Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

    Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
    Има много кърлежи там където работим, и всякакви други пълзящи, хвърчащи и скачащи хапливи.
    И на служебните кучета бият ваксини, и на тях не им се закачат кърлежите.
    С риск да изместя темата- какви са тези ваксини които пазят кучетата? Можеш ли да провериш при водачите им?

    Коментар


    • #47
      До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

      Бе няма васини срещу кърлежи ... не им се забивали, дрън дрън и мене не ми се забиват и без ваксини...ваксините са срещу евентуалните заболявания трансмисилрани/пренасяни от кърлежите - кримска хеморагична треска, кърлежов енцефалит....и т.н. Не е страшно да те ухапе кърлеж, страшно е това което може да ти лепне, евентуално. Ако е заразен. Ама не са много.

      Коментар


      • #48
        До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

        В България се срещат кърлежи от родовете: Ixodes, Hyalomma, Dermacentor, Haemophysalis, Rhipicephalus, Boophilus, като най-често се среща Ixodes ricinus. Попадането на хоботчето в по-голям кръвоносен съд, може би теоретично е възможна, но дали на практика е така не съм сигурен. Кърлежът забива само хоботчето си в кожата, при положение че размерите им варират от 1 до 30мм(след насмукване), хипостома в повечето случаи не успява да пробие всички слоеве на кожата.
        Хоботчето на кърлежите e опасано с шипчета насочени към тялото му, те затрудняват изваждането му. До 2-3 часа след забиването в кожата кърлежът отделя циментоподобна течност с която "циментира" хоботчето си, и става много трудно да бъде извадено(имах страхотно филмче което показва точно как става това, ще го потърся). Тъй като най-често срещаният род кърлежи в България са Иксодидните, а те най-често носят лаймска болест(над 20% от кърлежите са заразени), тя е и най-актуална. Естественно заразените кърлежи се срещат в ендемични раьони, доколкото знам Софийски област не влиза в тях. Спирохетите на борелията започват да се развиват след като кърлежът започне да пие кръв, и стават инвазиоспособни след 24 часа, тоест кърлежът е опасен 24-48 час след като е започнал да смуче кръв. Отстраняването на гадта трябва да стане в първите 24часа и е без особенно значение дали ще бъде стресиран след като бъде накапан с масло. От риокос не препоръчват подобен метод за вадене за да си "вържат гащите", има много ако-та, ако не е иксодиден кърлеж, ако са минали повече от 48часа и т.н.(това е лично мое мнение естественно)
        Имам много готино клипче обясняващо процеса, ако някой иска мога да му го пратя да го качи, че така и не успях да се справя фтп-то


        Шипчетата по хоботчето са насочени доста правилно, и е абсолютно без значение накъде ще бъдат въртяни, има много примери за подобни градски легенди и повечето от тях са неверни.
        Отстраняването с пинсета е опасно, защото има опасност да остане хоботчето, и да причини алергичен дерматит, между другото при някой по-малки животни(куче, котка)силната опаразитеност може да причини анемия.
        Така че, аз ще продължа да вадя кърлежите с глицерин или каквото олеозно имам под ръка, така както са ме учили, добре че от време на време посещавах по някоя лекция , а който иска да си ги дърпа с пинсети!

        Коментар


        • #49
          До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

          И да не забравяме най-доброто средство за предпазване на домашният любимец от паразити в световен мащаб е Фронтлайн!

          Коментар


          • #50
            До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

            Нямам нищо против да ми го пратите. Благодаря. Скайпа е docvas

            Коментар


            • #51
              До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

              Първоначално публикуван от Gichev Преглед на мнение
              И да не забравяме най-доброто средство за предпазване на домашният любимец от паразити в световен мащаб е Фронтлайн!
              Ъхъ,само дето в доста европейски страни е забранен
              Да не зависиш от "Органи" в България....

              Коментар


              • #52
                До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                Я това е нещо ново, и в кои по-точно?

                Коментар


                • #53
                  До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                  Първоначално публикуван от komisar Преглед на мнение
                  С риск да изместя темата- какви са тези ваксини които пазят кучетата? Можеш ли да провериш при водачите им?
                  Колега, можеш да ползваш райд за пълзящи насекоми. Абсолютно безвреден е за топлокръвни. Моята немска овчарка я пръскам веднъж месечно и има много добър ефект.
                  Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
                  Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

                  0885372997 - Дани

                  Коментар


                  • #54
                    До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                    незнам дали е безвреден,първо котарака като види флакона,изчезва яко дим и го няма 2-3дена,нали като напръскате кърлежа не вярвам сам да си излезе,трябва да го вадите,така че по икономически изгодно е да го намажете с мас ,моя котарак единствено понася фендона,и е доста ефективно за бълхи и кърлежи,е малко е скъпо 1шишенце 10-15мл. е около 5лв.,стига за едно пръскане с 15литрова пръскачка.периода в който уж пази е 50дена,но тука се пръска на всеки 2седмици и няма нищо пълзящо и скачащо.

                    Коментар


                    • #55
                      До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                      Първоначално публикуван от komisar Преглед на мнение
                      С риск да изместя темата- какви са тези ваксини които пазят кучетата? Можеш ли да провериш при водачите им?
                      Мой приятел дълги години имаше,бобтейли/английски овчарки/.Козина-чудо,ползваше ако не се лъжа ампули ,които се биеха на кучетата със спринцовка,името беше "Бодигард".Държаха около 6 месеца.Освен за кърлежи и за другите външни паразити по кучетата.
                      Как и от къде обаче ги е взимал не знам.
                      Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
                      "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
                      "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

                      Коментар


                      • #56
                        До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                        До преди няколко години единствено срещу кримска хеморогична треска съществуваше ваксина.Аз се ваксинирах и съм по- спокоен.Казаха ми,че е за цял живот.Поставя се на 3 пъти (доста гадно се бият инжекциите е гърба).От ваксината произвеждат и ваксинират във вирусологията срещу централния софийски затвор.Може и да не стоят така нещата вече,информацията ми е от преди 4-5 години.
                        Тома Томов
                        Вече с Kia Sportage.

                        Коментар


                        • #57
                          До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                          Едно време на границата ни биеха едни инджекцииужас против кримска треска три дена не може да заметнеш автомата.Биеха ги в плешката много болезнени.А ма е било за добро.Тези болести са ендемични само в определени райони на България най южните Петричко Гоце Делчевско и южните Родопи.У Софийско ги нема не бойте се
                          К мирной жизни не пригоден.
                          Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                          ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                          Коментар


                          • #58
                            До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                            Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                            незнам дали е безвреден,първо котарака като види флакона,изчезва яко дим и го няма 2-3дена,нали като напръскате кърлежа не вярвам сам да си излезе,трябва да го вадите,така че по икономически изгодно е да го намажете с мас ,моя котарак единствено понася фендона,и е доста ефективно за бълхи и кърлежи,е малко е скъпо 1шишенце 10-15мл. е около 5лв.,стига за едно пръскане с 15литрова пръскачка.периода в който уж пази е 50дена,но тука се пръска на всеки 2седмици и няма нищо пълзящо и скачащо.
                            Котаракът ти бяга не защото познава Райд, а заради начина на прилагане, плаши се от шумното, духащо нещо в метална кутия в ръката ти, ако не ми вярваш може да пробваш с всеки дезодорант който хванеш. Дори с пулверизатор пълен с вода пак ще бяга.
                            Кърлежа няма да излезе, ако вече се е "циментирал" в кожата, е или няма да излезе лесно, преди да се "циментира" обаче кърлежа отпада от кожата дори докато галиш животното. По принцип котката за разлика от кучето трудно би оставаила кърлеж върху себе си, всъщност досега не съм имал нито един случай да ми дойде някой с котка и кърлеж върху нея, виж с кучета са идвали доста.
                            Дали котката ти понася фендона едва ли ти на пръв поглед можеш да разбереш, но да видим какво препоръчва производителя за приложението на препарата:
                            ФЕНДОНА е разработена и одобрена за контрол на широк спектър пълзящи и летящи вредни насекоми като хлебарки, мухи, бълхи, комари, дървеници, кърлежи, складови неприятели и др., в бита, в обществени и индустриални условия. Когато се прилага според указанията, тя може да бъде използвана в болници, кухни, ресторанти, складове и предприятия за хранителни продукти. Предназначена е и за третирания върху стени, подове и чували в складове за зърнени продукти.

                            Честно казано аз не виждам къде пише, че може да се прилага директно върху животни, да не говорим за този срок от 50 дена действие което цитираш. Ефекта от подобен род препарати е контактен, дества на нервната система на паразитите, само че има едно условие-паразита трябва да има такава, яйцата нямат нервна система а те са над 50% от популациата на бълхите.
                            Да преди години пиперазина и циперметрина се използваха широко за унищожаване на бълхите по едрия и дребен рогат добитък, напоследък се използва основно за помещения и открити площи, е и за крави, кози и овце, все пак е много евтин, но не се препоръчва да се ползва при дребни животни. Ето и до какво може да доведе използването му:
                            ВЪЗМОЖНИ ОПАСНОСТИ:
                            Запалим. Вреден при вдишване. Вреден при поглъщане. Дразни дихателните пътища. Възможна е сенсибилизация при контакт с кожата.
                            Вреден: опасност от тежко уврежадне на здравето при продължителна експозиция при поглъщане.
                            Повтаряща се експозиция може да предизвика сухота или напукване на кожата.
                            Парите могат да причинят сънливост и замайване. Може да причини параестезия.
                            Силно токсичен за водни организми, може да причини дълготрайни неблагоприятни ефекти във водна среда.
                            Колега sparow не мога да разбера защо ти се струва че плащаш скъпо за този препарат, все пак завода го произвежда за жълти стотинки на мл., аз го купувам на едро за лев и нещо, а някой ти го е продал за 5, което пак е много малко, когато вече знаеш точната му употреба. Всеки спестен лев в крайна сметка след време излиза по-скъпо, котката ти със сигурност ще развие алергия след време и ще има проблеми с кожата, само че те не се оправят лесно, ако това обаче ти е оборотната котка, няма проблем, ще си вземеш нова, много хора го правят, звучи гадно и цинично но е така хората са склонни да пестят от здравето на домашните си любимци, а да дават сума ти пари за глупости.
                            Съжалявам за изречените крайности!

                            П.С. Ето го и пълно описание на алфациперметрина: http://agropal-bg.com/index.php?page...mart&Itemid=28

                            Коментар


                            • #59
                              До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                              Е, това е прекалено нахвърляне върху колегата. Същият циперметрин се съдържа в Raid против хлебарки за домашна употреба, но по някаква причина там има само стандартните указания да не се пие и яде, и че не е опасен за топлокръвни. Разбира се, търговците може да пишат всичко, но факт е, че това се употребява обширно.

                              За посочените нежелани ефекти не е указана нито честота на възникване, нито евентуален източник на сведенията. Да се каже, че ЩЕ развие алергия, еле па със сигурност, е малко смело. Човек ако погледне страничните ефекти на аспирина, ще се отрече от медицината.

                              Полудомашен котарак не се гледа лесно. Каишките ги губи, а и му пречат да се бие. Повечето препарати от козината си облизва. А паразити завъжда. Достатъчен брой кръвосмучещи паразити могат да му докарат анемия, могат да му донесат някоя сериозна заразна болест или да се разпространят върху други животни и хора. И човек прави компромиси.

                              Коментар


                              • #60
                                До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                                Здравейте колеги!Имах и аз проблем с такава гад.Бях на 6–7 години.През онова време учениците можеха да носят дълга коса само по време на лятната ваканция,и гадинката се възползвала и се забила под косата.Не съм усетил нищо,и не знам след колко време я открихме.Беше колкото бобено зърно,когато бащами я извади,съответно по най неподходящия начин(отскубна я).Разбира се главата и (на гадинката) беше останала вътре.Резултат:около един месец в заразно отделение(няма да забравя как ми оскубаха косата около раната) и дупка на главата вече 30–ина години.Проблеми от рода на зарази,алергий и други,не съм имал(за мой късмет).Общо взето това е моя опит с тези твари.Поздрави...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X