Обява

Свий
Няма добавени обяви.

MG и картечници изобщо

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: MG и картечници изобщо

    До колкото съм запознат - Щатски. Или поне някакъв хамериканец го разработил за Хамерика, но нещо, не го харесали и го (дали, продали, харизали) не помня, може и да е откраднат от руснаците, но "става" си Руски калибър. Хамериканците предпочитат 30-06 и така той се налага. И аз съм на мнение, че оргиналдъ кутии със свастики, не е логично да са пълни с Руски боеприпаси, освен, ако патроните или кутиите са "приватизирани" по някакъв начин, някога...
    Ако е машина, нека бъде немска!
    XJR 1200
    ETZ 150
    Kawasaki Ninja ZX10R

    Коментар


    • #92
      От: MG и картечници изобщо

      Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
      Няма как да е оригинално в сандъци със свастики. 7.62 х 54R e руски/съветски калибър ...
      Напълно възможно е . Особено след 1943 германците усилено използват всичко трофейно и произвеждат за повечето съветски системи боеприпаси .
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • #93
        От: MG и картечници изобщо

        Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
        Напълно възможно е . Особено след 1943 германците усилено използват всичко трофейно и произвеждат за повечето съветски системи боеприпаси .
        Максим и трилинейките?!?
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #94
          От: MG и картечници изобщо

          Ползват ппш. Със сменен калибър
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #95
            От: MG и картечници изобщо

            Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
            Максим и трилинейките?!?
            В общи линии всичко които докопат отвсякъде http://vault8.pro/trofejnoe-strelkov...mahte-chast-1/
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #96
              От: MG и картечници изобщо

              Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
              До колкото съм запознат - Щатски. Или поне някакъв хамериканец го разработил за Хамерика, но нещо, не го харесали и го (дали, продали, харизали) не помня, може и да е откраднат от руснаците, но "става" си Руски калибър. Хамериканците предпочитат 30-06 и така той се налага. И аз съм на мнение, че оргиналдъ кутии със свастики, не е логично да са пълни с Руски боеприпаси, освен, ако патроните или кутиите са "приватизирани" по някакъв начин, някога...
              "Хамериканеца" това..., да нямаш предвид полковник Бердан? Значи неговата пушка е в калибър 4 линии и половина, като за прости хора казано - 4.5 десети от дюйма. Преди век и половина Русия изпраща /командирова/ при него двама офицери, правят съответните промени, намалят калибъра на 4.2 и поръчват в Колт малко пушки. Това са Бердана-1 или Колт-Бердана, около 40000 броя. Руснакът обаче никога няма да се съгласи друг да му прави оръжието и затова Бердан идва в Русия където участва в разработването на Бердана-2. От нея не знам колко стотин хиляди броя са произведени в трите завода, но е имало доста, даже и за опълчението пред Москва, зимата на 41-ва.
              7.62х54 си е техен патрон. Три линии калибър, 54 мм гилза. В ония години ударно са разработвали вариант /система/ за многозарядна /магазинна/ пушка и са изпитвали какво ли не като системи и боеприпаси, с най-различни инженери, учени, професори и обикновени офицери. Последно са гледали от 8 милиметровия /това даже се е водило малокалибрено все още/ патрон за Манлихер, само че там барутът е друг, а в руския патрон барутът си е руски, бездимен, сглобен от Менделеев /който както сме чували, е разбирал и на водката /. Преди близо 130 години Мосин и Наган предлагат тяхната винтовка, за новия патрон и отговорните фактори я приемат на въоръжение.
              Сандъците със свастиките са си съвсем в реда на нещата. Както всички знаем, в армията нищо не се губи, само си сменя собственика. Сега не знам как е, но тогава, особено по старите поделения /т.нар. стара къща/ може да видиш какво ли не. Наште лопатки нямаха свастики, щото бяха от 18-та година, предполагам и не са трофейни, ами поръчкови, ноо - кой да ти каже...
              А тука на работа, допреди десетина години имахме 200 литра варел Вермахт, дебел, здрав, за нафта... Бях им поръчал на апапите да го пазят, и ко стана, ремонти нещо, отпуски, болнични и в един момент варела - на вторични отишъл с другото желязо. Щях да получа удар...

              Коментар


              • #97
                От: MG и картечници изобщо

                Само като подкрепа на твърдението, че в армията нищо годно не се изхвърляше - в ГСМ склада на школата в Плевен имаше огромна пирамида, може би 6 или повече реда варели с надписа "Wehrmacht" и орела със свастиката. Варелите бяха здрави, от дебела поцинкована ламарина, а надписа с останалото бяха щамповани. Иначе моята лопатка в колата е произведена 1911 година и баща ми я платил като загубена на БНА през 1976-та.

                Коментар


                • #98
                  От: MG и картечници изобщо

                  Точно, щампован орел, свастика, бе немска му работа...
                  Инструмент по работилниците, пак със съответните щампи, предполагам - много хора са виждали.

                  Коментар


                  • #99
                    От: MG и картечници изобщо

                    В Берковица, кучкарската школа, имаше Манлихери в оръжейната 86-та година
                    ________________________________________________
                    Subaru OUTBACK 2,5
                    Hyundai TUCSON 2.0

                    Коментар


                    • От: MG и картечници изобщо

                      Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                      До колкото съм запознат - Щатски. Или поне някакъв хамериканец го разработил за Хамерика, но нещо, не го харесали и го (дали, продали, харизали) не помня, може и да е откраднат от руснаците, но "става" си Руски калибър. Хамериканците предпочитат 30-06 и така той се налага. И аз съм на мнение, че оргиналдъ кутии със свастики, не е логично да са пълни с Руски боеприпаси, освен, ако патроните или кутиите са "приватизирани" по някакъв начин, някога...
                      7,62Х54R си е чисто руски патрон. Всъщност, това е всичко, което Мосин променя в пушката на Наган (приета на въоръжение като Трилинейна винтовка образец 1891-ва) - патронът с фланец и съответните промени в патронника и главата на затвора.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • От: MG и картечници изобщо

                        По принцип тактиката около картечното отделение се формира още през първата световна война . Тогава при Сома англичаните от картечния огън на германците дават над 10 000 жертви за един ден . Това са най големите им загуби за един ден във война въобще които са давали до тогава . Картечницата на Хайрем Максим прави революция в тактиката на водене на военни действия . През втората световна тактиката е доразвита . Любимия ми руски Максим https://www.youtube.com/watch?v=K4eY__ZxSW4
                        Последно редактирано от sek.1; 17-01-19, 06:03.
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • От: MG и картечници изобщо

                          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                          ... Любимия ми руски Максим https://www.youtube.com/watch?v=K4eY__ZxSW4
                          Интересно, че западните му братовчеди имат и схема за отвеждане и кондензиране на парата. Естествено, за сметка на неудобството от наличието на маркуч и някакъв съд.

                          Ние не сме неутрални!

                          Коментар


                          • От: MG и картечници изобщо

                            Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                            Интересно, че западните му братовчеди имат и схема за отвеждане и кондензиране на парата. Естествено, за сметка на неудобството от наличието на маркуч и някакъв съд.
                            В руските условия идва малко неприложимо . На - 30 и надолу тоя съд си става един голям леден блок а и някой трябва да го носи . Характерното за руските модернизации е голямата водоналивна гърловина за да може вътре да се пуска сняг и лед .
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • От: MG и картечници изобщо

                              Пушката Мосин-Наган не е нито само Мосин, нито само Наган. Комисията /създадена от Милютин/ по превъоръжаването на руската армия е разгледала и изпитала всички възможни и съществуващи образци многозарядни пушки от онова време и не са бързали /генерал Драгомиров например е бил твърд противник на многозарядното оръжие, а тогава думата му е тежала много/. Френци, немци, англичани, всички са имали вече някаква система. На финала пред комисията застават изделието на началника от ТОЗ капитан Мосин /прототип, грубо, просто, лесно за всичко/ и пушката на прочутия Наган - изпипана до последия детайл, качествена, готова за производство, загубила срещу Маузер поръчка за белгийската армия. Военните от комисията казват Мосин, но изискват всичко което им е харесало от Наган да бъде включено в пушката която ще се одобри. Калибърът междувременно е уточнен на "трите линии". Ся ,колко болтчета с колко резби и колко размера са променени в конструкцията, сигурно го има в справочниците, но няма никакво значение. Най -накрая пушката е предложена на государя-император и той я одобрява като лично зачерква от името й думите "руска" и "Мосина". Няма значение, след трийсетина години имената си идват на мястото, но пушката вече я знае целия свят, дали винтовка, дали трилинейка, няма значение. Трите завода в Русия не могат да смогнат на производството, няколкостотин хиляди са произведени във Франция, за ПСВ по милион и половина са произведени в Ремингтън и Уестингхауз. Четири пъти модернизирана за половин век, изкарва достойно и ВСВ, че и много след това си е на въоръжение къде ли не.


                              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                              По принцип тактиката около картечното отделение се формира още през първата световна война . Тогава при Сома англичаните от картечния огън на германците дават над 10 000 жертви за един ден . Това са най големите им загуби за един ден във война въобще които са давали до тогава . Картечницата на Хайрем Максим прави революция в тактиката на водене на военни действия . През втората световна тактиката е доразвита . Любимия ми руски Максим https://www.youtube.com/watch?v=K4eY__ZxSW4
                              А най-големият парадокс е, че точно англичаните първи разбират какви възможности дава новото оръжие и безмилостно го използват в края на 19 век в Судан, бурската война /там май Чърчил е бил кореспондент, един филм гледах наскоро/ и за какви ли не въстания - напук на прогресивната световна общественост и пацифистките движения.
                              А самият Максим не е подозирал какво е изобретил /почти между другото/ през 187 и някоя година - човекът се е интересувал от електричество. Обаче се е очертавал като сериозен конкурент на Едисон /а той пък е сериозна бизнес акула, както знаем/ и акционерите са го уредили с дългосрочна и добре платена командировка в тъпата Европа... Там попаднал на хора също с пари и нюх, вкл. и другаря Ротшилд, които го посъветвали да направи нещо... По това време, в САЩ Браунинг вече го бил направил, Колт патентовал изделието Колт-Браунинг и повели и съдебни битки, кой какво е откраднал. Няма значение, Максим обикаля Европа и си представя техниката, някъде е отричан и заклеймен, някъде разбират за какво става въпрос. Викерс в Англия му купуват фирмата, в Германия по лиценз започват MG01, после 03 и 08... В Русия се появява още преди времето на Мосин-Наган, първо в калибър 4.5 линии, после в калибъра на Бердана. След свалянето на Берданата и преминаването към новия патрон, започват да го доставят и в новия калибър. Лиценз за производство е закупен през 1904 г. и десетте години са си го плащали чинно и редовно. 905 година лиценз е закупен и от Колт... Английската картечница за Русия е тежала близо 250 кила, основно за въоръжаване на крепости, кораби, артилерията. Капитан Соколов разработва лафет с малки колела и бронещит, така теглото с водата пада почти на 70 кила. Две основни модернизации му правят, след финската война му бодват и голяма капачка отгоре на кожуха - да се зарежда направо с лед или сняг. Зенитната установка с четири картечници пък е била и с принудително охлаждане и т.н. и т.н.
                              Както и да е, и Максим, и Колт, и Бердан, и Наган си имат тяхното място в руската история и никой не им го пипа.

                              Коментар


                              • От: MG и картечници изобщо

                                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                                В руските условия идва малко неприложимо . На - 30 и надолу тоя съд си става един голям леден блок а и някой трябва да го носи . Характерното за руските модернизации е голямата водоналивна гърловина за да може вътре да се пуска сняг и лед .
                                То не е само в руските условия. Това с маркуча и тубата става за силно позиционна война, идеално в някой ДОТ. Ако трябва картечницата да се придвижва, това размятане на маркуч, туба и т.н. инвентар става вече тегоба.
                                То на Викерс-а като видиш какво му е малко отворчето за наливане на вода - лошо да ти стане. Пък да мъкнеш със себе си фунийка, че иначе направо няма наливане, пък с тази фунийка да вземеш да я загубиш ...

                                Иначе картечниците с водно охлаждане хич не са били лоши - само да имаш джепане, вода да доливаш и на час стрелба да му смениш цевта (това за Викерс). Ама тежат пущините много ...
                                Ние не сме неутрални!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X