Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на UPS за домашната мрежа - APC или Еатон

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16

    Back-UPS Pro 1500 има вентилатор, но работи само когато няма ток и UPS-а заханва техниката.
    Това е съвсем приемливо дори за мен

    И е нормално да е така понеже вентилаторът е нужен само когато работи на инвертор а този тип UPS-a го активира само като има аномалия в мрежата.

    Аз имам няколко line interactive, всички са различни марки, над 1500VA и всички "веят" непрекъснато.
    Различно се държи само единият, APC Smart 2200, който е достатъчно "измислен" за да сваля оборитите на вентилатора ако няма натоварване.
    Но пак никога не го спира напълно.

    Старите им модели Smart 1400 и по-маломощни нямаха принудително охлаждане.
    В резултат на това пукаха като пуканки при експлоатация в екстремни условия с висока околна температура.
    Имам опит с поне 3 мъртви по тази причина по разни покриви и кутии дето ги пече слънцето.
    Нежни душици непокриващи изобщо суровата ланаджийска действителност!

    Аз имам подозрения, че KingofROAD се презапасява с мощност, от която няма нужда!

    Колкото повече-толкова повече но такива мечо-пухини водят и до странични ефекти като се отнасят не за мед а за ток.
    2200VA APC от примера горе има собствена консумация от около 80W без да има включен никакав товар на изхода.
    И при това при зареден батериен пакет, ако зарежда скача нагоре.
    Освен шумът от вентилаторът, ако се наложи някога да заменям акумулаторите ще си помисля дали да го направя:

    https://www.amazon.com/dp/B00S2F9BN2

    Тези в устройството са ужасно стари и въпреки това "работят".
    Много по-стари от 4 години дори без да гледам таймерът в устройството.
    Вероятно са далеч от капацитетът си но аз не съм максималист и това което дават ми е достатъчно.

    Ако не се използва оптимално мощното устройство има повече негативи отколкото ползи и цената е само началото.
    Например конкретно това е крайно неподходящо за домашни цели въпреки характеристиките си!

    Моето предложение е да вземе някакъв битов контролен електромер и да засече каква реална консумация има за устройствата дето ще резервира.
    Нещо като това, има голям избор на модели навсякъде:



    Ще се окаже, че модел под 1000VA ще му бъде достатъчен, обзалагам се.
    Още повече доколкото разбирам основен приоритет е да спре нормално компютър и NAS.
    Време на работа без мрежа на входа е на по-заден план.

    Или бъркам?
    Враг усраине

    Коментар


    • sparkybg
      sparkybg коментира
      Редактиране на коментар
      Аз го взех най-вече заради по-дългото време на работа. А и си е по-висок клас, което не е без значение. Стои в ниша до компютъра - лятото си става жега там като натоваря машината повечко. А и като натоваря компютъра+видеокартата на макс, нормалните 120 вата отиват на 560 и нагоре. А все пак трябва да има и запас.
      Последно редактирано от sparkybg; 06-11-21, 11:19.

    • Esper
      Esper коментира
      Редактиране на коментар
      Ами изискванията за всеки случай може да са различни, съвсем нормално е.
      Съответно и решенията.
      Обаче ако гоним автономност вероятността да се спрем на генератор е доста вероятна.
      Имах и аз такива залитания в един момент но отебах. Ще оцелея и без скапан ток ден, два, седмица.

    • KingofROAD
      KingofROAD коментира
      Редактиране на коментар
      За оцеляване и без компютрите ще оцелеем. Ама в подписа на кой колега пиеше - компютрите са изобретени за решаване на проблеми, които не ги е имало, преди появата на компютрите.

  • #17
    Така, да докладвам.

    UPS-a е закупен, тестван и въведен в експлоатация. Избран е модела - APC Back-UPS 1600VA, 230V, AVR, 4 Schuko outlets.

    Общо взето каквото и очаквах, това и получих. Смятам че ще върши работата за която го взех. Искаше ми се да има и LAN мрежа, и SNMP, но цените стават двойни, отделно и разширителни карти също на неприятни цени. Та засега гледах само моментните нужди, по минимална необходимост.






    интересното е че при товар на мрежа около 80-90 вата, в режим на батерия товара се повишава до около 150 вата. Излиза че UPS-a консумира около 60 вата собствено потребление, когато работи на батерия. Предполагам друго не може и да се очаква, за тази цена и ТТД данни.







    Нарочно съм му задал 8 мин. преди края на батерията да подава сигнал за shutdown, че QNAP-a пали и гаси като голям сървър. И му трябват поне 3-4 мин. за shutdown, а около 5-6 мин. за рестарт. (ще заека по-точно, но никак не е като обикновенно РС). Това е поради особености на OS на NAS-a.
    Последно редактирано от KingofROAD; 27-11-21, 21:21.
    -Чем занимаетесь по жизни?
    -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
    -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

    Коментар


    • #18
      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
      Да използвам и аз същата тема: Малък UPS захранва стар маломощен PC със SSD и 21,5 инчов монитор. Със прясно сменена батерия изкарваше 30-40 мин.
      Предната батерия я смених 2018 година. До тази нощ в която умря от раз.
      Дайте предложения какъв марка/модел да го сменя?
      Да докладвам: 26.11.13,00 часа му смених батерията със същата като преди 3 години. Беше "цъфнала" спукан е корпуса отдолу и стърчеше с около 1 см от нормалния размер. Напрежението беше 8 волта.
      След повече от 30 часа от както е монтирана новата батерия държи при заряд 13,35 волта. Извода е, че не устройството НЕ презарежда батерията. Амо тогава защо мрат?
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • Esper
        Esper коментира
        Редактиране на коментар
        Всяка батерия мрие и това е в реда на нещата.
        Но не и така.
        За да е в този вид са налице някакви причини - прегряване, презареждане или просто менте батерия.

      • KingofROAD
        KingofROAD коментира
        Редактиране на коментар
        Всяка батерия си има зададен срок на експлоатация от производителя. И по-евтините им дават 3-5 години. Среден клас 6-8 години. И най-добрите и най-скъпите 10-12г. екслопатационен живот.
        С времето активното вещество в плочите започва да се разрушава малко по малко, и ако е на топло батерията се раздува.
        Виждал съм доста раздути гелови батерии в края на експлоатационния им живот.
        Гаранцията на UPS-a e две години. Имам уред с който мога да измеря вътрепното съпротивление на батерията. Та ще опитам да направя измервания. Промяната на вътрешното съпротивление не е 100% сигурен показател, но все пак е признак на промяна....

    • #19
      Да се коригирам, в пост #17
      третата снимка отгоре надолу трябваше да е тази. Някой от админите може ли да я смени?


      Натиснете снимката за да я уголемите  Име:SCR00010.png Прегледи:0 Размер:129.1 КБ ID:6794995

      -Чем занимаетесь по жизни?
      -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
      -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

      Коментар


      • #20
        Снимките не се виждат, и няма нужда да се коригира нищо.
        Не чета коментари и не отговарям на такива.

        И коментаторите...

        Коментар


        • #21
          Когато писах поста се виждаха, и след това няколко пъти рефрешвах. Сега какво е станало не знам. Наскоро някой пак се оплакваше от форумното ФТП, ако не се лъжа...
          -Чем занимаетесь по жизни?
          -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
          -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

          Коментар


          • #22
            Така, продължаваме с експериментите.
            До момента UPS-a работи съвсем нормално, както се и очакваше от него. Последно го вързах през USB-то към Openmediavault.
            Чете го нормално, и го разпознава по-подробно от QNAP-a.
            Въпроса е следния - препоръчайте клиент за отдалечено наблюдения на въпросния UPS, за WIndows 10. ? Искам да мога да наблюдавам отдалечено UPS-а. Под Openmediavault е разрешено отдалечено наблюдние - мониторинг, не мога да намеря подходящ клиент за Win..

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00101.jpg
Прегледи:347
Размер:86.1 КБ
ID:6831617

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00100.jpg
Прегледи:344
Размер:33.0 КБ
ID:6831618
            -Чем занимаетесь по жизни?
            -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
            -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

            Коментар


            • #23
              NUT Client for Windows:

              https://www.synoforum.com/resources/...ups.158/?amp=1

              Коментирано е вероятно по-напред.

              Дори комерсиалните устройства като QNAP/Synology ползват NUT за управление на UPS под шарениите си.
              Съответно произволен клиент за произволна ОС може да си комуникира с него през мрежата.

              Клиент се нарича това в линка по-горе и през него можеш да наблюдаваш състоянието му.
              Враг усраине

              Коментар


              • KingofROAD
                KingofROAD коментира
                Редактиране на коментар
                Браво, точно това ми трябваше. Малко бъзикня докато го подкарам да тръгне. Удобни, лесни и прости настройки.

            • #24


              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00102.jpg
Прегледи:329
Размер:147.3 КБ
ID:6831946
              -Чем занимаетесь по жизни?
              -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
              -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

              Коментар


              • #25
                Малко статистика за UPS-a, събрана от Openmediavault.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00038.jpg
Прегледи:314
Размер:64.4 КБ
ID:6833889 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00039.jpg
Прегледи:313
Размер:66.3 КБ
ID:6833890

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00040.jpg
Прегледи:314
Размер:53.9 КБ
ID:6833891 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00041.jpg
Прегледи:313
Размер:54.1 КБ
ID:6833892
                -Чем занимаетесь по жизни?
                -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                Коментар


                • #26
                  Сега работа на батерия, при отпадане на захранването, и връщае на мрежа, след възстановяването й.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00105.jpg
Прегледи:284
Размер:101.6 КБ
ID:6835811 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00106.jpg
Прегледи:279
Размер:126.7 КБ
ID:6835812


                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00107.jpg
Прегледи:279
Размер:130.4 КБ
ID:6835817 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00108.jpg
Прегледи:281
Размер:134.5 КБ
ID:6835818

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00042.jpg
Прегледи:282
Размер:53.1 КБ
ID:6835814 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00044.jpg
Прегледи:274
Размер:67.4 КБ
ID:6835815

                  Прикачени файлове
                  -Чем занимаетесь по жизни?
                  -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                  -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                  Коментар


                  • #27
                    Да докладвам как вРЪви експлоатацията.
                    Общо взето UPS-a си изпълнява съвсем точно идеята, с която го купих. За август месец тази година имах около 3,5 часа работа на батерия общо за месеца. Когато ме няма гася единия компютър и монитора в слийп режим. И товара пада под 100 вата. Иначе реално UPS-а е практически неизползвам по максималния товар по ТТД, защото изкарва само около 2-3 мин. на 900 вата, колкото да успее да се изключи оборудването коректно.
                    Прилагам графика от xigmanas, с повече подробности на едно място.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00265.jpg
Прегледи:241
Размер:274.5 КБ
ID:6893438
                    -Чем занимаетесь по жизни?
                    -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                    -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                    Коментар


                    • #28
                      Не е съвсем по темата ама да похваля ей тази играчка - уйпиес за малинАк:

                      https://www.waveshare.com/wiki/UPS_HAT

                      Работи без никаква забележка, от малинака може да се види състояние на батериите, етц...
                      Малко странно ми се видя реализацията, част от контрола на зареждането е извън платката.
                      Захранващият адаптор всъщност е чарджър.

                      Обаче иначе работи екстра, към малинака съм закачил 2 цола HDD + допълнителен лан на хуйесби и работи няколко часа.
                      Не че изключи, аз трябваше да излизам и му върнах тока

                      За нищо пари такава цигания от жици ми изрина че даже купих още една платка
                      Ако не друго поне всичко се захранва от нормален жак а не от некакво пикливо микро-хуесби!
                      Враг усраине

                      Коментар


                      • KingofROAD
                        KingofROAD коментира
                        Редактиране на коментар
                        Дай некоя снимка, да оплаакнем оЧото деееее, скивай къФФ си сяяя....

                    • #29
                      Е нали има фотки в линка, аз по-хубави няма да направя!

                      ОК де, така беше преди да нахлузя уйпиес-а.
                      Пак бях зашил допълнителен жак за захранване върху RTC-то, че нямаше место.
                      Вече споменах, че само като видя микро-хуйесби му тръгват едни киселини и тикове на дясната ръка все едно стискам резачки.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:unnamed2.jpg
Прегледи:149
Размер:129.6 КБ
ID:6902968

                      А така стана с резервираното захранване с баКтерии:

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:unnamed3.jpg
Прегледи:127
Размер:81.5 КБ
ID:6902969

                      Смених също контролера на диска и сега той се храни директно през хуйесби-то.
                      Пак едни добре похарчени 20лв!
                      А жака от саатника ще го маана някой ден но и да си остане не е драма.

                      Целият този онанизъм е всъщност е weewx сервитьор - наумил съм си да сложа 2-ра ветар станция на един имот.
                      Към малинака се закача ветар станцията, през хуйесби чете данните от разните датчици и ги трупа в буза данни.
                      За нея конкретно е диска.
                      После друга част ги вади от бозата и генерира шарении във вебан интерфейс.
                      И пее към wunderground по желание.

                      Патката под батериите доколкото видях балансира пакета - двете батерии са последователно.
                      Докато грижата да се се презаредят е в адаптора.
                      Не че е фатално ама не може да се сложи какъв да е адаптор - само този в комплекта на хуйпиеса.

                      Не ме кефи особено алгоритъма ама пък е жълти с'тинки за разлика от OpenUPS.
                      И въпреки това работи... Засега!
                      Враг усраине

                      Коментар


                      • KingofROAD
                        KingofROAD коментира
                        Редактиране на коментар
                        Братчед, а малинката може ли да му мери напрежение, заряд, разряд, оставащо втеме и тн?

                      • Esper
                        Esper коментира
                        Редактиране на коментар
                        Мери някакви неща.
                        От линка по-горе:

                      • KingofROAD
                        KingofROAD коментира
                        Редактиране на коментар
                        Чаак сега се вторАчИФ в линка докрай. Чете го по някаква I2C bus.

                    • #30
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG-0f664b6a3586d70aa1c2ca20d724783b-V.jpg
Прегледи:129
Размер:230.4 КБ
ID:6902991 С колегата Traveling....ще захранваме едно сървърче,дето още не сме го видели....тея дни 72 часови проби.
                      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                      Анатолий Пейчинов o8875о9815
                      https://dvrbg.com/

                      Коментар


                      • KingofROAD
                        KingofROAD коментира
                        Редактиране на коментар
                        Дай малко инфо за контролерите. На снимката не може да се види добре марка и модел....
                        А бактериите какви са?

                    Активност за темата

                    Свий

                    Тук са 4 потребители онлайн. 1 потребители и 3 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X