Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    Жокер - ферментация.
    "Тиха ферментация"!
    יעבור
    «И това ще мине»

    Коментар


    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

      Първоначално публикуван от piron45 Преглед на мнение
      Понякога с носталгия си спомням за старите квартални бакалии от където си купувахме хранителни продукти на размерване и ни ги увиваха с амбалажна хартия. Всичко беше по истинско, помните ли най евтината наденица дето и викахме Кучешка радост ? Като си земехме от нея, леко с ножа я барнеш отгоре на резки и я хвърлиш на скарата, па като зацвърчи и замерише на хубаво и апетитно, па като извадим Светлото пиво от бунара - еееех живот. Само като замиришеше и махалата се събираше на масата на двора, всеки носи по нещо и накрая задължително пропявахме, кога с китара или акордеон, кога акапелно. Абе хубави години бяха, пък сега всеки се затворил у дома си, не мож видя комшията здрасти да му кажеш.
      Сирене, наливно олио, мармалад от ябълки и шипки, халва.... Обаче бакалинът от смесения магазин пръв си построи нова къща в квартала. При него се чакаше за силистренски бойлер, готварска печка, хладилник, телевизор... Неговият килограм и литър нямаха нищо общо с приетото за норма, отделно пари струвало да се уреди да получи гореизброените в склада, та плащаше баща ми предварително, няма как. Най ме кефеше как си плюеше на пръстите за да завие оразмереното в амбалажната хартия.

      Коментар


      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

        Хм, някъде пазех вестника(познайте кой) за начетен и после съден магазинер, продавал по 700кг хартия. Стоката нето, сиренето отцедено в/у дървени скари еди колко си часа, блабла.
        А тези простотии се правят от името на всички ни.
        Даника
        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

        Коментар


        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

          По едно време, за по-така празници, започнаха да удължават работното време на магазините за хранителни стоки (и изобщо да са отворени в такива дни). Заплащане и прочие, всичко точно и стриктно по кодекс (не че на магазинерите им пукаше за официалната заплата).
          Та един комшия: "И за к'во ще седя на девети в магазина - да викам няма...".
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

            Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
            "Тиха ферментация"!
            Както казва комшията - "Виното свърши, тихата ферментация - не!"
            В миналото ще остане, каквито сме били...

            Коментар


            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

              Някой помни ли жабите и пиавиците в бръснарниците и за какво се ползваха?
              А тези простотии се правят от името на всички ни.
              Даника
              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

              Коментар


              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                Пиявиците по време оно (яз го не повна, баси колко съм млад) са класически медицински атрибут за кръвопускане при високо кръвно и др.подобни. И понеже бръснаро е бил половин доХтур, ги е прилагал между бръсненето и ваденето на някой зъб, щото и зъбар бил, видиш ли.

                За жаби не знам да са се подвизавали по бръснарниците, ама булките са ги консумирали като тест за бременност - умре ли жабата- девойчето е трудно, требе бързо да се търси баща...

                Туй горното, дедо само го е чувАл и чел, нема лични спомени.
                Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                Коментар


                • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                  Първоначално публикуван от piron45 Преглед на мнение
                  Понякога с носталгия си спомням за старите квартални бакалии ...
                  Всичко беше по истинско, помните ли най евтината наденица дето и викахме Кучешка радост ?
                  Помня че можеше да се купи половинка и дори четвъртинка хляб, колкото за обяд, лелката зад щанда го режеше с един голям нож. Носеха едни бели платнени диадеми в косата. Обикновено питаш лелката дали хлябът е пресен, при което тя грабваше един самун и забучваше пръсти в него, да покаже колко е мек. Никой не се замисляше дали си е измила ръцете... Четвъртинка хляб с наденица беше някакъв балкански вариянт на хот-дог.
                  Имаше някакво масло "Домашно", което се продаваше на буци и се мереше на кг. Беше кисело...


                  По-специални неща се вземаха от "Показния магазин". За мен обаче най-интересно място в София беше една рибарница, май на Графа, където на витрината имаше аквариум с жива риба.


                  Не всичко беше истинско, българските дънки бяха от някакъв странен плат. Може би не е имало БДС за тях
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:TgPXaWIGW_8.jpg
Прегледи:1
Размер:93.9 КБ
ID:5808678


                  Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                  начетен и после съден магазинер, продавал по 700кг хартия.
                  Онези кантари не мисля е са били достатъчно презицни за да отчетат 2-та допънителни грама от лист хартия. Много по-успешен беше номера да се вдигне стоката от кантара преди да се е застопорила стрелката на скАлата. И самите кантари не стартираха от нулата...


                  Първоначално публикуван от badboy86 Преглед на мнение
                  Колеги това горното дори и след 10 години в лаборатория не мога да си представя за какво се ползва...
                  Бълбукатор, вкъщи се ползва при правене на плодово вино. Старият модел беше такъв, с форма на S. Новите са различни, сравнение:
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:f2.JPG
Прегледи:1
Размер:53.4 КБ
ID:5808679


                  Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                  Някой помни ли жабите и пиавиците в бръснарниците и за какво се ползваха?
                  Изпитвам съмнения че "научния метод" на социалистическата медицина би позволил такива практики.


                  Се черпим един сладолед? В ресторантите се сервираше само в метални купички. Бонус точки който си спомня "Веселые картинки" и е бил абониран за сп."Славейче"

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:lCADCbWTSfs.jpg
Прегледи:1
Размер:83.5 КБ
ID:5808680

                  Предшественикът на "Дъга" :

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4631633-pif+gadget++471-001.jpg
Прегледи:1
Размер:137.2 КБ
ID:5808681

                  Коментар


                  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                    Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                    ....Изпитвам съмнения че "научния метод" на социалистическата медицина би позволил такива практики.
                    Недей да иизпитваш
                    Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                    ....тя грабваше един самун и забучваше пръсти в него, да покаже колко е мек. Никой не се замисляше дали си е измила ръцете...
                    И аз не изпитвам, щото в зависимост от възрастта актуалната клетва беше ,,...да ти умре кварталния"- (ще дойде друг и не си знаете номерата) или ,,да ти умре жабата"- да ти забременее гаджето. Не помня кога, но имаше времена, когато абортите бяха забранени и се правеха нелегално, даже семейства с по 1 дете. Жаби на по- големите сме купували някъде от Хр Ботев около Сливница/ Симеон, ,,магьосницата- лечител" беше около 2ра градска болница. Жаби за медицински цели, казвахме, че ще им правим дисекция в у-ще, но не сме, правихме на риби. Жабата не мре. Имаше и ергенски данък по някое време
                    А тези простотии се правят от името на всички ни.
                    Даника
                    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                    Коментар


                    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                      Първоначално публикуван от piron45 Преглед на мнение
                      .. па като зацвърчи и замерише на хубаво и апетитно, па като извадим Светлото пиво от бунара - еееех живот. Само като замиришеше и махалата се събираше на масата на двора, всеки носи по нещо и накрая задължително пропявахме, кога с китара или акордеон, кога акапелно. Абе хубави години бяха, пък сега всеки се затворил у дома си, не мож видя комшията здрасти да му кажеш.
                      Това беше най-хубавото на соца.(и беше голяма рядкост в големите градове)
                      байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                      Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                      Суперспам - спама на суперите

                      Коментар


                      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                        Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                        Се черпим един сладолед? В ресторантите се сервираше само в метални купички. Бонус точки който си спомня "Веселые картинки" и е бил абониран за сп."Славейче"

                        [ATTACH=CONFIG]981095[/ATTACH]

                        Предшественикът на "Дъга" :

                        [ATTACH=CONFIG]981096[/ATTACH]
                        Освен ”картинките” имаше и ”Мурзилка”
                        Пифчето беше уникално- гледаш картинки и си съчиняваш историята, щото не всеки е закърмен с френски като Търтея.
                        В Габрово идваше един път седмично, май в сряда, на РеП-а до Градския съвет. Не уцелиш ли момента на пристигане на вестниците от пощата в 13,30ч. -губиш, понеже бяха 5 бройки(на 90хил.град), а отвън чакаха поне 30 хлапета. После се развиваше развиваше разменна търговия на стари броеве срещу други или пък срещу колички- пластмасови руски или метални (полски и български) от Млад техник.
                        А моделчетата от Majorete и Matchbox бяха направо върха -разменния курс беше 2-3 ”наши” за 1 тяхно.
                        Правехме състезания- коя количка има по-добри ”федерации” и стига по-далече на мозайката на съседния блок, която беше под наклон.
                        Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                        Коментар


                        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                          Те и в София не бяха повече бройки и искаше познанство в репа.
                          По едно време пуснаха едни джобни Пиф и Еркюл черно-бели и те се намираха една идея по лесно. Нямаха и играчки


                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Couv_199117.jpg
Прегледи:1
Размер:217.3 КБ
ID:5808724
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                            Първоначално публикуван от dedoKoko Преглед на мнение
                            А моделчетата от Majorete и Matchbox бяха направо върха -разменния курс беше 2-3 ”наши” за 1 тяхно.
                            Някъде средата на '80-те (вече бях леко извън възрастта за колички) започнаха да правят няколко модела (имам ги всичките) Мечбокс в България - Разград. Имаше едно предаване: "За един милиард" - посветиха няколко издания от предаването на това крупно постижение на развитото социалистическо общество.
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              Някъде средата на '80-те (вече бях леко извън възрастта за колички) започнаха да правят няколко модела (имам ги всичките) Мечбокс в България - Разград. Имаше едно предаване: "За един милиард" - посветиха няколко издания от предаването на това крупно постижение на развитото социалистическо общество.
                              Моите децата ги потрошиха

                              Коментар


                              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                                Някъде средата на '80-те (вече бях леко извън възрастта за колички) започнаха да правят няколко модела (имам ги всичките) Мечбокс в България - Разград. Имаше едно предаване: "За един милиард" - посветиха няколко издания от предаването на това крупно постижение на развитото социалистическо общество.
                                Имам съученик, доктор невролог е сега, вероятно има няколко хиляди мини моделчета на коли , страхотен маняк е . Още ходи от време на време по битака да издирва такива дето ги няма. Събира ги повече от 40г.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X