Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

    Първоначално публикуван от komisar Преглед на мнение
    И мен там ме пратиха, но се оказа, че не извършват подобни изследвания. И в ХЕИ питах... не знаеха къде да ме пратят. Това беше преди 3 години. Вече може (дано) да има лаборатория в Пловдив.
    От преди няколко дни е разказа на познатата ми.
    ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

    Коментар


    • #32
      До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      ...

      М20, този фокус с хобота, циркулиращ в кръвоносната система и запушващ тънки съдове, е трудно осъществим. Насекомите смучат само от капиляри, много по-малки от хобота. От дебели артерии смучат вампирите, а от дебели вени - сестрите в кръвния център.
      ...
      Трудно осъществим, но не и невъзможен. Родителите ми са лекари, с доста опит. Още когато били студенти, имало случай - някакво момиче си вадило само кърлежа. Хобота останал и след време станало... хм, мазало. Съмнявам се, че момиче на 20 и кусур години би получила току-така тромб в мозъка.

      Иначе, докторите ги вадят много внимателно, с издърпване, като същевременно прилагат леко въртеливо движение. Няма значение ляво-дясно - това не е водопроводна муфа, все пак. Преди това ги намазват с каквото имат под ръка, та дори и дефламол.
      Препоръчва се профилактично антибиотично лечение и наблюдение.

      Мнението ми не ангажира никой - при случай на ухапване си ползвайте семейните лекари, а не бабините деветини.
      С "Фармахим" - непобедим
      Дизел - само дънки!

      Коментар


      • #33
        До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

        Първоначално публикуван от м20_маниак Преглед на мнение
        Трудно осъществим, но не и невъзможен. Родителите ми са лекари, с доста опит. Още когато били студенти, имало случай - някакво момиче си вадило само кърлежа. Хобота останал и след време станало... хм, мазало. Съмнявам се, че момиче на 20 и кусур години би получила току-така тромб в мозъка.
        Докторите имат интересни разкази понякога. Почти като рибари и ловци.

        За да стигне нещо в мозъка, трябва да е минало последно през сърцето, преди това белите дробове - там капилярите са точно толкова тънки, колкото в мозъка.

        Коментар


        • #34
          До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

          Не обезателно. Някои кръвоносни съдове по лицето водят в мозъка. Именно поради тази причина по презумпция младежки (е и не само) пъпки не се чоплят - има известна опасност от менингит, тъй като замърсената кръв отива право в мозъка (ако изобщо е наличен у индивида, ръчкащ лицето си ).
          Последно редактирано от м20_маниак; 13-05-09, 16:07.
          С "Фармахим" - непобедим
          Дизел - само дънки!

          Коментар


          • #35
            До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

            Много актуална тема - всеки от нас ( ходейки сред природата ) е потенцилен потърпевш. Жертва .
            Всеки има някакъв чалъм да се освободи от напастта кърлеж . Всички методи са обсъдени и всеки има приложение , ако се внимава.
            За болестите с които можем да се зразим от кърлежите - по-голямата част от заразите се получават при убиването на кърлежа чрез мачкане ( пукане с натиск ) с ръце - заразена кръв прониква през някаква раничка и така се заразяваме.
            Да ни зарази кърлежа чрез смукателното хоботче ( или каквото му е там ) е по- малко вероятното . За това - не пипайте кърлежа след спукавнето му , не го пукайте с ръце и знайте това което четете в момента.
            Най-добре е да го изгорите . 100 % умира ! Дано не ви се случва .

            Коментар


            • #36
              До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

              Изгарянето не е интересно, по-готино е това, което направих аз, съвсем случайно, разбира се Минавайки през едни треви - някъде 1.50 м. широка ивица, с височина не повече от 30-40 см. след известно време усетих, че нещо ми лази по крака. Погледнах небрежно - нещо като паяче ми лазеше по кожата, даже бяха 2 броя - тръкнах ги с ръката, както когато прогонваме муха. Да, но след малко пак усетих движение - поглеждам, гадините пак там. Бре, вече се бях прибрала в къщи и ги огледах по-сериозно - тогава видях, че са кърлежи - точно като на снимките по-горе. За първи път ми се случваше изобщо в живота да ме налази кърлеж, направо ми настръхна косата - взех трескаво да ги бутам, но не падаха гадините мръсни. Тогава грабнах ножа и буквално ги остъргах, паднаха на пода и почнах да ги кълцам с върха на ножа. Обаче, познайте - нищо им нямаше и продължаваха да шават (бяха още гладни - т.е. ненапили се и са като кожички). След като видях, че не мога да ги убия, взех пинсета, хванах ги и ги пуснах в една чаша, а отгоре налях първото което ми попадна под ръка - белина.... И се успокоих. На другата сутрин поглеждам с любопитство в чашата и...изтръпнах - гадовете ги нямаше вътре Пак ме втресе и започнах да ги търся наоколо, докато по едно време не ми се прокрадна мисъл, че все пак белина е това, няма как да оцелеят в нея, да изпълзят и да почнат да се разхождат из къщи в търсене на жертви... Та се вгледах по-сериозно в чашата и ги открих - бяха се обезцветили почти на 100% - направо бяха станали блондинки. Това беше преди 10-ина години, тогава още не знаех каквото сега знам за тях и нямах друг личен опит.

              П.П. Все пак четете внимателно първият ми пост в темата и изброеното в него, както и казаното от г-н Петров, също и съветите от някои колеги, което се припокрива с казаното от нас, другите съвети са опасна самодейност!
              Последно редактирано от Фани; 13-05-09, 21:33. Причина: допълване
              ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

              Коментар


              • #37
                До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                Първоначално публикуван от м20_маниак Преглед на мнение
                .............

                Иначе, докторите ги вадят много внимателно, с издърпване, като същевременно прилагат леко въртеливо движение. Няма значение ляво-дясно - това не е водопроводна муфа, все пак. Преди това ги намазват с каквото имат под ръка, та дори и дефламол.
                Препоръчва се профилактично антибиотично лечение и наблюдение.

                Мнението ми не ангажира никой - при случай на ухапване си ползвайте семейните лекари, а не бабините деветини.
                Не е баш тъй Стоенчо...
                Първо, от доктор до доктор разликата голяма.... Обикновено в спешна помощ за по-сигурно взимат най-голямата игла и директно изрязват мястото... или го скъсват с пинсетите и после пак с иглата...
                Помисли и колко често на обикновено Джи Пи или доктор в спешното, особено в голям град му се налага да води кърлежи...
                Второ, посоката определено има значение... пробвай някой път и ще се убедиш, че въртейки гадината обратно на часовниковата стрелка, "кърджала " сам се завинтва в обратната посока.

                Личният ми рекорд е 14 кърлежа за един ден.
                Още мърдам, пък сам си ги вадя. Е, и жена ми бая се специализира.

                Профилактика: в полето или в гората - дълги панталони, високи обувки, ризи с дълъг ръкав....Краката може да се напръскат с репелент, макар че гадините скачат и от клоните.
                Ако ще се бивакува на палатка - предварително пръскане на мястото и около него. Всякакви акарициди вършат работа.
                Палатките - затворени.
                Диагностика: веднага след прибирането - гол и пред половинката/огледалото. Общо взето, усеща се. Сърбеж, боцкане, зачервяване. Ако някъде те засърби, не бързай да се чешаш, виж първо за какво става въпрос. Ако си с дьоптър като мен, тури пенджурите, щото малките гадчета в началото могат да се сбъркат с някоя бенка. Обикновено така се къса главичката - след здраво чесане под потника подир 6 ракии...
                Третиране: ако добичето е малко и не се е закопало надълбоко, най-малко "стресиращата" за него манипулация е с памуче леко да се търка в посока обратна на прословутата часовникова стрелка. Много лесно излиза.
                Вярно е, че дишат през задника и запечатване с нещо мазничко би могло да предизвиква гадене и повръщане на жувотното, ама скъсаната главичка за мен е по-опасна.... а при дърпането с пинсета често се случва.... Ми ако ти е на главичката и го установиш, като се усамотиш за кратко? К'во правиме? Караме 2-3 часа до най-близката поликлиника, да копа доктора с иглата или просто го намазваме с нещо да се пусне????
                Пак с памучето, може и да се намаже с олио самото памуче, леко натискане и търкане в оная посока.... излизат и големите.
                После - дезинфекция със спирт, външо, по-желание и вътрешно.

                Ако остане главата - стерилна игла от спринцовка, по-широчка и с нея се изрязва. После - дезинфекция.
                Най-важното е бързо да се открият и отстранят гадинките. В "анестезиращата" слюнка също има вируси, съотвтно - колкото по-дълго стои, толкова по-трудно се вади и толкова е по-голям е шансът за накаква зараза.

                Ако подутината и червенината не спадат, а се разрастват и/или при грипоподобни симптоми - тогава вече задължително на лекар.

                Това с профилактичното антибиотично лечение ми е леко.. ъъъ... пресилено, значи аз всеки ден да дъфча антибиотици, пък може те да се окажат по-вредни от кърлежите....

                Не е толкова страшно за хора с добри хигиенни навици, просто трябва да обръщаме малко повече внимание на тези дреболийки....

                И последно, препоръчвам всяка вечер да разглеждате обстойно половинките си, като профилактика и за сплотване на семейството...
                Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                Коментар


                • #38
                  До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                  Първоначално публикуван от gadeff Преглед на мнение
                  Не е баш тъй Стоенчо...
                  Не е толкова страшно за хора с добри хигиенни навици, просто трябва да обръщаме малко повече внимание на тези дреболийки....

                  И последно, препоръчвам всяка вечер да разглеждате обстойно половинките си, като профилактика и за сплотване на семейството...
                  Да, без паника моля! Жена ми придоби навик да "пощи" щерката вечер преди лягане. Аз пръскам из двора с препарат против кърлежи- "Циперметрин" 10мл. за 10л. вода- цената на препарата е под 2 лв. Има го във всеки магазин за домашни любимци или вет.аптеки. Имаме куче- макар и с каишка "Kiltix", след днешната разходка пак махах един кърлеж- на педя от каишката . Махам "на сухо", обратно на часовниковата стрелка... Прочетох всички мнения дотук, с много от тях съм съгласен. Ама, всеки му е "хванал чалъма" като гледам. Успех в борбата и по- малко кърлежи това лято!

                  Коментар


                  • #39
                    До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                    Во кратце - основни заболявания, пренасяни от кърлежи -
                    Кримска хеморагична треска /висока температура, кръвоизливи от кожата и вътрешните органи, възможно пренасяне от човек на човек/ - разпространение в кърлежите до 500 м н.в., но с глобалното затопляне може и на по-високо.
                    Лаймска болест - резервоар сърни и елени, преносител кърлежи, всяка надморска височина, висок процент заразеност на кърлежите. Начало на заболяването до няколко седмици след ухапване с пръстеновиден, разширяващ се обрив от мястото на ухапване.
                    Колкото по-рано се извади кърлежа, толкова по малък е риска. Опасността от заразяване нараства след 24 час. Намазване с каквото мазно имате под ръка, изваждане с въртеливи движения след 2 - 3 минути. Посоката няма значение, особено ако е обратен. Ако имате пинсети, не стискайте прекалено, за да не го смачкате. Ако нямате и сте в гората - нищо по-лесно. Разцепвате една кибритена или друга клечка и ето ви пинсета.
                    За профилактика антибиотици след ухапване - зависи колко време е престоял кърлежа, как е изваден и как е раната. За ваксина против тетанус - въпроса е спорен. Има инструкция на ХЕИ да се прави, но според епидемиолози в частен разговор - абсолютно ненужно, тъй като кърлежите не ходят по лай@ната, източник на тетанус.
                    Поздрави.

                    Коментар


                    • #40
                      До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                      Абе това са си Божи животинкищом ги има значи така требе.Дърпаш скубеш па ако ти е писано да умреш ше си умреш и толковаБре тоя животец мил
                      К мирной жизни не пригоден.
                      Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                      ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                      Коментар


                      • #41
                        До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                        Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
                        Абе това са си Божи животинкищом ги има значи така требе.Дърпаш скубеш па ако ти е писано да умреш ше си умреш и толковаБре тоя животец мил
                        и аз така викам..
                        имам няколко котки и гадовете много често особено рунтавия се муши из разни треви и носи по няколко ,почти всяка седмица.
                        метода е следния лова котарака да кротува,мажа кърлежа с мас ,чакам две три минутки,отвивам го с пинсета няма значение в коя посока,като гледам да не го смачкам,като го махна му гледам хобота дали си е при него,почти винаги излиза цял,мажа котарака със спирт и го топа в една кофа с препарат Фендона,само с него нищо му няма иначе му избива пяна по устата и тряя му давам кисело мляко да не умре
                        кърлежа го топвам в нещо спиртно,особено хубав е ефекта във спирачна течност.
                        та профилактиката е нямате работа из тревите,ако се налага,с къси панталони за предпочитане светли,после проверка пред огледалото,гадовете се крият на скришни места хаха.

                        Коментар


                        • #42
                          До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                          Колеги,да наблегнем на профилактиката!Аз,лично ползвам един препарат наречен OFF.Има го и като спрей,и като репелент, и като сух стик.Мисля,че е доста ефективен,защото го иползваме много години цялото семейство на вилата ни в планината и до сега нямаме случай със закачен кърлеж.Спасява също и от комари.Някой може да сподели и за друг добър препарат.
                          Прости мя Господи,че чух вся премудрости твои,но бидох простак и невозползвaхся.

                          Коментар


                          • #43
                            До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                            Ползвам AUTAN, мисля беше, против комари. Или не съм нагазвал в кърлежи, или гони и тях, защото последните години не ме е налазвала такава гад

                            Коментар


                            • #44
                              До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                              Мойто мнение е (макар че мен не са ме "клоскали"сигурно кожата ми е жилава)Да се потърси лекарска помощ.Ако няма възможност мазане с олио помага в повечето случаи (макар че един го чакахме 2 часа по този начин и не излезе).Никакво нагряване с цигара,бодене с игли и така нат.Когато е "натежал"(напил се с кръв) вземе ли да го париш и прочие вижда "зор" и връща част от кръвта обратно.Така шанса от зараза е по-голям.

                              Коментар


                              • #45
                                До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                                Като започнах на границата ни биха някаква ваксина. От 3 части е - втората се бие няколко месеца след първата , а третата след година! Червена течност някаква, не и знам името, ефекта трае, доколкото си спомням 5-6 години. Кърлеж не ми се е забивал, нито съм чул на колега да се е забивал! Иначе ме полазват често ама не се забиват а бягат. Аутан и OFF също вършат работа, ползваме ги заради комарите, но вършат работа и за бълхи и кърлежи. Има много кърлежи там където работим, и всякакви други пълзящи, хвърчащи и скачащи хапливи.
                                И на служебните кучета бият ваксини, и на тях не им се закачат кърлежите.
                                Тая година сигурно пак ще трябва да си правя.
                                "Do not correct a fool, for he will hate you;
                                Correct a wise man, for he will appreciate you."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X