Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лагерите на задното окачване-проверка,поддръжка и замяна

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Лагерите на задното окачване-проверка,поддръжка и замяна

    Случвало се е няколко пъти да се кача на чужд мотор, на който въобще не му работи задният амортисьор защото лагерите на кокалите и шарнира са целите в ръжда и задържат. Има елементарен начин да разберем колко задържа цялата тази конструкция.

    1. Слизаш от мотора и с ръка натискаш задната седалка надолу с цел да смачкаш задният амортисьор.

    2. измерваш разстоянието между оста на задната гума и калника(право нагоре) и го записваш

    3. хващаш калника и вдигаш нагоре с цел да разпънеш задният амортисьор, без да отлепяш гумата от земята. Пускаш леко калника да се върне надолу колкото може от собствената си тежест БЕЗ ДА НАТИСКАШ НАДОЛУ.

    4. измерваш разстоянието и го записваш.

    5. Изваждаш от разстоянието в точка 4 от разстоянието от точка 2.

    Ако разликата е повече от 5-7мм значи имаш задържане, т.е. кокалите трябва да се разглобят проверят и най малкото смажат.
    Последно редактирано от sabin; 18-07-09, 09:33.

  • #2
    Интерестно,Събине,мерси за инфото,но искам да те питат при цялата тази операция ако в долния лагер на задния амортесиор има луфт /говоря ти за мотор които се кара и крос и от скоковете се получава/ няма ли да ни излъже при измерванията или не оказва влияние в/у краините резултатите.Говоря за луфт от поне 1-1.5 см като хванеш задната гума и леко повдигасх шарнира нагоре при положение,че моторът е на стоика /крос стоико при която и двете гуми са във въздуха / поясявам за да няма неразбирателсво а не друго
    Part time racer.Full time RIDER.

    Коментар


    • #3
      ако има луфт лагерчетата и втулките трябва да се сменят
      което май у нас никой или почти никой не прави
      до сега почти не съм видял мотор да няма поне едно размърдано лагерче
      да не говорим че горният ябълковиден болт на амортисьора въобще не може и да се смазва и по принцип го дават на 5-6 часа каране крос че се сменя
      аз наскоро го смених моят на рм а и за един месец след тва пак почна леко да мърда
      от тогава взех да се заглеждам и до сега не съм видял мотор на някой познат който да не мърда от горния лагер на амортисьора па макар и малко
      иначе се сменя много лесно само дето за да свалиш амортисьора на повечето мотори трябва да ги разглобиш почти на цяло
      пивот воркс предлагат такива комплекти горен долен лагер плюс втулката и семерингите за повечето мотори излиза 70-80лв
      само лагер излиза по евтино от алл балс например но не за всички модели се предлага
      а оригинален от сузуки например само горният без нищо друго е 115лв

      Коментар


      • #4
        обикновено линковете никой не ги поглежда докато не стане вече абсолютно наложително-луфт от 1-2 см е много
        според мен (лично) те трябва два пъти в сезон да се свалят,почистват и смазват айде да не е два но поне един път през сезона
        там се събират такива боклуци и вода,пясък и кво ли още не, че на последния ми мотор дето ги правих направо втулките излезнаха на парчета а преди да ги извадя толкова бяха спекли че все едно нямах заден амортисьор-никаква федерация
        досега не съм имал мотор и да не съм ремонтирал линкове
        решение е да се сложат гресьорки, но не навсякъде има място за тях
        дори и да се сложат обаче пак е хубаво да се свалят "кокалите" и почистват
        "91 KDX200 "95 RM250 "99 YZ400F "00 YZ426F "04 CRF450R "07 CRF450R "08 WR450 "15 Beta300RR
        MG Racing Team

        Коментар


        • #5
          Лагерите на линковете и на задния шарнир според мен бива да се проверяват и да се смазват по-често дори от 2 пъти на сезон, ако не искаш да ги сменяш често. След всяко каране в яка кал или дълбока вода неминуемо влиза нещо през семерингите и замърсява греста в лагерите и ако веднага се почистят и смажат живота им се удължава доста. Дори и да се кара само на сухо пак трябва да се прави поддръжка на тези лагерчета.

          Това обаче не познавам някой който да го прави.
          2010 CRF 250 R

          Коментар


          • #6
            10 часа караш - 10 часа чистиш, разглобяваш, смазваш!
            Ба си мамата! Ще трябва да зарязвам работата си и да си подържам мотора.
            Ендурото и сексът не са шега работа !
            -------------
            Животът се измерва с броят на издишванията !

            http://sixdayscrazyjob.com
            http://crazy-job.com

            Коментар


            • #7
              Първоначално публикуван от Жоро Хаджиев
              10 часа караш - 10 часа чистиш, разглобяваш, смазваш!
              Ба си мамата! Ще трябва да зарязвам работата си и да си подържам мотора.
              Горе доло е точно така
              Другия вариант е да си имаш механик, на когото можеш да се довериш напълно и да му плащаш По някое време обаче и на него ще му писне
              2010 CRF 250 R

              Коментар


              • #8
                Имах един дето казваше, че всичко е ОК и след две излизания всички лагери се оказваха разбити, та го уволних вече!
                Сега клубът си имаме по-съвестен, ама за CRF-a е още рано.
                Ендурото и сексът не са шега работа !
                -------------
                Животът се измерва с броят на издишванията !

                http://sixdayscrazyjob.com
                http://crazy-job.com

                Коментар


                • #9
                  Значи аз този луфт в лагерите го оправих,но както казвате с епояви после доста бурзо пак,това беше на една YZ 250,като си взех КXF-a нов след няколко тренировки и 1-2 състезания,се появи пак,но знам че при кроса се получава наи често заради скоковете,абе общо взето там си трябва яка подръжка за да можв да им се удължи животът...и така
                  Part time racer.Full time RIDER.

                  Коментар


                  • #10
                    Смазвам и почиствам лагерите всяка зима, при положение че карам във води, калища и тем подобни. Никога не съм имал ръжда или прецакани лагери. Просто трябва да знаеш с каква грес да ги мажеш за да издържат. 99% от водоустойчивите греси не струват! Намерил съм една грес която наистина издържа на вода. Вода влиза, но нищо не ръждясва, защото греста е върху метала и не пуска грам аванта на водата. От 3 години експериментирам с всякакви греси, защото тази е доста скъпа и трудно се намира, но без успех. Така че си сменете греста!

                    Друг момент е че като ги смазвате и затваряте разните елементи не трябва да оставяте много въздух вътре. Тъпкате максимално грес ама ако може без грам въздух, защото от въздуха се получава конденз и вода и ръжда.
                    Последно редактирано от sabin; 18-07-09, 09:35.

                    Коментар


                    • #11
                      [quote="sabin"]Смазвам и почиствам лагерите всяка зима, при положение че каръм във води, калища и тем подобни. Никога не съм имал ръжда или прецакани лагери. Просто трябва да знаеш с каква грес да ги мажеш за да издържат. 99% от водоустойчивите греси не струват! Намерил съм една грес която наистина издържа на вода. Вода влиза, но нищо не ръждясва, защото греста е върху метала и не пуска грам аванта на водата. От 3 години експериментирам с всякакви греси, защото тази е доста скъпа и трудно се намира, но без успех. Така че си сменете греста!



                      Събине,може ли да измислим нещо с таиз грес,каква е,от каде,и колко?
                      Part time racer.Full time RIDER.

                      Коментар


                      • #12
                        Абе аз като ви светна на всички хитрини как ще ви бия после по състезанията

                        В момента имам само една тубичка, като доставя още ще ти кажа, но е 17-18лв за около 350 гр., което в същност е нищо, като се има предвид колко е скъп ремонта!

                        Коментар


                        • #13
                          Първоначално публикуван от sabin
                          В момента имам само една тубичка, като доставя още ще ти кажа, но е 17-18лв за около 350 гр., което в същност е нищо, като се има предвид колко е скъп ремонта!
                          Каква е тая грес - марка/модел?
                          Дали ще може да ме уредиш и мене с една тубичка?
                          За съжаление се убедих, че мойта грес не става...

                          Коментар


                          • #14
                            аз ползвам молибденова грес
                            в мануелите на хонда пише да се ползва такава и аз такава ползвам
                            иначе я натъпквам много яко и навсякъде голамо плескане и мацане става както каза събин гледам да не остане празно място ами даже тъча тъпча грес и накрая бутам втулката тъй че да избуга греста излишната навън и всичко да се омаца максимално
                            че и е черна тая молибденовата и всичко около мене става мама мия като ги смазвам
                            все пак прилагам и един друг челъм
                            понеже сузукитата имат и едни капачки над семеринга намацвам и капачките яко отвътре с една по друга грес айде и аз няма да казвам ква но не е молибденова а е по лепкава и захерметизира всичко отгоре като с лепило
                            никаква вода до сега не съм видял да е влязла
                            е избягвам да пръскам с водоструйката около тези места

                            Коментар


                            • #15
                              Първоначално публикуван от mitkov
                              е избягвам да пръскам с водоструйката около тези места
                              това е много важно!

                              Митков, каква вода да влезе бе колега - в пустинята вода има ли


                              Графитната грес не е много водоустойчива принципно...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X