Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ха познайте магнитуда!

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Ха познайте магнитуда!

    Добре бе,седя и се дверя-ами защо тия работи се случват винаги през ноща???Като е гадно да е по-гадно.

    Иначе сме добре,няма щети по къщата и учудващо всичката покъщнина си е по местата.

    Коментар


    • От: Ха познайте магнитуда!

      Добре де, уточниха се магнитудите, уточниха се епицентрите, даже и хипоцентърът - на десетина километра (сериозна дълбочина), но някой има ли информация за времетраенето? Дали `щото в просъница, дали защо, но на мен ми се струваше, че клати поне трийсетина секунди (първото). Иначе от вкъщи не излязохме, даже след първото задрямахме отново, но след второто вече никой у дома не легна повече.
      А по телевизиите имаше и забавни моменти. Бареков каза, че е говорил лично с премиера и ако някой не вижда изкараната техника на Гражданска защита (или каквото е там сега) - да знае, че това не е вярно, защото премиера така е казал . В друга телевизия се обади зрител, възмутен от това, че като се обадил на "112" да им каже, че има земетресение, те му отговорили, че знаят и не направили нищо друго


      Първоначално публикуван от sabin Преглед на мнение
      ...Методите от едно време са да стоиш под свода на врата...
      Това с вратата е някакво клише, което не знам откъде е тръгнало и още по-чудното е, че всички го повтарят като папагали без да разсъждават. Всичко е много конкретно - Под врата е удачен вариант за панелна сграда, панелите са монолитни елементи, силно преоразрмерени сами по себеси и представляват диафрагми, разположени във вертикална равнина, освен това, обикновено касите са стоманени и отляти с панела при производствата му. На тухлените сгради строени допреди 20-30год щурцовете предствляват отделни елементи (често дори, просто оградни колове), положени върху зидарията, като върху тях също има зидария - изключително неподходящо "убежище"! В съвременните скелетни конструкции, щурца обикновено е отлят заедно с плочата, или дори представлява част от конструктивен елемент (греда), така че е стабилен, но пък нищо не пречи на стената да почне да се руши и като така "под вратата" отново не е подходящо място, особено при зидарии от едрогабаритни зидарийни тела (разните четворки, петнайски, шестнайстки и пр.).
      Да се "бяга" докато тече самия трус, наистина е глупаво. Най-добре е да има определено, предварително обмислено място, според конкретното жилище. У нас това е една маса, със масивен дъбов плот, дебел осем сантиметра (в някоя от темите за "оцеляване" бях я снимал) - интересното е, че тази нощ, цялото домочадие стриктно според инструкцията отиде под нея за норматив, а аз бях последен.


      Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
      Доколкото знам зависимостта на скалата не е линейна, а доста сложна функция и оттам 0,5 си е бая разлика.
      Това за скалата е точно така и италианското земетресение определено беше по-силно, но също така категоричен факт е, че в България винаги, традиционно се е строяло стабилно - много пъти съм го казвал - въпреки разните градски легенди и неграмотни "ЕЖК-арски" дрънканици.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • 1-ви етаж, нямаше изпопадали неща но трещя и ме подмята из леглото. Според мен не-повече от 5-6 секунди. Тъкмо след първия трус сложих фенерчето, лопатката и шише с вода до леглото и се подготвих да спя в очакване на вторичните и то пак разлюля здраво. Излезнахме да пием кафе - навън манифестация. Третия трус го усетихме навън - чу се гръм, който трудно може да се опише. Караха с колите с 60-70. В подобни моменти по-опасни са хората, много от тях бяха като подивели. Истината е, че нямаме подготовка за реакция в такива случаи.

        П.П. Не грубо събуждане, жива мамба си беше. Много гадно. Живи и здрави.Ѝ
        Александър

        Коментар


        • От: Ха познайте магнитуда!

          Аз не съм усетил нищо спах си до аларма, че даже обикновено се будя малко преди да звъни. Бащата е усетил някакво дрънчене на прозорците, та излязъл, че мислел че някой чука .
          Сестра ми във Враца каза, че са го усетили доста добре.

          Абе честно казано по-добре, че има вторични трусове и не се е "изляла" цялата натрупана енергия на куп.

          А колкото до разликата в магнитутите, примерно м/у 5 и 6-та степен разликата май беше 2 (два) пъти.
          Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
          И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
          вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

          Коментар


          • От: Ха познайте магнитуда!

            Междусъседската паника при нас беше стабилна, народът се надъхваше взаимно

            А ние с жената просто си седнахме в колата на паркинга да чакаме да се уталожат нещата.

            После към 4 беше баси навалицата във Фейсбук - народа май се беше прибрал по къщите и само отразяваха трусовете и трусчетата

            Днес ще съм зомби - успях да спя половин час.
            Comin' in on a wing and a prayer, Comin' in on a wing and a prayer
            Though there's one motor gone, We can still carry on, Comin' in on a wing and a prayer

            Коментар


            • От: Ха познайте магнитуда!

              Добро утро от Благоевград малко след 3:00 се усети ясно и много неприятно! В кооперация на 1-ви етаж всички мебели скърцаха, щети няма, също и паднали предмети. У повечето хора, които срещам уплахата е надделяла, както и у мен. Последвалите трусове почти не се усещаха.

              Коментар


              • От: Ха познайте магнитуда!

                Първоначално публикуван от vwwr Преглед на мнение
                У повечето хора, които срещам уплахата е надделяла, както и у мен.
                Уплахата е нещо нормално, особено като се има предвид мощните нискочестотни вълни съпътстващи това природно събитие, една част от които са осезаеми за човешкото ухо, а други - не, но целият спектър влияе на психиката именно в диапазона тревога-страх-паника...
                Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                Коментар


                • От: Ха познайте магнитуда!

                  Имало да мине!
                  Важното е , че НЯМА ЧОВЕШКИ ЖЕРТВИ!
                  В Пазарджик се събудих секунда преди първия трус.Просто всичко се завъртя , подскочи и спря. Помислих си дали не ми се е сторило и си продължих да лежа.Други трусове не съм усетил.
                  Явно паниката е по-опасна от самото земетресение.
                  ________________________________________________________________________________________
                  Grand Cherokee WJ 3.1TD 1999
                  HARLEY DAVIDSON - HARITADGE SOFTAIL CLASIC 2006

                  Коментар


                  • От: Ха познайте магнитуда!

                    Добро утро и от мен,
                    в надежда на 5-я етаж в 16 етажен блок доста ни разклати, синковеца на 3.5 г първото го проспа на второто и трето / по големите/ скачаше секунди преди да почнат.
                    Поражения няма никакви само един два отворени прозореца. За съжаление имаше и КРЕТЕНИ слезнали долу и седнали на стълбите на входа уж млади и интелигентни хора с малки деца.Помня голямото земетресение от Вранча тогава живеехме в къща и помня как се бях хванал за една круша да не падна а блоковете се лашкаха като гумени. Сега разбрах какво им е било на хората вътре. ВАЖНОТО Е ЧЕ НЯМА ЖЕРТВИ.

                    Сега гледах по БТВ едни... за блока срещу нас. бл460 в Надежда./на тоя блок не му върви още от начало наливаха основи и изби търба и го наводни и като се почна.../.Трапоса се някакъв от строителния надзор и се хвана за една панела дето от 10 години си седи така. С просто око се вижда как блока се е усукал на дъга и се е отцепил от другия вход. Вярно малко е но се вижда.

                    Както и да е.. Нали сме живи и здрави другото се пазарува.

                    Поздрави

                    Коментар


                    • От: Ха познайте магнитуда!

                      Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                      Моята котка още не иска да излезе от под канапето. Още не е закусвала.
                      Още се крие. А не е от страхливите. Скоро довлече жива сврака от терасата.

                      Коментар


                      • От: Ха познайте магнитуда!

                        Някой има ли идея какъв магнитуд е отчетен в София? Поне аз нямах усещането да е толкова силно на четвърти етаж. Трудно се събудих и дори не се наложи да ставам от леглото. Явно в различните квартали на София усещането е било различно. А и явно зависи от конструкцията на всяка конкретна сграда.

                        Коментар


                        • От: Ха познайте магнитуда!

                          Първоначално публикуван от mohera Преглед на мнение
                          А колкото до разликата в магнитутите, примерно м/у 5 и 6-та степен разликата май беше 2 (два) пъти.
                          Ето тука за Рихтер. 10 пъти по магнитуд и 31 пъти по мощност. http://en.wikipedia.org/wiki/Richter_magnitude_scale

                          Коментар


                          • От: Ха познайте магнитуда!

                            Пък аз май бях най близо до епицентъра откъм Перник.Нямам вече комини на къщата,а лошото е че част от единия се изтърси върху предния капак на джипа и сега е фира.Плюс филтърна кутия.Това по движимото имущества.Недвижимото от първи оглед -пукнатини по повечето вътрешни стени .После ще оглеждам за пукнатини в сутеренния етаж и основите.Ужасяваща работа.Тътена който предхождаше земетресенията плашеше повече от самия трус.
                            Румен Николов

                            0888 358 572

                            Коментар


                            • От: Ха познайте магнитуда!

                              Трус.. всичко е наред. Няма ток. В половината блок .. Нашата половина ..

                              Разказче ..Никой не заяви и не може да заяви че няма да има по-силни земетресения в бъдеще. Всеки казва че се надява да няма. Не бива да се всява излишна паника , Слушах радиото - по Хоризонт в 3.30 - половин час след големия трус дадоха информация за магнитуд 5.8 от сеизмолозите в Бан - и за Епицентър около Перник .. на следващото включване говореха за усещане около 5.9 или 6 по Рихтер .. После включиха уплашени слушатели .. Как им паднали четките за зъби ...аууу колко страшно.. В крайна сметка - някои са го усетили и като 22 по Рихтер .. не че има такова число в таблицата - ама очите на страха са големи.. машините показват 4.8 ... като знаеш къде ти е фенерчето и си намираш каквото ти трябва... Хареса ми как ученият от Бан обясняваше - че дишането на свеж въздух е полезно в същност и как тъй и иначе на никой няма да му се доспи веднага.. Понеже валеше с децата влязохме в колата и тъй и тъй бяхме там - мръднахме до близкият паркинг на Пени магазина ... децата си заспаха завити със спалният чувал на задната седалка ... А като не ми се мъкнеха заспали деца 7 етажа нагоре - не бързахме да се връщаме ... Междувременно след като мина около час - част от другите хора с коли се запътиха да си ходят.. след вторичния трус обаче - същите хора се върнаха... и после пак си тръгнаха..ние подремахме до 7 когато звънна телефона да буди детето за училище .. Асансьора вече работеше ..Ученика отиде да учи - а останалото домочадие се зае да си доспи.. и аз така ще направя след малко...

                              Хронология :
                              Първа фаза - матраците се клатят - събуждане

                              Втора фаза - взима се фенера от колелото взимат се дрехи за децата и спален чувал - събуждат се - обличат се - взима се шише вода хляб и бира за любимият - тази част я свърши той...

                              Трета фаза взимат се ключове - слизане по стълбите в 3 часа и 6 минути бяхме вън - дъжд - отиване до колата - и на открит паркинг.. Това ако действаш спокойно и мислиш за важни неща .... За по-спешни евакуации просто нямаше време... Беше относително кратко въпреки че беше тройно - децата не го усетиха. Докато взема фенер и дрешки и то свърши ... казах им че ще отидем до колата - и те като послушни зомбита дойдоха... Ина се поразбуди - пообиколи влажният паркинг и после си легна да спи при Ян .. Вторичните трусове ги усетихме като разтрисане на колата.

                              София - кв.Хаджи Димитър 22 Май


                              Последно редактирано от alex_markov; 22-05-12, 09:13.
                              Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                              Коментар


                              • От: Ха познайте магнитуда!

                                Аз съм на петия етаж в Тетевен,доста силно се усети.Кучета се разлаяха,кокошки крякат дандания ужас !Кооперацията ни е строена 89-90г. на пакето-повдигащ принцип,и имаме излят бетонен противоземетръсен пръстен.Представи се добре,събудихме се само аз и комшийката,е не заедо .А надолу в старите блокове хората са били навън!
                                Дано да няма по-силни трусове,че някога пак ще има е сигурно!
                                Никога нема да мине модата на сръбската музика,сливовата ракия и пъстръвата.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X