Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Котлон на течно гориво

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Котлон на течно гориво

    Днес се мъчих да запаля котлона с псевдо газ-та за осветление и не ще.
    Предполагам по същата причина, поради която не работи и на спирт.
    За такива летливи горива дюзата трябва да е с много малък диаметър пък точно тази при мен както споменах очевидно е дефектна.

    Иначе в събота получих и zippo hand warmer или ръчната печка на течно гориво.
    Направо ме потресе колко е голяма ама така е който не гледа клипчета в тубата
    По снимки си мислех, че е малко по-голяма от запалката им а се оказа поне два пъти и половина по-обемно това чудило!
    Нищо де, преглътнах го но ще я тествам живот и здраве в зимната планина.
    За сега не съм я палил, че сухи тестове с бензин от 60лв литъра не ми се правят.
    Не съм чак толкова любопитен

    Враг усраине

    Коментар


    • #92
      От: Котлон на течно гориво

      Имам OPTIMUS Hiker - дюзата е еднаква с OPTIMUS NOVA+.
      И наистина гори спокойно с една и съща дюза и светина газ от първата железария и бензин 95 от колонката, и бензин 85 от руска колонка и спирт.
      Регулацията на пламъка е достатъчно фина и запалването е достатъчно лесно. Ако нямах вече котлон - щях да си взема POLARIS-a (който ползва и газ отгоре на течните горива).
      Това, защото съм максималист.
      Реално на човек му трябва или нещо от рода на jet-boil (ако маа гащи на относително къси маршрути в цивилизовани държави) - щото е леко и функционално решение.
      Или му трябва стабилен и дуракоустойчив бензиново-керосинов котлон от сорта на Coleman Sportster за предълги разходки с моторизирано возило по дивите региони на планетата - щото гори същото, което гори возилото и не ти дреме много дали возилото носи 200гр. повече.
      Евтино, просто и зло.

      Коментар


      • #93
        От: Котлон на течно гориво

        Днес един колега извади това чудо . Инфрачервен примус отоплител Еверест . Оправих му помпичката и утре ще го запаля да видя как работи . Чудесата на съветската техника край нямат Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0161.jpg
Прегледи:1
Размер:152.2 КБ
ID:5686783
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • #94
          От: Котлон на течно гориво

          Абе ще ги таковам и чудесата...
          Баш заради такава сделана измишльотина на времето е изгорял приют одиннадцати под Елбрус!
          Или поне такава е версията ама тя нищо не споменава за това с колко водка са се наквасили преди да направят белята!

          Моята е още в еконта, утре ще ида да си я прибера.
          Бензин има та и аз ще имам фотки тези дни
          Враг усраине

          Коментар


          • #95
            От: Котлон на течно гориво

            В повечето случаи техниката не е виновна за нищо . Част от спомените . Май техниката няма нищо общо в случая а и едва ли такава голяма сграда разчита на такива уреди това е отоплител за палатка . Та покрай френския коняк кой знае още какво са допили недопили http://alp.org.ua/?p=47757 Мы стали эвакуироваться: взяли только то, что сгребли руками. Пока будили нашего немецкого камарада – Дирхофа, который после спуска с вершины принял снотворное и спал крепким сном, времени собирать шмотки уже не осталось. Жаль, не допили французский коньяк - кайфовали перед обедом.
            Последно редактирано от sek.1; 16-10-15, 18:42.
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #96
              От: Котлон на течно гориво

              Нямах предвид конкретният модел.
              Доколкото съм чувал и имам спомени да съм чел, пожара е тръгнал от примус с бензин като тези, които обсъждаме.
              По-скоро като сделаните, по които но зариби тука през ебалника.
              А иначе че алкохола е бил основен виновник грам, ама грам съмнение нямам!
              Враг усраине

              Коментар


              • #97
                От: Котлон на течно гориво

                Алкохола на никой не прощава . Като гледам въпросния приют 11 си е бил доста голяма сграда предполагам енергийно осигурен с дизелови генератори . Кухнята предполагам е била на газ а той е не по малко опасен в пожарно отношение от бензина даже и по опасен при неправилна работа . Специално за евереста мненията на руснаците са много противоречиви и варират от супер е до пълен боклук докато за Шмель не съм срещал лоши отзиви . Той все пак си е Phoebus 625 . Ето ги в немския преебалник само че с моя немски и англиийски и гугъл преводача разбирам че май не пращат до България . http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=...s+625&_sacat=0 Иначе има примуси на съвсем приемливи цени 40 - 60 Евро .
                Последно редактирано от sek.1; 17-10-15, 05:18.
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #98
                  От: Котлон на течно гориво

                  Голяма си е да ти кажа.
                  Имала е дизел генератори но те далеч не са работили нон-стоп и примуси са си били необходими.
                  Понеже е на 4 и нещо газта не е на почит.
                  Не че не сме горили и пропан-бутан там, ама си е за бензин от където и да го погледнеш.
                  Ако ти е мерак за оргиналдъ шмел от немия може да измислим нещо.
                  Имам акаунт в Лерон, те приемат доставки в Германия и доставят до тук на седмична база при цени около 3лв/кило.
                  Нещо като Габко ама по-ефтиджос.
                  Враг усраине

                  Коментар


                  • #99
                    От: Котлон на течно гориво

                    По натам със сигурност и такъв ще поръчваме че идват празници и семейството здраво ще ме оръси . То в момента като гледам този от 60 Евро хем на прилична цена хем в добро състояние . Според написаното на табелката Phoebus 625 работи на бензин и керосин (газ) . На шмела не пише но експериментално го потвърдих че работи . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:$_57.jpg
Прегледи:1
Размер:146.5 КБ
ID:5686899
                    Последно редактирано от sek.1; 17-10-15, 07:39.
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • От: Котлон на течно гориво

                      Днес успях да запаля евереста . Плочките се нагряват малко неравномерно та ще се наложи да го разглобя за почистване . Братята руски примусоводи ми пратиха инструкцията . Тоя примус отоплител си грее доста сериозно . Същевременно дойде и поредното попълнение на колекцията Шмель 3 . Завързах връзка с един търговец който обикаля цяла България и покрай другото падне ли му евтин примус купува и препродава . Обеща ми още една поучукана тройка за части за цели 10 лева Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0173.jpg
Прегледи:1
Размер:118.9 КБ
ID:5686977Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0172.jpg
Прегледи:1
Размер:136.9 КБ
ID:5686975Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0170.jpg
Прегледи:1
Размер:160.1 КБ
ID:5686976
                      Последно редактирано от sek.1; 17-10-15, 19:35.
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • От: Котлон на течно гориво

                        Аз не постигнах много добри резултати с този от ебалника.
                        Почистих го от смазката, поиграх си с помпата, че от '88 до сега материала на края на буталцето се бе беше поспекъл.
                        Оказа се, че не е гумичка а е... Шайба от естествена кожа.
                        Руска им работа. Започна да прави налягане ама луфтовете са умопомрачителни.
                        Припомних си каква мъка беше с бензиновите ламБи

                        Иначе не гори добре. Слабо е, най-устойчиво работи с газ за осветление.
                        С бензин почти не ще.
                        Вероятно просто газ-та е най-близо до керосина a в рукаводството пише, че работи само с КЕРОСИН.
                        Пише да НЕ СЕ ПОЛЗВА БЕНЗИН.
                        Е... И не работи с бензин.
                        Иначе подгряване минута и нещо със син спирт - така и пише в книжката.
                        Но пламъка не е такъв, какъвто трябва.
                        Даже гледах клипове как се работи с това.
                        Оказа се, че същият модел е копиран от Primus / Optimus.
                        Както обикновено руснаците са решили, че след като има топла вода вече, няма сми да я откриват отново.
                        Но отново, освен масивната изработка са претупали оригинала и са си оставили ръцете.
                        Никак, ама никак не съм изненадан. Зенит/Praktica и още много други неща.



                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:50b676f5b043badf34b3b3cadab29c90.jpg
Прегледи:1
Размер:138.0 КБ
ID:5687022
                        Враг усраине

                        Коментар


                        • От: Котлон на течно гориво

                          Керосин руския език се използва както за керосин (самолетно гориво) така и за газта за осветление . Според мен налягането е слабо . В случая при Шмель бензина при загряване се разшрява и си създава сам налягане . При газта степента на разширение е много малка а и горелката е много далеч от резервоара и не може да предаде достатъчно температура . Кожения салник е много по надежден от гумените и всичките стари примуси са с такъв . Накисни го малко в спирт да омекне после малко грес и ще се оправи . И на мен днес ми остана време да се позанимавам с примусите . Запалих тройката водата кипва за няма и 5 минути на двете горелки . http://vbox7.com/play:ab1eb6f52c http://vbox7.com/play:46d071c243 Почнах и реставрацията на четворката почистих резервоарчето и всичко останало което трябваше да се почисти с песоструя и понеже съм решил че моите шмелове ще живеят вечно утре пращам резервоарчето и ветрозащитата на галванично поцинковане . Виж един руснак какво нещо си е направел от горелката на Шмель . Оказва се че работи освен на бензин и газ работи и перфектно на пропан бутан с неговата си дюза 0.35 https://www.youtube.com/watch?v=1y_EyFrGrX0 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0189.jpg
Прегледи:1
Размер:116.0 КБ
ID:5687050
                          Последно редактирано от sek.1; 18-10-15, 19:37.
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • От: Котлон на течно гориво

                            Много е възможно и да е слабо налягането, да!
                            При пингвина е с пъти по-голямо на "око".
                            Не съм обаче сигурен, че трябва да е много по-голямо.
                            За разлика от пингвина тук няма никакво кранче или шибър, с което да намалиш това налягане.
                            Има само дюза.
                            То всъщност дюзата е фактора, който "буферира" разликата в налягането към сравнително еднакво количество гориво ама все пак наистина няма нищо между съда и дюзата.
                            Има само едно кранче горе под капачката за зареждане ама то е просто за изпускане на налягането от резервоара навън.
                            В книжката пише, че пламъка се регулирал с него не не мисля, че има шанс това да даде подобен ефект.
                            Ами ще пробвам да видя мога ли да направя нещо по въпроса с помпата.
                            За сега съм и капнал малко масълце само (така пише в книжката).
                            Имам обаче усещането, че там няма някаква част.
                            Трябва и аз да се поровя в руските форуми да вида как трябва да изглежда помпата.
                            Обаче определено не е както на оригинала.
                            Некъде мернах помпата на оптимус-а разглобена.
                            Беше напълно отделна, в сми - бутало, цилиндър и клапан като отделен модул.
                            При руснаците цилиндъра и клапана са фиксирани към резервоара.
                            Само буталото се вади навън.

                            П.С: Я дай на лично координати за песъкоструя.
                            Имам тук 2 ИМКО запалки и бих ги поосвежил с почистване и след това поцинковане.
                            Тънички ламаринки са и предполагам трябва с доста фин пясък да се направи.
                            Последно редактирано от Esper; 18-10-15, 20:24.
                            Враг усраине

                            Коментар


                            • От: Котлон на течно гориво

                              Песоструя си е мой . Още не съм направил камера и много разход на пясък върви в коритото Имкото са никелирани и аз имам някъде една такава .
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар


                              • От: Котлон на течно гориво

                                Няма проблем, ще намеря песъкоструй.
                                Просто ми хрумна в момента, понеже го спомена.
                                Иначе на имкото това може би наистина е никел но и цинк ще му "тича".
                                Не гоня автентичен вид но виж хром няма да върви.
                                Ще замяза на златният пищов на Грга Питич

                                Аз не успях да намеря преди седмица шмель в софето, иначе изглежда доста по-добър в технологично отношение от рекорд-а.
                                То и не случайно държат по-високи цени тези примуси.
                                Някъде ако подритна на път такъв ще си взема да си поиграя и с него.
                                За оригинален Phoebus... Не ме тресе дотам колекционерската страст като тебе.
                                Което ме подсеща, че бях решил преди време да отскоча до битака
                                Хората разправят, че се е възродил от пепелта, като феникс
                                Ей това имам предвид да се случи, че да го подритна

                                Гледах преди няколко дни в немският хамазон "всеядният" оптимус.
                                190 и нещо еврееца. Доставка в рамките на Райх-а няма, до тук да кажем 5лв през фирми като Габко или Лерон.
                                Доста ме гъделичка тая машина, деева.
                                Но гъдела не променя особено факта, че ми е обемен и ще си стои предимно в шкафа с яловите попадения с екипировката.
                                И по мои бакалски сметки ще излезе "само" 40-50лв по-евтин от тук с отстъпка и гаранция през локален търговец.
                                Да имаше някой да ми даде един такъв да ми мине мерака за един викенд, ама няма!

                                Но за едно си прав - при идващите празници заделяне на такава сума за играчка е доста егоистично.
                                Освен да пиша на Дедо Мраз ли, що ли... Подходящо е времето, струва ми се.
                                Нищо, че съм дърт и не се очаква да вервам, че старикът ще ми носи игрушки ей така, за идеята
                                Враг усраине

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X