Обява

Свий
Няма добавени обяви.

До ИРАН 2012

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: До ИРАН 2012

    Аве човек,не ти знам професията,ама можеш да започнеш спокойно да пишеш приключенски роман,при тва дар слово и информация от първа ръка за традиците,културата и нравите на местните.
    LZ1BEL "Mud Angels" Stara Zagora
    Warning: any change to the factory design of your vehicle has potential dangers which could result in injury or death.

    Коментар


    • #47
      От: До ИРАН 2012

      Първоначално публикуван от belata Преглед на мнение
      Аве човек,не ти знам професията,ама можеш да започнеш спокойно да пишеш приключенски роман,при тва дар слово и информация от първа ръка за традиците,културата и нравите на местните.
      Абсолютно ДА!!!
      Иво (таксито) Андреев
      0988 91 80 50
      Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

      Коментар


      • #48
        От: До ИРАН 2012

        Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
        Хъ .... спря ми тока направо ...
        Имам поне 100 въпроса, но май ще почакам да ми се поуталожат впечатленията от разказа
        Въпроси,може всякакви.Ще гледам да отговоря,на всеки.
        Димитър Анастасов
        d.anactacov@gmail.com

        Коментар


        • #49
          От: До ИРАН 2012

          Първоначално публикуван от belata Преглед на мнение
          Аве човек,не ти знам професията,ама можеш да започнеш спокойно да пишеш приключенски роман,при тва дар слово и информация от първа ръка за традиците,културата и нравите на местните.
          Оппа,много ми вдигате Акциите.С тези правописни грешки,за никъде не съм.
          Димитър Анастасов
          d.anactacov@gmail.com

          Коментар


          • #50
            От: До ИРАН 2012

            Първоначално публикуван от suzuki team Преглед на мнение
            Митко,каквото щеш да разправяш ама се справяш просто прекрасно!Дано да е рекъл Господ догодина някъде по надалече да ни се пресекат трасетата!
            Може и по рано да се пресекат,някъде в Бг.
            Димитър Анастасов
            d.anactacov@gmail.com

            Коментар


            • #51
              От: До ИРАН 2012

              За протокола:
              Всъщност,съм объркал следващата ни среща с Клиданор.Ще бъде след 2200км.
              Мноо,ме кефи.Следя,му постоянно пътуването във Фейсбук.Ходи във най,невероятните места,по най скапаните маршрути.
              Преди,няколко дни ми писа от Япония,скоро,щял да качва мотора за Канада.Ако,на някой,му е интересно,може да разгледа страницата.
              https://www.facebook.com/pages/Trip-...54396607956515
              Димитър Анастасов
              d.anactacov@gmail.com

              Коментар


              • #52
                От: До ИРАН 2012

                Браво, страхотен разказ питон.
                Станимир Атанасов (Стамбата)0888 361 301

                Коментар


                • #53
                  От: До ИРАН 2012

                  Точно такова пътуване ми е голямата мечта,като начин и като дестинация! Благодаря ти колега! Продължавай нататък, чета с увлечение.

                  Коментар


                  • #54
                    От: До ИРАН 2012

                    Първоначално публикуван от МИТЬО(питона) Преглед на мнение
                    Може и по рано да се пресекат,някъде в Бг.
                    Малко вероятно щото няма да карам никъде.По мотора ще се работи до последно-15 февруари някъде,втората половина на месеца доколкото позволява времето ще покарам,да видя какво сме направили и последни корекции до към 15 март,и после първия удобен момент-газззззззззззззззз и те така.
                    Иво (таксито) Андреев
                    0988 91 80 50
                    Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

                    Коментар


                    • #55
                      От: До ИРАН 2012

                      И така,днес трябваше да достигна поредния ,много очакван град,а именно Шираз(520км.).По пътя,бях предвидил две спирки,които бяха по маршрута,и това бяха древните столици на Персийската империя,Пасаргада и Персеполис.
                      По пътя,този път,нямаше интересни случки,но ландшафта,се менеше от пустинен,към планинско пустинен.На едно място видях,голямо поле от танкове макети,може би да плашат западните империалисти.После видях голям военен ПВО гарнизон,съснасочени,към небето оръдия.
                      Влязох в отбивката за Пасаргада,и стигнах полупустинен пеизаж със разни, пръснати разкопки.
                      Нямаше много туристи,само един автобус японци с фотоапарати,и няколко коли местни.Разлгледах мавзолея на Кир Велики за 5мин.





                      Едно японче ме снима,и драснах ,към двореца на императора.



                      отгоре



                      някакъв луд,играеше ролята,на Кир,със завързани очи,под 40метрова пропаст.Може би,част от интериора.





                      наоколо





                      По късно,ще обобщя ,всичко видяно във двата комплекса.
                      Тръгнах за,Персеполис.Минах през една борова гора,контрастираща на околния пеизаж,и се озовах на най прочутото място(пресилено) в Иран.Беше 38",спрях на платен паркинг,дойде администратора,питах го за колко време,ще разгледам комплекса,каза 2часа.Поисках ,да платя за паркинга,отказа.Купих си билет,да ви кажа,ако го интересува някой,всички забележителности в Иран,са със твърда цена,навярно определена от правителството,и за разлика от Сирия,Йордания и Египет е еднаква за местни и чужденци,а тя е около 0,30$.







                      това е най честия релеф







                      Това място е имало уникална история,столицата на Дарий,но след,като Александър го е унищожил,почти нищо не е останало.Дори не се знае истинското име на града,а това име е дадено от гръцките летописци.
















                      Сега да обобщя.И двете древни Персийски столици имат уникална история,но като останки,не ме грабнаха,макар,че са едни от най известните забележителности на Иран,пред света(голяма грешка).Може би,защото обичам историята и съм се нагледал,на древни останки(Петра,Пирамидите,Помпей,Рим,Палмира и др.),не ме впечатлиха много.Вижте от историческа гледна точка(моя),старите персийски градове,действащи до днес, са най голямото историческо наследство(забележителност),на Иран.
                      На излизане,намерих офиса на гидовете.Вътре имаше ,само едно момиче.Попитах,как да се уредя със евтин хотел в Шираз,тя много любезно ми написа няколко адреса(на англииски и ирански),за което и бях много благодарен.много исках,да я почерпя,някъде довечера,НО...
                      Забравих,да ви пиша,че след изчезването на едната ми дисага,бях останал със два панталона(без екипа),и три тениски,двете от които еднакви,оранжеви,да не се чудите,защо съм все така облечен.Даже и двата ми панталона ,бяха омазани на десния крачол,със масло от изпусналата семеринга на кола,но в Шираз си купих,мноо модерно дънки.
                      Шираз,град ограден от няколко различни по вид пустини.
                      Още със влизането си,някак града ме грабна.Намерих централната част по потока от превозни средства.Просто не ми остана време да погледна бележката,камо ли да питам някой.Спрях в една (тогава)тиха уличка,до хотел(видимо скъп).Влизам,питам за стая,отговарят ми,че всичко е заето,но мога да попитам от другата страна на улицата,кадето също има хотел.Погледнах през витрината,да това е моя хотел.Питам за стая,но проблем,не знаят Енгилезе.дават ми телефон и говоря със жена,която говори,като американците,и много трудно разбирам.В крайна сметка се разбрахме,стая има,но паркинг няма.Кво толкова,мотора пред рецепцията.Настаних се,душ,преоблякох се,и излизам да разглеждам.На рецепцията,пак ми дават същия преводач.
                      Сър,уредили сме ,за ваша безопастност,да вкарате мотора в подземния паркинг, на отсрещния хотел,безплатно.
                      Толкова добре се случваха нещата,че чак вече не се учудвах.За хотела платих 36$,за две нощувки.
                      Шираз,това е градът на контраста.Тук се срещат три култури,много е цветно и различно от,кадето и да е в Иран.Градът е населяван от Перси,Араби,и Индийци(да).Понеже местният халиф преди 200г. ,искал градът ,му да бъде най красивият,най,най,наел индийци,които се славили със строителните си умения,и така те останали да живеят тук,и са се навъдили много(индийци).Уникално е.
                      В,този град,бях почти анонимен.Никой,вече неможеше да ми види мотора,а и имаше голямо разделение на етносите,дори видях синегога.Може би затова,никой не ми обръщаше много внимание.Но,градът,беше просто уникален.От изисканоста на персийската архитектура,до арабския кич,и индийската мръсотия.

                      това ,беше голяма атракция.Двугърба камила,там не се среща.















                      Това е слдолед,чаках 10мин.на опашка,за да разбера,какво толкова продават.Излиза от ,подобна машина за кайма,и има много различни вариянти.На другия ден си купих със Шафран,не ми хареса.

                      Започна да ,се смрачава.намерих крепостта със двореца на халифа,но я оствих за утрешния трип.

                      Прибрах,се в хотела,със намерението да си почина и да се наспя,че много емоции ,ми се събраха.Беше,към 23.00,тъкмо съм заспал,и ми се чука на вратата,много настоятелно.Ставам,със раздразнение,дърпам пердето,и гледам някакъв русоляв младеж,на около 20год.
                      Здравей,ще отвориш ли-много искам да се запознаем-аз съм от Америка,и видях байка ти,във гаража,на нашия хотел.Много е КУУЛ.Попитах,и ми казаха,че си отседнал тук.
                      Със нещастна физиономия,отварям и му подавам ръка.Запознаваме се,и му предлагам,че ще се радвам да се видим и разговаряме сутринта в 9.00,защото съм доста изморен.Разбра,ме и заподскача,като великденско зайче.Ако,не бях в Иран,щях да помисля,че е надрусан.Най малко ,съм очаквал,такова отношение от американец,мамка му.
                      Наспах се,но станах обичайно рано(7.00ч.).Помислих,да изчакам американския младеж,но впредвид неадекватното,му състояние и ,моето голямо желание,да разгледам града,не го изчаках,и поех.
                      Непосредствено до хотела имаше цех и магазин,за туристически палатки.Обърнете внимание на надписите.Накрая,на престоя ми в Иран,ще ви разкажа,подробно за Западната пропаганда там.Страшно е.







                      Реших,да разгледам крепоста ,от вътре накрая на деня ,предвид близоста със хотела ми.





                      прсетата ,са дяволи според тях,но добре,че ние ги ядем...

                      Първо,видях един музей на Водата,във всеки град ги има,просто е кът.Позволиха,ми да вляза,без да плащам,защото съм първия посетител за деня.Нищо интерсно,просто едно водохранилище под земята.



                      Тръгнах,към пазара,винаги по пазарите,ми е било най интерсно.Атмосферата е най жива.




                      Щанд,за подправки.Тук,най сетне се престраших,да попитам,колко струва шафрана.В Иран е най евтиния в света и тук струваше 680$ килограма.




                      Дюкяните,за бижута.Много обичат бижутата(златото)


                      Стигнах,до една голяма Джамия.Видях,че има ,голямо раздвижване,около нея.Имаше някакво,голямо религиозно събитие. Поисках да вляза пре пропусквателния пост.Загледоха ме,явно разбраха,че съм турист,и ме помолиха да си оставя,фотоапарата и телефона на съхранение,и да заповядам да се помоля на бог.Аз, се позамислих и отказах.


                      Натъкнах се на музей на Банята,със восъчни персонажи.общо взето,във тези музеи е много хладно,а навън бе 38'',и не ги пропусках.









                      Чопър,микробус.





                      Това е най разпространения пикап в Иран.Че ,това даже и самосвал...

                      Навсякъде в целия град ,имаше такива комини, за прочистване на въздуха от пясъка.



                      Огладнях,седнах на едно ресторантче,донесоха ми някакъв омлет със домати и чушки,и някаква особенна подправка,която не разбрах,но беше супер вкусно.И кока кола.



                      Усетих,как всички,изведнъж изчезнаха,и раз брах,че е време и аз да се прибирам за следобедна дрямка.Беше станало 40".
                      На рецепцията,попитах ,дали ме е търсил,някой,не ме разбраха,и се прибрах в стаята.
                      Не ,ми се спеше,отидох,да си взема мотора и да се разходя из улиците на града.На паркинга,бяха го преместили,но усетих по изкривеното огледало,че са го изтървали.Нямаше поражения,и нямаше на кой да се оплача.Обиколих,празните улици на града.Видях по пътя автомивка,измиха го,снимаха се .намерих интернетклуб,за вечерта и се прибрах.Вече стана 19.00.,и отидох до двореца.



                      Това е ,както разбрах от местната охрана,е един от синовете на краля на Саудитска Арабия,демек принц,а около него имаше поне 12 човека охрана.









                      Вътре в двореца,имаше восъчни фигури,възхваляващи халифа.







                      Така,мина и ,този впечатляващ ден.
                      На следващият ден,трябваше да стигна до град Бандар Абас на Омрузкия пролив,портата между Индийския океан и Персийския залив,и най далечната точка ,от моето пътуване.
                      Димитър Анастасов
                      d.anactacov@gmail.com

                      Коментар


                      • #56
                        От: До ИРАН 2012



                        Тази снимка е интересна. В Иран е забранено жените да си слагат слънчевите очила на косата. По памет около 100 долара е глобата. Май си хванал някаква ВИП двойка или само за кратко жената си е вдигнала очилата. Пак голяма глоба има за носене на нож в дрехите.

                        Айде на обратно от пролива мини през Баку, каса бира да те черпя, че... с тоз голям мотор не знам как качваш баирите.
                        В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
                        В. Иванов

                        Коментар


                        • #57
                          От: До ИРАН 2012

                          Благодаря ти колега за хубавия разказ.!
                          Т5
                          Crossrunner

                          Коментар


                          • #58
                            От: До ИРАН 2012

                            като се зачетох за восъчните фигури, ми щукна една дивотия: за това си трябват пчели, а пък Иран май не е най-подходящото място от към климат за пчеларство. Да де, порових в нета, видях че всъщност имат такова, но чисто от любопитство - виждал ли си някъде пчелин?

                            Може би най-ценното на тия пътеписи е, че всеки гледа различни неща и всеки интерпретира видяното по свой си начин и съм много благодарен и на теб и на всички пътешественици, които споделят преживяванията си с нас!

                            П.П. Не ги мисли чак толкова граматическите грешки, първо не са чак толкова много, второ ... абе не, че не е важно, ама да си го кажа честно: по-важно е какво е написано. Спомням си един стар разказ на BENZBOSS в друг форум, текста едвам се чете от съкращения и транслации през латиница, обаче го "глътнах" на един дъх!
                            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                            Коментар


                            • #59
                              От: До ИРАН 2012

                              Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение


                              Тази снимка е интересна. В Иран е забранено жените да си слагат слънчевите очила на косата. По памет около 100 долара е глобата. Май си хванал някаква ВИП двойка или само за кратко жената си е вдигнала очилата. Пак голяма глоба има за носене на нож в дрехите.

                              Айде на обратно от пролива мини през Баку, каса бира да те черпя, че... с тоз голям мотор не знам как качваш баирите.
                              Последно ,време,много забрани са отпаднали,може това да е една от тях.Било е забранено,например жени да шофират,но сега повечето жени карат.и забраните,за интернет,не важат и никой не ги спазва.
                              Азербайджан,ще е някой друг път.На връщане минах през Астара,и карах 50км.по самия кльон.
                              Много лесно ги качвам баирите,дайе ми дай баири и завои и ми гледай сеира.Минах през няколко ,много високи планини на връщане Алборц,Малък и голям Кавказ.Беше,кофти времето иначе и на Елбруз,щях да се кача.
                              Димитър Анастасов
                              d.anactacov@gmail.com

                              Коментар


                              • #60
                                От: До ИРАН 2012

                                Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                                като се зачетох за восъчните фигури, ми щукна една дивотия: за това си трябват пчели, а пък Иран май не е най-подходящото място от към климат за пчеларство. Да де, порових в нета, видях че всъщност имат такова, но чисто от любопитство - виждал ли си някъде пчелин?

                                Може би най-ценното на тия пътеписи е, че всеки гледа различни неща и всеки интерпретира видяното по свой си начин и съм много благодарен и на теб и на всички пътешественици, които споделят преживяванията си с нас!

                                П.П. Не ги мисли чак толкова граматическите грешки, първо не са чак толкова много, второ ... абе не, че не е важно, ама да си го кажа честно: по-важно е какво е написано. Спомням си един стар разказ на BENZBOSS в друг форум, текста едвам се чете от съкращения и транслации през латиница, обаче го "глътнах" на един дъх!
                                Всъщност не съм сигурен ,че фигурите са от восък,но мисля,няма значение.Пчели и пчелини,не си спомням да съм срещал,но съм убеден,че има.Климатът в Иран ,е различен,около Каспийско море,видях най зеленото място през живота ми.И,няма как да няма пчели.
                                Димитър Анастасов
                                d.anactacov@gmail.com

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X