Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Въпроса ми е има ли някакви методи за защита от едър дивеч(мечки,вълци,глигани) докато се разхождам в гората!
    Нямам пушка нито пистолет.С нож едва ли ще успея

  • #2
    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
    Въпроса ми е има ли някакви методи за защита от едър дивеч(мечки,вълци,глигани) докато се разхождам в гората!
    Нямам пушка нито пистолет.С нож едва ли ще успея
    Обикновенно, тези животинки пазят дистанция от хора. Ако имаш лошия късмет да ги изненадаш, почти няма какво да направиш. Ако е мечка особенно...При другите видове, може да се покатериш някъде...

    Коментар


    • #3
      До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

      Точно мечката ми е проблем,че живее на 800м. от хижата ми.До сега съм нямал проблем,но ме притеснява че ако тръгна да се разхождам със семейството си например и се срещнем...

      Коментар


      • #4
        До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

        Не твърдя че съм голям специалист, но съм израснал по горите. Срещу мечка помагат само голям калибър и железни нерви. Особенно ако има малки и налетиш на тях

        Коментар


        • #5
          До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

          От мечка можеш да се спасиш като се намажеш с ла.на....не питай откъде да ги намериш...като дойде мечката, ще се намерят...
          ...сори за спама, ама не се стърпях..
          Иначе има разни репеленти срещу кучета. Вероятно, действат и на вълци..
          "Бай бабо, да не те среща мечка в гората"
          00359893488603

          ....нямам си вече LR...

          Коментар


          • #6
            До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

            има чудесни лютиви спрейове срещу мечка именно, само не знам откъде могат да се закупят в България ? по-скоро от някой щатски или канадски сайт..

            Коментар


            • #7
              До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

              Според мен най удачния вариан би-бил,да не се извършват резки движения,да не се гледа в очите,да се запази самообладание и най вече да не се бяга,поне с 20-25км са по-бързи от нас.Със съвсем бавни движения леко,леко да се изнесеш от нейната територия.Ако те надуши,а това е сигурно,и се уторачи в теб-лягай на земята и не мърдай.Моли се само да не те приеме като заплаха"съперник",че тогава няма спасение.
              JEEP GRAND CHEROKEE 2.7crd 088-570-53-52

              Коментар


              • #8
                До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

                Шокова граната. Няколко.

                Ако се казваш Бойко Борисов, може и с нокторезачка.
                "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                Коментар


                • #9
                  До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

                  Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
                  Въпроса ми е има ли някакви методи за защита от едър дивеч(мечки,вълци,глигани) докато се разхождам в гората!
                  Нямам пушка нито пистолет.С нож едва ли ще успея
                  Мечката обикновено избягва срещи с хората. Може да нападне ако има малки и се почувства застрашена. Особено опасна е, ако е ранена. Вълкът бяга от хората дори когато е ранен. Твърде опасни са бесните животни. Глиганите са опасни за човека когато са ранени и през брачния им период - декември. Когато се чувстват застрашени, женските са опасни когато водят малки - края на пролетта и лятото. Спасението е катерене по яко дърво.
                  Колкото до ефикасна защита с оръжие - при тези 3 вида е трудна работа. Изключително жизнени са, напр. глиган с пробито сърце може да тича над 100 м, а мечка след 5 изстрела в главата от упор с .357 S&W беше убита с карабина.
                  ПП. Любопитно ми е как би реагирала нападаща човека мечка, ако от близо я напръска с лютив или сълзотворен спрей?
                  ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                  Коментар


                  • #10
                    До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

                    Природата си е създала начини , стига да им вярваш .
                    Всяко животно се бои от счупване на клон, съчка и подобен звук .
                    Човек за да се научи да ходи без да чупи сухите съчки по земята ...... се иска много опит . Отклоних се .
                    Щом имаш мечка наблизо ( до коя хижа си ?) може да реагираш по два начина . След малко ще продължа .
                    Последно редактирано от bgbul; 02-04-10, 15:28.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

                      Ако оставиш мечкада да се доближи на растояние от което може да бъде напръскана със спрей сто процента си загубен.
                      When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

                        Има случаи цялата муцуна на мечока да стане оранжева от спрея, и пак продължава да напада. По личен разказ на МНОГО изпатил - по Discovery го даваха. Тъпото на т. нар. ни цивилизация е, че Човек като умно същество не може свободно да се защити по интелигентен начин... с оръжие.
                        Мислил съм ги тия работи... не ми харесва чувството, че нищо не можеш да направиш! Свят пари е разрешително за ловно. Отделно чакаш място за дружинка, а те са повече от кът... Аз ловец не искам да ставам... не ща да трепя диви гадини. А за пистолет - почти изгубена кауза.
                        Засега джип ми е най-достъпно решение , не че е по-евтино, хаха!
                        Вземем да направим петиция за издаване на разрешително за ловно с цел само туризъм? За мен един Калашник, моля! Не мисля че каквато и да е сухоземна твар има шанс срещу това като вземе да бълва! В Казармата имах шанс да си поиграйкам на полигон.
                        Последно редактирано от Rabin; 02-04-10, 15:50.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

                          Та да продължа :
                          Ако се движите тихо рискувате да изненадате животното- мечка или друго.
                          Дори да изненадате животното - бъдете сигурни , че то знае добре какво да прави , а именно да избягва човека и опасността .
                          Нападението е ПОСЛЕДНАТА реакция на една мечка, диво прасе или вълк .
                          Има първо ръмжене , леко отдалечаване , изчакване на разстояние , следва по-силната реакция - стойка на по-голям хищник .
                          Мечката се навдига дори изправя на два крака .
                          Вълк изпъва шията нагоре , настръхва по гърба да изглежда по-висок .
                          Дивото прасе настръхва на гърба и се тръска със звук .
                          Ако видите това поведение значи границата на поносимост е прекрачена .
                          Без бързане или бягане , с лице към мечката ( НИКОГА С ГРЪБ ) отстъпете няколко крачки .
                          Мечката ще си стъпи на двата крака и ще се отдалечи спокойно . Често ще се обръща за да ви погледне . Но така и до нападение няма да се стигне .
                          До тук ви описах поведение на "лоша, смела , изненадана " мечка или друго животно .
                          В България нямаме агресивни диви животни .
                          Все пак като съвет - носете една тояга и почуквайте по някое дърво .
                          Звукът който се чува ( вибрациите) се чува най-далече .
                          Всяко животно БЯГА от този звук .
                          Спрей и др. подобни само могат да ви объркат , че сте защитени .
                          Разчитайте на себе си и природни закони . Само така ще сте уверени в гората , а повярвайте - дивите животни усещат кога хората са уверени .
                          Да живееш в хармония с дивата природа не значи да не те е страх .
                          Значи да познаваш поведението на околните и да владееш господството над тях . Не е трудно да се постигне . Просто си го поставете за цел и го развиите това чувство . И децата ви също .
                          Най-лесно се усеща за какво говоря, като излезнете през ноща за няколко часа в пълна тъмнина . Без оръжие . С учебна цел .
                          Успех !
                          П.С. Не са празни приказки , а просто опит да ви помогна да опознаете собствените си възможности .
                          На коя хижа сте ?

                          Коментар


                          • #14
                            До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

                            Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                            Природата си е създала начини , стига да им вярваш .
                            Всяко животно се бои от счупване на клон, съчка и подобен звук .
                            Човек за да се научи да ходи без да чупи сухите съчки по земята ...... се иска много опит . Отклоних се .
                            Щом имаш мечка наблизо ( до коя хижа си ?) може да реагираш по два начина . След малко ще продължа .
                            Точно шумът е ключа към загадката. Когато се разхождайте се стремете да вдигате повечко шум. Все пак се разхождате, а не ловувате. Всяко едно животно ще Ви избягва. Ако все пак се срещнете с Баба Меца, не правете резки движения, не викайте, не стреляйте и не бягайте. Бавно променете посоката на движение и избегнете близкия контакт. Не показвайте, че Ви е страх и не я предизвиквайте. Нито тя, нито Вие имате мерак да си говори по комшийски.
                            Важното е да не я изненадате, особено ако има малки. Говорете високо, вдигайте шум, използвайте парфюми, чупете клечки, потраквайте метал с метал и т.н. все нехарактерни неща за гората.

                            П.С. Слабото звено в случая е, че бърлогата е на 800м от хижата, което означава, че мечката вероятно е привикнала с човешко присъствие и може да прояви любопитство. Няколко пиратки от време на време около хижата, ще свършат добра работа.

                            П.П.С. Писали ли сме по едно и също време с bgbul
                            Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

                              Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                              ...
                              Да живееш в хармония с дивата природа не значи да не те е страх .
                              Значи да познаваш поведението на околните и да владееш господството над тях . Не е трудно да се постигне . Просто си го поставете за цел и го развиите това чувство . И децата ви също .
                              ...
                              Колкото има господство върху мен котаракът, като почне да съска . Вероятно си мисли, че изглежда уверен...
                              Не се заяждам, съветите ти са ценни. Ако се стигне до там. Тука сме в къщи, и не сме стигнали до там. Смятам обаче, че да кажеш, че има 100% гаранция при правилно невъоръжено поведение - е погрешно. С други думи гаранцията я няма, пострадали бол! Имаше една друга тема, дето се обсъждаше, че не било нужно да носиш GPS в гората. Толкова ли е трудно да осъзнаем, че сме просто храна пред половин тон дзвер Ако тръгне да бяга из града - камерите ще го хванат за превишена скорост... мечките май с 60 могат да търчат.
                              ...Дори да изненадате животното - бъдете сигурни , че то знае добре какво да прави...
                              И аз туй казвам! Давид и Голиат - само в Библията!
                              Най-лесно се усеща за какво говоря, като излезнете през ноща за няколко часа в пълна тъмнина . Без оръжие . С учебна цел .
                              Само ако имаше бутон back като на browser-а... няма лошо! Учебна цел!

                              Децата си ако ги имам някой ден, ще ги уча на това: - смятам, че е по достойно!
                              http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...E0%ED%E8%ED%E0
                              Последно редактирано от Rabin; 02-04-10, 16:31.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X