Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спасяване чрез GSM

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Спасяване чрез GSM

    След приключването на акцията от миналата нощ на Пловдивската група и провеждане на разговор с момчетата от Планинската спасителна служба, се оказа че има начин да се установи местоположението на човек (в някакви граници), чрез мобилния му телефон. Единствено един човек е намерен по този начин (починал), след борба с прокурори, полиция, мобилни оператори и т.н. и с връзки, поради положението на въпросния човек. Има много загинали, поради не даване на такава информация.
    Някой може ли да даде съвет как да действаме с институциите и има ли идея как да се преборим с това нещо?
    TOYOTA LJ70 3D Common Rail
    TOYOTA BJ40 3.5D
    Венци 0887551059

  • #2
    От: Спасяване чрез GSM

    На конктретния въпрос не мога да отговоря, но знам, че по всяко едно време могат да кажат точно на коя "клетка" си се вързал на Моб. оператор. Което незнам колко точно може да е. Като се има предвид, че една "клетка" може да покрие доста голям периметър.


    п.п. Какво се е случило вчера?

    Коментар


    • #3
      От: Спасяване чрез GSM

      Първоначално публикуван от Вико Преглед на мнение
      На конктретния въпрос не мога да отговоря, но знам, че по всяко едно време могат да кажат точно на коя "клетка" си се вързал на Моб. оператор. Което незнам колко точно може да е. Като се има предвид, че една "клетка" може да покрие доста голям периметър.
      Може да се даде посока от самата клетка/100% съм сигурен/ което е достатъчно.
      TOYOTA LJ70 3D Common Rail
      TOYOTA BJ40 3.5D
      Венци 0887551059

      Коментар


      • #4
        От: Спасяване чрез GSM

        И не само. Ако мобилния апарат е в обсега на няколко клетки, точността може да бъде доста голяма.
        Важи и обратното. С помощта на няколко клети и подходящ софтуер, мобилния апарат може да установи собствената си позиция с много голяма точност без ГПС модул.
        0878 706 714

        WWW.OFFROADMASHINI.COM

        Коментар


        • #5
          От: Спасяване чрез GSM

          Първоначално публикуван от venci67 Преглед на мнение
          Може да се даде посока от самата клетка/100% съм сигурен/ което е достатъчно.
          Клетката покрива площ (условно кръг) или посока (условно листо)
          "Кръг", колкото по-"зачукано"е мястото, толкова вероятността за генериране на трафик (обаждания) от клиенти е по-малка, и съответно за да се оправдае инвестицията (монтажа на клетката) тя трябва да обслужва по-голяма площ, поля, гори, планини....
          "Листа" (насочени клетки с малък обхват) се прилагат там където се предполага, че ще има много едновременно говорещи потребители и капацитета на една клетка би бил недостатъчен, градове, отделни улици, и дори отделни сгради
          Има и изключения, и специфики на терена, и т.н. но с две думи: Не става!
          0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

          Коментар


          • #6
            От: Спасяване чрез GSM

            Първоначално публикуван от jordansto Преглед на мнение
            И не само. Ако мобилния апарат е в обсега на няколко клетки, точността може да бъде доста голяма.
            Важи и обратното. С помощта на няколко клети и подходящ софтуер, мобилния апарат може да установи собствената си позиция с много голяма точност без ГПС модул.
            Честит имен ден ,липсваш на групата.
            Отговарям и на Владо става пробвано е.
            И повтарям ,ние "търсим" човека с телефона а не той да знае къде се намира.
            TOYOTA LJ70 3D Common Rail
            TOYOTA BJ40 3.5D
            Венци 0887551059

            Коментар


            • #7
              От: Спасяване чрез GSM

              Първоначално публикуван от venci67 Преглед на мнение
              ... става пробвано е.
              Току-що пробвах. Насред София, Google maps с aGPS ме позиционира на около 250 м. от действителното ми местоположение. Не бих нарекъл това "много голяма точност".
              Естествено, в дадени ситуации и това може да свърши работа, защото вероятно ще стесни в някаква степен района за търсене.
              Може обаче да се предполага, че извън населено място грешката ще е още по-голяма ...


              Съмнявам се обаче, че ще е възможно такава информация да бъде получена от мобилния оператор в реално време, при положение, че информацията се търси по инициатива на физическо лице/неформална група.
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #8
                От: Спасяване чрез GSM

                Напълно си е възможно доста точно локализиране , обаче мобилните оперейтъри са склонни да го направят много много трудно
                088455338две
                "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
                Джамбазов 2010г..

                Коментар


                • #9
                  От: Спасяване чрез GSM

                  Става с известна неточност.

                  Случаят в Банско със затрупаният сноубордист когото изровиха от лавината, но не жив, е леко различен
                  Там закараха специален излъчвател мобилна клетка, който прави връзка с телефона и посредством модулация силата на излъчвания сигнал открива позицията на минимизирана връзка . Тогава със сигурност телефона е някъде на близо.

                  Новите ни смартфони / съобразителни телефони /, могат да правят връзка през мобилния си интернет и да си предават точните координати от GPS-а при поискване, на определен период, или при определена външна команда.

                  Можем да си унифицираме тези настройки за МСС и да настроим телефоните си така. Поне пловдивчани, като най-организирани можете да го направите. При участие в спасителна акция си е направо задължително, защото и спасителите се губят понякога.

                  Само жените да не усетят, че става сложно .
                  Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                  Коментар


                  • #10
                    От: Спасяване чрез GSM

                    Мисля, че гледах репортаж за работата на 112, и там се виждаше локализация в реално време.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Спасяване чрез GSM

                      Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                      Мисля, че гледах репортаж за работата на 112, и там се виждаше локализация в реално време.
                      Само че тази локализация е на телефона, от който е постъпило обаждането.
                      Ако правилно съм разбрал, въпросът в темата е как да стане локализирането без издирваният да се е обадил на 112. В този случай, информацията няма да бъде автоматично подадена и ще трябва да се изисква от мобилния оператор, като чуденката е как това може да стане в някакви смислени срокове.


                      П.П. А дори и при наличието на някаква информация за местоположението у 112, лично аз имам сериозни съмнения, че те могат да се оправят по смислен начин с нея. Поне личният ми опит показа, че НЕ могат ...
                      Последно редактирано от Чавдар (V93); 06-01-12, 17:42.
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Спасяване чрез GSM

                        Даммм, Ник. Доста е неточно.
                        Примерно в с. Гълъбовци съм, което е на не по-малко от 5км от Сливница. И след Гълъбовци, все още ме даваше, че съм в Сливница. Демек, понякога "грешката" може да е зле.

                        Има Latitude, която показва постоянно позицията на "приятеля".

                        Коментар


                        • #13
                          От: Спасяване чрез GSM

                          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                          Само че тази локализация е на телефона, от който е постъпило обаждането.
                          Ако правилно съм разбрал, въпросът в темата е как да стане локализирането без издирваният да се е обадил на 112. В този случай, информацията няма да бъде автоматично подадена и ще трябва да се изисква от мобилния оператор, като чуденката е как това може да стане в някакви смислени срокове.


                          П.П. А дори и при наличието на някаква информация за местоположението у 112, лично аз имам сериозни съмнения, че те могат да се оправят по смислен начин с нея. Поне личният ми опит показа, че НЕ могат ...
                          Разгеле Чавдаре.Ще съкратя моабета.
                          Човек в безсъзнание,работи му тел. /може да му се звъни/ ходи го търси.
                          TOYOTA LJ70 3D Common Rail
                          TOYOTA BJ40 3.5D
                          Венци 0887551059

                          Коментар


                          • #14
                            От: Спасяване чрез GSM

                            Първоначално публикуван от Вико Преглед на мнение
                            ...Има Latitude, която показва постоянно позицията на "приятеля".
                            Да това е единия вариант, който имах в предвид. Участниците в един от клубовете на Offroad-Bulgaria.com са се навързали така и резултата е добър.
                            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                            Коментар


                            • #15
                              От: Спасяване чрез GSM

                              При наличието на достатъчно правомощия от 112 дават информация къде точно се намира даден телефон. Когато издирвахме изгубено момиче по време на събора в Коприщица следоввателят звънеше на 112, идентифицираше се и от там му даваха информация в коя клетка се намира телефона (МСС тема). От тогава идеята беше да се направи карта на покритието на клетките на мобилните оператори и на база на нея да може да бъде издирван човек, който е идентифициран до кои клетки има достъп. Порблемът е, че тази информация операторите я пазят като рецептата на Кока Кола .

                              Когато е извън града локализирането на моб. телефон по сигнала на клетката може да е с точност от няколко км (нека по-запознатите се изкажат какви точно са параметрите).
                              Георги Гатев

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X