Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фолклендска криза - всеки победител, ама с някои допускания

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Фолклендска криза - всеки победител, ама с някои допускания

    За бойците сте много прав!

    Коментар


    • #62
      От: Фолклендска криза - всеки победител, ама с някои допускания

      Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
      ...Също така можеха да дочакат доставката на "Екзосетите" преди да си го веят из южния Атлантик...
      Доставката няма нищо общо. И петдесет да имаха нямаше да ги ползват.

      Аржентинците просто не са очаквали англичаните да се домъкнат през половината глобус за три скали на кръст. Те и за това са играли блъфа в мътни вътрешнополитически води - за да си спечелят някакъв престиж.

      Е, кръчмаря взел че прецапал океана по диагонал и представил сметката.

      Що се отнася конкретно до екзосетите - работната клюка е че баба Маргарет е натиснала дядо Митеран за някакви кодове на ракетите които да ги обезвредят в полет, след което аржентинците са били информирани.

      Колко е вярно не знам, но в общи линии всеки път Франция като тръгне да се точи на някоя голяма оръжейна доставка - историята плъзва отново и отново по вестниците които се четат от потенциалните купувачи.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #63
        От: Фолклендска криза - всеки победител, ама с някои допускания

        " Какво тук значи някаква си Личност" ?

        Коментар


        • #64
          От: Фолклендска криза - всеки победител, ама с някои допускания

          Просто в това време аржентинците си решиха вътрешните проблеми, заради които направиха войната, и я забравиха.
          А в Аржентина има достатъчно много немци, за да са съвсем спокойни че с тия острови и с Англия ще стане съвсем същото, което с японските колонии през 45-та. Утре англичаните тъпо няма да имат мазут за да доплават до тях, камо ли да ги отбраняват. Че и полка на гурките сигурно ще е зает да пази индийските квартали в Лондон от всякакви бели диваци, няма да се занимава с глупости.

          Коментар


          • #65
            От: Фолклендска криза - всеки победител, ама с някои допускания

            За мен спора "кой е победител" е безпредметен! Победител е Великобритания, щото байряка и се вее над тези острови в момента! Кой - какво и как потопил/разрушил са подробности (има и много обратни примери - повечето аржентински самолети загубени в конфликта, са унищожени на земята от САС с леко въоръжение и експлозиви, което както и да го гледаш си е леващина, да губиш подобна скъпа техника по такъв начин...).

            Коментар


            • #66
              От: Фолклендска криза - всеки победител, ама с някои допускания

              Ма още ли спорите по тая тема?

              Англичаните дрьпнаха операция която не беше правена до тогава,наритаха ги на майната си и това е.
              TOYOTA SEQUOIA ‘11
              W140 S420 '99

              Коментар


              • #67
                От: Фолклендска криза - всеки победител, ама с някои допускания

                Това беше последната война водена без да се произнесат счетоводителите . Като удариха калема се оказа че обединеното кралство почти е фалирало . Този извод май беше най важния който всички направиха и след нея смятат първо евентуалните разходи и последващата печалба . Няма ли я печалбата просто не почват война . В общи линии всички големи държави според мащаба си водиха по една такава война . Американците се забодоха във Виетнам където преди тях франсетата го изядоха . Руснаците почти фалираха с Афганистан .
                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Те ви тема за аржентинско-английските теоретични спорове на тема кое е победа.

                Заглавието от мен.
                А темата за партенките ще ни я отключиш ли ?
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #68
                  От: Фолклендска криза - всеки победител, ама с някои допускания

                  Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                  ….Що се отнася конкретно до екзосетите - работната клюка е че баба Маргарет е натиснала дядо Митеран за някакви кодове на ракетите които да ги обезвредят в полет, след което аржентинците са били информирани...
                  Аз тая работна клюка я знам във варианта, че французите са си имали договор за доставка на ракетите още от преди войната. И когато тя вече е актуална, баба Маргарет оказва политически натиск върху дядо Митеран и доставките са прекратени (а аржентинците бучат люто). Не е за подценяване и факта, че самото усвояване на ракетите от аржентинските пилоти още не е било на достатъчно добро ниво. Предвид едва започналите доставки, а и като цяло сравнително новите за времето си ракети, то аржентинците още са се учели за боравенето с тях и са ги вкарали почти от движение преди пълноценното им овладяване и обучение.
                  Има и друг момент. Има доста нанасяне на удари върху английски кораби по метода на директното бомбопускане чрез конвенционални бомби. Много голям процент от тях са били чисти попадения в десетката. Проблема е, че това бомбопускане е ставало от ниско пикиране, при което взривателите въбще не са били настроени правилно и не са имали време да се задействат. Ставало е от много ниско, бомбата се сурва в гемията и нанася само механични щети без последвал взрив. Дори по тоя повод плъзват слуховете (граничещи с конспиративни теории), че амитата, за да сложат едно рамо на ингилизите, пробутват дефектни бомби на аржентинците. Което само по себеси е тъпо, тъй като доставките са от преди войната и преди някой да знае, че тя въобще ще почне.
                  Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                  Коментар


                  • #69
                    От: Фолклендска криза - всеки победител, ама с някои допускания

                    А иначе ето една малка равносметка след войната:
                    Британците губят 255 души, 6 кораба + 10 повредени, 34 загубени летателни апарата (9 след пряко въздействие на аржентиницте, 13 унищожени на борда на потънали кораби, а останалите са жертва при небойни инциденти). Разходи за войната около 1,6млрд. британски паунда по цени от 1982г. Самолетите Sea Harrier извършват 1435 бойни полета и свалят 20 противникови самолета. Ударните Harrier GR3 имат 126 бойни полета.
                    Цената за аржентинците: 746 убити, 11.313 в плен, загубени са 100 летателни апарата, което е 1/3 от наличните във арж. ВВС. 45 от тях са свалени от противника, 22 са унищожени на земята, 6 загубени при не бойни инциденти, а останалите са взети в плен. Аржентинските А-4 правят 133 бойни полета, а Dagger 153.

                    След войната на островите са построени 2 нови летища, както и няколко британски военни бази. В момента гарнизона там се състои от 500 британски войника, 4 изтребителя Eurofighter Typhoon FGR.4, по един транспортен самолет Hercules C-130 и Vicers VC.10, 2 вертолета Sea King HAR.2 и 1 Chinook HC.2. Годишната издръжка на тая екстра е около 365млн. британски паунда.
                    Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                    Коментар


                    • #70
                      От: Фолклендска криза - всеки победител, ама с някои допускания

                      Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
                      Аз тая работна клюка я знам във варианта, че французите са си имали договор за доставка на ракетите още от преди войната. И когато тя вече е актуална, баба Маргарет оказва политически натиск върху дядо Митеран и доставките са прекратени (а аржентинците бучат люто)...
                      Това не е клюка, това си е общоизвестен факт за "неполучените" ракети, за разлика от предишната ми история с кодовете която се отнася до ракетите които аржентинците вече са имали.

                      Те ако не се лъжа са имали четири ракети от които са ползвали само две. Другите две въобще не са ги пипали, като единия от възможните варианти е тая история с кодовете.

                      Имали са си договори, французите са блокирали доставката, тогава изведнъж са се появили перуанците с поръчка за пратка от същите, която също е била отказана.

                      Номерът е че официално французите са сътрудничели всячески на англичаните в дадената обстановка, но това не е станало без намеци от англичаните че кораб с френска пратка ракети просто няма как да стигне до Южна Америка докато не мине патакламата.

                      В общи линии французите не са се натискали особено да довършат доставката, но и да са били - доставката е щяла да бъде възможна само с неимоверни гимнастики които просто не са си стрували.

                      Проблемът им е бил че им се е наложило да споделят с англичаните доста информация за търсещия радар на екзосета, която определено не е била за споделяне. Може би това се е имало предвид под кодове. В общи линии след двата изстреляни от аржентинците екзосета англичаните са разполагали с всичката необходима информация за прецакване на следващите.
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #71
                        От: Фолклендска криза - всеки победител, ама с някои допускания

                        Екзосет е практически първо поколение противокорабна ракета която въпреки всичките си недостатъци се оказва изключително ефективна особено по параметъра цена - качество на постигнат резултат . Пуска на ракетата е на 25 - 30 километра от целта и при нисък полет на самолета той е практически неуловим за радарите и недосегаем за тогавашните средства за ПВО . След като с две ракети е ударена фрегатата Старк в персийския залив от Иран и после във фолкленската война всички се юрват да създават противокорабни ракети .
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • #72
                          От: Фолклендска криза - всеки победител, ама с някои допускания

                          http://www.margaretthatcher.org/document/110663 (източникът е малко ЕЖК)

                          .....Mitterrand had already pledged co-operation to Thatcher. Jacques Attali, his former aide, wrote that the president called her on the day after the invasion and told her: “I am with you.”According to Attali, who acted as his interpreter, “she was stunned and did not expect it”. Mitterrand had come to her aid while her friend Ronald Reagan dithered.

                          .....In full flow, he told Magoudi that he had ordered the Exocet’s secrets to be handed over to the British at Thatcher’s insistence.“She is furious,” he said. “She blames me personally for this new Trafalgar . . . I have been forced to yield. She has them now, the codes. If our customers find out that the French wreck the weapons they sell, it’s not going to reflect well on our exports.
                          .....“I will have the last word,” Mitterrand replied. “Her island, it’s me who will destroy it. Her island, I swear that soon it will no longer be one. I will take my revenge. I will tie England to Europe, despite its natural tendency for isolation. How? I will build a tunnel under the Channel. Yes. I will succeed where Napoleon III failed.”

                          В кратък свободен превод. Митеран : "Дал и съм им кодовете в замяна на тунела под Ламанша." Предполага се, че има ги е дал поради заплахата британците да почнат да пуцат с ядрено оръжие.
                          Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Фолклендска криза - всеки победител, ама с някои допускания

                            Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                            За мен спора "кой е победител" е безпредметен! Победител е Великобритания, щото байряка и се вее над тези острови в момента
                            Това е силно ограничен критерий за победа. Този байряк там струва на Кралицата едни пари годишно, които тя никогиш няма да събере от тамошните данъци. За престиж може да се направи такова нещо, лошото е че то носи не само непосредствени, но и бъдещи загуби и престижът става скъп. Няколко такива "победи" и империята се затрива. Историята е пълна с примери, а "Пирова победа" е нарицателно.

                            Като казвам престиж - веднъж почнала кризата, англичаните са нямали избор и са отишли да наковат аржентинците. Чуе ли се, че Империята се е размекнала - върви се оправяй после. Затова те гледат да не се чуват такива работи и са склонни да плащат висока цена Но ми е чудно, не са ли можели да предвидят и предотвратят проблема тихомълком. И понеже все пак са англичани, все си мисля, че са МОЖЕЛИ да решат нещата по-евтино, а са го направили за престижа. Явно се разчита, че като стане такова нещо, други самодейни опити няма да има. Дипломацията пък има грижата да не възникне организация по въпроса.

                            Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                            Ма още ли спорите по тая тема?
                            Темата не е никак проста.

                            Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                            Това беше последната война водена без да се произнесат счетоводителите.
                            Не бързай с изводите. Силно изглежда, в тази война да са работили ГЛАВНО счетоводителите, и то в двете страни. Дотолкова, че май са се разбрали, може и негласно.

                            Теорията, че аржентинците са имали нужда от войната за вътрешни цели, а англичаните - за международен имидж, има доста факти в своя подкрепа. Не казвам, че е вярна непременно, а само че е много правдоподобна. Аз толкова разбирам.

                            Иначе, загубите и печалбите от една война могат да се броят по много начини. Може да броиш жертвите, ама тогава пропускаш факта, че войникът на различните държави струва различно. Цинично е, ама за държавата войникът са едни пари. Той за близките си е човек и за тях всеки войник е еднакво безкрайно скъп, ама за държавата не е. Така може да излезе, че Аржентина е жертвала един безполезен за нея остров и умерен брой войници срещу значително по-скъпите войници и техника на Великобритания.

                            После можеш да сравниш тези загуби с БВП на двете страни и да установиш, че всъщност набутването е повече за Аржентина.

                            Можеш да сравниш жертвите с броя на населението на всяка от страните и пак да излезе, че Аржентина е отгоре.

                            Накрая, можеш да сравниш горното с печалбата/загубата по площ като % от територията и да се чудиш кой какво.

                            Има и други начини, а аз си повтарям подозрението, че войната е била взаимно-изгодна.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Фолклендска криза - всеки победител, ама с някои допускания

                              Военното правителство беше сгазило лука повече от Бойко Борисов, и все едно нямаше друг ход. Резултат от тая война е следващата много бърза модернизация на Аржентина.
                              Между 80-та и 83-та сме били на ръба на атомна война, не като Карибската криза, а много по-реална и страшна. Англия не е имала никакъв избор.
                              По резултатите се видя мизерната ефективност на авионосните и десантните съединения, както и на бомбардировъчната авиация. Стана ясно че с такива възможности нямат работа срещу ВД, и мирясаха. Отсам също толкова потъналото в старчески маразъм военно ръководство - също. В такъв смисъл клапана на тенджерата под налягане проработи с най-голяма полза.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Фолклендска криза - всеки победител, ама с някои допускания

                                и каква е била ползата на аржентинското правителство от тази война, освен че и тя се нарежда сред причините да се сгромоляса?!? Желязната след тази пирова попеда поне спечели изборите и то убедително....
                                В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X