Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

    Благодаря! Пробвах и КИНГа. Заточих един венгер от по - големите. Страната 1000 отнема доста добре, сякаш по - агресивно от церакса. 6000 ми се струва по - мека, но пък също полира добре и джобното венгерче се заточи върло добре. Като за моите аматьорски схващания съм повече от доволен от първите проби. Церакса повече ми харесва от Кинга, сякаш. Но пък и кинга за 34те си долара с доставката работи очудващо добре. Пробвах да заточа и един китайски кухненски нож за 5лв. Там, не се получи добре, но скапаното нещо, е супер меко и ламаринено. Сигурно е не повече от 45 HRC. Навсякъде препоръчват да се учи човек на подобни ножове, аз съм леко против. Естествено, че няма да започнеш със скъпите си ножове да се учиш, но нека е поне с някакъв що годе сносен нож, който позволява някаква заточка.
    Последно редактирано от ivodianov1992; 19-02-18, 15:57.
    Ако е машина, нека бъде немска!
    XJR 1200
    ETZ 150
    Kawasaki Ninja ZX10R

    Коментар


    • #62
      От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

      Абе то верно с тия най-най евтините ножчета, сякаш са от няк'ва алпака и изобщо не можеш да ги наточиш Та го има и тоя момент.
      Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
      И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
      вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

      Коментар


      • #63
        От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

        Всяка стомана си има оптимален ъгъл. Хващаш го, караш до косъм и обръщаш от другата страна. Пълно е със зверски остри китайци излезли от завода. Щом веднъж са наточени занчи може пак.

        Коментар


        • #64
          От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

          Допускам, че е така. След като обърна косъма, какво да го правя. Продължавам на следващия грит или го махам на същия грит и тогава пак изкарвам косъм на следващия и тн.
          Ако е машина, нека бъде немска!
          XJR 1200
          ETZ 150
          Kawasaki Ninja ZX10R

          Коментар


          • #65
            От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

            Изкарваш косъм от едната страна, обръщаш от другата, изкарваш и от там. Обръщаш и тръкваш 2-3 пъти колкото да падне косъма. Ножа трябва да е достатъчно остър да реже хартия и да бръсне с много зор. Ако на тая фаза не е остър почваш от начало.

            Коментар


            • #66
              От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

              Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
              Допускам, че е така. След като обърна косъма, какво да го правя. Продължавам на следващия грит или го махам на същия грит и тогава пак изкарвам косъм на следващия и тн.
              Абе не е баш така,ама нейсе,както казват комшиите Ъгълът на заточване се определя по-скоро от предназначението на режещия предмет.Кухненски,например,нож аз лично точа по един начин,ловен или къмпингарски - по съвсем друг.Качествата на стоманата и начинът на заточване са важни за друго - колко време ще остане остър ножът.Да ти обръсне ръката...мога да направя,да речем,дръжка на лъжица,но това съвсем не означава,че е остра,поне за мен...На евтини ножове не е лошо да тренираш - така ще свикнеш да държиш еднакъв ъгъл и да не драскаш излишно ножа без помощни средства.След като спре да прави ..."косъм",продължаваш на следващия грит и спираш тогава,когато ти харесва как реже,най-просто казано... За сега толкова от мен Успех!
              Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
              Най-добрият ром е студеният ром!
              Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

              Коментар


              • #67
                От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                Като пълен лаик на тема точене с камъни, имам 2 неясноти:
                1) Изравняването на камъка - в темата се споменава със шкурка - сериозно ли така става и колко шкурка е нужна. Също какъв вид и едрина?
                2) как се заточват остриета с вдлъбнати участъци?
                3) Пускането на "косъм" защо се прави? Не се ли хаби напразно материал от острието по този начин? Аз примерно, не пускам "косъм" и постигам задоволително ниво на острота (е, не цепи косъм ,но бръсне и реже с лекота всякакви неща, от касова бележка до мек домат).
                Последно редактирано от bushiDO; 25-02-18, 16:54.
                В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                Коментар


                • #68
                  От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                  То си е цяла наука и има десетки, ако не и стотици начини на заточване. Като пусне острието косъм, значи е "готово" след това обръщаш от другата страна и обръщаш косъма. Някои обират косъма и минават на следващия грит, някои го обират чак на края. Не зная как е най - удачно. За подравняването на камъните гледам има големи профи камъни, които струват свят пари. Някои ги заглаждат на шкурки и равна повърхност, други на закалено стъкло като вратичка от фурна примерно. Ставало и на плочкя фаянс, гранитогрес от обратната страна уж.
                  Ако е машина, нека бъде немска!
                  XJR 1200
                  ETZ 150
                  Kawasaki Ninja ZX10R

                  Коментар


                  • #69
                    От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                    Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
                    Като пълен лаик на тема точене с камъни, имам 2 неясноти:
                    1) Изравняването на камъка - в темата се споменава със шкурка - сериозно ли така става и колко шкурка е нужна. Също какъв вид и едрина?
                    2) как се заточват остриета с вдлъбнати участъци?
                    3) Пускането на "косъм" защо се прави? Не се ли хаби напразно материал от острието по този начин? Аз примерно, не пускам "косъм" и постигам задоволително ниво на острота (е, не цепи косъм ,но бръсне и реже с лекота всякакви неща, от касова бележка до мек домат).
                    Изравняване с шкурка е прекалено грубо... най-добре идете при стъклар да ви отрежат едно стъкло с максимална дебелина и работете върху него. Камъка се движи на осмици по цялата повърхност...
                    Заточва се режещият ръб, няма значение след него дали острието е вдлъбнато или не...
                    "Пускане на косъм" е изцяло грешна стратегия. Това е "изтеглен" материал по посока на точенето. Това е грешно ако искате максимален резултат. Големите майстори точат само срещу посоката на рязане... Така материала не се "изтегля", а се "набива"... Това е много по-трудно и затова и малко хора го практикуват. И разбира се, всяка малка грешка в ъгъла и потрепване на ръката ви връща в началото... Но пък като го усвоите ще видите и разликата... ;-)
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #70
                      От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                      Глупости.
                      Косъм се пуска при точене срещу поскоата ня рязане. Това не е изтеглен, а подвит материал.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                        Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
                        Глупости.
                        Косъм се пуска при точене срещу поскоата ня рязане. Това не е изтеглен, а подвит материал.
                        И аз съм на същото мнение. Също така като се получи "косъм" от една едрина (говорим че това се е получило и от двете страни на острието) минавам на по-ситен грит като така се намалява размера на "косъма" Т.е. не го обирам след всяка едрина и тогава да минавам на следващата.

                        Наясно съм, че точенето не е съвсем проста работа, да не говорим, че различни стомани, карбидите са им различни като структура и едрина и вероятно точенето не се извършва по един и същи начин. Имам предвид, че има такива дето като ги минеш с някакъв много голям (ситен) грит и се "замазват" и не режат добре, т.е. трябва да бъдат точени на някакъв подходящ за тях грит.
                        Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                        И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                        вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                        Коментар


                        • #72
                          От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                          На който му се занимава наистина да се научи да точи давам следните съвети. Първо да си купи микроскоп. Така ще може да види точно какво прави. Второ да инвестира в наистина добри камъни за точене, знам че струват хиляди евра но си струва... И накрая ще разбере защо появата на "косъм" означава че нещо не е както трябва ;-)
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #73
                            От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                            Аз лично не бих се занимавал чак толкова да навлизам в тази материя, нито имам време да го правя, а и едва ли ще получа оргазъм , ако успея да го постигна.
                            В повечето случай на повечето им трябва работна острота.

                            Вероятно режещият ръб би бил по-устойчив при такава острота, но едва ли ще задържи остротата си 10-20 пъти по-дълго, ако трябва да съпоставим цените на по-обикновените камъни с тези за хиляди евра .
                            Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                            И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                            вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                            Коментар


                            • #74
                              От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                              Ммм. Пълен лайк съм и въобще, не мисля да се втелявам толкова. А и като гледам с колегите, не сме на супер високо ниво, че да инвестираме хиляди евра в камъни. ДМТ, Церакса и Кинга ми вършат прекрасна работа! После през стропа и докарвам ножките си до прилична острота. На фона на всичката ми некадърност съм пре доволен. За коледа съм си обещал 3 грита Нанива Чосера от Ибея. Поздрави! Щом взех да се справям с RWL 34 и К390 Bohler съм доволен.
                              Последно редактирано от ivodianov1992; 27-02-18, 15:53.
                              Ако е машина, нека бъде немска!
                              XJR 1200
                              ETZ 150
                              Kawasaki Ninja ZX10R

                              Коментар


                              • #75
                                От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                                След камък 6000 трябва ли да се стропва?!? И на какво стропвате?
                                В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X