Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Масово бедствие и сценарии, оръжие и начини за оцеляване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Масово бедствие и сценарии, оръжие и начини за оцеляване

    Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
    Ако искате, ето ви един пример, понеже мен лично ме интересува, а нямам грам познания по въпроса:

    ..............................
    в такава ситуация няма по-добро от помпа. почти идеално оръжие за близък бой - насочваш без много много прицелване и ги издухваш
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • #17
      До: Масово бедствие и сценарии, оръжие и начини за оцеляване

      Ако изтряска - изтряска. Въпросът е, че това няма автоматично да доведе до гражданска война с необходимост от сандъци с патрони. Ако ще се пазим от мародери и прочее (а българинът няма качествени мародерски прояви в историята си), една ловна пушка и една кутия патрони са повече от достатъчни. Все пак няма да водим позиционна война със съседите и да прибягваме до артилерия... Мародерските банди, както и останалите си падат по лесна плячка. Като разберат, че някъде се стреля, ще загубят интерес. Ако пък и се разчуе, че еди къде си някой ентусиаст си е поиграл с преснаредяването на ловните патрони и всяко попадение се явява разфасоващо - съвсем.

      Е, как да пренеса Луизиана в България? То и тук имаше разни сравнително леки наводнения наскоро, но не съм чул да са се развихрили селски наркодистрибуторски банди. За сметка на това, циганите редовно тарашат къщите из провинцията без да има бедствия, но всякаква стрелба там ще се разглежда в рамките на сегашния закон, а не на военно положение.

      Добре, де. Японците и китайците били шинтоисти и т.н., ами какво стана при голямото наводнение в Чехия преди няколко години? И там не съм чул да са се водили престрелки, а за изразходване на сандъци да не говорим...

      Коментар


      • #18
        До: Масово бедствие и сценарии, оръжие и начини за оцеляване

        в такава ситуация няма по-добро от помпа. почти идеално оръжие за близък бой - насочваш без много много прицелване и ги издухваш
        Това няма ли да предполага че съм ги допуснал прекалено близо ?

        И друг въпрос, горе пишеше за калашника как пробива паянтовото без проблем - има ли нещо подръчно в типичната къща което да може да спре изстрел от калашник ? Като пълен профан идея нямам през какво може да мине калашников куршум. Едно време съм чувал детски съчинения че от два метра пробивал релса, но съм скептик - деца бяхме все пак, всичките големи специалисти. Та ето въпрос - искам да се скрия от калашник в къщи - какво да гоня ? Стени ? Мебел ? Акумулираща печка ? Кюмбе ? Метална вана ?
        Приемам вариант българска типична стена (каквато е там тухла ли е какво е) и модерен лек боклук. А ако е панелен блок, типичем български ?

        Добре, де. Японците и китайците били шинтоисти и т.н., ами какво стана при голямото наводнение в Чехия преди няколко години? И там не съм чул да са се водили престрелки, а за изразходване на сандъци да не говорим...
        Лично никъде не говоря за гражданска война - и там се предполага да има някаква организация, между враждуващи части.
        Това за което говоря е именно анархия. БЕЗНАКАЗАНОСТ. Как да се опазим ако косвено или пряко властите пуснат съобщение за нашия район "Уважаеми жители, нас и полицията ни няма до другата неделя". Защото в Луизиана беше точно това. А вече колко тъпи бяха да го допуснат е друг въпрос.

        Моите въпроси бяха именно - изолация на даден град за една седмица. Какво правим. По-дълги периоди автоматично ще предполагат някаква организация, и някакво естествено запълване на властовия вакуум - било то от банди, мафии, партизани, патриоти, съседски задруги, и т.н.

        Но отговор получих в общи линии по-горе, мерси. Интересува ме просто варианта "бандата се е заяла, нещо съм ги ядосал". Утрепал съм вожда.
        Последно редактирано от Goblin; 22-09-08, 20:10.
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #19
          До: Масово бедствие и сценарии, оръжие и начини за оцеляване

          Абе то в някои райони и сега от братята роми хората даже вече не се и заклюват защото спасение няма, та неискам да си представям какво ще е след някакъв катаклизъм.... в смисъл незнам дали сам човек с калашник би могъл да си опази собствеността и семейството...
          Don't hunt IF you can't kill
          първо 0883 после 333 накрая 448

          LZ1BGD

          Коментар


          • #20
            До: Масово бедствие и сценарии, оръжие и начини за оцеляване

            Точно при ромския случай мисля че точно тогава ще има повече щансове да ги опази. Двупосочното беззаконие ще доведе до по интересен баланс от сегашното еднопосочно
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #21
              До: Масово бедствие и сценарии, оръжие и начини за оцеляване

              Е, ако бандата има лично отношение към теб, бъди сигурен, че имаш проблем.

              Ловната пушка е адекватна за всякакво практическо разстояние в условията на анархия. Всъщност, за тези цели това е най-доброто, преди леката картечница.

              За предпазване от 7,62х39 - нищо твърдо и хрехко, като дъски, тухли и прочее. Тухлената стена също не го спира, а за капак отломките стават добри вторични куршуми. Най-доброто е нещо инертно, като идеалният пример са чували с пясък. Също, много подходящи са чували с влакнист материал. Колкото е по-як на опън и късане, толкова по-добре. Емперически, обикновен чувал с вълна не може да го пробие никакъв пистолетен или револверен куршум. После от него вадиш едни вълма косми колкото юмрук и вътре намираш солидно омотан куршум.

              Така че, добро укритие става от натрупани дющеци под някакъв ъгъл, стига да не са дунапренени, въпреки, че и такива ще свършат работа. За гарнитура - възглавници и книги, омотани в одеала. Ако все пак имаш само мебели под ръка, всички дъски да са под голям ъгъл към очакваните изстрели, за да се увеличи изкуствено дебелината им.

              Коментар


              • #22
                До: Масово бедствие и сценарии, оръжие и начини за оцеляване

                Вчера на гости ми дойде един американец, не бяхме се виждали от 4 години. Започнал работа в София за да помага финансово на майка си. Не е майтап. Както и да е. Попитах го дали сме се променили ние българите за последните четири години. Каза, че не сме. Продължава да се чуди на песимизма ни. И се позамислих. Верно сме големи песимисти. Не смеем да се зарадваме на нищо. Но това си има своето логично обяснение.
                Изключая последните 60години, не е имало спокоен период в нашата история по-дълъг от едно поколение.
                За това не строим къщи, а градим крепости. С дувар. И много трудно вършим нещо общо. Всеки сам за себе си. И в народопсихологията ни е залегнал страх от хубавото. "Пу, да не му е уроки".
                Историята е курва, известна с непостоянството си. Но и тя обича да върви по утъпкани пътеки. Новото е добре забравеното старо. Кой може да гарантира, че след като толкова пъти са се случвали какви ли не бедстви по тези земи, пак няма да се случат? Утопично е.
                Не съм си изкопал бункер. Нито землянка в гората с пакет за оцеляване. Ама нещо не ми се ще да разчитам на любимото правителство, ЕС, НАТО, ООН, ТЗКС и т.н.т.м.
                А сценарий за размисъл дадох ето тук: http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...477#post468477

                Относно оръжията, случайно или не... .22LR - полуавтоматична, 14 зарядна... помпа 7+1... една Ижовка, че и за лов трябва нещо...а, щях да забравя Макарената - къде без нея..
                http://htftp.offroad-bulgaria.com/ga...i/DSCI0012.JPG
                Има и за близо, и за далече.... и патрони бол. Най ми допадат обаче, когато са си на мястото - на лов, в стрелбището или в касата....

                P.S. хер Обер, стига с тези сандъци... Умен човек си, не се хващай за нещо толкова дребно..
                Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                Коментар


                • #23
                  До: Масово бедствие и сценарии, оръжие и начини за оцеляване

                  Обер и Гадеф, мерси, това е информацията която търсех, мерси. Именно това ми е идеята, действие в условията на властови вакуум и чиста анархия. А за бандата - все пак в уравнението се предполага че не са паравоенна групировка, а банда.
                  Издъних се на Тюринг теста

                  Коментар


                  • #24
                    До: Масово бедствие и сценарии, оръжие и начини за оцеляване

                    Хващам се за съндъците, защото именно наличието им беше основен аргумент в избора на оръжие и то в контекста на сегашната ситуация, а не на постапокалиптичната, където се гоним с Терминатори из мазетата. Именно затова и казах, че каквато и да е ситуацията, няколко кутии патрони са обсолютният максимум за всеки. Стигне ли си дотам да ги изгърми, значи работата е дотолкова напечена, че чисто статистически няма да издържи. Това ако говорим за сравнително кратки периоди на анархия. Ако говорим за години... много филми гледаме.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Масово бедствие и сценарии, оръжие и начини за оцеляване

                      Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                      Именно това ми е идеята, действие в условията на властови вакуум и чиста анархия. А за бандата - все пак в уравнението се предполага че не са паравоенна групировка, а банда.
                      Бандата е глутница, която набелязва и атакува по-слаба жертва. Най-доброто противодействие е да се демотивира, като й се представи висока цена. Затова, трупането на дюшеци и подготвянето на каси със "запалителни бомби" е второстепенно, а първостепенното е организиране на своя "банда". Общите отбранителни способености на десетина къщи са много повече от агрегатния сбор на десетина семейства. Особено като се има предвид, че на всеки бандитски набег изведнъж се противопоставят заедно 10-20 дула - става страшно. Ако пък вместо да са заедно, затряскат от кръстосан огън - не ми се говори. Питай ни нас в пейнтбола дали има нещо по-отчайващо именно от кръстосания огън. Който веднъж се измъкне, втори път няма да припари.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Масово бедствие и сценарии, оръжие и начини за оцеляване

                        Свинства стават в Африка, кво да става? Само че там е трудно да се говори точно за безвластие. А защо така дирижират историята няколко англоезични нефтени кантори и общо взето разбиращия от държавно централизиране Китай, е въпрос към другата каса. Каквото и да става обаче, то става по друг начин, и не както става в европогенните държави и общества. Които освен другото, са загубили и всякаква военна и партизанска култура.

                        В дъсчена къща практически нищо не е защита от 7,62. Камините, касите и библиотеките - някаква, но те са малки, и без друго пазят от един ракурс и в тесен ъгъл. В тухлените къщи стените пазят от такива калибри, от 12,7 вече не. В панелните от автомата пазят само носещите стени.
                        От бандата без друго трябва да избереш първо главатаря. Работата е, че е задължително да утрепеш всичките. Ако остане един може и да не се върне да отмъщава, но ако останат няколко, непременно ще се върнат. А труповете трябва да разкараш далече от твойто скривалище.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Масово бедствие и сценарии, оръжие и начини за оцеляване

                          Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                          Моите въпроси бяха именно - изолация на даден град за една седмица. Какво правим. По-дълги периоди автоматично ще предполагат някаква организация, и някакво естествено запълване на властовия вакуум - било то от банди, мафии, партизани, патриоти, съседски задруги, и т.н.

                          Но отговор получих в общи линии по-горе, мерси. Интересува ме просто варианта "бандата се е заяла, нещо съм ги ядосал". Утрепал съм вожда.
                          Точна рецепта за това все още никой не е открил. Обаче със сигурност, ако 50 патрона(разрешеното в България количество за притежаване) не стигнат и 500 няма да те оправят(при размяна на толкова изстрели няма как да не си го отнесеш)... особено, ако тия сандъци не са вкъщи(ако се презапасяваш по някакъв начин, то можеш да го направиш с всичко), а трябва да излизаш(оставяйки за малко семейството си само), за да ги търсиш от близкия оръжеен магазин или военно поделение... които между впрочем биха били и местата от където бандите ще минат първо...
                          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Масово бедствие и сценарии, оръжие и начини за оцеляване

                            Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                            Интересува ме просто варианта "бандата се е заяла, нещо съм ги ядосал". Утрепал съм вожда.
                            Веднъж почнеш ли да трепеш, трепеш докато има за трепане или докато не те утрепат! Ако не си психически подготвен за тези два варианта, по-добре изобщо не почвай да трепеш!
                            Аз варианта при евентуално земетресение-бедствие в България го виждам по следния начин за себе си: Къщата ми е голяма (висока), направена от тежки работи като тухли, бетон и прочие. Големите земетресения в България доказано започват без предшестващи ги предупредителни по-слаби трусове. При това положение вариантите са следните:
                            Вариант 1 - стовардясва ми се на главата, колата ми е до къщата така че също е смазана, мотора в гаража и той - нямам нужда от оръжие!
                            Вариант 2 - запилял съм се нанякъде и като се прибера заварвам всичко стовардясано върху семейството ми, колата и мотора - имам нужда от каквото и да е оръжие с един патрон!
                            Вариант 3 - аз и семейството ми някак си сме оцелели - изнасяме се по най-бързия начин към Гърция по преките пътеки (няколко часа ходене пеш). Казвам към Гърция защото предполагам че Кресненското дефиле ще се срути, пък и на първо време от България адекватна помощ и реакция не очаквам! Ще имам нужда от нож, рибарски кукички и корда! Огнестрелно оръжие - не!
                            "Do not correct a fool, for he will hate you;
                            Correct a wise man, for he will appreciate you."

                            Коментар


                            • #29
                              До: Масово бедствие и сценарии, оръжие и начини за оцеляване

                              Понеже ме изкараха оптимист, защото изобщо не разглеждам на сериозно такъв сценарий, сега ще съм малко реалист.

                              Българите имат свойството да са индивидуалисти, но в момент на криза да се сплотяват и да си помагат. Ако нещо стане в София, не очаквам изобщо развилняли се улични банди, с които да се води ежедневна престрелка.

                              Негърските и прочее банди имат традиции, но в рамките на гетата. В "белите" квартали нямат работа. Не знам в Луизиана дали изобщо има "бели" квартали, но е все тая. Въпросът беше, че си говорим за укрепване на дървени къщи за позиционна война, а те самите имат един вроден фундаментален недостатък - горят като факли. Въпросните банди трябва да са много тъпи, за да влизат в престрелки, вместо да метнат по няколко молотовки на покрива на който се опъва. При добра смес, всичко, което е над водата ще изгори.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Масово бедствие и сценарии, оръжие и начини за оцеляване

                                Пренасяйки сценария в България, нека не забравяме, че 90% от нас ще трябва да отбраняват не къщи, а апартаменти... аз лично не се сещам как се води продължителна престрелка в апартамент или на стълбището пред него. Или ще се разбягат след първия изстрел или ако се окажат орда камикадзе никакво КНО не те оправя.

                                Второ малките градове и села могат да бъдат евакуирани лесно дори в нашата държава. В големите единствената реална опасност е земетресение, не се сещам за такъв, който може да бъде наводнен до непроходимост лесно. Урагани и тайфуни също си нямаме. Т.е. може и да не може да се придвижиш дори с джип и ендуро, но поне пеша ще си останат проходими. Пък големите ни градове не са чак толкова големи(включително и София), че да не можеш да се измъкнеш за броени часове, дори и с бавно ходене. Организирани и въоражени банди, който да се активизират веднага си нямаме, така че ще минат дни докато се сформират. През това време всеки, който е с акъла си, би трябвало да се е добрал до някой голям лагер. Ако някой държи да умре заради плазмата вкъщи, си е негов проблем...

                                Луизиана просто няма как да се случи тук.
                                Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X