Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Да си изберем станция

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Да си изберем станция

    Това е добра идея с телефоните, защото в някои случаи Direct WiFi може да се окаже, че работи по-добре от някои станции
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • От: Да си изберем станция

      Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
      Гледам я тая тема и се чудя що не си изкарате лицензи, ми се занимавате с глупости...

      И с лиценз предаването на ПМР с повече от половин ват си остава нарушение Друго на ръка всеки, на когото дадеш втората станция също трябва да има лиценз. Трето на ръка, по знака всеки мунчо ти намира за секунди трите имена в любезно предоставената от правителството открита база данни, което също не е особено приятно

      http://opendata.government.bg/datase...v120171229.xml

      И т.н. и т.н.
      And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

      Коментар


      • От: Да си изберем станция

        Вероятно над 50% от хората, които последните години (примерно 10 и повече) си вадят лиценз, изобщо не е заради някаква кой знае каква любов към радиото и този вид техника по принцип. Единствената им причина е да не трябва постоянно да си крият станциите и да се разправят с полицията.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • От: Да си изберем станция

          Стана модерно. Като екипите за ски, после тенис. Тук и стиковете може да изместят бухалките.
          пп мераклии за КВ има ли?
          А тези простотии се правят от името на всички ни.
          Даника
          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

          Коментар


          • От: Да си изберем станция

            Първоначално публикуван от opi Преглед на мнение
            Здравейте
            Нов новиничък съм.Надявям се в правилния раздел.Искам да са взема 2 стации ама не съм на вътре много,та имам запитване към знаещите.
            Спрях се на няколко baofeng,та да се кажете мнението:

            https://www.gearbest.com/walkie-talkies/pp_1528931.html
            https://www.gearbest.com/walkie-talkies/pp_1150850.html

            https://www.gearbest.com/walkie-talkies/pp_863838.html
            https://www.gearbest.com/walkie-talkies/pp_262069.html
            https://www.gearbest.com/walkie-talkie/pp_182204.html

            Ще ги ползвам за риба , лагеруване и тн
            Та,мога ли да ги програмирам наистина за пмр(446mgz)за в Бг и гмрс(462mgz)за Щатите или е рекламен трик
            Мога ли да ползвам пмр с 1W при ограничение 0.5W
            Всякакви коментари и изникнали нови въпроси са добре дошли
            Благодаря
            Прочети и това, предполагам ще е полезно:
            Чл. 348. (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който:
            а) построи, държи или ползува радиосредство, което излъчва в етера, без да има писмено разрешение за това;
            б) използува радиосредство, което излъчва в етера, без предварително да го е регистрирал с пълни установъчни данни или го използува за цели, непозволени по даденото му разрешение;
            в) без предварително писмено разрешение самоволно измени регистрираните данни на радиосредството, което излъчва в етера;
            г) (изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) пречи или смущава действието на радиосъобщителна, радиоразпръсквателна, телевизионна или радиорелейна станция или радиотранслационна централа, се наказва с лишаване от свобода до пет години и глоба от сто до триста лева, като радиосредството се отнема в полза на държавата.
            LZ3YG

            Коментар


            • От: Да си изберем станция

              Първоначално публикуван от PARAPONERA Преглед на мнение
              Прочети и това, предполагам ще е полезно:
              Чл. 348. (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който:
              а) построи, държи или ползува радиосредство, което излъчва в етера, без да има писмено разрешение за това;
              б) използува радиосредство, което излъчва в етера, без предварително да го е регистрирал с пълни установъчни данни или го използува за цели, непозволени по даденото му разрешение;
              в) без предварително писмено разрешение самоволно измени регистрираните данни на радиосредството, което излъчва в етера;
              г) (изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) пречи или смущава действието на радиосъобщителна, радиоразпръсквателна, телевизионна или радиорелейна станция или радиотранслационна централа, се наказва с лишаване от свобода до пет години и глоба от сто до триста лева, като радиосредството се отнема в полза на държавата.
              За б) не съм сигурен защото не съм чувал някой да си регистрира станцията, а от КРС ми казаха, че не е нужно.
              Ако си мислиш, че си добър в нещо, значи тепърва започваш да се учиш!
              LZ1DLP

              Коментар


              • От: Да си изберем станция

                Уредбата по НК е стара, от преди ЗЕС и новите наредби по него. Ако се прилагаше тоя текст така, както е записан, всички с блутут предаватели трябваше да поливаме доматите на о-в Белене, а тия с рутери вкъщи-направо на влака за Сибир.
                За станциите обаче намира приложение особено ако има вътре запаметени честоти от тези, които са с лиценз. Тогава си е съвсем наказуемо. Станциите, които поддържат радио 87-108 МХц могат да минат пред някои много прости селски ченгета с обяснението "абе взел съм си го да слушам как върви мача Славия-Монтана"...но е малко игра на тото. Без картата в джоба, с каквото и да те хванат, стига само да изглежда като предавател, е основание да те приберат на момента. И много често го правят.
                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                Коментар


                • От: Да си изберем станция

                  Е, че той човек като е с лиценз какво могат да му направят, той си носи разрешителното в джоба и... или имаш прдвид, че е защото примерно едно бао покрива и честоти които не можеш да ползваш. Освен това полицията каква работа има със станцията ти, това е работа на КРС.
                  Ако си мислиш, че си добър в нещо, значи тепърва започваш да се учиш!
                  LZ1DLP

                  Коментар


                  • От: Да си изберем станция

                    Явно не помниш времето, когато изпитите бяха два годишно и бяха един в София и един...примерно във Варна. Не беше толкова отдавна. Масовото използване на станции стана причина за масово вадене на лицензи и в момента изпитите са да го кажем ако не всеки месец, то поне през два във всеки по-голям град. Причината е точно заради ченгетата. То и аз заради тях си вадих разрешително. Софисйките репитри дори не ги знам на кои честоти са и колко са.Едва ли и ще ги разбера някога.

                    По-миналата година две момчета от махалата ми отишли с колелата да карат някъде към Банкя. Взели и станциите. Спират ги куките, белезниците и в патрулката. 24 часа, после 72, обвинение по 348, прокуратурата им искаше 4 години ефективно. Осъдиха ги на по два месеца условно и някакви глоби.
                    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                    Коментар


                    • От: Да си изберем станция

                      Тук в този раздел на форума беше писал колега за един софийски полицай, който въпреки .че хората са показвали лиценза си за радиолюбител,той конфискувал станциите . налагало се да ходят после при началниците на РПУ и от там да им връщат станциите. Как не се намери един началник да му обясни , че действията му са не законни. Така ,че и да имате лиценз няма да сте лишени от неприятни емоции/ Ама без него още по-зле. Това което не мога да си обясня е защо когато искате да говорите на честотите на ПМР не си вземете такива? Без лиценз са и няма да имате за какво да се притеснявате. А и 0,5 вата или 1 ват няма почти никаква разлика.Пък които иска повече изпитите за клас 2 са елементарни и евтини. Хубаво е за тези които са ловци и рибари да проверят колегите им с които комуникират на какви честотите се свързват и това да решат какво им трябва.

                      Коментар


                      • От: Да си изберем станция

                        Вальо, в розовия оптимум на нещата вероятно би имало забрана за продажба от е-маg и други големи техно-сергии на станции, които не отговарят на стандартите у нас.

                        Ако един човек, на който му трябва някаква радиокомуникация, и не е запознат, той ще отиде, и ще купи най-мощното, и най-евтиното нещо. Пък дали ще е PMR, или някой от другите стандарти, дето не са позволени у нас - няма значение. Въпроса е какво пише в рекламата.

                        И рекламата работи - LPD, GMPS или нещо друго - няма значение.
                        И какъв е смисъла?

                        Коментар


                        • От: Да си изберем станция

                          Първоначално публикуван от valyon Преглед на мнение
                          ...Как не се намери един началник да му обясни , че действията му са не законни...
                          И да се е намерил - не става с обяснения, а с носене на отговорност. И от шефа и от подчинените му.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • От: Да си изберем станция

                            Вени аз мисля, че радиолюбителите сме за това да си помагаме и съветваме. А кой как ще постъпи , Ще се предовери ли на рекламата негов проблем. Може да не е законен и да мине между капките. Тук в София си имаме един дето сме кръстили Унуфри, от няколко месеца се гаври по репортера на 438.100. И КРС не си дават много зор до прекратят колебливата му кариера на смутител.
                            Спарки е прав кои трябва да следи дали следящите за спазването на закона , спазват закона./ Извинете ме за тавтологията/.В КМБ зная само за едно следене " Крадящите по много следят крадящите по малко да не почнат да крадът по много".
                            Последно редактирано от valyon; 11-04-18, 22:28.

                            Коментар


                            • От: Да си изберем станция

                              Да не разочаровам някого.

                              По темата, избрах - Yaesu, и трите. Две от тях не съм ползвал от близо година. Имат NiMH-батерии, дразнещо.

                              Радиолюбителите „измират", по обективни причини. Субективната упоритост, нелечима „болест", съдейки по мен...
                              Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                              „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                              LZ1EMS

                              Коментар


                              • От: Да си изберем станция

                                Е, не е толкова зле положението. Просто темата не е "модерна"-има далеч по-бързи комуникаци. Като започнеш от пакетното радио нататък, те нещата не са спирали...SDR, Ехолинк, CR...
                                Първобитните ни проблеми с куките...гледайте нещата философски-ще минем и през това. Всички са минали под една или друга форма. И в СССР са се прибирали станции, тарашили са се тавани и мазета, и в щатите го е имало...тъпото е, че ние минаваме през това в години, когато тая техника е на пазара и е общодостъпна до степен не винаги да знаеш какво купуваш. Когато хората сами са си събирали станциите, нещата са били мааалко по-други.
                                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X