Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фотоволтаични системи, размишления по темата....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

    Първоначално публикуван от krasivl Преглед на мнение
    Бойлера е200лт. с две серпентини едната е свързана с 24бр. тръбни вакумни,другата към парното има и 3бр. реотани на ток по 800вт.Тръбния път е до покрива 12-14м.Ъгъла на панела е 50градуса.Дават ги тези вакумните без проблем да затоплят бойлер 200лт.ама нещо не ми харесва не затоплят това което очаквах.
    КПД на вакуумните колектори е около 95%. КПД на фотоволтаиците е около 10%. Сам си смятай каква площ ще ти трябва ако вакуумните не ти харесват.

    Коментар


    • #62
      От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
      Има такава тема във форум направи сам. Там са описани проблемите, които неизбежно съпътстват, а именно комутацията. Като цяло много малоумна идея, защото вече имате изградена инсталация с топлоносител вода и пропилен гликол, към която само трябва да добавите още площ слънчеви колектори. Моят бойлер също е 200 литра и го топля с 20 вакуумни тръби "чайна майна" вече доста години и при облачното и дъждовно време вчера темп в бойлера беше 50С.
      Може би имам някакъв проблем моите са 24бр. и вчера 40градуса направиха, май се ползва при мен много топла вода.Ако ги увелича с още 8бр. да не дойдат повече, ъгала от 50градуса да не го пипам ли.
      Няма невъзможни работи.Тел.0888344659

      Коментар


      • #63
        От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

        Като съм чел някъде, че кпд на вакуумните колектори е около 85-95%. КПД на фотоволтаиците е около 12-15%, КПД на преубразователя 75-80%, а КПД на парната турбина 40-45% не е ли по-ефективно да се произвежда пара, тя да върти турбина, която да произвежда ел. енергия?
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • #64
          От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

          Първоначално публикуван от krasivl Преглед на мнение
          Може би имам някакъв проблем моите са 24бр. и вчера 40градуса направиха, май се ползва при мен много топла вода.Ако ги увелича с още 8бр. да не дойдат повече, ъгала от 50градуса да не го пипам ли.
          Моите са слагани "на око" като съм целил ъгъл 45 градуса, тръбите са изолирани и са свързани към долната серпентина на бойлера. Ако Ви трябва производителност през лятото ъгълът е 15 градуса, ако гоните ниското зимно слънце -60-75 градуса. Мисля, че КПД на моя колектор го даваха около 87%, но това е било преди 10-тина години. Вече сигурно вакума не е този какъвто е бил в началото.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • #65
            От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

            Първоначално публикуван от krasivl Преглед на мнение
            Бойлера е200лт. с две серпентини едната е свързана с 24бр. тръбни вакумни,другата към парното има и 3бр. реотани на ток по 800вт.Тръбния път е до покрива 12-14м.Ъгъла на панела е 50градуса.Дават ги тези вакумните без проблем да затоплят бойлер 200лт.ама нещо не ми харесва не затоплят това което очаквах.
            Аз пък топля ЦЕЛОГОДИШНО 1500л вода и съм повече от доволен.
            За да не можеш да стоплиш 200л с 24 тръби нещо не е наред по системата.
            "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

            Коментар


            • #66
              От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

              Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
              Аз пък топля ЦЕЛОГОДИШНО 1500л вода и съм повече от доволен. За да не можеш да стоплиш 200л с 24 тръби нещо не е наред по системата.
              С какво топлиш 1500 л. вода и какво къпеш, миеш? Това ресторант, хотел или какво е?
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • #67
                От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                Понякога се обръща на хотел ама по принцип не е.

                Коментар


                • #68
                  От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                  Случайно видях темата и реших да се опитам да внеса малко яснота по темата за фотоволтаиците:
                  Има две основни групи фотоволтаични системи:
                  1. Свързани към мрежата (без акумулаторни батерии)
                  2. Автономни (с акумулаторни батерии)
                  Съществуват и комбинирани варианти, които обединяват най-доброто от двата типа, но за тях - друг път.
                  На места, на които има достъп до мрежата, е безсмислено да се изграждат автономни системи - първоначалната инвестиция и съответно цената на произведен kWh енергия са по-високи, следователно и срокът за изплащане на инвестицията е по-дълъг. Освен това акумулаторните батерии са консуматив. Допълнителен недостатък на автономните системи е, че трябва да бъдат точно оразмерени в зависимост консумацията на товарите, които ще бъдат захранвани - недостигът на енергия трябва да се компенсира от друг източник, а излишъците не могат да бъдат оползотворени.

                  Свързаните към мрежата системи в момента струват около 1,00 - 1,20 EUR/Wp (Евро на ват инсталирана мощност). Например 5kWp система струва около 6000 EUR без ДДС. В България една фотоволтаична система произвежда на годишна база около 1200-1300 kWh/kWp. Тоест същата 5kWp система ще произведе към 6300 kWh енергия за една година. Сами можете да си сметнете срока на възвръщане на инвестицията. В началото на темата имаше някакви писаници за живота на модулите - едни качествени модули имат експлоатационен живот от поне 25 години. Годишната деградация на мощността им не трябва да надвишава 0,7%. Другият скъп компонент - инверторите - обикновено са с гаранция 5 години, която може да се удължи срещу заплащане и до 20 години. Останалото са железа, кабели и евентуално някое комуникационно устройство.
                  Когато фотоволтаичната система (и обектът към който се изгражда тя) отговаря на определени условия, излишната енергия се изкупува от електроснабдителното дружество по преференциална тарифа - в момента около 0,21-0,22 лв. / kWh.
                  Изграждането трябва да се съгласува с електроразпределителното дружество. Противно на разпространените митове - процедурата не е сложна.

                  Топленето на вода с фотоволтаици е безсмислено упражнение. Ако ви трябва топла вода си сложете слънчеви колектори.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                    Здравейте, а каква би била схемата за затопляне на вода чрез фотоволтаици в комбинация с термопомпа.Предлагат я заедно със санирането,и трябва да се подпиша, че съм съгласен без нищо да разбирам от материята!.Благодаря ви!!!

                    Коментар


                    • #70
                      От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                      Има смисъл от комбинацията слънце/термопомпа, ако небесното светило грее колектори за вода. С фотоволтаиците в оптимистичния им вариант ще задвижиш някоя циркулационна помпа, с пренебрежима консумация.
                      "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                      Коментар


                      • #71
                        От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                        Благодаря ти, точно твоята система разгледах, ама немаш стигане.А аз ,веднага щом разбера това което ни предлагат ще пиша, просто обитавам последния етаж и ме е страх да не остана и без покрив!!!

                        Коментар


                        • #72
                          От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                          Цената на фотоволтаиците трябва да е паднала много, щом ги предлагат за топлене на вода вместо колектори.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                            При мен вакумните колектори бяха насочени на югозапад, вчера направихме нова рамка и монтирахме панелите точно юг и наклон 40градуса.Огромна разлика в пъти по добре. Следваща стъпка слагане на панели за ток какъв ъгъл е добър чета че около 30градуса или по малък дайте съвет.
                            Няма невъзможни работи.Тел.0888344659

                            Коментар


                            • #74
                              От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                              Моите съм ги направил регулируеми.
                              Положенията са само две, но може да се направят и повече.
                              Зимата ги слагам по-наклонени, а лятото ги вдигам.
                              За градуси не мога да кажа точно.
                              Ориентацията е север-юг.
                              Your conscience is all you can take to your grave.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Фотоволтаични системи, размишления по темата....

                                Аз само да намекна че панелите за вода и за ток имат абсолютно еднакви изисквания за ъгъл.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X