Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Демонтиране на седалки от МПС-то

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Демонтиране на седалки от МПС-то

    Аз съм карал взет под наем пътнически бус, със свалени седалки и натоварен с техника. Питах вносителите, от които беше взет буса за проблем точно по темата, казаха няма гирижи. Спираха ме за проверка и нищо не ми казаха, само искаха да знаят на кой е техниката, за седалки и дума не стана... Преграда нямаше, 8+1 беше останал 2+1... Смятам, че зависи от конкретната ситуация, какво и дали длъжностното лице ще се хване за всеки проблем по колата.

    Коментар


    • #47
      От: Демонтиране на седалки от МПС-то

      Възможното нарушение е превишаване на допустимата обща маса на автомобила. Щом се конструкцията е седалките да се свалят, полицаите ако искат да ги заковат това ще е промяна. Много им здраве.
      Когато се превозват товари за фирмени цели, с превозни документи или пък товари за които задължително се изискват превозни документи и такива няма, става дума за въпроса "как да работя като превозвач нелегално".

      Коментар


      • #48
        От: Демонтиране на седалки от МПС-то

        Ето един добър пример точно по темата:
        http://www.rs-elhovo.org/spr/00704509/47911510.htm
        Цитирам най-важното, в случай че след време този линк спре да работи:
        РЕШЕНИЕ№16Гр.Елхово, 01.03.2010г.
        В ИМЕТО НА НАРОДА
        ...
        дело № 479 по описа за 2009 година, за да се произнесе взе в предвид следното:

        Постъпила е жалба от Д.П.У. против наказателно постановление № 1416 / 28.10.2009г. , с което началника на РУ на МВР – гр. Елхово му е наложил глоба в размер на 400 .00 лв. на осн. чл. 178 ал.1 т.2 предл. 2 от ЗДвП за това , че на 23.10.2009г. около 11часа в с. *** , ул. ***като водач на лек автомобил “ Опел Зафира “ е изменил броя на местата от 6+1 на 4 + 1 , с което е нарушил разпоредбата на чл. 146 ал.1 от ЗДвП.
        ...
        От събраните по делото доказателства Наказателно Постановление № 1416/ 28.10.2009г. , АУАН № 1416/ 23.10.2009г. , показанията на свидетелите К. и К. съдът установи следната фактическа обстановка :
        На 23.10.2009г. след подаден сигнал от гл. автоконтрольор *** , служители на РУ на МВР гр. Елхово са извършили проверка на МПС “ОПЕЛ Зафира “ с рег.- № *** . При извършване на проверката е посетен дома на собственика на автомобил / жалбоподателя / .Установена е липсата на 2 седалки при автомобил с конструкция 6 +1 .
        ...
        С оглед на така установената фактическа обстановка съдът стигна до следните правни изводи.
        ...
        На второ място при промяна конструкцията на автомобила съгл. Чл. 146 ЗДвП следва последната да е изменена трайно и да се ползва за цели , които не са предвидени при конструкцията на автомобила ,когато е закупен и регистриран пред органите на МВР- КАТ . Установено е само демонтиране на двете седалки като устройството за монтирането им не е било отстранено и последните могат да е закрепят във всеки един момент . Следва да се отбележи , че конструкцията на този тип автомобил клас Д е създадена нарочно с опцията да се монтират и демонтират седалките в зависимост нуждите на собственика .
        От горното се стига до извода , че нарушението по чл. 146 ал.1 ЗДвП не е налице , което води до липса на наказание по този текст .
        ...
        С оглед на горното , съдът

        Р Е Ш И

        ОТМЕНЯ ИЗЦЯЛО наказателно постановление 1416 / 2009г. на началника на РУ на МВР – гр. Елхово срещу Д.П.У. жител на Обединено Кралство Великобритания с настоящ адрес с. *** ул. *** , с което му е наложено административно наказание “глоба” в размер на 400.00 /Четиристотин / лв. по чл. 178 ал.1 т.2 предл. 2 от ЗДвП.
        Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок чрез ЕРС пред Административен съд- гр. Ямбол.


        Районен съдия :

        / М. Меткалф/
        Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

        Коментар


        • #49
          От: Демонтиране на седалки от МПС-то

          Разпечатваме си текста и го носим да го показваме при всяка проверка ? По-добре да им спуснат една заповед централно и да спрат да се заяждат за глупости.
          DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
          Skype: pach_bs

          Коментар


          • #50
            От: Демонтиране на седалки от МПС-то

            Дори и да не си разпечаташ текста с цел да го лепиш у челото на КАТ-аджията, е полезно да знаеш как седят нещата по закон и във всеки един момент да можеш да го провериш.
            Най-важното е, че вече конкретната ситуация се е случвала с акт, обжалване и съдебно решение.

            При това положение можеш да оставиш полицая да си пише акта, а ти в последствие да осъдиш държавата за пропуснати ползи.

            П.П. Хубаво би било българските полицаи да са в помощ на обикновения човек, както е във всяка една цивилизована държава. Засега ни се налага да "воюваме" с тях и затова е добре да си знаем правата и оръжията до колкото ни е възможно.
            Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

            Коментар


            • #51
              От: Демонтиране на седалки от МПС-то

              Специално благодаря на Alexfield за фактологията - най-сетне нещо конкретно! Като притежател на 7+1 съм живо заинтересуван от тъпият казус, още повече че качвам от време на време и мотора вътре, като махам 4 седалки за целта. Честно казано си карам така от 6 години и съм нямал никакви проблеми, но се диша по-спокойно след публикуваното по-горе.
              Honda XL600LM, 1987
              Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
              Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

              Коментар


              • #52
                Re: Демонтиране на седалки от МПС-то

                Това отговаря на въпроса ми, за което благодаря. Явно не съм чак толкова страшен нарушител, че за ползване по предназначение на пежото да подлежа на глоба до 1000лв и спиране от движение. И считам за съвсем редно при представяне на пежото зa проверка (прехвърляне, пререгистрация, технически преглед) то да е комплектовано според регистрацията, а именно със всичките 6+1 седалки.
                Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
                Suzuki Grand Vitara 1.6
                LZ1ZPM

                Коментар


                • #53
                  От: Демонтиране на седалки от МПС-то

                  Някои май пак четат и тълкуват както им изнася... Не, че нещо, ама често разни "лепачи" гледат тъжно като ги ошляпа съда. В цитираното СР става въпрос за автомобил, който заводски е пригоден за демонтиране на седалките със съответните механизми. Иначе лично аз също смятам, че демонтирането на седалките с нищо не променя конструкцията, освен ако не се прави с цел извършване на товарни превози, за каквито автомобила не е пригоден. Но проверяващия на пътя няма как да знае кой с каква цел ги е махнал и затова закона не предвижда изключения.
                  "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                  Неизвестен мъдрец

                  Коментар


                  • #54
                    От: Демонтиране на седалки от МПС-то

                    Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
                    Ето един добър пример точно по темата:
                    http://www.rs-elhovo.org/spr/00704509/47911510.htm
                    Цитирам най-важното, в случай че след време този линк спре да работи:
                    С две думи :всеки който управлява автомобил с демонтирани седалки трябва във всеки един момент да е готов да ходи на съд! Шансовете да спечели делото са големи особено ако е махал две седалки а не шест!

                    Коментар


                    • #55
                      Re: От: Демонтиране на седалки от МПС-то

                      Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                      Иначе лично аз също смятам, че демонтирането на седалките с нищо не променя конструкцията, освен ако не се прави с цел извършване на товарни превози, за каквито автомобила не е пригоден.
                      Как се дефинира 'товарен превоз' с лек автомобил? Какво и/или в какво количество трябва да натоваря за да подлежи на санкция?

                      Транспортирал съм 2 комплекта детско обзавеждане (гардероби,легла,секции,шкафове) в пежото. Не съм превишил максимално допустимата маса, задния капак/врата беше затворена. За мене тия 200кг дъски и два матрака са 'багаж', при това бяха и под нивото на предните седалки така че нямаше как да ми се изсипят на главата при рязко спиране. Кога 'багажа' става 'товар'?

                      Това има частична връзка с темата, защото демонтирам седалките когато имам нужда да превозя обемист 'багаж'.
                      Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
                      Suzuki Grand Vitara 1.6
                      LZ1ZPM

                      Коментар


                      • #56
                        От: Демонтиране на седалки от МПС-то

                        Всъщност, къде пише с колко места е лекия автомобил?

                        Освен в големия талон, който не е необходимо да носим с нас?

                        За 7 години с комбито ми - Мерседес 6+1 - с две седалки в багажника - никой никога не се сети да ги потърси..

                        Коментар


                        • #57
                          От: Демонтиране на седалки от МПС-то

                          актуалният текст е:
                          Чл. 178. (1) (Предишен текст на чл. 178 - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от
                          26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) Наказва се с глоба от 2000 до 7000 лв.:
                          1. (отм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.)
                          2. който, без да спазва установения ред, комплектува с основни агрегати от
                          различни модели или изменя конструкцията на моторно превозно средство;


                          да оставим седалките, там има шанс да падне в съда, но я да видим колко джипки са със изменена конструкция и комплектувани от няколко модела други джипки???? добре, че засега се заяждат само за предния номер, ако не е на място, но скоро ще започнат да искат технотест за всяко друго нещо и тогава дупе да ни е яко.
                          ________________________________________________
                          Subaru OUTBACK 2,5
                          Hyundai TUCSON 2.0

                          Коментар


                          • #58
                            От: Демонтиране на седалки от МПС-то

                            Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                            Някои май пак четат и тълкуват както им изнася... Не, че нещо, ама често разни "лепачи" гледат тъжно като ги ошляпа съда. В цитираното СР става въпрос за автомобил, който заводски е пригоден за демонтиране на седалките със съответните механизми. Иначе лично аз също смятам, че демонтирането на седалките с нищо не променя конструкцията, освен ако не се прави с цел извършване на товарни превози, за каквито автомобила не е пригоден. Но проверяващия на пътя няма как да знае кой с каква цел ги е махнал и затова закона не предвижда изключения.
                            Куздов, нали именно затова е и темата
                            Ако един автомобил е заводски окомплектован за сваляне на седалки от потребителя, това е легално законно и т.н.
                            Съвсем различно седи въпросът, ако производителят изобщо не е предвидил да се свалят.
                            Нормално е законът да наказва всякакви "свободни съчинения", които не са минали технотест.

                            Колкото и да е против философията на нашия форум, ще дам следния пример:
                            С един много повдигнат джип повишаваш риска от преобръщане. А това може да утрепе някой невинен, оказал се на неподходящото място в неподходящото време. Затова - технотест.
                            Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Демонтиране на седалки от МПС-то

                              Темата е хубава, но наистина в малкия талон никъде не пише брой места, дори и на автобуси. Само в старите талони пише и може би най доброто предпазване е пререгистрация с новите талони. В гражданската също пише, но винаги може да "сбъркана" от издателя.
                              [SIGPIC][/SIGPIC]

                              Коментар


                              • #60
                                От: Демонтиране на седалки от МПС-то

                                Сега се загледах в малкия талон,на леката кола и долу в дясно, има една позиция (J)-M1 ,което най-вероятно означава категорията на автомобила и под подразбиране ,може да го тълкуват ,че е 4+1 ? Обаче, в малкия талон на джипа ,който се води 6+1 , на тази позиция е изписано (J)-M1G !
                                Дали това /G/ накрая, не показва броя места за съответната категория??? Ако някой знае да сподели?
                                А иначе за Гражданската, мисля, че не е задължително да се носи , тъй като в зеленото талонче има цялата информация- поне така беше миналата година, а информацията я знам от застрахователите, а дали не са го променили?
                                Последно редактирано от emicha1; 05-06-12, 17:35.
                                / HONDA-CR-V-IIг. -> 2.2 i-ctdi (N22A2) // HONDA-CR-V-IIIг. ->2.2 i-DTEC (N22B3)/

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X