Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на UPS за домашната мрежа - APC или Еатон

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Избор на UPS за домашната мрежа - APC или Еатон

    Девойки и младежи със сили свежи :-)
    Дойде момента за избор на UPS за домашната мрежа + 1 комп. Компютъртът е мини ITX фотмат, и лаптопско захранване около 60вата. Монитора му дават 35 вата максимална мощност. При нормална работа - браузване в интернет, гледане на филми, музика и тн. би трябвало да консумира около 60 вата общо.

    Обща консумация мрежа + комп около 120-140 вата. Минимално време на батерия около 40 мин. при тази мощност и нови батерии.
    Засега колебанието е между тези две марки:

    1. APC Easy UPS 1600VA BVX1600LI-GR

    2. Eaton 5E 1500i USB 5E1500IUSB

    На първо четене в дебрите на интерменуета АРС уж излизат по-често срещани. Задължителна е съвместимост по USB с Линукс, защото ще се ползва за резервиране на NAS QNAP. Сервиз и магазин в Пловдив - желателни.
    -Чем занимаетесь по жизни?
    -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
    -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

  • #2
    Добре се поинтересувай дали не са шумни. Преди да си лупя сегашното APC Back UPS Pro 1500, пробвах аналогичен Eaton, който се оказа с постоянно работещ вентилатор - крайно неприемливо решение за вкъщи.

    В работата сме пак с такива, 2бр за 5 работни места с 10 монитора.

    Нула грижи до тук. Една смяна на акумулатори и толкоз. Докато има ток са абсолютно безшумни.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • sparkybg
      sparkybg коментира
      Редактиране на коментар
      И монитора може.

    • KingofROAD
      KingofROAD коментира
      Редактиране на коментар
      той монитора може и да може, но обикновено нямат вход за постоянно, а само за променливо напрежение. или поне аз не съм виждАл такива монитори....

    • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
      ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
      Редактиране на коментар
      Спарки , за топленето ако го измислиш дай знак , че и аз мисля някви неща , ама пусто не излиза за сега сметката.

  • #3
    Моментът с вентилатора и шумът е много, много важен.
    Направо е на 1 място в изборът ако устройствата ще стоят в обитаемо помещение.
    Обикновено е така но наскоро приятел ми каза, че копачката за криптовалута не му пречела да спи.
    Не го разбирам но явно има хора за които шумът не е фактор.

    После провери съвместимост на модела UPS с QNAP:

    https://www.qnap.com/en-us/compatibility/

    Тъй като вероятно QNAP ще бъде включен постоянно, комуникацията с UPS е най-подходящо да се подържа с него и той да бъде в режим UPS сървър.

    След това на компютърът може да се инсталира NUT софтуер, който да работи като UPS клиент свързан през мрежа с UPS сървъра.
    ОС няма значение, NUT клиент го има портнат за всяка операционна система.
    Също така за клиентът няма значение модела на UPS.

    Така всичко ще се угаси нормално преди UPS да се изключи при свършване на батерията.

    Има разни трикове и особености при подкарване на горната постановка но е възможна и работи.

    Това разбира се ако държиш устройствата да се спират коректно преди изключване.
    За мен е задължително освен ако UPS не захранва само за рутери, суичове или други подобни устройства.

    Враг усраине

    Коментар


    • #4
      Ако сега ми се наложи да си купя UPS задължително ще бъде с литиеви батерии. Защото за 20 години ползване на UPS-и съм дал няколко пъти повече от цената на устройствата за да сменям батерии.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • KingofROAD
        KingofROAD коментира
        Редактиране на коментар
        Литиевите батерии май не стават за по-голяма мощтност, или идват прекалено скъпи. Оловно-киселинни гелови батерии има и с 10г. срок на експлоатация. Не са евтини, но се изплащат. Например - Зоненшайн.

      • s_s1
        s_s1 коментира
        Редактиране на коментар
        Какво е това Зоненшайн?

      • KingofROAD
        KingofROAD коментира
        Редактиране на коментар
        Производител на акумулаторни батерии...

    • #5
      Ако си купувам UPS, ще държа да не е с литиеви батерии, за да не давам 100к пъти повече пари от цената му, за ремонт на имота след пожара предизвикан от литиевите модерности...
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • #6
        Това с литиевите батерии вероятно е някакъв майтап, който не схващам?

        Иначе с автора сме си говорили по тази тема, аз съм фен на OpenUPS който е DC/DC тип и на него би му свършил работа.
        Доколкото схващам всичко му е на 12V DC.

        Работи и с литиеви батерии но моят го ползвам с оловна.

        Проблемът e или поне беше докато ползвах QNAP, че така и не проработи комуницацията през USB.
        Нещо да усрали или осакатили USB-HID драйвера.

        В същото време със Synology този модел UPS си работи прекрасно и в монента го ползвам така.
        С 12Аh батерия държи сториджа към 4 часа.

        Иначе и синолоджи и кюнап ползват за комуникация с UPS именно NUT под шарениите си.
        Но в случая драскачите в QNAP нещо са оакали за разлика от тези на Synology



        Враг усраине

        Коментар


        • u_bo
          u_bo коментира
          Редактиране на коментар
          Това не е ли евтнка алтернатива за UPS на 12 V

          https://www.aliexpress.com/item/1005004251913388.html

        • KingofROAD
          KingofROAD коментира
          Редактиране на коментар
          На първо четене намирам някои странности по схемните му. Но теоретично да. Има и още по-простички идеи - батерийка с изправител, или малък акумулатор, но са до 2-3А. Този от линка е до 10А. но май прави няккави маневри с релета....
          Иска по-подробно вникване и разучаване, какво е сътворил бай китаец....

        • u_bo
          u_bo коментира
          Редактиране на коментар
          Изглежда следи заряда

      • #7
        След като има UPS с мрежов интерфейс, не виждам зашо някой би се занимавал с USB и прочие туземщини...
        Не чета коментари и не отговарям на такива.

        И коментаторите...

        Коментар


        • Esper
          Esper коментира
          Редактиране на коментар
          На пазара има огромно количество UPS-и които си изпълняват основното предназначение и нямат мрежов интерфейс.
          Ето за тези случаи има NUT и на серийна комуникация през него.
          И ще има такава поддръжка вероятно още много дълго време

        • KingofROAD
          KingofROAD коментира
          Редактиране на коментар
          По-малките до 1500-2000VA, обикновено имат само USB. някои по-скъпи модели, дето се водят ПРО имат разширителни слотове за допълнителни карти. Но картите се купуват отделно. И по- марковите никак не са евтини.
          Оупън UPS-a има само USB.

        • Esper
          Esper коментира
          Редактиране на коментар
          Не, не са, никак при това.
          Търсих скоро такива модули за APC и не намерих приемлива оферта.
          Имам предвид такава, каквато бих платил за домашни цели.
          Освен това е безсмислено да се купува след като има NUT.
          Който освен, че е по-гъвкаво решение е и безплатно.

      • #8
        Я дай пример за достъпен хуйпиес с мрежов интерфейс за домашно ползване.
        Иначе QNAP подържа комуникация с UPS и през SNMP.
        Не е проблем или поне е предвидено.
        Доколко тя работи нямам идея.
        Враг усраине

        Коментар


        • #9
          Дефинирай "достъпен"? 2 BGN, 20 BGN, 20000000000 BGN?

          Редакция:
          Всъщност недей. Така или иначе няма да седна да гугля вместо някого...
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • KingofROAD
            KingofROAD коментира
            Редактиране на коментар
            Да речем до 400-500лв. максимум. За момента ми трябва по-бюджетно решение за известно време. След време предстои преместване физически на ново място, и там вече ще има и повече място, и отделно място и за батерии и тн....

          • sparkybg
            sparkybg коментира
            Редактиране на коментар
            За това, дето съм ти споменал по-нагоре, има и стандартно външна батерия. Но не знам дали не е значително по-евтино да се пльосне един външен тягов акумулатор, ако се търси дълга автономия.

            Сравниетлено мощен компютър, 27 инчов монитор и рутер при мен са 120-150 вата, при нормална работа и с акумулатори в прилично състояние, работят минимум 40 минути. Вярно, доста над бюджета ти е, но пък няма да е нужно да го сменяш после - просто върши това, за каквото е направено, и толкоз.

          • KingofROAD
            KingofROAD коментира
            Редактиране на коментар
            Спарки, наясно съм. Работя като поддръжка по захранващи устройства и АКБ вече над 20 годин. Но това са за промишлена употреба, и голяма автономност 5-6 часа и 2-3-4 киловата активна мощност. Шкафа на UPS/Инвертора е 60х80х200 см. тегло 250-300 кила без батерията...
            За момента - година-две, ми трябва да се подсигуря срещу премигване на тока, че знаеш как всичко се ресетва, и зарежда наново. Поне 30-40-50 мин. автономност. Та да не се гаси NAS-а почти веднага след спирането на тока.
            След преместване на новото място, ще бъде в отделно помещение (таван), и тогава няма да е проблем да го направя с външна батерия и тн...

        • #10
          OpenUPS всъщност не е готово UPS решение а DYI кит.
          Продава се като гола платка с няколко кабелчета без кутия и батерия.

          Кутия си я купувах отделно, кит-а просто е монторан в нея.
          Конктретно моята кутия е голяма и позволявя в нея да се монтира и няккакъв Li-Ion батериен пакет.
          Аз обаче имах нова оловна батерия към 16Ач и си я ползвам извън кутията.
          Освен това не е достатъчно коляма за да събере Li-Ion пакет с чак такъв такъв капацитет.
          Изобщо свойствата на батерия с такъв тип химия няма да направят UPS-a с абсолютно нищо по-добър отколкото ако се ползва оловна батерия.
          Не е случаен фактът, че в стационарни UPS се ползват основно конвенционални баКтерии а не някакви хай-тек хуйни!
          Просто няма сми от тях а OpenUPS може да работи с всякаква химия при това да я зарежда коректно, което е много добре.

          Страхотен хардуер, добро изпълнение. Скъп но страхотен!

          По отношение на практическото изпълнение при мен той захранва физически само Synology NAS DS-920+ в който има 4 диска.
          Комуникацията е с него през USB като NAS играе ролята и на UPS Server.
          NAS е в случая освен CIFS/NFS eкспортва I iSCSI сторидж през мрежата.
          Eдиният iSCSI клиент е малинка.
          На нея е инсталиран нейтив NUT клиент който си “говори” с UPS сървъра в NAS-a.
          По този начин ако тока спре и батерията на OpenUPS достигне критичо ниво в UPS сървърът работещ върху NAS се случи следното:
          1. Подава команда на клиентите полващи ресурси от NAS да се гасят, понеже този ресурс скоро ще се угаси.
          2. Подава команда на NAS за shutdown и изчаква n-време.
          3. Спира DC изходът.

          Ето как изглеждат нещате от страна на малинката (raspery pi), която се явява като „клиент“ на NAS-a:

          pi@vgate1:~ $ sudo upsc ups@data.doom.doomshell.net
          Init SSL without certificate database
          battery.capacity: 100
          battery.charge: 100
          battery.charge.low: 5
          battery.charge.warning: 20
          battery.current: 0.000
          battery.mfr.date: ?
          battery.runtime: 3932100
          battery.temperature: 44.38
          battery.type: ?
          battery.voltage: 13.47
          device.mfr: Mini-Box.Com
          device.model: OPEN-UPS
          device.serial: PBSO4-LiFePO
          device.type: ups
          driver.name: usbhid-ups
          driver.parameter.pollfreq: 30
          driver.parameter.pollinterval: 5
          driver.parameter.port: auto
          driver.version: DSM6-2-25510-201118
          driver.version.data: openUPS HID 0.1
          driver.version.internal: 0.38
          input.current: 0.004
          input.voltage: 19.50
          output.current: 1.627
          output.voltage: 11.96
          ups.mfr: Mini-Box.Com
          ups.model: OPEN-UPS
          ups.productid: d004
          ups.serial: PBSO4-LiFePO
          ups.status: OL CHRG
          ups.vendorid: 04d8
          pi@vgate1:~ $
          А ето така изглежда OpenUPS от страна на Synology NAS, който в случая е сървър:

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:ups_syn.PNG Прегледи:0 Размер:128.2 КБ ID:6787457

          Тук е мястото пак да нахейтя за поредеб път QNAP!
          По принцип т.1 по горе се инициира от UPS сървърът / NUT Server едва когато капацитетът на батерията достигне критично ниво.
          Не когато падне AC и изхода премине на батерия!

          Да ама драскачите на QNAP са осакатили финкциите на NUT до следната логика:
          1. UPS е на батерия. Стартираме таймер за n-минути.
          2. Ако след n-минути все още сме на батерия подаваме команда за shutdown на всичко (клиенти + NAS) без да се интересуваме от нивото на батерията.
          Тъпо, тъпо та вдлъбнато. Батерията може да има ресурс за n+3 часа ама на нас това не ни интересува. Въпреки, че четем състоянието и:

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:ups_qnap.PNG Прегледи:0 Размер:168.8 КБ ID:6787458

          Ето за това в последният пример съм отнел ролят на UPS сървър от QNAP.
          Тя се „играе“ от нормален лайнукс с работещ NUT като сървър а QNAP му е просто клиент.

          Прикачени файлове
          Враг усраине

          Коментар


          • KingofROAD
            KingofROAD коментира
            Редактиране на коментар
            Браво, много харесвам доброто онагледяване на материала. Ще потърся начин да се свържа с поддръжката на QNAP, да питам за конкретните модели UPS-и.
            И на Опън UPS-а ще му дойде времето, но малко по-нататък. Че приложението му е и мааалко специфично. А тези двата модела на АРС и Ийтън са по-универсални като играчки, които могат да захранват.

        • #11
          Smart серията на APC 750/700 и 1000 са без вентилатори. Е интерфейса е "техния си Smart COM". Собствената консумация от батериите на малките SmartAPC е по-приемлива за продължителна работа. Макс- 3-4г. изкарва 1 к-т батерии. Ако има чести "UPS явления" на ден, свършват по-бързо, може и за година!
          Eaton-a , поне тези, които са ми минали през ръцете, имат ABM режим на батериите и карат прогнозно по 10г. Недостатъка е сериозните вентилатори, които фучат 3-4 дни и спират за около 28 дни, ако няма "UPS събитие". Ако има - отново 3-4 дни фучене .

          И двата модела са вързани с RS-232 кабел към настолен комп, на който "върви " "UPS agent". Ако стане нещо, този "UPS agent" изпраща съобщения по мрежата за гасене. Преди критично ниво, стационарния комп се гаси, а УПС-а чака тока.
          Последно редактирано от stefsab; 04-11-21, 18:25.

          Коментар


          • #12
            Първоначално публикуван от stefsab Преглед на мнение
            Smart серията на APC 750/700 и 1000 са без вентилатори...
            Да, така е но са дърти и вече се намират само потребени.
            Което не е фундаментален проблрем но си е руска рулетка на какво ще попаднеш.
            Враг усраине

            Коментар


            • stefsab
              stefsab коментира
              Редактиране на коментар
              SMT750I не са безобразно дърти, а може и нов да изскочи отнякъде=

            • Esper
              Esper коментира
              Редактиране на коментар
              В предб@лник обикновено има “наличности”, Smart дори повече и обикновено описанието започва, че “става за парно”

              Аз обаче не бих купил от там.

              Началото ме подсеща да обърна внимание на автора, че АPC Backup серията не е подходяща за трансформаторни захранвания.

              Дори за парно не става

              Само импулсни захранвания трябва да се включват в такъв.

              Проблемът е във формата на напрежението в изхода при работа на инвертор, тоест когато няма вход.

              Може да не изпуши веднага но трафовете и електродвигателите никак не харесват какво получават през това време.

          • #13
            Оказва се че APC Easy UPS 1600VA BVX1600LI-GR няма USB порт, и затова засега се насочвам към друг модел с подобни параметри - UPS APC Back-UPS 1400VA BX1400U-GR И май няма вентилатори, ако не се лъжа по дюкиментаицята. Стар модел е, но в ПИК компютърс май го имат на склад.

            -Чем занимаетесь по жизни?
            -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
            -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

            Коментар


            • KingofROAD
              KingofROAD коментира
              Редактиране на коментар
              То и цената му е по-ниска, ама не е само там раутътъ...

            • p-pleven
              p-pleven коментира
              Редактиране на коментар
              UPS APC Back-UPS серията са здрави кучета. Само обърсвах прахоляка ако се сетя.
              Лично мнение.

            • sparkybg
              sparkybg коментира
              Редактиране на коментар
              Back-UPS Pro 1500 има вентилатор, но работи само когато няма ток и UPS-а заханва техниката. Има ли ток от мрежата, вентилатори не работят. Сега гледам че актуалния модел вече е 1600 и го има в Jar, но е над 800 кинта. Според мен си струва всяка стотинка. Аз даже и праха не му бърша твърде често. Цялата му поддръжка се състоя в смяната на акумулаторите. Мисля нещо като 4 или 5 години изкараха, но и вкъщи прекъсванията на тока са супер редки и обикновено планови, особено от 5-6 години насам.

          • #14
            Да използвам и аз същата тема: Малък UPS захранва стар маломощен PC със SSD и 21,5 инчов монитор. Със прясно сменена батерия изкарваше 30-40 мин.
            Предната батерия я смених 2018 година. До тази нощ в която умря от раз.
            Дайте предложения какъв марка/модел да го сменя?
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #15
              Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
              Да използвам и аз същата тема: Малък UPS захранва стар маломощен PC със SSD и 21,5 инчов монитор. Със прясно сменена батерия изкарваше 30-40 мин.
              Предната батерия я смених 2018 година. До тази нощ в която умря от раз.
              Дайте предложения какъв марка/модел да го сменя?
              UPS-а или батерията?
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • s_s1
                s_s1 коментира
                Редактиране на коментар
                99% че е батерията

              • sparkybg
                sparkybg коментира
                Редактиране на коментар
                Ronnin е твоя човек с батериите. На мен ми прати като сменях мойте. Мисля марка "Long", каквито извадих като оригинални.

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X