Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проект MZ ES 250 Doppelport

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Проект MZ ES 250 Doppelport

    Много бързо скъса найлончетата на седалките
    Кольо Динев

    Коментар


    • От: Проект MZ ES 250 Doppelport

      Направо за Пловдивския панаир! Постижения на вечната и нерушима НРБ-ГДР дружба!

      Т.
      Good guys drive Land Rovers!

      Коментар


      • От: Проект MZ ES 250 Doppelport

        Браво,Димо!Голям мераклия и ентусиаст си!Изпипал си всичко до детайл!Резултата е без коментар!Да си го караш със здраве и разбира се,беззаварийно!Поздрави,Момчил!
        П.П Да се облизвам ли за видео,заснето,докато го караш юнака?
        Последно редактирано от Driftacha; 15-11-12, 21:01. Причина: Дописване на изречение!
        Fiat Panda 4x4 , Opel Astra 1.7 TDI , Opel Tigra 1.4 Ecotec

        Коментар


        • От: Проект MZ ES 250 Doppelport

          Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
          Димо, не се оправдавай!
          Няма да се оправдам Ники. Във филма главния Герой е емзетя, не аз

          Първоначално публикуван от boiko73 Преглед на мнение
          Честито. Радвам се, че се вижда края му и след толкова майсторене пак е запалил. Заслужаваше си всички усилия. На тъмно изглежда добре, а се надявам да има официално палене да го видя на светло.
          Е ще го гледаме Бойко, ще го караме ... Моля се за още няколко слънчеви дни

          Първоначално публикуван от Turbozmej Преглед на мнение
          Wunderbar!!! Einer der schönsten Bulgarischen Motorrad!

          Т.
          Schoenen, schoenen. Danke schoen

          Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
          Димо, а защита срещу сол и пясък, както и зимни гуми - сложи ли му ?
          Това беше удар под кръста Прав си!
          Не е да не съм го мислил, обаче мисълта ми замръзна докато я търсех

          Първоначално публикуван от Driftacha Преглед на мнение
          Браво,Димо!Голям мераклия и ентусиаст си!Изпипал си всичко до детайл!Резултата е без коментар!Да си го караш със здраве и разбира се,беззаварийно!Поздрави,Момчил!
          П.П Да се облизвам ли за видео,заснето,докато го караш юнака?
          Благодаря. Е и видео ще има разбира се ... много видео и по-много снимки
          ______2
          Е = MZ

          Коментар


          • От: Проект MZ ES 250 Doppelport

            Първоначално публикуван от Bugman Преглед на мнение
            Браво-браво, понатрупахте и опит и може да го ползвам зимата за тоците на моят дзер..
            За ел. схемата, настройките и реле-регулатора ще понапиша по-късно. Има какво да се добави.

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Ако знаете, откога кроя планове за изнудване на Димо... а даже нямам А категория.
            Ясене, зарежи таз' работа. Колкото и да си произвел ... няма да стигне

            Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
            Димо, не успях за рожденния си ден, но се надявам за Нова Година и аз да пусна тема. Може да празнуваме Ивановден някъде сред кълба двутактов пушек.
            Иване аз на теб не ти вярвам Все разправяш за някакви проекти - МЗ, Балкан, Ява ... нито съм ги чувал, нито съм ги виждал. Значи ги няма! Да, да, знам, че ти били мръсни ръцете и не можеш да снимаш ... и да пишеш.
            Докато не видя - не вярвам. Това е
            ______2
            Е = MZ

            Коментар


            • От: Проект MZ ES 250 Doppelport

              Браво колега,страхотно е станал!Съмнява ме когато са го произвели,да са се старали толкова,кой знае колко забележки е имал като нов за разлика от сега.Обаче имам един въпрос-а сега накъде? Защото нашата работа е като на пиячите-без едно може,с едно не!Имаш ли идеи за друг проект? Поздрави!

              Коментар


              • От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                Като гледам какво е събрал покрай тоя проект... По-добре да прекръсти темата на "Проект MZ-та ES 250 Doppelport и други подобни"

                Коментар


                • От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                  Мисля, че пет парчета различни MZ купи и използва разни части от тях, за да сглоби тоя МZ. Разбира се имаше и поръчки от Германия, и направа на разни чарколяци от разни майстори, и боядисване, и разни други ядове... Такава е на Димо схемата. А възстанови точно тоя МZ, защото това е точно на дядо му мотора. От там тръгна цялата работа.
                  Евала му за труда , упоритостта и волята на Димо!!! Аз такова нещо, за толкова време и с толкова ядове и нерви не мога да направя. Виж, като бивш емзеткаджия (четири години съм карал MZ 150 TS), с удоволствие бих покарал тоя мотор, ако Димо разреши...
                  Последно редактирано от ВладиЧ; 19-11-12, 11:53.
                  Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                  Златомир Попов - Forry

                  Коментар


                  • От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                    В това занимание няма нерви, няма и ядове. Всеки един "етап" от събирането и възстановяването на машината е интересен по своему. И носи огромно удовлетворение, особено ако е свършен без компромиси. Демек, както трябва. И на мен ми харесва "педантичния" подход на Димо, това че е пипнал всичко до почти най-малката бурма. Така трябва да се прави. За съжаление доста от така наречените " реставрации", правени в татковината ни не се и стремят към подобно ниво. Претупват се, набляга се на някакъв външен фасон и това е. "Ръждясали болчета" можеш да откриеш навсякъде.
                    Gnome Rhone AX2 800 1938
                    Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                    Husqvarna Te 510 1989
                    Argvmentvm ad novitatem

                    Коментар


                    • От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                      После ще говорим за бъдещите проекти ... Нека се върнем към този.

                      В подробното описание на проекта бях стигнал до ел. инсталацията. След като реших, че съм приключил с нея се захванах с двата твърде отговорни и отлагани агрегата - карбуратора и двигателя.

                      Карбуратора на този модел е BVF N 271-0. Все още не беше разглобяван и почистван, докато двигателя кротко си чакаше реда в щайгата. Тъй че последва обичайното пълно разглобяване и почистване.













                      ______2
                      Е = MZ

                      Коментар


                      • От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                        Димо, дай да го пусна в ултразвуковата вана. Ще надмине очакванията ти.
                        "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                        Коментар


                        • От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                          Резултата след почистването във ултразвуковата ване е повече от добър. Последва механично почистване със Carburetor Cleaner (което си е флакон с ацетон под налягане) и сгъстен въздух от компресора.
                          Бях си заръчал и ремонтен комплект.







                          По отношение на двигателя плана ми беше да изкарам няколко спокойни дни в Пловдив с Орлин, и в дълги есенни разговори внимателно и с много грижа да го съберем. Въпреки книгите, които бях прочел и статиите за МЗ имаше много какво да уча за двигателите и конкретно за този, а Орлин бил събрал " един милион емзета" и моят твърдеше , че ще го съберем за "два часа". За съжаление не се получи точно така. Есента ли не беше дошла още или нещо друго (трудности от всякакъв характер), но в крайна сметка беше мъчително и нервно и за двама ни. Все едно, основният проблем в началото беше биелата и биелния вал(чоп). Поради дълбоката ръжда, биелата и биелния вал не ставаха за нищо. Разбира се разгледах вариантите на местните "правячи на биели" и се мина през: лагерна втулка и нови ролки, през фрезоване, шлайфане, нов вал и т.н. и т.н. Обмисляхме и коването на нова биела, все решения, които Орлин, пък и аз отхвърлихме по една или друга причина. Къде всъщност беше проблема. Големият отвор на биелата на Допелпорта е 29,68мм - новата биела, която имах от МЗ ЕС 250 (вероятно 1или2) беше 28 мм, биелата на МЗ ЕТЗ е 31мм. Освен това новите биели са със сепаратори между ролките и горе и долу, което ги прави по-дебели и съответно събраният колянов вал нямаше да се побере в картера.
                          Поради липсата на сепаратор в оригиналната биела, ролките съответно са по-малки и на два реда, разделени със зегерка (пружинна шайба). По-малките ролки са направени да компенсират липсата на сепаратор и да предотвратяват приплъзването вместо търкалянето им. Ето така изглеждаха нещата:

                          Оригиналната биела на мотора







                          Всички други на масата



                          В крайна сметка взех следнот решение - Поставяме нова биела (тази с най-голям диаметър на биелния вал), шлайфаме двете страни на вала до оригиналния р-р, като не променяме отворите в маховиците. Шлайфаме биелата странично с по 0.5 мм и отнемаме от маховиците наличния ръб (около отворите) с по 0,5 мм. Крайният реззултат е точен размер от 57 мм в събрано състояние. Така изглеждаше чертежа



                          Особено се радвам при общуването със стари майстори, които имат отношение към машината и нещата въобще. Ето този човек свърши голямата работа...







                          На следващата снимка се виждат няколко неща: - щетите от ръждата по маховиците, които ще увеличават съпротивлението при въртене и верочтно ще "губя коне", доколкото при състезателните машини те са полирани ... но и допълнителните канали за смазване, които орлин ръчно добави, което пък ще удължи живота на биелния лагер

                          Последно редактирано от Димо; 19-11-12, 22:58.
                          ______2
                          Е = MZ

                          Коментар


                          • От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                            Последва събиране на коляновия вал и балансирането му ( знам какво ще ме пита Gnomerhоne , но ще му отговоря на бира ), събиране на пакета със скоростите, поставяне на новите лагери и т.н. и т.н.








                            При скоростите също имаше предизвикателство Колелата на втора скорост бяха износени. В таз скоростна кутия са използвани старите зъбни колела с по-малки и съответо повече на брой зъби. За съжаление те отдавна не се предлагат, но пък могат да бъдат заменени със следващия стандарт с по-големи зъби, като обаче е необходимо да замените цялата двойка. Предавателните числа не се променят доколкото диаметрите и на старите и на новите са еднакви. За щастие се оказа, че в магазина в Пазарджик са налични новите и аз отлетях за там. Това последното го провери Владича, на който съм много, много благодарен
                            Ето го събрания пакет



                            И финалната снимка, на която Орлин доволно си целува "златните" ръце ...



                            Тук бих искал да добавя, че по-късно прочетох, че в периода 1956 - 1965та са се произвеждали и влагали 4 вида колянови валове, като моят е от първият вид. За него простичко е отбелязано:

                            "Номер1 - най-стар модел без странични капаци на балансите. Не се произвежда вече и не се ремонтира. Като за подмяна се използва номер 2. Картера на коляновия вал следва да се разшири странично с 1,5 мм. В случай, че няма под ръка струг кожуха може да бъде подменен в завода безплатно. Предпоставка за това обаче е безупречното състояние на картера, т.е. уплутняващите плоскости да не са наранени и леглата на лагерите да имат необходимите толеранси и т.н."

                            Последно редактирано от Димо; 19-11-12, 22:31.
                            ______2
                            Е = MZ

                            Коментар


                            • От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                              Този мотоциклет няма как да бъде застрахован "Пълно каско", просто защото няма застраховател, който да отбележи в полето за застрахована стойност - БЕЗЦЕНЕН!!!

                              Сърдечни поздрави
                              Способен съм на всичко, стига то да е човешко. Който ме надмине не е човек.

                              Коментар


                              • От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                                Всичко продължи около седмица, след което се прибрах и заех с качването на двигателя и карбуратора, добършване на ел. инсталацията в частта и "магнет" и други довършителни работи.
                                В това време Румбата беше успял да завърши два много съществни декоративни детайла. Отличителна черта на мотора, която освен, че липсва, не съм срещал изобщо някъде да се предлага - големите лайсни.
                                Колко мъчително е било това той ще разкаже, но зная, че ги започна от алуминии, после мина през изчукване от тънка ламарина и накрая ги отля от бронз Обаче не какъв да е, а бронз със собствена история, която ако иска някога ще ни разкаже ... Ето ги и тях



                                ... и седмица по-късно - хромирани.



                                Отделно си направих захващане на акумулатора





                                И за съжаление установих, че чисто новото хром-никелово покритие, което направиха във фирмата в Пловдив до "Бриколаж" на манивелата съвсем безприинно падна...





                                и проблема не беше в десетте лева хвърлени на вятъра, а че последва два дни търкане на останалото покритие и нова подготовка за хромиране на манивелата. Този път вече замина в правилното направление при Николай в Трявна.
                                Заех се с магнета, но вече ползвах помощник



                                Оригиналният се отличава с по-малък диаметър на ротора и чистач преди чукчето и наковалнята и изглежда така:



                                След като проверих за късо съединение и роторните намотки и статорните и изолирах кабелите на съпротивлението между двете го качих и настроих грубо разстоянието между чукчето и наковалнята.Замених кондензатора с нов и смазах чукчето с "около една капка хипоидно масло" според указанията






                                Сложих също така нова верига и нови пиньони, временен резервоар и бях готов за тестове.

                                Последно редактирано от Димо; 19-11-12, 23:02.
                                ______2
                                Е = MZ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X