Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
    Съвсем сериозен съм. Просто трудно взима завоите. Особено в гората. Физика.
    Мечката се катери по дърветата . За това не е спасение такова бягство .
    Мечката бяга по-бързо от човека . За това и така не става .
    Единствено превъзходство по скорост човек има само по нанадолнище . Мечката се спъва и не може да бяга надолу .
    Като чуя , че мечката е гонила някой ( освен за игра ) се усмихвам .
    И мен като бях в казармата една змия ме гони 1 км по целия полигон . Колкото не получих инфаркт . Но сега съм на ТИ със змиите .Точно от страх го направих и не ги убивам . Знания и умения .
    Ето и една случка , която ме накара да обикна поведението на мечките ( малко усмивки в страшната тема) :
    Рано сутрин в гората над с. Косово ( под Бяла черква). Тишина , спокойствие .
    Ние със жената мислим , че сме единствени в гората и берем гъби на поразия .
    По едно време жената ме чува да мърдам наблизо и ми свирка да се чуем . Аз не отговарям . Тя ме чува, че ходя до нея и започва да ми говори . Така минута две тя си говори и чака отговор . Само чупене на съчки в дребака ( ниски дръвчета - долните клони са им сухо и се чупят ) . Тя мисли , че се бъзикам и свирка отново по-силно .
    Аз я чувам и отговарям . Оказва се , че сме доста далеч един от друг . От силното свиркане ( мечока , който се е движил успоредно със жената) започва да бяга . Нищо интересно ...... но изведнъж се започна едно викане , свирене, пищене .........( но от мъже и други жени , не моята ) . И на пътя се събраха 10 човека - възбудени , уплашени и с мерак да се прибират . ( а уж бяхме сами) Само аз и жената не знаехме какво става . По едно време слиза и жената и се оказва , че тя е вдигнала "мечо" който си е почивал в дребака . Бъбрила си е с него ( не знам какво ...) и той си е заминал бегом ( като е разбрал , че жената не е свободна , и че аз съм тук ) . Избяга мръсника ......
    Всички гъбари бяха видяли мечката - голяма и бърза . И за тях излета за гъби приключи . Заминаха си този ден .
    Ние спокойно си продължихме да обираме целия район . Сега вече наистина САМИ в цялата местност .
    Беше весело и често си спомняме този случай .
    Имали сме и други срещи ....... но щом говоря така за мечките значи не са толкова страшни колкото пишат журналистите .

    Коментар


    • #32
      До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

      Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
      ...
      И мен като бях в казармата една змия ме гони 1 км по целия полигон . Колкото не получих инфаркт...
      Недоумявам... кво ми става днес?

      Коментар


      • #33
        До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

        Колеги, рядко, но мечката напада хора! Почти винаги, когато е изненадана на дистанция под 12 метра, считана от мечката за безопасна зона, лично пространство. Животното не може да предположи, че някой се движи срещу вятъра и не може да долови миризмата му.По тази причина всяко скъсяване на дистанцията се счита за атака и мечката....контраатакува според нейната логика.
        Не много по-различно е положението с дивата свиня, докато отглежда малките през лятото.
        Да оставим романтиката настрана - дивите животни не са безопасни при определени условия, които най-често създаваме ние - хората.

        Коментар


        • #34
          До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

          Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
          Трябваше да я изгледаш страшно! Що бягаш?


          !
          Еми, хвана ме шубето, а то е голям страх! Рекорд не знам дали съм счупил, но бягането надолу по склона, помага много!

          Коментар


          • #35
            До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

            Както винаги, да погледнем в историята:
            Някога индианците са слагали дъска на гърдите си и за нея са прикрепвали с ремъци през гърба рог /по-късно и нож/, стърчащ напред.
            Тъй като мечката винаги се стреми да те "прегърне" и смачка в прегръдката си, то този, прикрепен на гърдите инструмент, се забива в нейните гърди.
            П.П. Това са го правили и ескимосите.
            Още П.П. Едва ли аз, както и вие бихте се разкарвали из гората със стъчащ напред нож.
            Още едно П.П. Аз лично, мисля, че бих се пос@ал от страх. Ама, знае ли човек.
            Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
            -----------------------------------------------
            Питието определя съзнанието....
            -----------------------------------------------
            0887770735

            Коментар


            • #36
              До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

              Филм за срещата на човек с мечка.Тази обичайна история има и необичайна развръзка,заснета в априлския Балкан.
              А ето го и него.Бай Михо Даманов разказва как го е нападнала мечката в Априлци по точно местноста ,,Колчевското''.

              http://vbox7.com/play:5926610f
              Последно редактирано от Тихомир; 03-04-10, 06:44.
              [SIGPIC][/SIGPIC]Марин Илчев

              Коментар


              • #37
                До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

                Първоначално публикуван от Марин Илчев Преглед на мнение
                Филм за срещата на човек с мечка.Тази обичайна история има и необичайна развръзка,заснета в априлския балкан.
                А ето го и него.Бай Михо Даманов разказва как го е нападнала мечката в априлци по точно местноста ,,Колчевското''.

                http://vbox7.com/play:5926610f
                Идеален и подходящ ример . Човека е имал късмета да се предаде на природата в последния си миг . А природата си знае какво е създала - хищник с лице и глас .
                Мечката може да е следвала човека в гръб , но дори когато е с малко тя избягва битка . Човека се е обърнал с лице и е дал сигнал за сила - мечката е умна и също изпитва страх . И иска да запази малкото си . Направила е това , което трябва да правим и ние - да се отдалечим демонстрирайки вид и сила. Това е .
                Съчувствам му на човека , още се смея ....
                Хубава тема , весела и страшна едновременно . Поздрави !

                Коментар


                • #38
                  До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

                  За каква хармония с природата говорите и за какви 5 лева ? На 800 метра от къщата на човека живее мечка. Не в съседната гора и не на 10 км.Вероятноста да те нападне мечка била минимална. Колко процента ? А вие в кой точно процент се вписвате ? Кой от вас говорещите с природата би оставил децата си да играят на 800 метра от мечка ,която има много малка вероятност да ги убие ?
                  Препоръчвам ви един поучителен филм - Grizzly man
                  Цитат от резюмето към филма - „ В този филм за сложните взаимоотношения на човека и природата, забележителният немски режисьор Вернер Херцог изследва живота и смъртта на писателя и природозащитника Тимоти Трийдуел. По време на експедиция в Аляска, Трийдуел е живял сред мечките гризли без никакво оръжие и е изучавал поведението им в естествена среда, като е снимал с камерата си в продължение на 13 години. Именно увереността му, че може да се живее в хармония с дивата природа, става причина за смъртта му. Грешката му е била, че е смятал, че може да има пълно доверие на мечките. През октомври 2003, Трийдуел и приятелката му Ейми Хюдженърд са открити мъртви, разкъсани от мечка до лагера им в Националния парк Катмаи в Аляска…
                  О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                  Коментар


                  • #39
                    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

                    Гора. Поляна. Огромно дърво. В дървото - хралупа. В хралупата - семейство мечки. Малкото мече се глези:
                    - Тате, разкажи ми приказка!
                    - Остави ме на мира!
                    - Ама разкажи ми приказка. . .
                    - Ох, добре де, коя приказка?
                    - Ами за хората ми разкажи.
                    Мечокът взима от рафта два черепа, надява си ги на лапите и прави с тях куклен театър:
                    "Не те ли е страх в тази тъмна гора? Ами ако има мечки? "
                    "Какви ти мечки бе, никакви мечки няма тука. . . "

                    Коментар


                    • #40
                      До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

                      Първоначално публикуван от droba Преглед на мнение
                      ...По време на експедиция в Аляска, Трийдуел е живял сред мечките гризли без никакво оръжие и е изучавал поведението им в естествена среда, като е снимал с камерата си в продължение на 13 години. Именно увереността му, че може да се живее в хармония с дивата природа, става причина за смъртта му. Грешката му е била, че е смятал, че може да има пълно доверие на мечките. През октомври 2003, Трийдуел и приятелката му Ейми Хюдженърд са открити мъртви, разкъсани от мечка до лагера им в Националния парк Катмаи в Аляска…
                      За тоя пич Трийдуел гледах някакви други документални филми, не на Вернер Херцог, и май си е било съвсем ела Вълчо изяж ме. Де що е имало парк рейнджъри и горски в района са се скъсали да го молят, заплашват, гонят и изнасят от района, предупреждавайки го многократно че постъпва меко казано самоубийствено. Имал е глоби за всякакви видове простотии от рода на съхранение на храна в палатката, лагеруване прекалено близо до леговища и какво ли не още. Не че се е оказал на кофти място в кофти момент, а просто се е завирал по такива места де що може пренебрегвайки елементарни правила. Лека му пръст, жалко че е завлякъл и гаджето си с щуротиите си.
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #41
                        До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

                        Е, тоя е бил пълен тъпак. И във филма на Херцог се виждаше. Дивото си е диво. Не че и питомното не може да те изненада.

                        Познанията му за мечките са били от някакъв негов измислен свят. Всичко е въпрос на приоритети. За младите и здрави мечки животът е сравнително лесен, като изключим че се пердаш по между си, та по-добре да не го ядат, че простотията му може да е заразна. Обаче стара, изнемощяла и натикана в ъгъла мечка би рискувала. Точно това се и случва. Освен това, става дума за гризлита, т.е. урсус арктос (и най-вече) хорибилис.

                        Коментар


                        • #42
                          До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

                          Що за въпрос?
                          С вълците - виеш по вълчи.
                          Срещу глигана веднага се разплакваш, вадиш шише, чаша и паница, сядаш до него и го прегръщаш. И без това е най-нещастното животно. Жена му хем е свиня, хем е дива, ще ти е благодарен за човещината.
                          На мечката намигаш и се изнизваш към изхода, на мечока казваш с разперени ръце и ангелска усмивка Превед, Медведь! Хич да не е - Президент.
                          Или имаш сандъче гранати. Те са без разрешително - незаконни са. Ако имаш още едно - на ЛС, ще се разберем за парите.

                          Коментар


                          • #43
                            До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

                            Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
                            Въпроса ми е има ли някакви методи за защита от едър дивеч(мечки,вълци,глигани) докато се разхождам в гората!
                            Нямам пушка нито пистолет.С нож едва ли ще успея
                            Колега, вълка не го пиши в сметката. Вълците бягат от човека и честно да ти кажа дълбоко се съмнявам, че изобщо някога някъде в историята вълк е нападал човек, просто не го вярвам. Говорил съм с много хора, лично се познавам с Райчо Гънчев, изчел съм книги на уважавани учени, и всички казват едно и също - абсурд е вълк да нападне човек, вълка изпитва панически страх от човека, самата вертикална фигура на тялото му го ужасява, доказано е, който иска нека да потърси литература. Както и отдаааавна вече се доказа, че Звяра от Геводан не е вълк, става въпрос за действия на психопат. Виж от мечката много, много, много трябва да се пазиш . Твърди се, че мечката е единственото сухоземно животно, което напада без предупреждение, тя е абсолютно непредвидима и коварна. По този въпрос Райчо Гънчев има написани научни трудове и е признат за един от най-добрите специалисти по мечките в целия Свят. А за глигана - знай, че това е единственото животно, от което мечката бяга с ужас. Не става въпрос за дивите прасета изобщо, говорим за възрастен мъжки - секач, както му викат руснаците. Глигана има борбен и раздразнителен характер. Изводите си ги прави сам.
                            Последно редактирано от мишоци; 03-04-10, 03:21. Причина: допълнение
                            Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                            Само DIESEL !!!

                            Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                            Коментар


                            • #44
                              До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

                              Ама вие сериозно ли?
                              Здравата сита мечка не се интересува от никого, стига да не е близо до мечетата. Мечока не се интересува и от това, освен през размножителния период.
                              Както и глигана, докато не го закачиш. А сам вълк е досаден като бездомно куче, пък с глутницата няма оправия, нито със сандък пълнители.
                              Нито ти ще си жив ако влезеш с лошо в дома ми, нито ако аз - в твоя. Разбирай добитъците, не се завирай неканен, и всичко ще е наред. Те не закачат никой, който не закача тях.

                              Коментар


                              • #45
                                До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

                                Колега има лютив спрей който го дават ,че може да отблъсне мечка.Но до колко е сигурно не се знае.Както казаха колегите по горе,вдигай шум/подсвирквай,пей песни и т.н/ за да не изненадаш животното ,макар че сетивата на мечката са в пъти по силни от човешките.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X