Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Връщане на уловената риба - да или не?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Връщане на уловената риба - да или не?

    Здравейте,

    От три месеца съм член на този форум но чак сега стигнах и до тази част от него. Изчетох повечето от темите и ми направи впечатление, че някои от колегите връщат уловената риба. Тови ме накара и да отворя тази тема.
    Гледах наскоро един филм с Калоян Белополски за улов чрез тролинг на бяла риба на язовир Ивайловград. Хората си хванаха риба, задържаха няколко бройки за вечерната скара и пуснаха всички по-дребни, а и някои не дотам дребни екземпляра.
    Според мен няма човек, който обича да яде риба и да връща обратно всеки уловен екземпляр. Коя замразена риба от "Метро" или угоена в садка или рибарник ще се сравни по вкусови качества с прясно уловената риба, расла в естествената си среда?
    Мисля, че маломерните, както и трофейните риби трябва да се връщат обратно - едните да пораснат а другите да зарадват и някой друг щастливец. От останалите риби няма лошо да си оставим някоя за себе си. То в закона е описано колко риба се полага за един излет.
    Що не вземат ловците да стрелят с упойващи стрелички вместо с бренекета или патрони? Разлика не виждам. И рибари и ловци си плащат членски внос - значи могат заслужено да се порадват на слуката си.
    Против месарството съм - "днес кълве ама предишните пет пъти не хванах нищо и сега ще си наваксам". Любителския риболов е хоби, а не средство за прехрана. Но и няма да връщам рибата, стига да хвана, която не противоречи на правилата за риболов.

    Поздрави на всички!

    П.С. Не можах да намеря в темите има ли място в София, ден и час където се събират риболовци от форума?
    Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.

    Фронтера-Б ДБ 2000г. 2.2DTI

  • #2
    До: Връщане на уловената риба - да или не?

    Риболова е не само начин за прехрана.Това е и спорт. Та затова...
    И при ловците има подобно нещо. Например подборен отстрел или...удоволствието да успееш да "вземеш на мушка". Надхитрил си животното - не е нужно да го убиваш. А ловците с фото апарати...
    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

    Коментар


    • #3
      До: Връщане на уловената риба - да или не?

      Единственият път когато съм бил канен на риба беше през 2004та на язовир Копринка. Нищо не разбирам от риболов и от риби, но накратко - на 15тата минута въдицата която беше до мен се размърда и на мен се падна честта да извадя най-голямата риба за деня. Не и знам вида, приятелите казаха че е "бяла риба", отново - идея си нямам какво, що. И почнаха да ми обясняват за късмета на дебютанта.

      Та както и да е. До вечерта да бяхме хванали 4-5 парчета, четири души, две лодки. Вечерта събираме лодките, ремаркета, щуротии, и аз наивния викам "е няма ли да ги пускаме обратно. За какво са ни, нали си направихме кефа ?" В смисъл наистина не си представях че ще се занимаваме да приготвяме риба вечерта в София. Изгледаха ме като зелен хеликоптер

      И единия приятел ми вика "виж сега, днес е еди кой си август. Тук сме всяка събота и неделя от не знам кой месец. Днес за втори път хващаме въобще нещо. За тая бяла риба допълнително купихме зодиака и ямахата. По тая сметка - килото ни се връзва около 12 бона - КАК ДА Я ПУСНЕМ ОБРАТНО ?"
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #4
        Re: Връщане на уловената риба - да или не?

        В закона ясно е написано кой, колко, какви риби,колко голями, и кога през годината може да вземе.
        Всичко останало е бракониерство.
        Да пускаш риба си е личен избор.
        Аз ги пускам защото така ми харесва, никой не карам да го прави.
        И съответно не водя хора които взимат риби на пъстърва.
        Правил съм го веднъж и няма да повторя, само камъните дето не бяха извадили от реката.

        Поздрави .

        Коментар


        • #5
          До: Връщане на уловената риба - да или не?

          Прибирам риба само ако ще я ям, в 90 % от излетите ги пускам обратно независимо от размера.

          Имал съм случай да ме питат, кога ще си избия такъмите ако ги пускам?

          Ако има желаещи да си направим тема : "Хванах и пуснах" и да слагаме снимки?
          sigpic

          Коментар


          • #6
            До: Връщане на уловената риба - да или не?

            Хващам и пускам...в тигана!

            ...не че кой знае колко хващам...
            Hyundai Galloper 2.5 /щар Х щар, турбо катерач спринцовка/

            Коментар


            • #7
              До: Връщане на уловената риба - да или не?

              Дали да върнем уловената риба обратно и да и подарим живота, е лична преценка на всеки риболовец.Аз не съм рибар и не съм хващал нищо голямо и значимо(Само слънчевки), но смятам за правилно и разумно да се пуска рибата обратно.Това си е мое виждане и не го натрапвам на никого, дразня се само на онези промишлените псевдо рибари, дето пускат мрежи и вадят всичко живо от язовирите, пълнят багажниците с риба и след тях остава кочина и мор.
              П.П.
              По Дискавъри, има много интересни предавания по темата.
              Ferrum dum ignis candet cudendum est.

              Коментар


              • #8
                До: Връщане на уловената риба - да или не?

                В повечето случаи взимам рибата на която не мога да извадя безпроблемно куката от устата(когато е нагълтала лошо),а иначе взимам само толкова колкото сметна ,че ще изям
                Маломерните задължително обратно да пораснат
                Примерно: отивам за костур с идеята да си начеша крастата и успявам да наловя една кофа и какво да я правя толкова много??? взимам няколко по прилични риби като за тигана и останалото пускам!
                Доста рибари взимат големи количества риба! зимнина лище затварят,бизнес ли ще въртят???
                Аз ходя за риба почти всеки ден,а и доста колеги ходят често като мен и ако всеки ден взимам всичката риба която улавям,то ще трябва да отворя рибарски магазин
                NO PAIN NO GAME!
                Kawasaki KMX125 / Jeep Cherokee Sport 2.5i
                gsm:0887 52 67 55/0878 52 67 55

                Коментар


                • #9
                  До: Връщане на уловената риба - да или не?

                  Съгласен съм със всички постове до тук. Най много се радвам че и в българия поема този манталитет на хващане и пускане на риба. И аз само така правя, но и не осъждам тези които избират да задържат рибата. Сърдит съм на тези дето я ловят, държът и не я ядат. ( или ги раздават или ги продават)
                  CHEVY COLORADO, Z-71, I-5, 4door,Auto
                  http://www.coloradofans.com/album_pe...p?user_id=3094
                  http://www.geocities.com/sharrko/pictures.html

                  Коментар


                  • #10
                    До: Връщане на уловената риба - да или не?

                    Първоначално публикуван от nemirko Преглед на мнение
                    ... Любителския риболов е хоби, а не средство за прехрана ...
                    Именно. А пък тия, дето прибирали риба за да си избиват разходите по такъмите, по-добре да си пазаруват от магазина. Всякак ще им дойде по-сгодно ...

                    Естествено, не намирам нищо укорително в това да се прибира рибата в рамките на разрешеното.
                    Самият аз обаче взимам риба много рядко. По-често се случва това ...






                    Когато хвана де.
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Връщане на уловената риба - да или не?

                      Настоявам да отбележа че в коментара ми по-горе, реакцията на приятелите ми бе чисто хумористична. Не са от хората които ще тръгнат да избиват лодки и двигатели с риболов
                      Беше супер преживяване, и почивка. Просто си задържаха няколкото уловени за сезона рибки. И в интерес на истината станаха доста вкусни.
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #12
                        До: Връщане на уловената риба - да или не?

                        Същата работа и при мене - особенно по планинските реки, задължително пускам всичко. Жена ми - също.
                        Рибата която НЕ пускам е костур, бяла риба и от морските зарган, платерина, морски кефал, барбун и сафрид. Като закача попче, куче или лапина ги връщам във водата живи, не ги удрям в скалите.

                        Печалното е, че много от планинските реки около София се обезрибяват по "алтернативни" начини - мрежи, ток, ръце и пр. Миналата година на река Батулийска, докато си джапах и си ловях кефали с мухарката (пусках ги след фотосесия) - дойдоха едни пишлегари и ми предложиха да си купя.....кефал от тях. Бяха преебали над 10кг. риба. Какво стана се сещайте.....

                        Другото което ми направи много лошо впечатление това лято, беше риболова със стъкло и вилица по Габровнишка река, която освен всичко друго е и абсолютно забранена за риболов! Е съсипваха я рибата местните юнаци!

                        И на трето, но не по значение място поставям бента при Лакатник изграден заради мини-ВЕЦ-а. Този бент категорично спря качването на рибата по Искъра!! Имам лични впечатления и наблюдения по въпроса.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Връщане на уловената риба - да или не?

                          За мене например, пускането на рибата си е част от риболова, така кефа ми е пълен. Разбира се мерните, лошо закачени няма смисъл да се връщат, те едва ли ще оцелеят. Това с мухарката. На морски риболов е друго. Там, май не съм връщал риба в морето. То и рядко май ходя. Всеки различно го разбира риболова... Мисля че е проблем това, че повечето хора не знаят как да пуснат рибата обратно. Аз например се опитвам да я откача без да я доковам още във водата И е добре да и се даде време да се съвземе, особено в бързи води. Че като я облъска течението все едно сме я "хакнали у камъка"

                          Коментар


                          • #14
                            До: Връщане на уловената риба - да или не?

                            Мразя и осъждам остро бракониерството Особено когато се практикува от горски, полицаи, лекари и т.н,..... които се чувстват над всичко и най-вече над закона. Такива не ги хващат, камо ли да ги глобяват. Ето там според мен е бедата. Аз лично пускам само маломерните рибета.?
                            Бъдете здрави.
                            Nissan Pathfinder 2.5 dci

                            Коментар


                            • #15
                              До: Връщане на уловената риба - да или не?

                              Връщам само маломерна риба Но колко колеги съм виждал да прибират педя сомчета на ДунаваДаже съм ги питал какво ще ги правят отговора беше се една чорба ще излезе от тях ,нали затова съм платил рибарски билете не знам ко ми става тогаз ама като няма контрол е така
                              ТЛК 90 120кв Дайхатсу Ф20 Няма да пия повече .....ама и по малко няма да пия...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X