Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мазане на верига

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Honda XL 1000V Varadero - 2000г.

    Категорично ,,иглата'' трябва да опира венеца!Нали се сещате ,че капането зависи от околната температура?МИрише - да ,ама маже(обичам такива миризми ) !!!
    Цапа? Ама на кой му пука .За това пък ,,мие'' веригата. Синът ми не дава да му мия мотора след каране ,че изглежда по,,геройски'' Веригата ми е на повече от 12000 км и не съм я оптягал!!! Скот ойлера (правен или не) е задълителен за веригите!!! Единственото разумно приложение на тефлоновите спрейове е :пръскаш задния номер и му хвърляш шепа пръст!!! Защо? Защото ако го бях направил миналата пролет ,сега нямаше да стоя два месеца без книжка....снимаха ме ! От тогава номерът ми е винаги ,,зацапан'' ...
    PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
    КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
    0899187766

    Коментар


    • #92
      От: Мазане на верига

      Край няма тази зима!

      Навремето старшината казваше, че войникът не бива да остава без работа, защото или ще псува началниците, или ще подпали казармата. Баба ми Тодора пък имаше една приказка: "За лудо работи, за лудо не стой!". Та и аз така, като не мога да карам се занимавам с глупости...

      След серия от експерименти, теорията се потвърди!

      При омаслителите на мотоциклетни вериги, получили популярното наименование "скотойлер", или просто "ойлер", има няколко основни изисквания, които ще се постарая да подредя по трудност на изпълнение:

      1. Регулиране на дебита.

      Това от своя страна е свързано с вискозитета на смазочната течност. Най-подходящи са смазки с голям вискозитет, но при тях дебитът се регулира с т.н. дозатори, които представляват малки плунжерни помпички, подаващи малки дози, на определен интервал. За съжаление подобни механизми за малки дебити (изключително малки, предвид дължината на мотоциклетната верига), са сравнително сложни и скъпи, за да се ползват за мотоциклети. Остава ни варианта да смазваме с ниско вискозитетни смазки, без допълнително налягане, освен гравитационното. Точно тук се проявява основното затруднение с подбор на вискозитета и възможността за прецизно регулиране на дебита, в границите от 10 капки/минута, до капка на 10 минути. Всъщност необхомият дебит е от порядъка на капка в минута, но имайки предвид промяната на вискозитета, в зависимост от околната температура, се налагат корекции, в доста широки граници. Не е без значение и разликата във височината, между резервоарчето за масло и точката на подаване. Тази разлика в някои случаи е над два пъти, което на практика означва, над два пъти разлика, в налягането на системата.
      Преди месец, Орлето ми подари оригинален "Скотойлер". Реших, преди да го монтирам, да проверя възможностите му за регулиране на дебита. За целта си направих следната опитна постановка:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SO1.jpg
Прегледи:1
Размер:268.0 КБ
ID:5257663

      За създаване на вакуум, който да отвори игления клапан, използвах спринцовка:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SO2.jpg
Прегледи:1
Размер:202.6 КБ
ID:5257664

      При тази система на "Скотойлер" регулирането се извършва чрез завъртане на горната капачка, която е свъзана с иглата на клапана, на дъното на съда.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SO3.jpg
Прегледи:1
Размер:200.1 КБ
ID:5257665

      За експеримента използвах минерално масло 5W-50. Същото масло ползвах и по-рано, когато тествах различни регулатори на дебит.
      При температура 20-22 градуса, дебита се регулираше от 7-8 капки в минута до по-малко от капка на 5 мин.
      Подобен резултат получих единствено с иглен регулатор на дебит за въздух, с условен отвор 2 мм.:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SO4.jpg
Прегледи:1
Размер:129.2 КБ
ID:5257666

      Всички останали "кранчета" и притискатели на тръбички, използвани в системите за кръвопреливане, и тям подобни, просто не подлежаха на прецизно регулиране. Те или пускаха прекалено много капки, или просто спираха притока на масло.

      2. Избор на начина на включване на системата за смазване.

      Най-евтин и прост за реаллизиране метод е чрез кранче, т.е. ръчно. Недостатък е евентуалното забравяне да включим при потегляне, или изключим при спиране. В първия случай оставяме веригата без смазка, а във втория оставаме без масло в резервоарчето на омаслителя, за сметка на локвата масло под мотоциклета.

      За автоматично включване/изключване се ползват обикновено вакуума от смукателния колектор (при "Скотойлер), или подаване на напрежение от включване на контактния ключ. И двата метода са добри, но електрически управляемите клапани са по-лесно достъпни.

      3. Избор на подходяща смазка.

      Всяка една смазка е по-добра, от липсата на такава!

      Както вече отбелязах в първа точка на настоящата публикация, поради ред причини сме принудени да ползваме ниосковискозни смазки, което ограничава избора. Разликата във вискозитета, при различна температура, на повечето масла, както и смазващата им способнот е почти еквивалентна, което свежда избора до това, дали могат да се намерят във всяка бензиностанция, както и цената им. Предвид всичко изброено до тук, изборът на минерално моторно масло се налага от самосебе си.
      Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
      Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

      Коментар


      • #93
        От: Мазане на верига

        На нова верига на кутията пише 80W90 с него масло ойлера работи прекрасно !

        В моята компания с фабрични (оригинални) Скотоилери сме 6-7 човека ! Направило ми е впечетление , че всеки един работи различно.Тоест с едно и също масло на една и съща степен на кранчено пускат различно количество масло което си е странно .....
        Човек първо е изобретил колелото а после премазаните животни !

        Коментар


        • #94
          От: Мазане на верига

          Няма нищо странно, просто има разлика в дълбочината на навиване на изходния щуцер, който се явява и дросел, едновременно.
          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

          Коментар


          • #95
            От: Мазане на верига

            Системата за мазане си иска възможност за регулировка. Например моята е самоделна, но е с магнитен клапан, който се отваря, за да маже, само когато ми светят фаровете. Освен това има допълнително болтче за регулиране на дебита от газова бутилка. Когато карам дълго време в дъжд, увеличавам дебита на маслото. Освен това през зимата, когато е студено също се увеличава дебита, защото маслото става по-гъсто. Започне ли много да хвърля и да цапа намалявам дебита. Горе долу капка в минута е нормално при двигателно масло 10W40. Резервоара под седалката ми е към 500 грама и стига за близо 5000 км.
            Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
            Златомир Попов - Forry

            Коментар


            • #96
              От: Мазане на верига

              Влади, сметката ти не излиза!

              Eдна капка масло е по-малко от 0.05 ml, т.е. в един милилитър се съдържат над 20 капки, или с един ml масло, караш над 20 km. С 500 ml масло, би трябвало да караш над 10 000 km.
              Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
              Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

              Коментар


              • #97
                От: Мазане на верига

                Сигурно си прав. Аз в същност никога не съм го изпразвал до края резервоарчето за маслото. Само доливам.
                Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                Златомир Попов - Forry

                Коментар


                • #98
                  От: Мазане на верига

                  Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                  би трябвало да караш над 10 000 km.
                  Варна,Александрополи,Солон,Калампака(Метеора),Кулата,Белоградчик,Плевен,Варна изкарах с 1/2 от маслото така ,че и според мен е възможно да се изкарат 9-10000км.
                  Човек първо е изобретил колелото а после премазаните животни !

                  Коментар


                  • #99
                    От: Мазане на верига

                    Ако разрешита ще споделя и моя опит за самоделен ойлер. Сложил съм си по един на горския и на асфалтовия мотор. Ако има интерес ще предоставя и снимки. Компонентите са:

                    1. Казанче за спирачна течност от Лада/Нива.
                    2. Кранче от система за капково напояване - от Бриколаж или Практикер. Моите дори са с едни особени пластинки, които "захапват" маркуча, за да не се изплъзва.
                    3. Уринарна торбичка - от всяка аптека.
                    4. Свински опашки и евентуално тънка тел.

                    Общ бюджет -около 6-7 лева.

                    Най-голямата трудност е намиране на подходящо място за казанчето - хем да е високо, хем да може да се пълни сравнително лесно, хем пък да не изглежда грозно. При всеки мотор е различно. Аз на асфалтовия мотор съм го хванал от вътрешната страта на задната степенка, а на горския на рамката под филтърната кутия. Единият от маркучите на уринарната торбичка е с конусовиден накрайник, който използвам за щуцер. На асфалтовия мотор пробих пласмасовия щит над веригата (да, знам че не е най-подходящото място на света, но не ми се занимаваше да си правя специална стойка), а на горския съм го пъхнал в обтегача на веригата. Кранчето позволява регулиране на дебита и не се саморазстройва от вибрациите. Цялата "система" се държи на свински опашки

                    Както спомена Giorgio става малко неприятно като го забравиш отворено при спрял мотор, ама след първите един-два пъти вече се научих да го проверявам като оставям мотора на стойка.

                    Поради по-натоварващата среда на работа на горския мотор се случвало маркучът да се протрие или скъса, но подмяната не е болка за умиране - уринарната торбичка струва стотинки. На асфалтовия мотор не съм имал никакви грижи цял сезон.

                    Коментар


                    • От: Мазане на верига

                      Здравейте ! Преди месец инсталирах Scottoiler ESystem на 800 GS-a и вече съм минал около 1500 км констатирайки ,че мазането е много добро. Проблема е ,че когато оставя мотора за половин час ,като се върна намирам капки масло на земята под венеца. Ако съм го оставил на пачи крак капе точно върху края на гумата. За 2-3 дена се образува локвичка в гаража. Освен ,че е дразнещо и маслото заминава има опасност да го настъпя с гумата и да стане беля. Пробвах да запуша маркуча от където резервоарчето взима въздух ,когато е спрян ,но резултат нямаше. Ако някой се е сблъсквал с този проблем ще съм благодарен ако сподели някакво решение.
                      BMW F800 GS , Honda CRF 450 R , Yamaha 500 Tmax , Harley Davidson Stret Bob

                      Коментар


                      • От: Мазане на верига

                        Хм, това явно е някакъв бъг в самия ойлер - не би трябвало да пуска дори капка, явно не затваря добре клапана.

                        Коментар


                        • От: Мазане на верига

                          Ако не греша, тази система отчиташе вибрациите и ускорението и в зависимост от степента им, определяше дебита на маслото, нали? Въпреки това съм останал с впечатление, че има вакумен клапан, който би трябвало да затваря на 100% притока на масло, ако двигателят не работи. Всъщност цялата електроника би трябвало да управлява този клапан. Може просто някоя прашинка да е заседнала в иглата на клапана и да го държи леко отворен.
                          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                          Коментар


                          • От: Мазане на верига

                            Според мен giorgio е прав !
                            Но ако прави само капки е възможно просто да се оттича от веригата и венеца ако си пуснал по-голям дебит !
                            Човек първо е изобретил колелото а после премазаните животни !

                            Коментар


                            • От: Мазане на верига

                              Да попитам и аз,някой(от хората с правените ойлери) сблъскал ли се със следния проблем.Когато ойлера се отваря с електромагнитен клапан (от газова уредба от автомобил)да се получават някакви аномалии.Примерно да пада тока в акумулатора(когато си реши той),да изгори реле за зареждане и т.н.
                              Питам защото на три различни мотора се получиха страни неща след монтажа на ойлер.
                              Първо Сузуки ДР 650 РС,след монтаж на ойлер,(калпана е закачен към задния габарит) изгоря реле за зареждане.После Каджива Навигатор акумулатора започва да си пада точно когато си иска,задния габарит гори постояно(има си бушон).След изключването на клапана всичко престава.
                              И последно КТМ 640 Адвенчър(клапана е закачен на мястото на предният габарит) за една година два акумулатора просто дават на късо.Акумулаторите са Магнети Марели.
                              Един колега ми обяснява,че имало много голям ток който се натрупва в клапана и при разряда дава проблем.Не съм сигурен че го предавам правилно,аз съм на вие с тока.
                              Та дали и на други се е случвало или просто гадно съвпадение.

                              Коментар


                              • От: Мазане на верига

                                Това не сеправи с клапан за газово ! А от някоя японска кола имапан за вакум ! големи са колкото напръсник ! Но едва ли е това проблема !
                                А трите ойлера от един и същи човек ли са правени и слагани ?
                                Човек първо е изобретил колелото а после премазаните животни !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X