Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въоръжение на българската армия

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Въоръжение на българската армия

    Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
    Центурионе, бях ти обещал в другата тема /Стари автомобили...../ една снимка с камуфлаж.
    Първо за фотото. Както наборът каза - беше сложно. Един пич от наште се прибра пролетта от отпуск и вкара една Смена 8. Единствен апарат в ротата, двама-трима знаехме в началото. Снимахме се веднъж няколко апапи – работна група на едни траверси, втори път с камуфлажа и трети път на уволнението го извади и вече снимките ги правехме в поделението - пред корпуса на ротата.
    86-7 година си изкарахме с щатните дрехи за БНА тогава - шаяк и лятната каквато-такава. Постоянно вървяха слухове че ще има нови униформи, ама карахме със старата. Гащеризоните ги изяснихме- с качулки, светли, с точки и петна, обличаха се върху дрехите направо, имаше за всички и седяха при старшината. Десетина пъти съм обличал такъв... Имахме и бели, два три пъти сме взимали на занятие, като го играем на добри и лоши, но не помня аз дали съм обличал...
    И сега - баш за камуфлажите - долнище и горнище с ватирана подплата, сваляема, не помня протекторите какви бяха, кафяво на яката, както са снимките напред. Нямаше строга форма на носене, обличал съм десетина пъти - всякак - с/без подплата на голо или върху лятна/зимна униформа, горнището запасано в долнището и стегнато или отгоре свободно. Беше ми удобно, но не съм го носел ежедневно с месеци, за да имам конкретно мнение, като за шаяка например. В нашта трета рота в оръжейната имаше комплекти за един взвод, значи долу-горе двайсе и няколко - за обстановки разни и за зор заман, иначе на склад имаше за всички.
    Два-три месеца преди уволняка някой предложи да си направим снимки с тоя камуфлаж. Изключено беше това да стане в казармата затова поставихме нещата на научна основа. Една неделя следобед, аз дежурен по рота - нагласих три мешки с дрехи, отцепих района по всички известни ми правила и десетина стари войници от втори и трети взвод прескочихме оградата. Някои бяхме с униформи, някои по анцуг и тениска. Някои се обадиха да изкарам едната Драгунка или поне някоя сгъвайка, ама аз бях решил - никви издънки докрая. в последния момент бетонирах заверата - вкарах за фотосесията взводния на трети взвод, фазан от Панагюрище дето покрай нас и той беше почнал да вика Уво..Прескочихме, навлякохме ги, нащракахме си няколко снимки за спомен и айде обратно по живо, по здраво..
    IvanIvanovi[ATTACH=CONFIG]981674[/ATTACH], това е паркчето на МТУ-то, западно от нас.

    П.п. Уе-уее. Сега анализирвам по монитора... сички гледат льошо, само аз, ъъ таковата... ... харабия.
    Сега си спомням, едно време-1991-ва, когато тръгна частната охранителната дейност в Бургас, носих много интересна шарка камуфлаж, някак по размазан, нищо общо с армейската разпетновка. Що ли имам някакъв спомен, че били от някакви запаси на ДОТ... То, едно време тоя бизнес го почнаха хора с позиции в системата, така че нищо чудно... Имам някакви снимки, но черно-бели и ще ми трябва скенер. Иначе, доста интересна шарка, така и не съм видял вече от нея...

    Коментар


    • От: Въоръжение на българската армия

      Първоначално публикуван от centurio Преглед на мнение
      Сега си спомням, едно време-1991-ва, когато тръгна частната охранителната дейност в Бургас, носих много интересна шарка камуфлаж, някак по размазан, нищо общо с армейската разпетновка. Що ли имам някакъв спомен, че били от някакви запаси на ДОТ... То, едно време тоя бизнес го почнаха хора с позиции в системата, така че нищо чудно... Имам някакви снимки, но черно-бели и ще ми трябва скенер. Иначе, доста интересна шарка, така и не съм видял вече от нея...
      ако имаш телефон с андроид и камера, има приложение photoscan
      ________________________________________________
      Subaru OUTBACK 2,5
      Hyundai TUCSON 2.0

      Коментар


      • От: Въоръжение на българската армия

        А, технологично съм много назад... Той, моя телефон, дет' са вика няма живи съученици-от онези с бутоните е още, а и не поддържа мобилен интернет. Нет-а, само като седна на лаптопа. Пък и не съм си направил труда да му разуча функциите, макар да го нося толкова време. Какво остава за тия по новите... Иначе със скенер се оправям, доста време правих собствено проучване и качих доста неща от читалнята на обществената библиотека. Та, имам идея да си взема един, но от онези, да възпроизвежда и изображение от старите целулоидни негативи и с него да си дигитализирам снимките и архива. Иначе, съм много зле с технологиите, дори не знам как да си ''залепя'', сега тази тема, та да ми излиза, щом вляза в сайта, заедно с другите...
        Ми, простено ми е, чукнах вече петдесетака...

        Коментар


        • От: Въоръжение на българската армия

          Снимки на български танкове от войната, немски "Майбах". Коректното название е PzWg. / StuG.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4zjulw79.jpg
Прегледи:1
Размер:44.5 КБ
ID:5810403 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:dqhxkcap.jpg
Прегледи:1
Размер:77.1 КБ
ID:5810404 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7ah5oa8d.jpg
Прегледи:1
Размер:113.3 КБ
ID:5810405 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:tmjt2a7m.jpg
Прегледи:1
Размер:144.0 КБ
ID:5810406

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:qhmx6f6v.jpg
Прегледи:1
Размер:118.1 КБ
ID:5810407 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:853stb8t.jpg
Прегледи:1
Размер:71.1 КБ
ID:5810408 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ecmbnuro.jpg
Прегледи:1
Размер:481.4 КБ
ID:5810409 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:a9szxc9l.jpg
Прегледи:1
Размер:903.7 КБ
ID:5810410

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:d39v3kxl.jpg
Прегледи:1
Размер:286.7 КБ
ID:5810411 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:gfgqjz3m.jpg
Прегледи:1
Размер:432.2 КБ
ID:5810412 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:64mknxns.jpg
Прегледи:1
Размер:474.7 КБ
ID:5810413 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:g9mu3ypy.jpg
Прегледи:1
Размер:340.2 КБ
ID:5810414

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:np9v5iks.jpg
Прегледи:1
Размер:382.3 КБ
ID:5810415 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:83y39eiq.jpg
Прегледи:1
Размер:431.8 КБ
ID:5810416
          Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

          Коментар


          • От: Въоръжение на българската армия

            На снимка 3, сигурно ли е че е наш танк?Малко не ми прилича хич на останалите Pz-IV.

            Коментар


            • От: Въоръжение на българската армия

              Мисля че е Панцер 3.
              Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

              Коментар


              • От: Въоръжение на българската армия

                Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                Мисля че е Панцер 3.
                Баш такъв си мяса, понеже не знам 4-ката да е била с друго освен 75 мм оръди, па било и фас.
                А за Pz III не съм чувал да сме имали.

                Коментар


                • От: Въоръжение на българската армия



                  Също български.


                  Коментар


                  • От: Въоръжение на българската армия

                    Ни снимките има не само танкове, а и самоходни артилерийски установки, там няма купол и оръдието не се върти. Знаещите да кажат моделите.
                    LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                    www.ADV-Bulgaria.com

                    Коментар


                    • От: Въоръжение на българската армия

                      Sturmgeschutz III и I V или както казахте самоходно оръдие.

                      Коментар


                      • От: Въоръжение на българската армия

                        Първоначално публикуван от Stoian Ivanov Преглед на мнение
                        На снимка 3, сигурно ли е че е наш танк?Малко не ми прилича хич на останалите Pz-IV.
                        Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                        Мисля че е Панцер 3.
                        Забележката е правилна. Действително са тройки. Вероятно преминаващи немски войски?

                        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                        Също български.
                        Ех тея Пантери, така и не им се намери следата и какво стана с тях. Само слухове и спекулации. А колко хубаво щеше да е, ако поне 1 беше останала...

                        Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                        Нa снимките има не само танкове, а и самоходни артилерийски установки, там няма купол и оръдието не се върти. Знаещите да кажат моделите.
                        Без куполата са само САУ. Най-вероятно StuG III, ама по картинките не знам кой вариант / Ausfuerung.
                        Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                        Коментар


                        • От: Въоръжение на българската армия

                          Още няколко...
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:bpwlglu6.jpg
Прегледи:1
Размер:484.7 КБ
ID:5810435 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ijyrahfm.jpg
Прегледи:1
Размер:139.9 КБ
ID:5810436

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:8zicmezy.jpg
Прегледи:1
Размер:91.8 КБ
ID:5810437
                          Тея приличат като да са наши войници, ама тънка пак е Pz III
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:tsbumfv5.jpg
Прегледи:1
Размер:69.2 КБ
ID:5810438 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:dqwoet6s.jpg
Прегледи:1
Размер:83.4 КБ
ID:5810439

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:amhtqhfk.jpg
Прегледи:1
Размер:95.3 КБ
ID:5810440 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:inlu9m4p.jpg
Прегледи:1
Размер:58.9 КБ
ID:5810441

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:c6l3yd88.jpg
Прегледи:1
Размер:75.8 КБ
ID:5810442 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4d9uc5b3.jpg
Прегледи:1
Размер:69.3 КБ
ID:5810443

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:jcst2poq.jpg
Прегледи:1
Размер:81.1 КБ
ID:5810444 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7rmfx4ov.jpg
Прегледи:1
Размер:75.6 КБ
ID:5810445

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:khxkympi.jpg
Прегледи:1
Размер:237.6 КБ
ID:5810446
                          Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                          Коментар


                          • От: Въоръжение на българската армия

                            На снимка 3 действително са немски Pz III M/L,но кой каза,че и ние не сме имали такива?Ето две снимки за размисъл.
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:index.jpg
Прегледи:1
Размер:10.0 КБ
ID:5810489
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:images.jpg
Прегледи:1
Размер:8.8 КБ
ID:5810490

                            Коментар


                            • От: Въоръжение на българската армия

                              При инвазията в Югославия и Гърция е много вероятно да сме имали и
                              немски Pz III M/L, но за определен срок, та има и снимки с наши бойци.

                              Коментар


                              • От: Въоръжение на българската армия

                                Снимките които публикувах са от 2011 г,бившата 12 Танкова Бригада Сливен.По план "Барбара" имаме поръчани 12 бр Pz III,които по идея са щели да се използват за учебни при усвояването на поръчаните близо 100 бр Pz IV и 100 бр Stug III.По официални данни немците не могат да доставят исканите 3-ки и доставят френски Хочкинс.Но снимките доказват,че все пак е имало доставени бройки и от Pz III,колко,какви модификации-един бог знае.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X