Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малка соларна инсталация - пилотен проект

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
    1кВч прекаран през акумулатор се оскъпява приблизително с толкова колкото струва 1кВч от мрежата (при това на дневна тарифа).
    Зависи от акумулатора.

    Коментар


    • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
      ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
      Редактиране на коментар
      Я дай за по тъпички като мен

    • s_s1
      s_s1 коментира
      Редактиране на коментар
      Литийжелязо около 3 процента загуба при заряд до 80% и до 4 при заряд от 0 до 100%
      Акумулатора при 80 процента цикъл има живот 4000 цикъла и достига до 85 % от капцитета. Лесто се смята колко кв. часа може да съхрани. Разделя се центата за придобиване на батерията + БМС на кВЧ и се знае колко струва 1 квч съхранен в батерията... Просто е като за най тъпички..

  • Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    ...Сега за панелите.

    1 кв.м. панел е около 200 вата пикова мощност и на едро струват 100лв най-калпазанските. Ама ти си вземи тия от 1лв/ват за да не береш ядове.

    В ясни зимни дни тия 200 вата пикови събират с много късмет 1 киловатчас ако са правилно разположени.

    Ама на тебе ти трябват 30 киловатчаса на ден. Умножаваме и добавяме горница.

    Значи имаме 50 кв. м. панели (7 на 7 метра) които струват 10000лв без железата които ги държат. Дебелата сянка е бонус...
    Струва ми се че в цялата сметка липсва запас от мощност покриващ дневната консумация + загубите при заряд.
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • stefsab
      stefsab коментира
      Редактиране на коментар
      Има и още - тези 30 киловатчаса трябва да се "съберат" в акумулатора за 6-8ч през лятото, а есен/зима и за по-кратко. Т.е. минимум 6-7 кW при почти идеални условия.- има силна светлина и акумулаторите не прегряват при около 145А /48V.
      При тези мощности "хората" предлагат акумулаторни секции на по 250V примерно, че тока да се държи в "прилични" стойности.

  • И накрая стигаме до извода, че на 23 ст. дневна и 12 нощна си плащай на енергото и не се занимавай с глупости. Далеч сме от момента, в който соларите ще имат смисъл за битови нужди. Това ако не ти е скучно, имаш мерак денонощно да се кьориш в данни колко ток си направил, колко си изразходил, и като ти трябва фурната да си пекнеш едно мезе за вечеря да се откажеш, че днес било облачно и нямаш нищо в акумулаторите. А и живота на последните не е твърде голям, никой нищо не каза за това. Отделно всички карантии по тая система си имат жизнен цикъл и си искат поддръжка. Колко процента от номинала ще дава този панел след 7-8 години? Колко ще изкара батерията? Инвертора? За индианец като мен, така нареченият "прост юзър" смисъл йок.
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • И не на последно място - голяма част от хората нямат понятие от тоя тип техника, че и какво е това ток. Йотубето създава лъжливо чувство, че нещата са елементарни и едва ли не всяка блондинка с отвертка в ръка може да оправи всеки електрически проблем.
      Като следствие от последното - всяка намеса ги класира за наградите Дарвин. Хубавото е, че те са ежегодни което осезаемо увеличава шансовете за класиране...
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
        И накрая стигаме до извода, че на 23 ст. дневна и 12 нощна си плащай на енергото и не се занимавай с глупости. Далеч сме от момента, в който соларите ще имат смисъл за битови нужди. Това ако не ти е скучно, имаш мерак денонощно да се кьориш в данни колко ток си направил, колко си изразходил, и като ти трябва фурната да си пекнеш едно мезе за вечеря да се откажеш, че днес било облачно и нямаш нищо в акумулаторите. А и живота на последните не е твърде голям, никой нищо не каза за това. Отделно всички карантии по тая система си имат жизнен цикъл и си искат поддръжка. Колко процента от номинала ще дава този панел след 7-8 години? Колко ще изкара батерията? Инвертора? За индианец като мен, така нареченият "прост юзър" смисъл йок.
        За настоящите БГ реалности, си на 100% прав!

        За бъдещите реалности в БГ или например за моите реалности където 1квтч ми е над левче, соларна инсталация + батерии има мнооооооооооооооооооого голям смисъл

        + още нещо много важно, най много енергия се харчи/хаби/консумира за отопление и охлаждане, следователно инвестиция в термоизолация (саниране + дограма) понастоящем има много повече смисъл от колкото само соларна инсталация!

        А още по-голями смисъл има да се започне инвестиция и образоване + трупане на опит в DC методи на отопление, охлаждане и загряване на вода, особено във волтажите 24 и 48, моите две стинки по темата.
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение

          За настоящите БГ реалности, си на 100% прав!

          За бъдещите реалности в БГ или например за моите реалности където 1квтч ми е над левче, соларна инсталация + батерии има мнооооооооооооооооооого голям смисъл
          Именно, 12/23 ст. за киловат! Които скоро няма да се променят, просто никой не смее да пипа тока на електората. Парното в София е другото вечно доплащано от държавата.
          Ford Maverick II 2.3 XLT
          Ford Mondeo MK5

          Коментар


          • Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
            ...А още по-голями смисъл има да се започне инвестиция и образоване + трупане на опит в DC методи на отопление, охлаждане и загряване на вода, особено във волтажите 24 и 48, моите две стинки по темата.
            Конвертиране на ток към топло е по-сложната алтернатива на конвертирането на топло в топло.
            Апропо, волтажите ги преименуваха на напрежение, амперажита на ток, а омажите в съпротивление. Ех това йотубе...
            Не чета коментари и не отговарям на такива.

            И коментаторите...

            Коментар


            • BatGeorgeone
              BatGeorgeone коментира
              Редактиране на коментар
              Аз съм прост меринджей брат, а преди това ветеринар, токове не съм учил и за една секунда никога никъде през живота си, моля за прошка

              Въпреки това съм електроподсгурил вече 4-5 имота и над 25 години си работят

          • Ами тогава да мислим, как да харчим само ток на дневна тарифа : )
            Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
            За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

            A1+

            Коментар


            • Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
              Конвертиране на ток към топло е по-сложната алтернатива на конвертирането на топло в топло.
              Апропо, волтажите ги преименуваха на напрежение, амперажита на ток, а омажите в съпротивление. Ех това йотубе...
              За ток към топло, визирам именно и точно конкретно нагреватели на 24/48 Волта и прав/постоянен ток (DC).

              В този случай има само една конверсия с "минимални" загуби, ФВ панел - кабел - нагревател в бойлер; има слънце, има нагряване, няма слънце няма нагряване, колкото има толкова.
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • stefsab
                stefsab коментира
                Редактиране на коментар
                И цялото ти окабеляване е с кабели за електрожен -16/ 25 кв. мм.

              • BatGeorgeone
                BatGeorgeone коментира
                Редактиране на коментар
                Кабелите като дебелина са на порядък, на много голям порядък по-тънки и по-лесни за прекарване/скриване от всякакви термоизолирани тръби, 25мм е голата тръба, снадките надвишават 30мм Фи, добави читава термоизолация и стават колко човешка ръка, умножи по две поне ... с толкова дебел кабел мога да захраня цял град на прав ток

              • KingofROAD
                KingofROAD коментира
                Редактиране на коментар
                По нашите географски шири - регион Пловдив имаме около 280-300 слъчеви дни в годината. Имам и бойлер със серпентина. Та варианта за мен е ясен. Чем проще - тем лучше...

            • Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
              За ток към топло, визирам именно и точно конкретно нагреватели на 24/48 Волта и прав/постоянен ток (DC).

              В този случай има само една конверсия с "минимални" загуби, ФВ панел - кабел - нагревател в бойлер; има слънце, има нагряване, няма слънце няма нагряване, колкото има толкова.
              Ако вместо панели за ток се монтират панели за топла вода имаме топло без конверсия. Проста хидравлична система, почти без електроника и други сложни техники.
              Разбира се употребата на единия вид панели не изключва употребата на другия.

              При твоят вариант ще са необходими нестандартни нагреватели, доста по-сериозни като сечение проводници, нестандартни терморегулатори.
              Само подсказвам - реле / контактор комутиращ 16А / ~220V не може да комутира 16А постоянен ток.
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                Ако вместо панели за ток се монтират панели за топла вода имаме топло без конверсия. Проста хидравлична система, почти без електроника и други сложни техники.
                Разбира се употребата на единия вид панели не изключва употребата на другия.

                При твоят вариант ще са необходими нестандартни нагреватели, доста по-сериозни като сечение проводници, нестандартни терморегулатори.
                Само подсказвам - реле / контактор комутиращ 16А / ~220V не може да комутира 16А постоянен ток.
                За простотата на хидравличната система си прав, ако имаш физическата и технологичната възможност да инсталираш такава, аз нямам, нямам здрав покрив(100 годишна къща) с добро изложение за колекторите. При мен просто не е опция, за други хора може би е перфектното решение. Идея си нямаш какво означава ВиК в 100 годишна британска къща, кошмар за всеки парнаджия/ВиК

                За нестандартните електроники си прав ако ще е сложно, ако е просто НЕ са нужни никакви електроники, просто един клапан за високо налягане (като на всеки 240В бойлер), ако почне редовно да вдига над 60-70С водата просто ще сложа още един или по-голям бойлер вързан към съществуващите кръгове за топла вода в къщата, но такава опасност не мисля съществува в моите условия и реалности, а именно - ФВ панели, кабели и накрая на кабелите, група нагреватели за вода в един голям бойлер. Идеята ми е ФВ панелите за греене на вода да са отделен масив, където настройките са груби - добавяне и/или изваждане(разбирай включване/изкл. на кабели и пренасочване) на панели от масива, според сезона.
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • Gadnyara
                  Gadnyara коментира
                  Редактиране на коментар
                  От частния си случай вадите общи изводи и съвети.
                  Решението за топлата вода е намерено, електричеството от PV е редно да се ползва за други цели.
                  Сухи числа: коригирано.
                  Чистият добив от 4кв.м соларен панел вчера според контролера му е 3.75kWh.
                  На същото място и ден добивът от 22кв.м PV панели беше 6kWh по контролен електромер.
                  Последно редактирано от Gadnyara; 26-11-22, 08:35.

                • BatGeorgeone
                  BatGeorgeone коментира
                  Редактиране на коментар
                  Никак НЕ е частен случая със затоплянето на вода от слънчеви колектори през зимата, ето какво казват производители и доставчици => Solar thermal is affected by the loss of direct sunlight a bit more than PV and realistically you should not expect too much from your solar thermal during winter. They are also affected by cloud considerably more than solar PV, so a cloudy winter day you should not expect your solar thermal to do much at all.

                • icerunner
                  icerunner коментира
                  Редактиране на коментар
                  Жоро, хората с добро ти го пишат. Като нямаш покрив и изложение за колектори за топла вода, значи 4 пъти повече НЯМАШ покрив за фотоволтаици с които да топлиш вода… Като живееш на география, където зимата няма слънце за колектори, значи зимата 4 пъти повече няма слънце за фотоволтаици. Това дето си го преписал, че фотоволтаиците по малко се влияят от наличието на пряко огряваме, до колкото изобщо е вярно е мижави проценти. А КПД на фотоволтаика е в ПЪТИ по малко от това на колектора за вода.

                  С всичко това не казвам да не си сложиш фотоволтаици, напротив, мисля че е не лоша инвестиция. Но в никакъв случай не и за топлене на бойлер с нагревател… това вече е безумно.
                  Последно редактирано от icerunner; 26-11-22, 12:39.

              • Сашо, благодаря много за коментара и съветите, оценявам ги и ги обмислям.

                Аз покрив с товароносимост за колектори нямам, но имам огромен двор + няколко други сгради с плоски покриви където мога без проблем да достигна трицифрено число м2 за ФВ панели.

                От години съм в групи по интереси където хора слагат ФВ панели на кемпери и на бусове в които живеят 24/7/365 точно по моите ширини и много добре виждам какво може и какво не може да се постигне, и какво може да се извлече от местното слънце в местния климат.

                И последно но не по значение, полезния ефект от 4-5-6м2 колектори за топлене на вода е по-малко от реално постижимото от ФВ панели за ток разположени на 50-60-70м2 площ. Не оспорвам КПДто на колектор спрямо ФВ панел, всички по-горе и ти Сашо сте прави за КПДто, но крайния ефект може да се постигне или с високо КПД или с количество на ФВ панели компенсиращи ниското им КПД.

                Топлене на бойлер с нагревател може да звучи безумно но понеже никой тук не го е тествал в реални условия и не може да покаже реални (а не спекулативни теоретични) данни аз искам да го тествам а ФВ панели винаги мога да ги вържа към Литиевите си батерии и да ги пусна да хранят една термо помпа, в момента тук май ще пускат преференции за инсталирани на такива термопомпи, за добро или лошо всичко отива на към ел. захранвания - коли, отопление, охлаждане и т.н. а кабели аз вече имам пуснати навсякъде и в сградите и под земята из двора + имам гофри да пусна още кабели, това поне съм го предвидил.
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • KingofROAD
                  KingofROAD коментира
                  Редактиране на коментар
                  В направи си сам форумОт имаше подобна разработка още 2010-11, ако не се лъжа. Енергията от фотоволтаични панели, през контролер и АВР, се усвояваше директно в нагревателя на бойлера. Като падне напрежението от фотото под 180 волта, се минава на мрежа автоматично.

                • BatGeorgeone
                  BatGeorgeone коментира
                  Редактиране на коментар
                  Моята идея е директно от фотоволтаика по кабела и после направо на преправен бойлер със сменени нагреватели за прав ток.

                  Масово бойлерите, може би 99% имат само един нагревател, а аз искам да сложа няколко за да мога да ги вържа всичките на прав ток под 100Волта, има такива големи 200-300литрови бойлери, които биха могли да се променят леко за тия цели.

                  Има и още нещо, което не знам дали има прецедент, дори не знам дали някой тук е чувал за него но хората отдавна са се сетили, че водата която излиза от миялната машина, водата от пералнятя, водата от душ кабината е с температура над 30-35С. Отдавна има решения за улавяне на тази топла вода, прекарване през серпентина и затопляне на водата, която в последствие ще се ползва затоплена, защото водата от ВиК идва на 12-13С лятото и 6-7-8С зимата, поне при мен е така, ако почна да грея вода от 20-25С ще пестя значително за затоплянето и .

                  Както и да е, за сега имам реални проблеми да преборя, а именно имам изтичане на топлина от дома в особено големи размери... съседката ми в идентична къща не е пускала отопление все още тази есен и у тях е колкото у нас топло, а аз съм на парно от Септември въпреки, че имам 100мм изолация на стените и 70мм на пода +0мм на тавана Разликата е, че тя има 200мм на тавана и 150мм на пода, всичко друго ни е еднакво.

                • gy6ter
                  gy6ter коментира
                  Редактиране на коментар
                  И мен ме човърка идеята да се топли вода директно на прав ток,но в основата е да намеря стари панели за без пари ,ама за сега си отлежава като идея .

              • Добре, държите директно да захранвате нагреватели. Явно ще спестявате от инвертор и загубите на енергия през него.

                Ако монтирате десетки кв.м PV панели, за да задоволите БГВ през зимата, какво очаквате да правите с добитото през лятото?! ​​​​Постепенно ще осъзнаете, че инвертор ще ви спести дневните сметки за ток през сезона, а с батерии - и нощните.

                А всичко, направено за директното захранване на бойлер от панелите става излишно след монтиране на инвертор...
                Човек се учи докато е прост!

                Коментар


                • BatGeorgeone
                  BatGeorgeone коментира
                  Редактиране на коментар
                  Нека си говорим на Ти
                  Аз инвертори имам поне 3-4, от 350 Вата то 4КВт, и на 12 и на 24 Волта.
                  И контролери имам, два, Виктронски.
                  И батерии имам Литиевойонни.
                  Просто имам различни технически изисквания и възможности, разбирай реални опции, които НЕ позволяват слънчеви колектори в тази къща в тази държава.

                • Gadnyara
                  Gadnyara коментира
                  Редактиране на коментар
                  Добре.
                  Ти, притежавайки няколко инвертора, поради каква причина искаш да си причиниш неудобството да правиш нестандартен бойлер и да управляваш мощни постояннотокови вериги?

                  Едва ли говорим за 5% загуби в преобразуването, вече обясни, че неефективносста се приема.

                • BatGeorgeone
                  BatGeorgeone коментира
                  Редактиране на коментар
                  Предимно и за сега поради любопитство и вътрешно усещане, което за момента не мога да обясня технически

              • Най-лесния, универсален и според мен най-правилен начин за изграждане на фотоволтаичен проект е със стандартно оборудване и компоненти. Ръкоделията само увелиават стойността на проекта и тежестта на поддръжката му.

                Не спират да ме удивляват и разсмиват начинаещите в тоя вид занимания. Всички - все едно са се наговорили първоначално тръгват с голям ентусиазъм - да уловят и последният фотол летящ в атмосферата. Сложна автърмаркет електроника която не се продава, а те разработват и изработват сами. С всичките му пукотевизи, загуба на време и т.н.
                И това за да повишат КПД с няколко процента.
                Уважаеми г-да фотоуловители, това е безплатна енергия. Фотоните които не сте уловили не са загуба, а просто сте пропуснали възможността да ги използвате. От което не следва нищо. Вселената и човечеството ще продължат да съществуват.
                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                И коментаторите...

                Коментар


                • Gadnyara
                  Gadnyara коментира
                  Редактиране на коментар
                  Какво ми става - втори човек (освен icerunner) пише 1:1 нещата, които мисля, но някак не успявам да формулирам.

                  Освен за фотоните: някога, като пуснах соларката за топла вода "усетих" пропуснатите ползи в миналото. Наскоро, след старта на домашната PV почувствах същото...
                  Наздраве.

              • И ся до какъв извод стигаме - няма безплатен обяд, като не го плащаш ти, го плаща някой друг.
                -Чем занимаетесь по жизни?
                -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X