Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спасяване чрез GSM

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Спасяване чрез GSM

    Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
    За да стане тая работа ще трябва и малко да се "пипне" Конституцията
    Достатъчно е да се пипне договорът за мобилна услуга или общите условия:

    - (да/не) Разрешавам на моите роднини (1. Тате Иван 2. Мама Мария 3. Брат Пешо 4. Свекърва Стефка) и на представителите на държавни и доброволчески спасителни структури да получават информация за местоположението ми след идентификация. За всяко такова предоставяне на информация ще бъда уведомен по късно от оператора по съответния ред.

    Нали има услуга bipper - тя работи точно така.

    За да предоставят такава опция операторите, тя трябва да им бъде наложена Свише (от КРС или по закон), защото шансовете да генерира приходи са малки, а е допълнителна административна тежест. Така формулирано, може да се уреди с известно лобиране.
    Последно редактирано от Ясен; 09-01-12, 13:48.

    Коментар


    • #62
      От: Спасяване чрез GSM

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      Достатъчно е да се пипне договорът за мобилна услуга или общите условия:

      Нали има услуга bipper - тя работи точно така.
      Бипера нали го "предлагат", да гледат хората децата си в града, където нещата са що годе до радиус от макс 300 метра... Като видеш калпазанина, че не е в района на даскалото - веднага му изръмжаваш да се прибере...
      Публикувайте отговор

      Коментар


      • #63
        От: Спасяване чрез GSM

        Не съм изчел цялата тема, ако повтарям вече казани неща моля изтрийте ми мнението.

        Възможностите за локализиране на нахождението на GSM апарат са няколко и силно зависят от броя на клетките в околността:

        1. Ако клетката е само една, то можем да кажем само и единствено, че човека е в нейната околност (кръг). Претърсването на район по този показател е тежка работа;

        2. Сечение между две окръжности имаме когато апаратът е засечен при две клетки. Това е честия случай в планинските райони - операторите винаги слагат клетките така, че да се засичат, а когато имаме прескачане от една клетка в друга през определен период от време обикновено знаем и маршрута, по който се придвижва човека, защото горсите пътеки обикновено се знаят, скоростта на придвижване на човек в такава местност също. Точността е допустима за започване на мащабно претърсване. Има някакви математически шашми свързани със сигнала, които допълнително помагат за по-точната локализация. Не ги знам.

        3. Триангулация се осъществава когато имаме сигнал от три базови точки - отчитат се ъгловите релации спрямо тях и затихванията на вълновите фронтове. Точността е в рамките на 300 метра, което е напълно задоволително за каквото и да е действие. В близост до населени места обикновено се осъществява безпроблемно.

        4. Мултитриангулация имаме когато използваме неколкократно различни триангулации. Трябва да има поне четири точки. Колкото повече са клетките, толкова по-голяма е точността. Прилага се най-често в градска среда. Точността за София например може да варира от 5 до 50 метра в зависимост от мобилния оператор и квартала.

        5. Мултизасичане имаме, когато знаем повече от един мобилен номер в района. Това например е човек носещ два телефона към различни оператори (често срещано) или имаме група хора. Тогава по сигналите на различни апарати може да бъде извършена триангулация или дори мултитриангулация. (***)

        Когато търсите един единствен човек в планината, то се надявате той да има два телефона към два различни оператора - в общия случай това ви дава възможност "да го триангулирате". Иначе ще е сложно и скъпо.

        Относно закона - въпросната информация от по-горе се контролира по ЗЕС. Данните се считат за "трафични". Органите могат да достъпват до нея само и единствено след разрешение от съда. И слава Богу, защото иначе СРС-тата щяха да са легитимна част от ежедневието на всеки редови полицай - щяха да могат да следят дъщеря си у кое гадже ходи, жената при кой е била на гости снощи, кога е празен апартамента на Иванови и т.н.

        Преди с въпросната информация разполагаха редовите служители на мобилните оператори - не беше засекретена въобще. Майката на мой състудент му се обаждаше по телефона да го хока "защо е в кафето пред ФМИ по време на лекции". Тя работеше в мобилен оператор като касиерка, смятайте от там насетне за какво става дума. След урегулирането и затягането на "примката" нещата като, че ли си дойдоха почти на мястото.

        Все още НЕ е изяснен въпроса за действие в кризисни ситуации - терористични заплахи, бедствия, изгубени хора в планината и т.н. Имаше проект, с който МВР трябваше да има директен достъп (наричаха го "интерфейс") до сървърите на мобилните оператори, с който само определени хора да могат да следят трафични данни "на живо". Законово това нещо отпадна и в момента нещата са мътни. Едни птиченца казват, че МВР този "интерфейс" си го има, но няма как да го използва легално. Дали е вярно или не - оставям ви да гадаете.

        П.П. (***) Неуспешните опити за връзка с клетка доколкото знам не се записват като трафични данни. Поради тази причина не могат да се използват адекватно. Ако можеше, то горните неща се улесняват значително.
        Последно редактирано от Wattie; 09-01-12, 14:21. Причина: П.П.

        Коментар


        • #64
          От: Спасяване чрез GSM

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Достатъчно е да се пипне договорът за мобилна услуга или общите условия:........
          Възможно е да си прав, но не вярвам да са много хората, които биха подписали такава клауза в договора си. Затова едва ли някой оператор въобще ще си направи труда да предложи такава опция. А и има измислени достатъчно добри GPS маяци, които да свършат наистина полезна работа. Та проблемът според мен е по-скоро тези устройства да са на по-приемлива цена за да може всеки, на който има вероятност да му потрябват, да се оборудва с такова.
          "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
          Неизвестен мъдрец

          Коментар


          • #65
            От: Спасяване чрез GSM

            Първоначално публикуван от Wattie Преглед на мнение
            Все още НЕ е изяснен въпроса за действие в кризисни ситуации - терористични заплахи, бедствия, изгубени хора в планината и т.н. Имаше проект, с който МВР трябваше да има директен достъп (наричаха го "интерфейс") до сървърите на мобилните оператори, с който само определени хора да могат да следят трафични данни "на живо". Законово това нещо отпадна и в момента нещата са мътни. Едни птиченца казват, че МВР този "интерфейс" си го има, но няма как да го използва легално. Дали е вярно или не - оставям ви да гадаете.
            Интерфейсът си го има, защото вече е купен. Цялата работа с него беше МВР и приятели да имат такъв достъп до данните, че да не се разбира дали, кога и какво са достъпвали. Е, от Юропата натиснаха и това се махна. Май.

            Коментар


            • #66
              От: Спасяване чрез GSM

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Интерфейсът си го има, защото вече е купен. Цялата работа с него беше МВР и приятели да имат такъв достъп до данните, че да не се разбира дали, кога и какво са достъпвали. Е, от Юропата натиснаха и това се махна. Май.
              Всъщност напротив - Юропата ни натисна първо да спрем нерегламентирания свободен достъп (свършено), а после именно да вкараме регламентиран такъв (с който определени служби като ДАНС, Интерпол и т.н. да могат свободно да разполагат - несвършено, т.е. все още не е регламентирано). Процесът започна веднага след приемането ни в ЕС и правителството на Станишев направи първите големи стъпки. Ама искаха да го направят така, както на тях им изнася. Тогава хора от НДСВ (най-дейно Минчо Спасов) и СДС ги препънаха и на всички (дори на Юропата) им стана ясно, че нови тайни служби, които не са подчинени официално никому няма толкова лесно да има. Затова и ГЕРБ прегласува ЗЕС, но премълча въпроса с интерфейсите. Тоест извърши само първата стъпка в реформата. В момента се води война кой и как точно да направи втората. Сложна политическа схема е.

              Коментар


              • #67
                От: Спасяване чрез GSM

                Първоначално публикуван от Wattie Преглед на мнение
                Не съм изчел цялата тема, ако повтарям вече казани неща моля изтрийте ми мнението.
                ........
                ..........1. Ако клетката е само една, то можем да кажем само и единствено, че човека е в нейната околност (кръг). Претърсването на район по този показател е тежка работа;.......
                Колега, ти не само не си чел темата, но и това което пишеш по техическата част не е вярно.
                Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                Към модераторите-А изтрийте го сега.
                Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                Коментар


                • #68
                  От: Спасяване чрез GSM

                  Първоначално публикуван от sobax Преглед на мнение
                  Дрогари, реших да направя малко изследване на тази тема. Инсталирах си на телефона Гугъл мапс. Дадох му възможност да се позиционира само по GSM клетките. На картинката отдолу с червено е действителната ми позиция, със синьо е дадената от програмата позиция а описаната окръжност е (забележете) вероятната позиция според програмата. Изписа ми, че вероятно съм в периметър от 3800м от синята точка,,,,,,,,,,,,,,,
                  Росене сигурно си прав, но по-добре да те търсят в перимртър 3800м. от колкото 25км.
                  Идеята е да се смъкни периметъра до минимум.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Спасяване чрез GSM

                    Първоначално публикуван от kalasha Преглед на мнение
                    Росене сигурно си прав, но по-добре да те търсят в перимртър 3800м. от колкото 25км.
                    Идеята е да се смъкни периметъра до минимум.
                    При радиус 3.8км - 45,3416 кв.км
                    Крайно недостатъчно смъкнато.
                    Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                    Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                    Коментар


                    • #70
                      От: Спасяване чрез GSM

                      Първоначално публикуван от sobax Преглед на мнение
                      При радиус 3.8км - 45,3416 кв.км..................
                      Такъв резЪлтат може да се получи само с програма на Бил Гей.
                      Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                      Към модераторите-А изтрийте го сега.
                      Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                      Коментар


                      • #71
                        От: Спасяване чрез GSM

                        Айде тогава и аз да се разплача.
                        Не обичам ГПСите, не ми показват нищо. Мястото - да, а следващите действия - не.
                        Там няма картен лист, и за мене играта е приключена.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Спасяване чрез GSM

                          Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                          Айде тогава и аз да се разплача.
                          Не обичам ГПСите, не ми показват нищо. Мястото - да, а следващите действия - не.
                          Там няма картен лист, и за мене играта е приключена.
                          Ако GPS-a не ти показва нищо - то с хартиена карта в ръцете си загубен.

                          -показва ти сам къде се намираш върху картата
                          -покрива по-голяма теритрория
                          -в същото време има по-добра детайлност
                          -горните две са възоснова на промелнивото мащабиране

                          Всичко това може да е безполезно (както на дядо ми е безполезен жилет с три ножчета и защита спрямо откритото обикновенно ножче), ако имаш добра хартиена карта на местността и не ти се налага да излезеш от границите й. Но да се твърди, че GPS не показва нищо...
                          Biagini Passo Powered By VW Syncro

                          Коментар


                          • #73
                            От: Спасяване чрез GSM

                            Не разбираш смисъла на картата - не ти и трябва. Утре няма да успееш да ми помогнеш, и аз няма да те потърся.
                            Но на някой друг ще трябва, и затова тия дни ще пусна тема, в която няма да има нужда да се хабиш. Всичко е наред.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Спасяване чрез GSM

                              Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                              Айде тогава и аз да се разплача.
                              Не обичам ГПСите, не ми показват нищо. Мястото - да, а следващите действия - не.
                              Там няма картен лист, и за мене играта е приключена.
                              Ето ти да не плачеш.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:karta.jpg
Прегледи:1
Размер:192.8 КБ
ID:5334615
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • #75
                                От: Спасяване чрез GSM

                                Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                                Не разбираш смисъла на картата - не ти и трябва. Утре няма да успееш да ми помогнеш, и аз няма да те потърся.
                                Но на някой друг ще трябва, и затова тия дни ще пусна тема, в която няма да има нужда да се хабиш. Всичко е наред.
                                Картата за разлика от живота и библията - технически е по-точна, а смисъла й погледнато философски - тълкования много.
                                Нищо лично, просто може би не съм те разбрал добре. Просто не съм съгласен, че устройство за самопозициониране върху векторна карта е нищо.

                                П.П.
                                За темата пусни ми линк на лични. Заинтригува ме дали аз ще трябва да потърся някой или някой ще потърси мен, или някой ще потърси теб.
                                Biagini Passo Powered By VW Syncro

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X