatterysalesandservice...fm/4,6120.html

          Спарки, вие слагате шотки диодите директно между банката и стартовия акумулатор и за това гоните ампераж на стартера. Аз не си представям шотки на 1000 ампера /примерно/ стартер.
          Ние ги слагаме на кабела идваш от алтернатора и за това целим ампеража на алтернатора. При втория случай, гадния таралеж 300 ампера е грозна цена.
          Последно редактирано от NIKSD; 27-09-13, 22:08.
          https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

          Коментар


          • От: Български отбор на RAINFOREST CHALLENGE 2013

            20 диода по 30 ампера колко правят?

            Питай Google за sr3060 примерно. Това ще издържи на пиков ток от над 1000 ампера за няколко секунди, а 600 ще ги държи постоянно при адекватно охлаждане (разбирай - достатъчно голям радиатор).

            Давам го като просто решение. Със сигурност има и други.

            Защо при вас изпича стартовата, нещо не мога да си представя. За да вдигне голям ампераж трябва да е заредило банките за лебедката до козирката, и в същото време стартерния да е на нула. Иначе не виждам как ще стане. От друга страна при достатъчно зареден стартов, така или иначе при избримчена лебедка напрежението му ще е по-високо от на банките за лебедката и към него ток няма да ходи ама съвсем хич заради диодите.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • От: Български отбор на RAINFOREST CHALLENGE 2013

              При нас е с външно оправление и регулатора взима данни от банката с лебедките /след шотки диода/, и оправлява базирано на волтажа мерен от голямата банка, което води до прекалено висок волтаж на стартовата. Като приемем и че на дърт дизел стартовата се ползва само за стартера и после не се гаси 2 седмици, а ние връткаме по 100 лебедки на ден, което кара алтернатора да работи на 100%, разлика в дължина на кабелите, разлика в температурата... това си е идеална рецепта за диво презареждане на стартовия. Преди 2 години от такава недомислена система ни текнаха ръждите по цялата лодка. Стартовата просто си прелива излишния ток по цялата лодка. Даже и неръждавейката започна да ръждясва. Ама нямаше оправяне- пресичахме Атлантика, по средата няма магазини...

              От стотици лодки и стотици системи с шотки диоди НИКОГА не съм виждал диодите да са само между банките. Винаги алтернатора отива до шотки диодите и там се разпределя между банките. Причината не я знам.
              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

              Коментар


              • От: Български отбор на RAINFOREST CHALLENGE 2013

                Не си разбрал. Лебедковата банка е вързана директно към алтернатора и той си регулира напрежението върху нея. Стартовата е вързана през шотки, и нейното напрежение не се гледа. Няма как към стартовата да отиде по-високо напрежение отколкото отива към лебедковата. Точно обратното на това, дето е при вас.

                Капиш?

                Причината да се разпределя след диодите е че при вас се взима напрежение след диодите, за да се елиминира пада на напрежение върху тях. Тук обаче няма смисъл. Ако лебедковите са набумкани на 14.6 волта а стартерната на 14.5, от това няма да последва никаква драма. Да, стартовата ще е заредена примерно на 80% максимум, а не на 100%, но пак- в това драма няма. Идеята е да имаш ток само за стартера когато всичко останало е капнало и не можеш да запалиш от него.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: Български отбор на RAINFOREST CHALLENGE 2013

                  Разбрах още преди малко. Само ми е чудно, ако е по добре директно шотки между акумулаторите защо нашите винаги ги слагат на извода на акумулатора. По добре една малко недозаредена отколкото една опечена. Всичко това го пишa не защото ми дреме кой как си пече тукашните акумулаторчета, гледам вие да не откривате топлата вода наново.
                  https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                  Коментар


                  • От: Български отбор на RAINFOREST CHALLENGE 2013

                    Казах ти - защото при вас се мери напрежение след шоткито и се гледа максимална зареденост на всички акумулатори. Кой и защо е решил така - нямам идея. Сам казваш - по-добре една недозаредена отколкото една опечена. Аз пък бих попитал, какво им пречи да сложат един алтернатор само за стартерната? Нито струва много, нито съм чувал да гоните килограми, нито пък да няма място за такъв.

                    Системи всякакви. Сами не веднъж сте посочвали какви простотии се правят из вашия "вилает". Нещо чудно ли намирате в поредната? Просто няма пълно щастие - всяка система си има някакви недостатъци.

                    ПП: Сещам се и за друга причина - пти тая схема (за която аз говоря), стартера ще дърпа и от лебедковите акумулатори, ако са по-заредени от стартерния. При вас може би се цели тоя ефект да го няма. Тогава трябва към всяка банка да има диод. А вече как ще им се изравнява напрежението е друга тема и е въпрос на автоматика или ръчно управление с гледане на уреди.


                    @модератора: Дали да не преместим последните постове в друга тема? Вероятно в оная с въпроса на Дядо Владо би било по-удачно.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • От: Български отбор на RAINFOREST CHALLENGE 2013

                      Ако бях виждал шотки на изхода на алтернатора само при няколко лодки, въобще нямаше да отварям дума. Това обаче го виждам при стотици /буквално/ лодки от десетки производители от цял свят. И никога не съм виждал шотките да са между банките /акумулаторите, някои имат само 2 акумулатора/. Явно има защо. Че има да правят простотии, има колкото искаш. Ама когато 1000 човека правят едно и също а аз правя нещо различно... Има ли вероятност при завъртане на стартера, шотките да се разпукат като пуканки? На мен друг капан не ми идва на ум.

                      Не е проблем да дърпа стартера и от другата банка- главното е да запали мотора. Е, при слаби акумулатори като развъртиш стартера и всичко работи на паралел, гаснат електрониките. Слаб волтаж.
                      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                      Коментар


                      • От: Български отбор на RAINFOREST CHALLENGE 2013

                        Първоначално публикуван от kirov Преглед на мнение
                        Просто предната ни лебедка е с 3 мотора по 6 коня - или 3х6 = 18 коня / 1.36 = 13.2 KW / 12V = 1100 ампера.... - това е САМО лебедката и то САМО предната.... задната е 13 коня или 9.6 KW или още едни 800A...
                        При пълно натоварване единия мотор черпи към 400А а на празен ход няма да е повече от 80-90А. Трите електромотора при пълно натоварване не вярвам да консумират повече от 400-450А при пълно натоварване както са комбинирани 3в1
                        Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
                        Дий Снайдер

                        Коментар


                        • От: Български отбор на RAINFOREST CHALLENGE 2013

                          Първоначално публикуван от banjo Преглед на мнение
                          При пълно натоварване единия мотор черпи към 400А а на празен ход няма да е повече от 80-90А. Трите електромотора при пълно натоварване не вярвам да консумират повече от 400-450А при пълно натоварване както са комбинирани 3в1
                          Ще го измериме спокойно Но ако единия мотор при пълно натоварване е 400А то тогава трите при пълно ще са 3х400А.... В случая електромоторите са повече, или по скоро предавките така са сметнати, че лебедката да тегли с по-голяма скорост а не по-големи товари.... така че натоварването когато работи лебедката винаги ще е пълно

                          Коментар


                          • От: Български отбор на RAINFOREST CHALLENGE 2013

                            Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                            Ако бях виждал шотки на изхода на алтернатора само при няколко лодки
                            Не е на изхода на алтернатора. Между едната банка за лебедките и стартовия акумулатор е. Тоест, стартовия може да дърпа ток от лебедковия, но не и обратното.

                            Ей така:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:acc.png
Прегледи:1
Размер:4.2 КБ
ID:5521926
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: Български отбор на RAINFOREST CHALLENGE 2013

                              Спарки, разбирам как го мислите и защо. И има много повече логика да между големия и малкия акумулатор /вашия вариант/ а не на изхода на алтернатора /нашия вариант/. Опитвам се да си обясня защо по лодките си е направо стандарт да се слага на изхода на алтернатора. Оригинално от завода. Да няма някои спъни камък, по средата на джунглата да се откриват слабите страни на някоя система е кофти.

                              Вчера се разрових малко- тия са ми комшии. Според лъскавата картинка това било много по-добро от шотки диоди и правено точно за тая работа. Имам човек тръгва за София Вторник-Сряда. Идея само...

                              http://www.perfectswitch.com/isolato...fier-isolator/
                              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                              Коментар


                              • От: Български отбор на RAINFOREST CHALLENGE 2013

                                Днес минах през Близнаците да ги видя и да помогна и аз с нещо, макар и с малко.
                                Гледайки таблото с оставащите дни и още какво има да се свърши по колата за малко се замислих, но като знаем кой се е захванал с това и ентусиазма притесненията намаляват.
                                Работеше се на няколко фронта и навсякъде беше интересно



                                Меренето е много важно и отговорно






                                На другия фронт Ивайло обсъждаше работата по 60-ката.






                                Работното място на дядо Владо, който се беше прехвърлил за малко на друг фронт


                                Марто и той се беше заел с последни доизкусурявания по гумите.


                                Общ поглед


                                Снимките не са много, ама е неудобно само да се снима някак си
                                ... to be continued

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X