Обява

Свий
Няма добавени обяви.

БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

    Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
    Без агресия не може ,но при нея има ключ ,заключ,трябва да я отключваш когато имаш нужда и да я спреш, когато нещата почнат да ти идват отръки и можеш е така да пребиеш някой/натренираност без контрол е опасна комбинация-нещата и движенията се случват по инерция/!Настройката на агресия и морал винаги зависи от каузи и приоритети-разликата между добрите и лошите е само една -МОРАЛ и при начинаещите трябва да се възпитава от сенсеи и треньори!
    То аз не случайно съм сложил едно "само" преди "агресират" .

    Коментар


    • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

      Някой има ли опит с каква възраст е подходящо да се започне с БИ за момче (на 5.5 г е моя). Още му е рано, ама да знам кога ще е подходящо горе-долу?

      Коментар


      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

        Не му е рано...

        Коментар


        • От: Re: От: Re: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

          Издевателство е над детето да го пратиш в истинска зала за тренировки на тази възраст. Трогателно е да гледаш някое лапенце да маха ритници и да вика киай, ама тате трябва да му опаше първо гащите.
          За малките е по-добре да има игри и забавления.
          Един голям майстор е казал "До 14 години по-добре плуване!".
          ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

          Коментар


          • От: Re: От: Re: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

            Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
            Издевателство е над детето да го пратиш в истинска зала за тренировки на тази възраст. Трогателно е да гледаш някое лапенце да маха ритници и да вика киай, ама тате трябва да му опаше първо гащите.
            За малките е по-добре да има игри и забавления.
            Един голям майстор е казал "До 14 години по-добре плуване!".
            Взе ми го от устата... Детето трябва да е на възраст, на която е способно напълно да осъзнава какво му се казва и показва, и да може да остане фокусирано за повече от 5 минути, без да приема нещата на игра! Отделно от това физиката трябва да е достатъчно развита, за да издържа елементарни натоварвания! Айде да не е на 14, но според мен минимума е 8-10 години в зависимост от развитието на детето... Всичко друго е майтап! Най-ми е чудно като видя хлапе на 6-7 години с жълт колан и самочувствие на трикратен световен шампион..?!! Против съм и състезанията в които участват деца на такава възраст - точно това създава фалшивото самочувствие за нещо истинско, което в последствие съчетано с пуберитета става причина за много други проблеми в повечето случаи.

            Коментар


            • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

              А аз не мисля така. Просто трябва да се обучава спрямо възрастта. Изобщо не се търси тупаници, форми и подобни неща. Уви не знам да има къде да се обучават адекватно деца. Но за тази възраст е подходящо да има дисциплина и много повече да се наблегне на духовната и филосовска страна на БИ. Що все за силовата част мислите и говорите!? После пък всеки ходел да тренира за да се бие. Да, като го запишеш на 14 в разгара на пуберщината, това ще му е в главата. Няма нищо вредно за едно дете да учи форма и да развива физиката си с адекватни упражнения от рано. Беез издевателства и простотии. Има много, на какво да се научат малките хора. Погледенете ако искате Шао Лин, приемат ги на 3, на 5... Наистина там школата е сурова, но може да погледнте началните упражнения, повечето нямат нищо общо с бой! Тренира се по съвсем различен начин от видяното по залите тук. То вие за карате говорите сякаш... Джудо може би? Аз говоря за тренировки, които да подготвят малкото съзнание, да се заложат по-виши идеали и да се кали и тялото. Късно е и май не мога да се обосновЪ добре, може утре да пробвам пак.

              Коментар


              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                Не знам за БИ, но все на нещо трябва да се запише детето на тази възраст, защото реда и дисциплината в тези "школи","курсове" са съвсем различни от детската градина.Щерката я записахме на модерни танци на 4г(сега е на 5) и отначало много мрънкаше, че трябва да полага допълнителни усилия за нещо.Ако някой младеж влезе за първи път в зала на 14 без да се е занимавал с нищо преди това има голяма вероятност след втората тренировка да не стъпи повече, а да се прибере в къщи и да практикува БИ с плейстейшена.Всички сме виждали такива ентусиясти

                Коментар


                • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                  Без да цитирам и за двата поста говоря.
                  -Господа изказвате се като лаици. Опита ми като педагог в тази материя налага следните изводи.
                  Детето може да напредне брилянтно и с навлизане в пубертета всичко изстива. Поне за няколко години. Много малко деца са се зявръщали обратно. Основния проблем е загуба на идентичността. Знаеш много, но повърхностно и не можеш реално нищо. Защото ти липсва физика. За горния етаж да не говорим.
                  Пубера ако влезе в залата и се очарова по някакъв начин е там до живот. Най стабилна е аудиторията от здрави прави и пораснали индивиди.
                  Стотици примера имам.
                  А иначе племенницата ми е на 4 години и ходи на айкидо за деца. Специална програма. Учат се на етикеция, да връзват букли и колани, да подреждат, да броят на японски и т.н.
                  И намалете темпото в хиперфразирането на моралните, човешките и филосовските устои на бойните изкуства. Това са шарлатански методи за налагане на про-източни финансови течения в бизнеса с каратиту!
                  Дезинформацията е пълна.
                  А като гледам колко бързо ескалират нещата от лицевите опори и шпагата до филосовската страна на нещата, виждам как желанието да си "разбирач" и " инсайдър" взема превес над важното, абе в офроуда е същото. От днес си вече с джип, утре си с най-големия подвиг по проходимост и знаеш най-доброто въже кое е...
                  Колеги, не се захващайте с идеята за "отричане на проповядване на агресия". И най-големите светила които познавам и при които съм бил на стаж изключително държат и толерират агресията.
                  За да си под-контрол най-отпред трябва да има какво да контролираш! Ясно ли е!
                  За да имаш сила по-напред трябва да я придобиеш!
                  За да победиш собствената си агресия трябва изначално да я култивираш.
                  Отгледай си собственото зловещо изчадие в тъмната дупка наречена душа и после го научи да се храни с нож и вилица и да чете " Кафка".
                  Само тогава ще имаш познание и философия за това как седят нещата, и те ще ти помагат и ще бдят над теб като верен другар. Като куче боец готово да умре за господаря си.
                  Осъзнайте се.
                  ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                  Коментар


                  • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                    Освен, че не съм съгласен и аз с написаното от теб, почва да ми става ясно и защо нещата в българските БИ са на това ниво.

                    Коментар


                    • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                      Преди няколко поста пишеш за минимум 14години, сега за специална програма за деца.Аз се обърках.
                      Колегата има конкретен въпрос, аз също се интересувам.И да си кажа честно дисциплината повече ме пинтересува от агресията и философията.

                      Коментар


                      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                        Има и съществена разлика м/у японските, китайските, корейските и ако щете френското бойни изкуства, а всичко в тая тема е под общ знаменател. Без да коментирам, че щом има детска програма по айкидо и ги учат на разни странични неща и може, пък аз като казвам, че може и трябва да е спец. програмата, не можело. Кашата е пълна.

                        Коментар


                        • От: Re: От: Re: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                          Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
                          Издевателство е над детето да го пратиш в истинска зала за тренировки на тази възраст. Трогателно е да гледаш някое лапенце да маха ритници и да вика киай, ама тате трябва да му опаше първо гащите.
                          За малките е по-добре да има игри и забавления.
                          Един голям майстор е казал "До 14 години по-добре плуване!".
                          Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                          Взе ми го от устата... Детето трябва да е на възраст, на която е способно напълно да осъзнава какво му се казва и показва, и да може да остане фокусирано за повече от 5 минути, без да приема нещата на игра! Отделно от това физиката трябва да е достатъчно развита, за да издържа елементарни натоварвания! Айде да не е на 14, но според мен минимума е 8-10 години в зависимост от развитието на детето... Всичко друго е майтап! Най-ми е чудно като видя хлапе на 6-7 години с жълт колан и самочувствие на трикратен световен шампион..?!! Против съм и състезанията в които участват деца на такава възраст - точно това създава фалшивото самочувствие за нещо истинско, което в последствие съчетано с пуберитета става причина за много други проблеми в повечето случаи.
                          Чета темата от доста време - с много от казаното съм съгласен с много не съм. Но това просто нямаше как да го подмина.
                          Няма минимална, както няма и пределна възраст, на която човек може за пръв път да влезе в залата и да започне да се занимава с бойни изкуства.
                          Видял съм го и съм се убедил в това!
                          Тия мушмуроци тука, са бегла илюстрация на това, за което говоря:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:12.jpg
Прегледи:1
Размер:81.6 КБ
ID:5442001Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11.jpg
Прегледи:1
Размер:76.3 КБ
ID:5442000Натиснете снимката за да я уголемите

Име:07.jpg
Прегледи:1
Размер:72.0 КБ
ID:5441999Натиснете снимката за да я уголемите

Име:48kata10.jpg
Прегледи:1
Размер:64.9 КБ
ID:5442002
                          Със жълтите колани са си "връзвали гащите" още на 3-4 годишна възраст. И повярвайте ми (лично съм го видял) - точно там, където те тренират никой не им ги е дал даром! Защитили са си ги с КРЪВ и ПОТ, точно както аз да кажем, моя първи дан на 28 годишна възраст.
                          Разбира се в никакъв случай не искам да бъда разбран криво, че всички трениращи Киокушин в Япония са влезли за пръв път в дожото на 3 години! Има всякакви примери - виждал съм дедка на 89 години, с бял колан, но трябва да ви кажа, че точно този ми "скри шапката", като след близо един час сейза, от седнало положение скочи на крака и застана фудо дачи без да трепне, докато на мен ми трябваше една минута, само да се изправя и после сигурно още десет за да се убедя, че това от кръста надолу са мойте крака, а не на някой друг.

                          Накрая искам да кажа нещо по темата за бойните изкуства, което е много важно, според мен. Когато говорим за БИ, калиграфия, икебана..., първо трябва много ясно да осъзнаем факта, че хората, които са ги измислили и развили, с първата глътка въздух от своя живот влизат в едно "училище за света", което е коренно различно от нашето.
                          Разликите във възгледите, философията и въобще обяснението на живота и действителността, в която живеем, са толкова различни от нашите, че е напълно невъзможно с няколко думи да бъдат обяснени (съмнявам се дори, че въобще могат да бъдат обяснени с думи). Затова много често възникват недоразумения, когато говорим за традиционните източни изкуства. Всичките тези дейности, които ние днес познаваме като изкуства са изключително мощни и добри методи за достигане на състояние на медитация. Но медитацията не е онова мистично понятие, за което повечето от представителите на западните общества само са чували, а нещо много простичко - достигане на състояние, при което напълно се отдаваш на това, което правиш. И именно боят (във всичките му разновидности и форми) е един от най добрите начини за това.
                          И тук идеята е гениално проста - тренирайки достатъчно дълго, лесното достигане на състоянието на пълно себеотдаване в това, което вършиш - започваш да го правиш и при съвсем простичките и иначе прозаични неща от ежедневието, стремейки се да ги направиш съвършено и превръщайки ги в изкуство.
                          Тука е разковничето!!!

                          Коментар


                          • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                            Ами значи нещата са се променили (изпедерастили) с времето! На мен ми трябваше година и нещо само за белия колан, не защото не съм можел и знаел, а защото коланите не ги даваха преди всичко да се усвои на подсъзнателно ниво - рефлекс! Отделно от това физическата подготовка бе половината от тренировката (двучасова), а в началото и повече... Явно наистина методите и разбиранията са се променили, иначе нямам обяснение..?!!!

                            Коментар


                            • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                              А бе аз засега съм го записал на плуване и вече направи 7-8 посещения в басейна, но понеже го гледам че има мерак "да се борим, да се бием" и се замислям за по-нататък. Има си едни детски боксови ръкавици и периодично си ги слага и ме налага здраво
                              И аз си мисля че му е рано. За сега ще го натискам за плуване, да развие физика, щото в градината само филмчета гледат и си нямат двор за игра.

                              Коментар


                              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                                Плуването е супер, нека плува! Може би не е лошо да го занимаваш с йога или други подобни даващи гъвкавост техники. Малките имат много податливи и по-меки сухожилия и стави, което е и причината да смятам, че е добре да се занимават с нещо такова. После с годините гъвкавостта се запазва, а ако не се тренира от рано, намалява и тялото се сковава. За да не те налага можеш да помислиш за боксов чувал, но ми се струва опасно за китките да удря на тази възраст, каквото и да било! По-добре да се работи в/у ключове и освобождаването от тях.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X