Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

    Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение

    Друго което знам за гадините (може и да не е вярно де) е, че освен в тревата, те се катерят по храсти и дървета и когато усетят топлина - човек - животно, се пускат отгоре, така, че не е необходимо да сте лягали на ливадата, за да ви налазят.
    Специално в тази връзка - когато са повечко и са гладни (тоест - леки), по-силен вятър ги разнася като ... де да знам като какво, но е адска гадост, виждал съм го с очите си преди 3 години.
    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

    Коментар


    • #17
      До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

      Много полезна тема ако няма друга такава може да я залепите по напред да не се затрупва.

      Коментар


      • #18
        До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

        Фани е дала много точно обяснение.
        Онзи ден слушах главния епидемиолог, който каза, че кърлеж се вади само нагоре с пинсета, не се върти и не се маже с нищо. Рискът от заболяване през първите 12 часа е минимален.
        Градските кърлежи били много по-опасни от горските.
        И аз досега си мислех, че се върти в посока обратна на часовниковата стрелка и се маже с мас, олио и др.
        Няма безнадежни ситуации; има единствено хора, които гледат безнадежно на тях.

        Коментар


        • #19
          До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

          А, насекомите ли? Аз мислех, че говорите за правителството.

          М20, този фокус с хобота, циркулиращ в кръвоносната система и запушващ тънки съдове, е трудно осъществим. Насекомите смучат само от капиляри, много по-малки от хобота. От дебели артерии смучат вампирите, а от дебели вени - сестрите в кръвния център.

          Вероятността за заразяване с нещо неприятно расте, докато кърлежът е в кожата, затова надеждното му и бързо измъкване е важна задача. Към "практическите" средства ще добавя масло от двигател - достатъчна е капката от щеката за измерване на нивото. Хубавото е, че когато излиза сам, си прибира и хобота.

          Коментар


          • #20
            До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

            Не четете колеги, не четете (както казваше един мой култов преподавател)!

            Неправилно се оказва и заливането му с олио, мас, алкохол, терпентин и пр., гасене на фас в него, горене с кибритена клечка и т.н. - това кара кърлежа да “изпадне в стрес” и да “изплюе” поетото, в резултат на което, ако носи някаква болест в себе си, ви я предава!
            ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

            Коментар


            • #21
              До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

              То хубаво, а ако нямаме с какво да го извадим, там ли да седи? Той ще излезе, като се нахрани, но накрая все пак ще изплюе нещо.

              Коментар


              • #22
                До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                То хубаво, а ако нямаме с какво да го извадим, там ли да седи? Той ще излезе, като се нахрани, но накрая все пак ще изплюе нещо.
                Едва ли ще седиш там, където няма с какво да го извадиш повече от 24ч. Но, ако се случи, според съветите на лекарите е по-добре да го оставиш, отколкото да капеш, гориш и пр.
                Издърпваш кърлеж,( ако нямаш щипци, а току що се е забил става и с ръка - добре е да е с ръкавица, ако има), пъхаш го в шишенце (ако имаш ), мажеш със спирт (или ракия - ако пак имаш) и като се прибереш - веднага на лекар!
                ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

                Коментар


                • #23
                  До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                  наистина най-добре е с пинсета. добре известният начин с олио е приложим, но вероятността от зараза се увеличава.

                  http://www.aafp.org/afp/20020815/643.html

                  Коментар


                  • #24
                    До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                    Щом имаш масло - имаш и бензин.
                    Обливаш обилно и щрак с запалката.
                    Няма безнадежни ситуации; има единствено хора, които гледат безнадежно на тях.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                      Преди 3 години, 3 дни държах един кърлеж в шишенце от лекарства. Беше се "забил" в главата на дъщеря ми. От поликлиниката ми казаха, да занеса кърлежа да го проверят дали е заразен.Оказа се, че в Пловдив няма лаборатория в която да го изследват... Знаете ли къде да се носи гадината за изследване? В Пловдив (вече) или в София?

                      Коментар


                      • #26
                        До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                        Скоро позната, на която синът има същата гадна случка (кърлежът се оказал заразен) ми каза, че в Инфекциозна болница правят подобни изследвания и проби, но информацията ми не е потвърдена - т.е. не съм се обаждала да ги питам.

                        Инфекциозна б-ца: гр. Пловдив, ул. “Пещерско шосе” Nо. 66, тел 032/ 60 29 31; 60 29 32; 60 29 33

                        Успех!
                        Последно редактирано от Фани; 13-05-09, 15:30.
                        ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

                        Коментар


                        • #27
                          До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                          Любопитен съм - щом кърлежа се стресира от мазане, дали скубането с пинсета му действа успокоително?

                          Коментар


                          • #28
                            До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                            Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                            Любопитен съм - щом кърлежа се стресира от мазане, дали скубането с пинсета му действа успокоително?
                            Ахъм! Дори да е някакъв неподатлив на стреса непукист, с пинцетата буквално го изстискваш в раната, дори само за главата да го хванеш.
                            "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                            Коментар


                            • #29
                              До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                              Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
                              Скоро позната, на която синът има същата гадна случка (кърлежът се оказал заразен) ми каза, че в Инфекциозна болница правят подобни изследвания и проби, но информацията ми не е потвърдена - т.е. не съм се обаждала да ги питам.

                              Пловдив, ул. “Пещерско шосе” Nо. 66, тел 032/ 60 29 31; 60 29 32; 60 29 33

                              Успех!
                              И мен там ме пратиха, но се оказа, че не извършват подобни изследвания. И в ХЕИ питах... не знаеха къде да ме пратят. Това беше преди 3 години. Вече може (дано) да има лаборатория в Пловдив.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Кърлежите- какво сочи Вашият опит?

                                Мислете! Намазвайки/накапвайки го с нещо му трябва известно време, за да усети, че не може да диша и тогава започва да се "стресира". Издърпването с пинсета (аз поне съм го виждала много пъти) става за секунди, т.е. няма време да разбере какво се случва. И хайде стига, и аз обичам майтапа и с удоволствие се шегувам, но това да не ви е дете с пълна с вода уста, надуло бузите - образно казано, и вие като го стиснете с ръцете (пинсетата) да изплюе течността?!
                                ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X