Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малка соларна инсталация - пилотен проект

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

    Първоначално публикуван от Fipa Преглед на мнение
    Мога ли да споделя и своя скромен опит, преди 4години монтирах едно панелче 100вата с което захранвам два акумулатора/единитят стар от джипа и един от камион240ач.-взет от приятел с камиони, който не става за камион/. Цялото осветление е на ЛЕД и е около 60вата, "тежките" консуматори са хидрофора-650вата и някои други електроуреди. За тях имам инвертор "пълна синосуида" с мощност 2кв. Понеже прекъсването на тока в района е доста често се наложи изработка на тази система. За топла вода използвам два 10тръбни вакуумни колектори направени по "дрейн бек" система и разполагам с топла водапо всяко време. Приготвил съм още два панела по 160вата за да подсиля системата, но за сегатази схема задоволително ми осигурява автономия от ЧЕЗ. Идеята ми беше за осветление, телевизор, хладилник, отопление/камина с водна риза/, готвене да не завися от монополистите/иимам и собствен водоизточник/, а за "тежките" консуматори-електрожен, флексове, перални и др. да ползвам ЧЕЗ. И уверявам ви за месец плащам между 8 и 15лева сметки. Плюса е, че когато и да отида бойлера с топла вода ме чака и жената е доволна.
    На ЕВН 3-ти месец подред плащам по под 10лв. без да имам алтернативни източници . Нямам само бойлер - топлата вода е от топлофикация. Да ви имам постиженията...
    Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
    Телефон - в профила!

    Коментар


    • #62
      От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

      Хм, че това за хвалене ли е...
      HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

      Коментар


      • #63
        От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

        Я аз да ви го сметна просто - 8-10 ампера на час ти трябват за да имаш крушка,хладилниче,телевизорче и помпа за водица,от време на време микровълнова за притопляне на сандвич.

        Това 24 часа в денонощието - откъсват те от земята,пляскат те в средата на океана,няма жица до тебе........и 10 ампера.Аз мога и с 3 ма рано и късно набивам и останалите.

        А сега сметни колко са 10 ампера на 12 волта и колко вата панел ти трябва и го умножи по 3,че 12 часа е вечер пък от другите 5-6 часа е на половина слънцето.


        И стана една сметка................
        TOYOTA SEQUOIA ‘11
        W140 S420 '99

        Коментар


        • #64
          От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

          Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
          Я аз да ви го сметна просто - 8-10 ампера на час ти трябват за да имаш крушка,хладилниче,телевизорче и помпа за водица,от време на време микровълнова за притопляне на сандвич.

          Това 24 часа в денонощието - откъсват те от земята,пляскат те в средата на океана,няма жица до тебе........и 10 ампера.Аз мога и с 3 ма рано и късно набивам и останалите.

          А сега сметни колко са 10 ампера на 12 волта и колко вата панел ти трябва и го умножи по 3,че 12 часа е вечер пък от другите 5-6 часа е на половина слънцето.


          И стана една сметка................
          Със 160 вата на покрива на кемпер през неотоплителния сезон по цял ден се слуша музика, вечер светят м/у 3 и 5 "ледки", гледаме ТВ /2 броя/ и много часове свети лампата на входа на кемпера, която е луминисцентна. При напълно изключени консуматори електрониката в системата дърпа повече от половин Ач.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • #65
            От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

            Колеги, виждам че цената на този малък проект не ви дава мира, просто го приемете като инвестиция с възвращаемост след около 10 години.
            ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
            д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

            Коментар


            • #66
              От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

              Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
              Със 160 вата на покрива на кемпер през неотоплителния сезон по цял ден се слуша музика, вечер светят м/у 3 и 5 "ледки", гледаме ТВ /2 броя/ и много часове свети лампата на входа на кемпера, която е луминисцентна. При напълно изключени консуматори електрониката в системата дърпа повече от половин Ач.

              И до колко % сваляте батерията преди да се наложи зареждане?

              То и от ЛЕД до ЛЕД разлика има па и от музика до музика ма аз да питам пак за процента.
              TOYOTA SEQUOIA ‘11
              W140 S420 '99

              Коментар


              • #67
                От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                Като проценти нямам инфо. Системата показва само още колко часа може да работи при същата консумация. Със товара късно вечер преди лягане най-ниското напрежение на акумулаторите, което съм забелязвал е 12,3 волта. Акумулаторите са 2 броя АГМ по 120Ач.
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • #68
                  От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                  Звучи добре

                  Ние по друг начин мерим и при нас няма опция С тия караш още 3 дни.........караш и месец ако трябва.
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • #69
                    От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                    Първоначално публикуван от beetle Преглед на мнение
                    Колеги, виждам че цената на този малък проект не ви дава мира, просто го приемете като инвестиция с възвращаемост след около 10 години.
                    Колега, не се коси и не се вързвай много на критиките, така сме възпитани да мислим - критично, което не е само лошо има и позитиви.

                    Аз от доста време мисля по темата и се чудя за следното, ако енергията която получаваш впрегнеш да прави още неща, например да филтрира вода или нещо подобно, ти май си в блок ама принципно говоря.

                    При мен спестяванията от ток няма да са грандиозни ОБАЧЕ ако впрегна ФС инсталацията да ми помпа вода от сондаж или да филтрира отпадни води до степен да стават за поливане и да филтрира дъждовна вода до степен за къпане/пиене то тогава за мен се получава голяма далавера, защото тук тока е скъп ама не чак толкова, но водата и таксите за заустване на отпадни води са 1:1 с колкото вода ползваш и това са сериозни цифри на месец.

                    В този ред на мисли, ако се добави и инсталация за нагряване на вода за миене + метод за изпаряване(пулверизация и поливане на двора примерно) на излишната вода, направо може да ритна договора с местните ВиК и Енерго да си спестявам едни хубави пари на месец, всеки месец.

                    Мисля на глас в подкрепа на твоето начинание и ти показвам, че има хора които оценяват усилията ти, дерзай!
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • #70
                      От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                      Забрави за всякакви помпи еле за поливане или вадене от кладенци ако нямаш наистина сериозна система за зареждане,а тия ватове и амперчета дето ги прескачаме тук не стават за това.
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #71
                        От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                        Контролерът следи напрежението на батерията да не пада под 10,8 V ( 21,6 V ), след което автоматично изключва товара. Инверторът се изключва при същото напрежение.
                        Ватовете и амперите са важни за коментар за всички заинтересувани по темата.
                        ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
                        д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

                        Коментар


                        • #72
                          От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                          10.8 направо убива акумулатора. Тези контролери са направени да пазят електрониката, а не батерията.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                            О така е правила и електрониката на 6 месечна лодка та 9 гелови батерии държаха по час и нещо на 25 ампера товар при общ капацитет над 1200 ампера,падат на 10.8 волта и писва алармата.

                            Оправи се лесно - 2 тона нафта на ветроходна лодка и за 7 000 километра или мотор или генератор брьмчеше постоянно.,43 дни и нощи

                            То всичко може ма до кога,аз тук говоря да имаш батерии поне 5 години,10.8 волта и е за боклука,батерийката едната беше над 780 долара.
                            TOYOTA SEQUOIA ‘11
                            W140 S420 '99

                            Коментар


                            • #74
                              От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                              Да прав си разреждането до 10,8 V убива бързо стартерните акумулатори, но тук не коментираме такива!
                              ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
                              д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

                              Коментар


                              • #75
                                От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                                И не-стартерните страдат от дълбок разряд ама не чак толкова колкото ги набеждават.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X