Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Baofeng UV-5R

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Baofeng UV-5R

    Първоначално публикуван от Floyd Преглед на мнение
    Зависи от мощност, терен, радио, антени. PMR радиата са на половин ват, твоите на 1 ниска мощност и 4-5 на висока. SAVE е за батерията - проверява за активност на канала на всеки 1,2,3 или 4 периода и при наличие на такава отпушва скуелча. Няма отношение към предаването. А тези първите дето си ги слушал с какви радиа са били? Щото ако са с PMR-ки са с кодиран скуелч и ти трябва да предаваш и правилните тонове, за да им отпушиш скуелча и да те чуят. А с другия баофенг опитай при пряка видимост да се чуете - поне няколко километра на ниска мощност ще покриете.
    И още нещо - като си слушал на 2 канала провери ли на кой от двата предаваш. Че и такива грешки се допускат.
    Какви са тия периоди, 1234 аз реших, че е сила на предаване и приемане като съотношение и го дадох на OFF. Какво е това скуелч . Ползвах го в пресечен терен в планината, дерета и тнт. В същото време докато аз не чувах нищо колегите с 2бр. Midland GTX 795 си работиха чудесно и направо на мене ми идваше да го метна в тръните това токи. Относно слушането на двата канала мисля, че ми е ясно, превключвам с A/B бутона и съответно си избирам този на който искам да предавам.

    Коментар


    • От: Baofeng UV-5R

      Първоначално публикуван от lubito Преглед на мнение
      Възможно е. Днес като се прибирах включих на честотата на един репитер и слушах доста време. Няклко човека си говориха, имаше и от доста далече чак се изненадах.
      Относно това защо точно тази техника избрах за комуникация, просто всички останали които имах до момента са пълен та*ак. Униден, Моторола и разни други боклуци от техномаркет които всичките са на PMR не ми вършат работа. Ползвам ги на места където няма GSM покритие а понякого наистина разговорите са страхотно полезни. За това реших да пробвам този модел UV5R. Днес за пръв път ги пробвах на терена. Не съм очарован, или не съм ги настроил както трябва или наистина силицата им е колкото на останалите. Следих 2 честоти едновременно, на едната чувах хората като си говорят а те мен не ме чуваха. На другата честота беше баща ми, аз го чувах идеално, а той мен с шум и пръщене. Започнах да се чудя дали не трябваше да си взема Wouxun от новите модели.
      Имам и един въпрос, ако някой все пак реши да ми помогне. Какво означава това - От меню 3 SAVE опции от OFF,1,2,3,4 ? Днес като чувах а не ме чуваха бях на 4 !
      Tова е идеята на рипитрите - слагат се на място, където могат да "чуват" далеч и да бъдат чути от далеч.
      Когато терена е кофти, кореспондентите могат да са на 100 метра с много добри радиа на по 5 вата и пак да не се чуват. Ако пък терена е добър, и с най-еФтинкуту китайче от 30 кинта за чифт, пак можеш да си говориш на 5, че и 10 километра ... и повече. Много повече ще подобриш чуваемостта с по-добри антени отколкото с по-мощни радиа. Ако ще си купуваш воксуни, все тая е, дали от старите или от новите, най-добре си купи и хубави антени към тях. Там е ключето от палатката

      П.П. И пак да си изпея моето - вземи си лиценз и ползвай разрешените честоти с разрешени мощности. Другото е тъпо.
      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
      0888 315 794
      LZ1UPI
      A1 (Rh+)

      Коментар


      • От: Baofeng UV-5R

        Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
        Tова е идеята на рипитрите - слагат се на място, където могат да "чуват" далеч и да бъдат чути от далеч.
        Когато терена е кофти, кореспондентите могат да са на 100 метра с много добри радиа на по 5 вата и пак да не се чуват. Ако пък терена е добър, и с най-еФтинкуту китайче от 30 кинта за чифт, пак можеш да си говориш на 5, че и 10 километра ... и повече. Много повече ще подобриш чуваемостта с по-добри антени отколкото с по-мощни радиа. Ако ще си купуваш воксуни, все тая е, дали от старите или от новите, най-добре си купи и хубави антени към тях. Там е ключето от палатката

        П.П. И пак да си изпея моето - вземи си лиценз и ползвай разрешените честоти с разрешени мощности. Другото е тъпо.
        Четох и за антените. До колкото видях, нагоя май е удачен вариянт или греша ? Какво ми гарантира по добрата антена също не ми е много ясно.

        Коментар


        • От: Baofeng UV-5R

          Какво означава това "73" ? На репитера постоянно го повтарят

          Коментар


          • От: Baofeng UV-5R

            73 - best regards, всичко най-хубаво, най-добри пожелания.
            Ако ти е интересно можеш да си свалиш тестовете за изпита за клас 2 от сайта на КРЗ, те са с отговори - http://crc.bg/section.php?id=363&lang=bg
            В три секции са - Нормативна уредба, Електротехника и радиотехника, Кодове и радиолюбителски съкращения, правила и процедури при осъществяване на радиолюбителски връзки.
            А и из интернет ако потърсиш има сайтове на бг радиолюбители с полезна информация.

            Коментар


            • От: Baofeng UV-5R

              Всичко най-хубаво за съкращенията може да ти свърши работа това http://www.qsl.net/lz1iii/html/sakr.html
              Техниката на безопасност е като религия - може и да не вярваш, но по-добре да спазваш ритуалите...
              Калоян Кирилов
              LZ2ZGT

              Коментар


              • От: Baofeng UV-5R

                Здравейте колеги . Понеже нямам много време да чета цялата тема , пиша за съвет , защото виждам че ги разбирате тия станции , а аз изобщо не съм в час ! Та питането ми е ,че искам да купя станции( 6-10 бр най-много ) за ловната ни група за силно пресечен район и сега усилено търся , като се спрях на тези 2 модела : 1 . http://www.ebay.com/itm/2x-Baofeng-G...item1e817b983a
                2.http://www.bittel.bg/product/49/radi...-1189-2ck.html
                Моля за вашия съвет и препоръки на какво да се спра за целта !?

                Коментар


                • От: Baofeng UV-5R

                  Здравейте колеги

                  Понеже нямам много време за дълго четене и виждам че сте доста на ти с радиостанциите искам да Ви питам за съвет ! Имаме намерение няколко човека от нашата група да се сдобием с радиостанции, като ще ги ползваме за лов на едър дивеч в силно пресечена местност/ района на с. Искра, Първомайско /. Разглеждам тези два варианта : 1. http://www.ebay.com/...=item43c01e7be3
                  2. http://slushalki.net...1189-2ck-detail
                  Моля за вашето компетентно мнение по въпроса . Първоначално може би ще вземем 8-10 бр. и в последствие още ! Благодаря предварително

                  Коментар


                  • От: Baofeng UV-5R

                    Здравейте.

                    Нещо много странно се случва с моите баута. Как е възможно между 2бр. UV5RE от едни и същи места на едно и също разтояние около 1,5км , на 8ми PMR канал да се чуваме, който се води UHF и мощноста на токито е max 4w, а на VHF честота на която уж токито работи на max 5w, да не се чуваме !!!!
                    Ако някой е запознат моля да ми обясни. Нещо не работи ли какво става, настройките ли нещо, дефект ли ?

                    Коментар


                    • От: Baofeng UV-5R

                      Първоначално публикуван от lubito Преглед на мнение
                      Здравейте.

                      Нещо много странно се случва с моите баута. Как е възможно между 2бр. UV5RE от едни и същи места на едно и също разтояние около 1,5км , на 8ми PMR канал да се чуваме, който се води UHF и мощноста на токито е max 4w, а на VHF честота на която уж токито работи на max 5w, да не се чуваме !!!!
                      Ако някой е запознат моля да ми обясни. Нещо не работи ли какво става, настройките ли нещо, дефект ли ?
                      Различните бандове имат различно поведение. Разликите се дължат на поредица от фактори, които физиката се е опитала да обясни и отчасти е успяла за някои . Това, което те касае теб от цялата работа е факта, че в зависимост от (времето, мястото на което си, скоростта с която се движиш, начинът по който въртиш радитот докато не се движиш, модела на самото радио, материалите на частите вътре, дължината на антената, типа на антената, говорителя, микрофона, влажността във въздуха, съдържанието на метали в скалите и/или подпочвени води, наличието на независими от теб излъчватели в близост, релефа и наличието на растителност, и още) няколко фактора, може да се свържеш с някого по доста различен начин и проблемите в повечето случаи не са в радиото. Най-често проблема е във очакванията, които не са съобразени с условията, поради неразбиране на нуждата от познание (което е съвсем оправдано, имайки предвид сериозността на нуждата от използване на станциите).
                      Наистина, най-лесно е чисто емпирично да стигнеш до извода, че понякога станциите могат едно нещо, а друг път същите станции вече не го могат. На тях не може да се разчита на разстояние по-голямо от половин километър (все тая дали са 5 или 0.5 вата), но пък понякога "като по чудо" може да те свържат с накой, който е "на м@%ната си през девет земи в десета".
                      Най-доброто капиталовложение от тук насетне е в образоване по темата, следващото най-добро капиталовложение е в антени за радиото и чак след като тези две са се случили, заедно с определен опит в комуникацията и наблюдаване на условията и нуждите, е добре да се пристъпи към нови станции. Надявам се да продължиш да се интересуваш от темата и да имаш въпроси
                      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                      0888 315 794
                      LZ1UPI
                      A1 (Rh+)

                      Коментар


                      • От: Baofeng UV-5R

                        Здравейте Нов сам тук и нямам никакви познания
                        Интересува ме за BAOFENG UV-5R трябва ли да имам лиценз и на какъв обхват работи във града.
                        Занимавам се със Системи за сигурност и видеонаблюдение

                        Коментар


                        • От: Baofeng UV-5R

                          Ако се надяваш някой тук да ти отговори по-различно, ще си останеш само с надеждите.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • От: Baofeng UV-5R

                            Здравейте и от мен - съвсем пресен и начинаещ радиолюбител. Започвам и аз с Бау 5

                            Изчетох почти всичко, което е написано из разделите + книжката с упътвания. За съжаление все още не са ми ясни нещата - репитери и т.н.

                            Имате ли нещо като за начинаещи ) например на L или Hи трябва да слушам/предавам и каква е разликата..

                            както и от къде мога да намеря други такива канали като цитирания по-долу за разговорчета ))

                            само при мен ли на ПМР канал 8 има голямо пръщене на равни интервали, все едно някой натиска ПТТ бутона и го пуска постоянно..

                            Първоначално публикуван от Николай Календжиев Преглед на мнение
                            Нямаш проблем. Просто на тази станция е странно запаметяването.
                            Ти предполагам опитваш да сложиш офсет на меню 26. Обаче така няма да стане. Това работи само докато си на frequency mode, но не може да се запише. Затова направи следното:
                            1. Иди на frequency mode и си въведи 439.400.
                            2. От меню 13 си въведи кодировката (79.7Hz).
                            3. Меню 27 и си избираш свободна позиция. Записваш.
                            4. Пак от frequency mode въвеждаш входящата честота (431.800).
                            5. Отиваш отново на меню 27 и отново записваш и тази честота на същия канал като в точка 3.
                            6. Отиваш си на channel mode и избираш новия запис - на екрана ще видиш 439.400.
                            7. Сега натисни PTT - честотата на екрана трябва сама да се смени на 431.800. Пускаш бутона и се връща на 439.400.

                            Иначе информация от днешна дата - от Китайката на Илиенци го взех - Имат този модел + B5, от утре ще има и Зонтон 999. Кабел усб с дискче също взех - 20кинта, а за станцията 75.

                            Коментар


                            • От: Baofeng UV-5R

                              Скоро видях, че БАОФЕНГ вече се предлага и от дийлекстрийм. Знам, че е реклама, но това ще е в полза на много хора. За този сайт е характерно безплатната доставка. Също така са и много коректни ( ако има проблем с артикула или доставката не правят проблеми ).
                              Цената на радиото примерно е около 60 лева, докато при китайката - 80-90 ( според човека ).

                              Коментар


                              • От: Baofeng UV-5R

                                Препоръчвам AliExpress, от DX взеха много да се бавят нещата. Даже ми загубиха 2 пратки преди няколко месеца.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X