Обява

Свий
Няма добавени обяви.

100-те Национални обекта

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: До: 100-те Национални обекта

    Първоначално публикуван от gadev Преглед на мнение
    при това положение да гледаме книжките. аз имам по-стара книжка и ще ти дам подредбата на обектите по нея. Ако някой с по-нова книжка има желание да помогне...
    ОК, да караме по книжките. Моля който има някаква книжка да направи списък в някакъв файл и до го постне. Може и на ЛС. Аз се наемам да издиря от нета каквото може, да направя сборен списък на всички НТО - стари, нови, отпаднали и т.н. и да го постна в темата. Ще помисля за номерацията. Ако някой има идеи, нека ги казва. Отделно ще отбележа кои от обектите не фигурират във файла с координати. Дайте да си направим наши (макар и не "100") НТО, че като гледам БТС няма да я свърши тази работа...
    Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

    Коментар


    • От: 100-те Национални обекта

      Първоначално публикуван от бат Димо Преглед на мнение
      От декември миналата година има промяна в обектите в Бургаска област - под номер 7 бяха включени:
      - Защитена местност "Пода" с прилежащия природозащитен център
      - храм паметника "Св.св.Кирил и Методий"
      Бат Димо, откъде имаш инфото, че това е точно от декември м.г.? Досега не съм срещал списък, в който да е отбелязано към коя дата е изготвен.
      Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

      Коментар


      • От: 100-те Национални обекта

        Първоначално публикуван от бат Димо Преглед на мнение
        От декември миналата година има промяна в обектите в Бургаска област - под номер 7 бяха включени:
        - Защитена местност "Пода" с прилежащия природозащитен център
        - храм паметника "Св.св.Кирил и Методий"
        В новите книжки за сметка на това е отбелязан Етнографския музей, но това се е получило след някакво недоразумение, както ми бе обяснено.
        Последно - храм-паметника или музея?
        И какво става със съществуващите два обекта Малко Търново и Петрова нива?
        Отпадат ли или си остават под №7?
        Дайте снимки от нова книжка с Бургаски обекти.
        Животът се мери не с броя вдишвания, а с моментите които спират дъха
        GARMIN nuviCam LMT, GARMIN nuvi 200

        Коментар


        • От: 100-те Национални обекта

          ще направя копие на книжката, която имам. смо малко търпение, че в колата на жената. Предлагам в този файл да се придържаме към 100те обекта. Туристическите обекти в България са много и по форумите има други файлове с хиляди точки. Идеята на тази тема е 100 нац.обекта - така разбирам аз идеята.
          последна версия на спийд камерите и засадите: http://paralax.org/garmin/

          Коментар


          • От: 100-те Национални обекта

            прилагам сканирано копие на обектите от моята книжка. Доста е стара.
            Прикачени файлове
            последна версия на спийд камерите и засадите: http://paralax.org/garmin/

            Коментар


            • От: 100-те Национални обекта

              След доста ровене из нета стигнах до списъка, който прилагам. В него участват всички НТО, които досега успях да регистрирам в различните списъци. Единственият ясен и подреден списък за съжаление се оказа този от соцвремената (1966 г.) По моя преценка още три обекта от това издание могат да бъдат добавени към общия списък. Отбелязал съм ги накрая.
              Що се отнася до номенклатурата аз предлагам следното : Всеки обект да има 4-цифрен код. Първите две цифри да означават областта по азбучен ред (Благоевград 01, Бургас 02 и т.н), а вторите две - поредния номер на обекта. Така ако се наложи да се добави нов обект той просто ще получи поредния за тази област номер и няма да бърка номерацията на старите. Ако пък някой отпадне, на негово място може да се постави нов или този номер да не съществува временно. Въпреки, че лично аз малко не разбирам смисъла за отпадане и добавяне на обекти. Ако нещо е било достатъчно ценно в определен момент (изключвам соц извращенията от сорта "Металургичен комбинат Перник" или "Образцово ТКЗС по избор") единствената причина за отпадането му би могла да бъде физическото му унищожение. С какво например Побитите камъни или Аладжа манастир са загубили своята атрактивност, че са отпаднали. Явно в БТС с тези неща се занимават хора, които нямат ред в главите си. Иначе Хисаря и Димитровград няма да са в раздела "СОФИЯ ГРАД", както пише в книжката на Gadev.
              Така де. Моля ако някой от колегите има коментар по списъка, пък и не само, нека го сподели.
              P.S. Най-накрая съм сложил свои предложения за добавяне в общия списък, като съм ги обозначил "извън БТС". С жълт маркер са отбелязани обектите, които ги няма във файла с координатите.
              И ако някой си мисли, че от БТС ми изпратиха списъка, за който ги помолих, много се лъже. Въобще не ми отговориха на mail-а. Иначе си имат адрес за контакти...
              Прикачени файлове
              Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

              Коментар


              • От: 100-те Национални обекта

                Чудесна работа си свършил.
                По отношение на номерацията - аз съм тъп и упорит. Продължавам да подкрепям номерация започваща с номера на обекта по книжките . Примерно 29(а), 29(в), 29(с)..... Така ще има възможност за 30 подномера(30 обекта).Колкото и да ги променят и допълват никога няма да станат повече от 30 обекта под един нимер(ок -26 ако използваш латиницата).
                Номерирането на областите е изкуствено и няма да говори на никой нищо. Представи си, че си в Бургас, отваряш книжката, виждаш ,че в Поморие е музея на солта и решаваш да го посетиш. Виждаш, че е под #6 в книжката. Как ще направиш връзката , че в гпс-а е запомнен под номер 0201? Тази номерация по области ще я знаем само аз и ти, на практика. Мисля си, че трябва да е по-лесно и смилаемо.


                Първоначално публикуван от zippel Преглед на мнение
                След доста ровене из нета стигнах до списъка, който прилагам. В него участват всички НТО, които досега успях да регистрирам в различните списъци. Единственият ясен и подреден списък за съжаление се оказа този от соцвремената (1966 г.) По моя преценка още три обекта от това издание могат да бъдат добавени към общия списък. Отбелязал съм ги накрая.
                Що се отнася до номенклатурата аз предлагам следното : Всеки обект да има 4-цифрен код. Първите две цифри да означават областта по азбучен ред (Благоевград 01, Бургас 02 и т.н), а вторите две - поредния номер на обекта. Така ако се наложи да се добави нов обект той просто ще получи поредния за тази област номер и няма да бърка номерацията на старите. Ако пък някой отпадне, на негово място може да се постави нов или този номер да не съществува временно. Въпреки, че лично аз малко не разбирам смисъла за отпадане и добавяне на обекти. Ако нещо е било достатъчно ценно в определен момент (изключвам соц извращенията от сорта "Металургичен комбинат Перник" или "Образцово ТКЗС по избор") единствената причина за отпадането му би могла да бъде физическото му унищожение. С какво например Побитите камъни или Аладжа манастир са загубили своята атрактивност, че са отпаднали. Явно в БТС с тези неща се занимават хора, които нямат ред в главите си. Иначе Хисаря и Димитровград няма да са в раздела "СОФИЯ ГРАД", както пише в книжката на Gadev.
                Така де. Моля ако някой от колегите има коментар по списъка, пък и не само, нека го сподели.
                P.S. Най-накрая съм сложил свои предложения за добавяне в общия списък, като съм ги обозначил "извън БТС". С жълт маркер са отбелязани обектите, които ги няма във файла с координатите.
                И ако някой си мисли, че от БТС ми изпратиха списъка, за който ги помолих, много се лъже. Въобще не ми отговориха на mail-а. Иначе си имат адрес за контакти...
                последна версия на спийд камерите и засадите: http://paralax.org/garmin/

                Коментар


                • От: 100-те Национални обекта

                  Не виждам причини да се променя досегашния начин на номериране.
                  Когато има повече от един обект с еднакъв номер, името му е достатъчно да го отличава, няма нужда от допълнително индексиране.
                  Също така, при отпадане и добавяне на обекти е полезно да се пише годината на промяна, което също е така в текущото състояние.
                  Животът се мери не с броя вдишвания, а с моментите които спират дъха
                  GARMIN nuviCam LMT, GARMIN nuvi 200

                  Коментар


                  • От: 100-те Национални обекта

                    Първоначално публикуван от gadev Преглед на мнение
                    Номерирането на областите е изкуствено и няма да говори на никой нищо. Представи си, че си в Бургас, отваряш книжката, виждаш ,че в Поморие е музея на солта и решаваш да го посетиш. Виждаш, че е под #6 в книжката. Как ще направиш връзката , че в гпс-а е запомнен под номер 0201? Тази номерация по области ще я знаем само аз и ти, на практика. Мисля си, че трябва да е по-лесно и смилаемо.
                    Първите 2 цифри означават даден район (и то по азбучен ред). Ако си в Бургаско, значи всички обекти ще започват с 02. А в момента например в Пазарджишко ина номера от 35 до 40 и освен това номера 55 и 70... В Повдивско имаш от 41 до 47 и освен това 67 и 71... При моето предложение тази бъркотия отпада. Истина обаче е, че моята номерация няма нищо общо с тази, с която хората са свикнали и по тази причина преставам да настоявам за нея. Приемам номерацията от типа 72.1, 72.2, 72.3 и т.н. но нека да няма букви, защото пак ще стане бъркотия. Тези дни съм малко зле с времето, но в най-скоро време ще преработя списъка, като добавя и трите обекта от 1966 г. и ще го постна във форума. Съгласен съм с Chavdarlk, че е хубаво да се пише и годината на промяна, но аз лично не знам откъде да взема информация кой обект от коя година е. Както вече писах, единствения ясен списък е този от соцпериода. Там обектите са точно 100 и всеки си има номер. За съжаление половината са идиотски, което произлиза от "философията" на онези времена...
                    Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

                    Коментар


                    • От: 100-те Национални обекта

                      Ето обектите както са по последния списък на БТС:




                      Последно редактирано от бат Димо; 11-07-10, 12:59.

                      Коментар


                      • От: 100-те Национални обекта

                        Първоначално публикуван от бат Димо Преглед на мнение
                        Ето обектите както са по последния списък на БТС:
                        Здравей.
                        Ще може ли като текстов документ да ги качиш? Мерси.
                        Последно редактирано от Pacific; 12-07-10, 20:06.

                        Коментар


                        • От: 100-те Национални обекта

                          Първоначално публикуван от Наско Преглед на мнение
                          Здравей.
                          Ще може ли като текстов документ да ги качиш? Мерси.
                          Наско, не карай човека сега да става машинописка де. Ако ги е имал, щеше да ги прати. Виждаш, че са фотографирани.
                          Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

                          Коментар


                          • От: 100-те Национални обекта

                            Здравейте, колеги.
                            Малко се забавих, но вчера разгледах подробно най-новата книжка с обектите, след което изчаках малко, за да ми мине емоцията и сега споделям на трезва глава впечатленията си :

                            1. Направени са две промени :

                            В Бургас вместо храма "Св.Св. Кирил и Методий" са сложили Етнографския музей. Аз лично като бургазлия се съмнявам в целесъобразността на тази промяна. Но не оспорвам.

                            В Триградското ждрело вместо пещерата "Дяволско гърло" са поставили хижа "Триградски скали". Това си е направо идиотщина. Пещерата е нещо изключително и рядко срещано. Посещавана е от хиляди хора, в т.ч. и много чужденци, а хижата е една занемарена сграда с най-банална архитектура от соц време, на която никой не би обърнал внимание. А и няма защо.

                            2. Стилът на новия списък за мен е халтура, а подредбата и номерацията направо безотговорност. Защо мисля така :

                            Не е ясно каква е логиката на това кой текст е удебелен (bold) и кой не. На повечето места удебелено е местоположението, а самият обект е с обикновени букви, но в немалко случаи е обратното. На други места пък, ни в клин ни в ръкав, са използвани главни букви.

                            Номер 72 се повтаря два пъти, а 71 липсва. Да, вероятно е техническа грешка, но това не е роман, а списък. Ако в един списък е сбъркана номенклатурата все едно в една рецепта да е сбъркано лекарството. Книжката се издава в хиляди екземпляри и струва някакви пари.

                            Плетнята от препинателни знаци, отделящи обектите един от друг и от местоположението също е пълна каша. Запетая, точка и запетая, тире - никаква логика. Давам пример :
                            "49. гр.Исперих - Исторически музей; Историко-археологически резерват "Сборяново" - тракийска царска гробница, тракийски град Хелис, Демир баба теке - с. Свещари".
                            Кое е местоположение и кое обект? Знам, разбира се, но аз бих го написал поне по следния начин :
                            "49. гр. Исперих - Исторически музей; с.Свещари - Историко-археологически резерват "Сборяново" : тракийска царска гробница, тракийски град Хелис, Демир баба теке".
                            А най-правилно би било :
                            49.1. гр. Исперих - Исторически музей;
                            с.Свещари - Историко-археологически резерват "Сборяново" :
                            49.2. Тракийска царска гробница
                            49.3. Тракийски град Хелис
                            49.4. Демир баба теке.
                            Така е ясно, че музеят се намира в гр. Исперих, а обектите 49.2,3 и 4 са елементи от резервата "Сборяново" който се намира в с. Свещари. Удебелено е най-същественото - обектите и техните номера. Останалото са пояснения. Ама на кого да разправяш...

                            В подредбата на списъка не е ясно кое е водещото : местоположението или номера. Основните раздели са по областите в азбучен ред, а всъщност списъка върви по номера. Това е възможно само ако номерацията следва азбучния ред на областите, но не е така. По този начин Велинград се озовава в Сливенска област, Нова Загора в Софийска, а Елена, Етрополе, Хисаря, Брацигово, Чирпан, Хасково се намират в София-град!...

                            Имах наистина голямо желание да се опитам да въведа някакъв ред в този списък, следвайки номерацията на тези от БТС, но не мога. Борбата с хора, които нямат ред в главите си е неравна, така, че се отказвам. Ще пооправя списъка, който приложих по-горе, ще добавя няколко ценни неща от по-старите, които незнайно защо са махнати, ще си сложа моя номенклатура и ще си го следвам него. Ако някой иска да му го пратя, нека ми пише на ЛС. Не искам никому да натрапвам идеята си.
                            Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

                            Коментар


                            • От: 100-те Национални обекта

                              Актуализация на данните:
                              1) Нови точки:
                              007 (от 2009)-Бургас, Етнографски музей
                              007 (от 2009)-Бургас, Природозащитен център "Пода"
                              049-Исперих, Историко-археологически резерват "Сборяново", Демир баба теке-Паркинг
                              088 (от 2009)-Триградско ждрело, хижа "Триградски скали"


                              2) Промени:
                              010-Девня, Музей на мозайките - работно време и добавен телефон
                              012-Свищов, Къща-музей "Алеко Константинов" - координати
                              040-Плевен, Исторически Музей - координати, с цел по-коректно рутиране
                              048-Разград, Исторически резерват "Абритус" - координати
                              049-Исперих, Историко-археологически резерват "Сборяново", Демир баба теке - координати, има печат
                              049-Исперих, Историко-археологически резерват "Сборяново", тракийска царска гробница - работно време
                              049-Исперих, Исторически музеи - старите координати бяха на админстративната сграда, новите са между двете експозиции на музея
                              054-Сливен, Национален музей на текстилната индустрия - координати
                              055 (до 2008 )-Сливен, Природен парк "Сините камъни" и хижа "Карандила" - местоположение на печата
                              056-Котел, Пантеон на Георги Стойков Раковски и музей на котленските възрожденци - работно време и телефон
                              056-Котел, Природонаучен музей - работно време и телефон
                              090-Стара Загора, Неолитни жилища - координати
                              090-Стара Загора, Паметник "Бранителите на Стара Загора 1877 г." - работно време на екскурзоводите
                              095-Шумен, Томбул джамия "Шериф Халил Паша" - 1744 г. - координати, с цел по-коректно рутиране
                              Прикачени файлове
                              Животът се мери не с броя вдишвания, а с моментите които спират дъха
                              GARMIN nuviCam LMT, GARMIN nuvi 200

                              Коментар


                              • От: 100-те Национални обекта

                                В края на юли, на път за "Музея на мозайките" в Девня спряхме на Побитите камъни и се оказа, че там също има печат 009 - освен двата музея във Варна.
                                А печат 055 не е в хижа "Карандила", а в х-л "Шато Алпиа" и в информационния център на парк "Сините камъни", който е в близост до началото на пътеката към "Карандила" - проверно на място - ходих до хижата и от там ме пратиха в "Шато"-то. На път към "Шато"-то видях информационния център и реших да питам имат ли печат. Имаха.
                                Прилагам трак. Инф. център е в края на трака. За съжаление не направих точка, ама центъра е на самата улица и няма как да бъде пропуснат.
                                Прикачени файлове
                                Последно редактирано от denislav; 18-08-10, 00:35.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X