Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

    При мен работата е такава, че си трябва да е добре наточен, знаеш (говоря за хобито)
    Като при точене въобще не се целя и не проверявам дали цепи косъм, дялка стружки от същия и да се бръсна с него.
    Но като позагуби острота, макар да реже хартия сравнително лесно, просто не ми харесва как работи.
    Пък и нали знаеш, че с тъп нож е много по-вероятно да се нараниш, отколкото с остър
    Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
    И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
    вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

    Коментар


    • От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

      Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
      Абе все не намирам смелост , да задам един въпрос , ама ей на , усмелих се
      Разбирам , когато някой си иима хоби и удоволствието от практикуването му, но ми е интересно , дали има някакво практическо приложение на толкова остри ножове, като "дялак косъма" ?
      В кухнята си ползвам един комплект, закупен от метро преди 10-12 години, марка Kyoto ( не занм дали е известна, не помня колко струваше , но надали е бил много скъп ). Заточвам го с едно точилце на Fiskars, като за 5-6 минути точене, ножовете режат домат , само със собствената си тежест. Точа ги на няколко месеца , според това , клко пъти ги е ползвала жената
      Та за мен това точене е достатъчно
      Та, кажете за какво се ползват "ултра" острите ножове, извън самото хоби " точне"
      Ами лично аз ги ползвам за рязане
      Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
      Най-добрият ром е студеният ром!
      Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

      Коментар


      • От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

        Здравейте. Трябва ми нещо под грит 400. Имам само един от тия словенските брусове и една диамантина на Таидеа, но не работят особено добре. В един сайт видях комбиниран камък на Лански с грит 100/240. Цената му е, няма и 30лв. Дали би вършил някаква работа? Ще го ползвам за поправяне на ножове на приятели, които са рязали синджири с тях. Имам и няколко брадви, които се нащърбват понякога. Та да си оправям повредени остриета с него. Ако няма да върши работа да взимам една диамантита с грит 2-- / 3-- ДМТ диашарп. Имам такава 600/1200 и още си работи добре. И още един въпрос - също за символична сума има 10см. Керамика на Фалкнивен с грит 1 микрон/0.1 микрон. CC4 й е модела. Това става ли за нещо? Идеята е да пробвам да стропвам на него или понякога да полирам някой нож след грит 8000? Едвали ще го ползвам, но ми е интересно за проба. На този етап ползвам основно новия Cerax cr-1800 400/800 - работи добре камъчето. След това Шептън Глас 1000-3000-8000, после по желание кожа с най - финия ГОЙ. Но дори оставени на грит 8000 резултатът ме удовлетворява. За поправка на повредени остриета или промяна на ъгъл грит 400 на церакса, колкото и да е "бърз" не става с него. Усещам, че си трябва нещо по - едро. Цената на Шептъните, при Грит около 200 е приемлива, но не ми се вижда много оправдано да набивам средства в тях, при положение, че ще се ползват рядко. Все пак са си ваданлък и си заслужават де, но ако има някаква по - приемлива алтернатива, която върши работа за предимно меки стомани - бих се радвал да споделите.
        Ако е машина, нека бъде немска!
        XJR 1200
        ETZ 150
        Kawasaki Ninja ZX10R

        Коментар


        • От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

          Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
          Ето нещо и от мен.80лв закупен от продавалника Китайски.Работи учудващо добре.

          [ATTACH=CONFIG]956664[/ATTACH]

          [ATTACH=CONFIG]956668[/ATTACH]
          И аз купих подобно, но за двойно по-малко пари, заедно със силиконова подложка:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber image.jpg
Прегледи:1
Размер:41.5 КБ
ID:5788654
          В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

          Коментар


          • От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

            ммм. Имам такъв - 2000/5000. Тази серия са китайци. В Ибея са по 20тина, 25 долара.


            Не съм очарован. Едвали ще го ползвам повече, ако някой го иска го подарявам.
            Последно редактирано от ivodianov1992; 11-05-18, 20:58.
            Ако е машина, нека бъде немска!
            XJR 1200
            ETZ 150
            Kawasaki Ninja ZX10R

            Коментар


            • От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

              прреди около месец си точа джобната ножка сьс електрод.един познат ме гледа и казва;защо се мьчиш.дай да ти покажа по лесен начин.сваля прозореца на колата наполовина,и тьрка ножа по 3-4 пьти от едната страна/горния рьб на стьклото/ножката се наостри много добре.сега само така я точа за бьрзо.

              Коментар


              • От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                Прекрасно

                Пп. Ще ти си изтърка стъклото и ще спре да уплътнява
                Последно редактирано от ivodianov1992; 11-05-18, 21:46.
                Ако е машина, нека бъде немска!
                XJR 1200
                ETZ 150
                Kawasaki Ninja ZX10R

                Коментар


                • От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                  Аз не мога да купувам от вънка и затова написах и цената.Ако котикула е грит 8000 тоя камък го усещам като 2000/5000 .

                  Коментар


                  • От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                    Първоначално публикуван от zil131 Преглед на мнение
                    прреди около месец си точа джобната ножка сьс електрод.един познат ме гледа и казва;защо се мьчиш.дай да ти покажа по лесен начин.сваля прозореца на колата наполовина,и тьрка ножа по 3-4 пьти от едната страна/горния рьб на стьклото/ножката се наостри много добре.сега само така я точа за бьрзо.
                    Аз отдавна точа всички ножове на дъното на порцеланова чиния или друго изделие от порцелан или фин фаянс. Ако не се гони огледален блясък е съвсем приемливо заточването. Още не съм изтъркал нито един ръб. Така, че едва ли скоро прозореца на колата ще почне да отзява. Е като реша, че някой нож трябва да блести - гледайте тогава лигавене с камъни, полир пасти, колани. Ама нито ги знам какви са, нито от кога са. Остали са от дядо ми или от по-рано. Били са за точене на длета за дърворезба.

                    Коментар


                    • От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                      Добър ден. Ето, че някои от камъните ми вече искат леко подравняване. А именно CERAX 320/800 и двато Шептъна(съвсем малко) 1000 и 3000. Венци, беше препоръчал, по - назад в темата, да се подравняват върху парче стъкло. Шептъните с вода и движения на 8ца. А Церакса? И той ли може така, защото особено грит 320 е бърз, много хубаво работи, очарован съм, но заради едрината се дълбае сравнително бързо. Него на стъкло ли да го "мъча" или на гранитогресна плочка. Съзнавам напълно, че най - добрият начин за подравняване са някакви диамантени камици, но на този етап, не мисля, че съм пораснал достатъчно за да инвестирам в тях.
                      Ако е машина, нека бъде немска!
                      XJR 1200
                      ETZ 150
                      Kawasaki Ninja ZX10R

                      Коментар


                      • От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                        Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                        ммм. Имам такъв - 2000/5000. Тази серия са китайци. В Ибея са по 20тина, 25 долара.


                        Не съм очарован. Едвали ще го ползвам повече, ако някой го иска го подарявам.
                        Би ли споделил каква степен на наточеност постигаш с този тип евтинджос камъни (примерно рязане на лека принтерска хартия, бръснене...) и какво в сравнение, примерно със шаптъна не им харесваш?
                        Последно редактирано от bushiDO; 25-05-18, 17:20.
                        В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                        Коментар


                        • От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                          Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                          Добър ден. Ето, че някои от камъните ми вече искат леко подравняване. А именно CERAX 320/800 и двато Шептъна(съвсем малко) 1000 и 3000. Венци, беше препоръчал, по - назад в темата, да се подравняват върху парче стъкло. Шептъните с вода и движения на 8ца. А Церакса? И той ли може така, защото особено грит 320 е бърз, много хубаво работи, очарован съм, но заради едрината се дълбае сравнително бързо. Него на стъкло ли да го "мъча" или на гранитогресна плочка. Съзнавам напълно, че най - добрият начин за подравняване са някакви диамантени камици, но на този етап, не мисля, че съм пораснал достатъчно за да инвестирам в тях.
                          Пак същия метод - върху стъко и водна шкурка някакъв размер, зависимост от това колко е за подравняване, ама по принцип нещо малко по-едро от самия грит на камъка (имай предвид, че те нямат общо с този на шкурката)
                          Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                          И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                          вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                          Коментар


                          • От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                            Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
                            Би ли споделил каква степен на наточеност постигаш с този тип евтинджос камъни (примерно рязане на лека принтерска хартия, бръснене...) и какво в сравнение, примерно със шаптъна не им харесваш?
                            С този камък последно време остря няколко малки брадви Фискарс X7. Особено едната имаше отчупвания по няколко мм. по режещия ръб. Първо с плоската пила, после комбиниран камък 100/240 на Лански. После Тиролит 400, тиролит 1200 и накрая този комбинирания 2000/5000. Камика го кисна във вода за 10 мин. И после започвам да остря. Кашица се образува бързо и отнема доста бързо. Само иска периодично водица, че се затлачва, но инак е бърз. Страната 5000 ми дава по - матов финиш от Шептън 3000. За това казвам, че не си отговаря грита. С фискарсите се справя прекрасно, все пак са мекички, след грит 5000 на китаеца брадвите бръснат косми докато ги допреш, режат касови бележки свирепо също, но с остриета над 60 HRC, работи много бавно, не че и Шептъните работят много бързо с твърди остриета, но от всички камъни, които имам, работят най - бързо, като изключим диамантите. Иначе размерът на китаеца е 18см, което ми е пре достатъчно. Не че 21то см на Шептън са излишни де. Все пак имам няколко меки ножа, на по - 56-58 единици и като цяло с всичко се острят бързо и лесно, с китаеца също. Ако приемем, че CPM 154 и RWL 34 на по 62 единици са средно трудни за острене, то ZDP 189 и К390 ми отнемат значително повече време за заточване дори и с Шептъните. Не ми се иска да затъпявам нарочно едната К390тка, на 64-65 единици е, но следващия път като има нужда от заточване ще я пробвам на Церакс 800, тиролит 1200 и накрая китаеца 2000/5000 да видя какво ще се случи. Ей така за пробата. Предполагам, че макар и по - бавничко, трябва да го наточа. Реално погледнато камика е с хубави размери и ако не дирим чак толкова много точен грид, мисля, че си заслужава двайсетината долара.
                            Последно редактирано от ivodianov1992; 25-05-18, 20:45.
                            Ако е машина, нека бъде немска!
                            XJR 1200
                            ETZ 150
                            Kawasaki Ninja ZX10R

                            Коментар


                            • От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                              Тоест успяваш да постигнеш задоволителна острота и с евтините камъни, но едрината им не отговаря на заявената и работят бавно? Питам, защото аз постигам доста посредствена резливост и се чудех от камъните ли е, или от мен. Ясно е, че има още какво да уча, преди да инвестирам в скъпи камъни...
                              Последно редактирано от bushiDO; 29-05-18, 08:01.
                              В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                              Коментар


                              • От: Заточващи камъни, видове, марки, предимства и недостатъци

                                По - скоро от нас. Напред в темата някой беше написал нещо и до болка се убедих в това твърдение! А именно, че заточването се формира до около 800-1000 грит. Или иначе казано, ако ножът, не е достатъчно остър и добре заточен до 800 грит, то колкото и да го стържем на грит 1000,3000,6000 и така нататък, няма да се наостри! Убедих се в това многократно! Над 1000 грит е за полиране на вече оформен и добре заточен режещ ръб! И воала, реших да си накупя и някакви камици в диапазона 100-1000 грит. Малко по малко събрах поне 15, 20. С малко практика, нещата започнаха да си идват на мястото. Примерно една от любимите ми последователности е Cerax Cr-1800 320/800, след това Шептън Глас 1000/3000/8000 и строп с фин ГОЙ. Плочките ДМТ Диашарп също работят доста добре! Доста съм очарован от 2 камъка на Тиролит с грит 400 и 1200, за парите си работят чудно. Китайчето е средно твърдо сякаш, големичко, удобно, както казах за меки стомани е доста бързо, но единственият минус за мен, е че грита, не отговаря. Както споделих, Шептън 3000 дава по - огледален финиш от грит 5000 на китаеца. Зная, че всеки камък е сам за себе си и реално имайки 6 камъка с грит 1000 и 5 с грит 6000, нямам два камъка в еднакъв грит, които да дават еднакви резултати. Зная, че е нормално, просто при китаеца разликата е по - голяма. Сякаш обявения грит от производителя 2000/5000 отговаря повече на 1000/3000 или нещо подобно. Нямам друг от тази серия с различен грит, но мисля да поръчам някакъв скоро време и да видя какво се случва. При твърдите Стомани ми идва зор. Сега ще опитам да наостря един нож с него от Стомана Д2 на 60 единици и ще доложа какво се случва.

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20180529_113044.jpg
Прегледи:1
Размер:300.1 КБ
ID:5789683

                                Ето резултатът. Не ми се разпъва Никона, за това снимката е с телефона, като цяло си затвърждавам мнението. Доста матов финиш. Камика работи добре, бърз е, като се добавя вода по време на точене, не се затлачва. Ножчето беше хабно като брадва от съюза(нарочно го захабих у опакото на една порцеланова чиния). Започнах го на Тиролит 400, доста бърз камик, който се нуждае от леко накисване за разлика от по - малкото си братче 1200. След 10-15 мин. преминах на Тиролит 1200. Бързо скрива следите от Тиролит 400. След няма и 10 минути режещия ръб е изгладен и сравнително добре полиран. Ножчето бръсне с лекота. Минавам на китаеца първо от страната 2000, като съм го накиснал предварително за 10 минути. И какво мислите се случва? Режещия ръб става доста по - матов в сравнение с Тиролит 1200. Както и да е. Поиграх си, по 30-40 минавания на страна. След това на грит 5000. Какво мислите се случва? Острието е малко по - полирано в сравнение с грит 2000, но по - скоро финишът е близко до Тиролит 1200. Или иначе казано, сякаш разликата между гритовете на китаеца, е не повече от 500. Как и да е. Не съм стропвал, обрах косъма, ако е останал такъв на клонче от дърво. На ръката космите са ми доста меки и тънички, късички. Бръсне с отскок! Прилично се наточи, но за мен оказания грит на камъка е абсолютно, не верен. Пак казвам, моето заключение е, че камика, не е лош за парите си, бърз е, ако се облива с вода периодично, не се затлачва, но грита му е тотално сбъркан. Това е от мен. Ако мога да помогна с нещо - насреща съм. Поздрави!
                                Последно редактирано от ivodianov1992; 29-05-18, 10:46.
                                Ако е машина, нека бъде немска!
                                XJR 1200
                                ETZ 150
                                Kawasaki Ninja ZX10R

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X