Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Новата "тактика" на БА

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Новата "тактика" на БА

    Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
    ... Това се прави основно при антитерористични действия срещу предварително локализиран и отцепен противник, а не на фронта в окопите. ...

    Т.е. правим от армията жандармерия или SWAT?!?
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #47
      От: Новата "тактика" на БА

      Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
      Т.е. правим от армията жандармерия или SWAT?!?
      Т.е. " градският бой" или казано по съвременному "Бойни действия в урбанизирана среда" ( щото нали селото не е град ама е урбанизирана среда) е задължителна част от обучението на всяка модерна армия. Защо? Ми защото противника отказва честно да излезне на най близкото поле и там да се сразим в добрите стари традиции на Наполеоновите войни. И дори да се сразим - не ще просто така да се изтегли с добро от града ами заема там позиции и се налага да го вадим къща по къща. Или пък нас да вадят де. Има една статистика която казва и доказва , че бойното поле на 21 век ще са градовете , а не най близкота картофена нива. Още повече, че нашата армия няма очаквания (а и няма и никакви шансове) да воюва срещу симетричен противник на полето. Може би с изключение на война срещу Сан Марино, но и за това не съм много сигурен.
      Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
      No man left's behind !!!!

      Коментар


      • #48
        От: Новата "тактика" на БА

        Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
        Айде стига лакърдии по пътя на общия лаф и теорияята на усукването. 82 мм МХ, 120 мм МХ, а корабна артилерия 450 мм? Сголбяването става непосредствено преди щурма и в тази формация предвижването е 20 -30 м. Може ли точно тогава да падне нещо ? Може - то и докато си ходиш по улицата може саксия да те удари по главата. Това се прави основно при антитерористични действия срещу предварително локализиран и отцепен противник, а не на фронта в окопите. Най-малкото за да се предвижиш така трябва предварително обезпечен снайпер контрол , който да накара примерно картечницата на лошковците да замълчи на първия такт. Иначе локумите може да си ги разтягате колкото искате , но пак - тази тактика я практикуват и на изток и на запад. Извадена от контекста на цялото упражнение (а нито ми е работа , нито пък ще обяснявам в подобен форум действия преди , по време и след) може да е странна за хора познаващи единствено веригата на стрелковото отделение (която сама по себе си е още по малоумна формация , ама нейсе), но това не променя факта , че не е грешна. Апропо колко от вас знаят що е то оверуоч и бондинг оверуоч или атришън атак? За желаещите да ръсят ум и разум им предлагам пълво да се запознаят с FM-90-10 или MCWP 3-35.3 и тогава да се изокат по въпроса. Приятно четене:

        Mhttps://archive.org/details/milmanual-fm-90-10-military-operations-on-urban-terrain-mout

        http://www.marines.mil/Portals/59/MCWP%203-35.3.pdf



        И аз призовавам стига лакърдии, ами някой който е наясно да ни разясни и на нас непросветените. След като тез неща се показват по новините, що да не може да се коментира във форума?!? След като "снайпер контролът" не дава на "лошковците" да гъкнат, защо нашите се спъват един друг по откритото и първите от фалангата пристъпват с насочени напред пушки? Светят с фенерчетата ли или гледат през оптиката? Нали за 20-30 метра говорим, ако се пробягат по най-бързия начин след точно хвърляне на РГН /простете невежеството ми, такова съм ползвал някога, сега не знам какво има/, победа будет за нами.

        Коментар


        • #49
          От: Новата "тактика" на БА

          Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
          И аз призовавам стига лакърдии, ами някой който е наясно да ни разясни и на нас непросветените. След като тез неща се показват по новините, що да не може да се коментира във форума?!? След като "снайпер контролът" не дава на "лошковците" да гъкнат, защо нашите се спъват един друг по откритото и първите от фалангата пристъпват с насочени напред пушки? Светят с фенерчетата ли или гледат през оптиката? Нали за 20-30 метра говорим, ако се пробягат по най-бързия начин след точно хвърляне на РГН /простете невежеството ми, такова съм ползвал някога, сега не знам какво има/, победа будет за нами.
          Защото: 1. Не считам, че е редно да се дава прекалено голяма информация извън публично достъпната в интренет за тактика, която на цивилните за момента не им трябва. Това , че нещо се показва по новините далеч не означава, че на всеки любопитен трябва да му се обясни , защо се прави , как се прави и как работи. Който му е работа знае и който пък му е интересно- интернет голям - информация много . 2. Всяка формация в идеалният случай покрива 360 градуса щото снайпер контрола помага ама в кошара не вкарва и никой не ти гарантира липсата на внезапен контакт. 3. Трябва да се отчита и лекинката подробност , че съвременната тактика е с оглед на използваните индивидуални средства за балистична защита - каски (които противно на разпространеното мнение пазят доста приемливо и от АК особенно по касателна), бронежилетки и плочи. Ако има щит - повечето бангладеш ще е и зад щита по направлението на движението на формацията. дали ще се хвърлят РГН, светлинно звукови гранати или ще се ползва подцевният гранатомет (когато го има) с целият набор боеприпаси за него зависи силно от редица фактори - липса / наличие на цивилни (заложници), план и структура на сградата и т.н. и т.н.
          Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
          No man left's behind !!!!

          Коментар


          • #50
            От: Новата "тактика" на БА

            Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
            Т.е. " градският бой" или казано по съвременному "Бойни действия в урбанизирана среда" ( щото нали селото не е град ама е урбанизирана среда) е задължителна част от обучението на всяка модерна армия.
            Градският бой при въоръжен конфликт и щурмуване на сграда с 1-2 човека въоръжени само със стрелково оръжие са много различни неща, така че да не се изхвърляме излишно. Една единствена граната ще ликвидира цялата тумба, независимо какво пише по книжките и никой не може да го предотврати, ако ще и 20 снайпериста да се разположат.
            Това, което Чавдар намекна за SWAT е именно тяхната тактика - отпред са тези със щитовете, а другите се крият зад тях и осигуряват периметъра. Доколкото разбирам поради спецификата на съвременните конфликти, тази тактика е пренесена и в армията. Ама нещо не си мязат баш...
            Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

            Коментар


            • #51
              От: Новата "тактика" на БА

              Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
              Градският бой при въоръжен конфликт и щурмуване на сграда с 1-2 човека въоръжени само със стрелково оръжие са много различни неща, така че да не се изхвърляме излишно. Една единствена граната ще ликвидира цялата тумба, независимо какво пише по книжките и никой не може да го предотврати, ако ще и 20 снайпериста да се разположат.
              Това, което Чавдар намекна за SWAT е именно тяхната тактика - отпред са тези със щитовете, а другите се крият зад тях и осигуряват периметъра. Доколкото разбирам поради спецификата на съвременните конфликти, тази тактика е пренесена и в армията. Ама нещо не си мязат баш...
              В повечето съвременни (асиметрични) конфликти практиката показва, че именно така става - лошковците се разпределят на малки групи по доста точки, а за "прочистването" и осигуряването на една сграда си трябва яка тумба народ. Сглобяването и предвижването до входа (освен на показухите) е доста бързо действие. Да съвременната военна и полицейска тактика за т.нар CQB са практически идентични с много малки нюанси.

              Сега изгледах и репортажа - формацията се придвижва с прикриваща стрелба - което си е в реда на нещата. На репортажа това са няколко секунди, което не знам как дава повод да се мисли че те така си ходят на "костенурка".
              Последно редактирано от Mad Dog; 11-07-17, 10:18.
              Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
              No man left's behind !!!!

              Коментар


              • #52
                От: Новата "тактика" на БА

                Не знам. На мен ползите от това все ми бягат, независимо за колко кратко време се скупчват. За сметка на това виждам няколко недостатъка:
                1. Така събрани представляват лесна мишена. Изобщо не е необходимо някой да се прицелва. Просто стреля в тумбата.
                2. При наличие на по-добро въоръжение от неприятелската страна, ще бъдат ликвидирани всички комплект.
                3. Бавно се придвижват - както споменаха по-напред, почти се спъват един в друг.
                4. Задните са подпряли автоматите си на гърбовете на предните (май за устойчивост). Много тъпо - никакъв шанс да уцелят каквото и да е. Предните ако нямат тапи за уши ще е още по-тъпо. Ако имат пак ще е тъпо, но не чак толкова.
                5. Ако аз съм лошия и съм го виждал това (а те са го виждали) няма нужда да се напрягам изобщо да хабя боеприпаси. Само ще чакам да се съберат... съответно ще съм подготвен с необходимото въоръжение.

                Последно редактирано от silverfox; 11-07-17, 11:09.
                Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                Коментар


                • #53
                  От: Новата "тактика" на БА

                  Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                  Не знам. На мен ползите от това все ми бягат, независимо за колко кратко време се скупчват. За сметка на това виждам няколко недостатъка:
                  1. Така събрани представляват лесна мишена. Изобщо не е необходимо някой да се прицелва. Просто стреля в тумбата.
                  2. При наличие на по-добро въоръжение от неприятелската страна, ще бъдат ликвидирани всички комплект.
                  3. Бавно се придвижват - както споменаха по-напред, почти се спъват един в друг.
                  4. Задните са подпряли автоматите си на гърбовете на предните (май за устойчивост). Много тъпо - никакъв шанс да уцелят каквото и да е. Предните ако нямат тапи за уши ще е още по-тъпо. Ако имат пак ще е тъпо, но не чак толкова.
                  5. Ако аз съм лошия и съм го виждал това (а те са го виждали) няма нужда да се напрягам изобщо да хабя боеприпаси. Само ще чакам да се съберат... съответно ще съм подготвен с необходимото въоръжение.

                  И това го видя на видеото за 3 (три) секунди? Брей...
                  1. За амнайсти път- сглобяването става непосредствено преди подхода към точката на проникване. В противен случай динамичното влизане е мираж. Как точно предлагаш да подходят - по един, с прибежки и припълзявания за да имат време всички вътре в сградата да се ориентират къде ще е точката за проникване да ? Видеота от разни такива чудесии също дал бог.
                  2. При наличие на по- добро въоръжение от неприятелска страна и неподавени огневи точки, няма да подхождат точно така , твърде вероятно няма да подхождат въобще. до тяхното подавяне.
                  3. Тактическото предвижване изключва търчане като правило.
                  4. Задните са подпряли автоматите в пърбовете на предните по други причини. Тапите за уши им се вика активни антифони с гарнитура към станция. Поне за такива екипи.
                  5. Нефелното изпълнение на определена техника , не я прави неправилна- прави просто изпълнението нефелно.
                  6. Да не ти се изчака чакането само - щото нито знаеш кога ще стане нито от коя страна (ще е най- сляпата) , нито пък ще е точно от към вратата.
                  Пак наблягам на съвета си от няколко поста по- нагоре- първо прочетете малко по темата после правете анализи. Литература дал бог на ингилизки.
                  Последно редактирано от Mad Dog; 11-07-17, 12:48.
                  Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                  No man left's behind !!!!

                  Коментар


                  • #54
                    От: Новата "тактика" на БА

                    1. При условията на т.2 съм съгласен.
                    2. Така съм абсолютно съгласен.
                    3. Тактическото може и да го изключва, но паническото го включва
                    4. С тея антифони могат ли да разберат откъде стреля противника?
                    5.
                    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                    Коментар


                    • #55
                      От: Новата "тактика" на БА

                      Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                      1. При условията на т.2 съм съгласен.
                      2. Така съм абсолютно съгласен.
                      3. Тактическото може и да го изключва, но паническото го включва
                      4. С тея антифони могат ли да разберат откъде стреля противника?
                      5.
                      3. Паническото е обекновенно в посока силно обратна на целта. Става спонтанно и всеки на където види. После пада едно събиране на спонтанно укрилите се по ггънките на релефа.
                      4. Да - те дори усилват външните звуци. Поне по- читавите са няколко микрофона и дават ориентация. А и не бих разчитал на звука особенно в "какамангата" (ехо , адренали , тава анава) - по доре да се следи за другите демаскиращи фактори (дим, просветвания, пепеляк) и какво веле радио дойче веле (снайпер контрола и ТОЦ-а).
                      В реалния живот точно в момента на това предвижване по зданието ще се налива от: групата за онева поддръжка, бордовото въоръжение на машините (това е масовката "за обем") , снайперистите (това е за резултат) и самата подхождаща формация (това е за кураж).
                      Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                      No man left's behind !!!!

                      Коментар


                      • #56
                        От: Новата "тактика" на БА

                        Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
                        (това е за кураж)
                        Мисля, че разбрах защо ги бутат отзад
                        Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                        Коментар


                        • #57
                          От: Новата "тактика" на БА

                          Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                          Мисля, че разбрах защо ги бутат отзад
                          Принципа "- мини пръв - аз ще отмъстя"- никой не го е отменял.
                          Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                          No man left's behind !!!!

                          Коментар


                          • #58
                            От: Новата "тактика" на БА

                            Снайперистите как „покриват" опцията настъпана мина
                            Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                            „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                            LZ1EMS

                            Коментар


                            • #59
                              От: Новата "тактика" на БА

                              Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                              Снайперистите как „покриват" опцията настъпана мина
                              Точно колкото и разпръснатият строй покрива управляем фугас от амнайсет 152 мм снаряда на амнайсет места по терена. А снайперистите покриват такива неща доста успешно всъщност. Онова отгоре на пушките не е за красота а да се гледа през него. Да и земята. За всякакви стъчащи тройници, следи от скорошно окабеляване и прочие. Но гаранция - Франция. Сигурно няма в тоя бизнес- който иска сигурно стои у дома. И дава акъл от дивана.
                              Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                              No man left's behind !!!!

                              Коментар


                              • #60
                                От: Новата "тактика" на БА

                                Важното е човек да не „лапа мухите". Т.е. разбирам, че не „покриват". Възможно ли е тактиката на „скупчване" да е взаимствана от тази на хамсията в морето
                                Последно редактирано от emanuilis; 11-07-17, 16:04.
                                Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                                „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                                LZ1EMS

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X