Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Промяна в скоростта на светлината!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Промяна в скоростта на светлината!

    Аз може би достигнах до някакъв елементарен отговор за електрона, защо не вирее на нива между орбитите.Вярно, малко е първобитен, но все пак си мисля, че това се дължи на кванта, т.е. за да премине на по-ниско ниво примерно, той излъчва квант, а на по-високо поема такъв.Няма как да поеме примерно половин квант и да застане между орбитите.А може и да греша.

    Volk, Наздраве.
    Последно редактирано от Станислав Николов; 29-01-11, 22:22.
    Renault Koleos, Dinamique, 175hp http://www.youtube.com/watch?v=lq3eCuMXeEw

    Коментар


    • #77
      От: Промяна в скоростта на светлината!

      Волк, непременно заведи децата в обсерваторията на Рожен. Докато я има...
      Срещу смешна сума (върти ми се по спомен 7 - 8 лв.) един астроном ни изнесе лекция за звездите, показа големия телескоп, разведе ни из обсерваторията и накрая наблюдавахме през телескоп луната и някои звезди. Разприказвахме се оживено за телескопи, а като видя фотоапарата на приятелката ми се отплесна за лещи, фокуси, обективи, настройки...
      На който чужденец кажа, че в България може да посетиш най-голямата обсерватория на балканите срещу 5 евро, не ми вярва.

      За всички, които се интересуват любителски от физика и астрономия препоръчвам Пътеводител в науката. Физически науки от Айзък Азимов. Не знам дали знаете, но преди да пропише фантастика е бил доктор на биологическите науки.
      По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

      Коментар


      • #78
        От: Промяна в скоростта на светлината!

        Чакай и аз да питам: Възможна ли е фотонна ракета и ако да, каква скорост би постигнала?
        Lancia Delta HF Integrale Evolucione

        Коментар


        • #79
          От: Промяна в скоростта на светлината!

          Първоначално публикуван от Станислав Николов Преглед на мнение
          ...
          За електрона е просто.

          Докато има положителна енергия (т.е. не е свързан в атом) може да има всякаква енергия, а след взаимодействие с някаква частица да има всякаква друга енергия. Нали е вълна, значи е бягаща вълна и може да има всякаква дължина.

          Свързан в атом, той има отрицателна енергия - поне спрямо границите на потенциалната яма, в която се намира. Седи си там. А нали е вълна, значи е стояща вълна. Стоящата вълна може да се нанася 1,2,3,4,5... пъти по дължината на ямата.

          Дискретните състояния са пряко следствие от вълновата природа на електрона.

          Коментар


          • #80
            От: Промяна в скоростта на светлината!

            Теоретично се разработват такива двигатели - фотонен и плазмен. И двата използват импулса на освободен и насочен в обратна на движението посока поток. Ускорението, което биха постигнали би нараствало бавно.
            На лекция по физика ни показаха че светлината "оказва натиск" т.е. завъртя перка от свръх тънък лист метал, поставен във вакуум.
            Щях да падна. Едно е да си го чел, друго е да видиш...
            По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

            Коментар


            • #81
              От: Промяна в скоростта на светлината!

              Оффтопик, кажи две думи за движението на атомите при електрическия ток!

              Вярно ли е, че се движат не по-бързо от хлебарка по жицата, а само електронните им полета се движат със светлинна скорост?

              Коментар


              • #82
                От: Промяна в скоростта на светлината!

                Елементарно, но кой да се сети.А да кажеш, да не съм минавал през частица в едномерна потенциална яма, както и да е-а аз съм го чел.Срам.....отварям учебника по Физика и почвам да чета.Колкото до обсерваторията в Рожен-смятам пролетта да се замъкна до там или лятото, за да зърна с очите си и аз небесните тела.Друго е на живо, друго е на филмче от РС-то. Започвам да си припомням материите и ако изникне въпрос веднаа ще го споделя. Относно фотонната ракета-да не взема да изръся глупост, но не ми се струва осъществимо, тъй като фотонът сблъсквайки се с относително плътно вещество, да речем желязо, би отдал енергията си на него, а не би го забутало напред.....
                Renault Koleos, Dinamique, 175hp http://www.youtube.com/watch?v=lq3eCuMXeEw

                Коментар


                • #83
                  От: Промяна в скоростта на светлината!

                  Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                  Вярно ли е, че се движат не по-бързо от хлебарка по жицата, а само електронните им полета се движат със светлинна скорост?
                  Не се движат хич. Движат се само електроните.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Промяна в скоростта на светлината!

                    Първоначално публикуван от Станислав Николов Преглед на мнение
                    Аз може би достигнах до някакъв елементарен отговор за електрона, защо не вирее на нива между орбитите.Вярно, малко е първобитен, но все пак си мисля, че това се дължи на кванта, т.е. за да премине на по-ниско ниво примерно, той излъчва квант, а на по-високо поема такъв.Няма как да поеме примерно половин квант и да застане между орбитите.А може и да греша.
                    Фотони има всякакви и ако МОЖЕШЕ да застане между нивата, той би излъчил или погълнал такъв, какъвто му трябва. Но не може.

                    От друга страна, почти си налучкал един друг квантов механизъм - вибрационните кванти.
                    Представи си, че имаш молекула от два атома, които са свързани с нещо като пружинка (химическа връзка) и трептят. За простота си представи, че единият е много по-малък от другия и трепти само той. Той, нали е вълна - значи трябва да се нанася цяло число пъти по линията на трептенето. Е да, ама поради ред причини всъщност се нанася цяло число И ПОЛОВИНА пъти по тази линия - като вълна не в струнен, а в духов инструмент. Ето поради тази причина, той може да излъчи всички вибрационни кванти, но ще му остане половинката. Нея не може да я излъчи, защото е половинка. Ей това е трептенето на частичките при абсолютната нула - каквото са могли, са излъчили, но последното не могат - не е цяло. Това трептене е наблюдавано с разсейване на светлина от студени кристали - при приближаване до абсолютната нула разсейването от топлинни движения не се приближава до нула, а до една базова стойност, съответна на половинка вибрационен квант на всички атоми вътре.

                    Коментар


                    • #85
                      От: Промяна в скоростта на светлината!

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Не се движат хич. Движат се само електроните.
                      След като свалих така или иначе нивото ... Абе защо се загрява жицата при електрически товар?
                      Повишава се вътрешнатата енергия, ама защо?

                      Коментар


                      • #86
                        От: Промяна в скоростта на светлината!

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Фотони има всякакви и ако МОЖЕШЕ да застане между нивата, той би излъчил или погълнал такъв, какъвто му трябва. Но не може.

                        От друга страна, почти си налучкал един друг квантов механизъм - вибрационните кванти.
                        Представи си, че имаш молекула от два атома, които са свързани с нещо като пружинка (химическа връзка) и трептят. За простота си представи, че единият е много по-малък от другия и трепти само той. Той, нали е вълна - значи трябва да се нанася цяло число пъти по линията на трептенето. Е да, ама поради ред причини всъщност се нанася цяло число И ПОЛОВИНА пъти по тази линия - като вълна не в струнен, а в духов инструмент. Ето поради тази причина, той може да излъчи всички вибрационни кванти, но ще му остане половинката. Нея не може да я излъчи, защото е половинка. Ей това е трептенето на частичките при абсолютната нула - каквото са могли, са излъчили, но последното не могат - не е цяло. Това трептене е наблюдавано с разсейване на светлина от студени кристали - при приближаване до абсолютната нула разсейването от топлинни движения не се приближава до нула, а до една базова стойност, съответна на половинка вибрационен квант на всички атоми вътре.
                        Това да не е рекламираното охлаждане наскоро в БАН , всъщност до колко е доближена вече абсолютната нула ?
                        байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                        Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                        Суперспам - спама на суперите

                        Коментар


                        • #87
                          Ох, електрони в тока.

                          Електроните, или поне тези, които свободно движат в метала (т.н. електронен газ) само заради топлината, се движат с едни десетки километра в секунда, хаотично. Ако има и ток в цялата работа, за разумни токове (примерно 10А/кв.мм в меден проводник) върху хаотичното движение се наслагва и насочено - примерно 7-8мм в секунда, усреднено. Прегрупирането им в електрическо поле, обаче, е много бързо - много са и на всеки от тях не му се налага да отиде далече, за да поляризират проводника.

                          Защо се загрява жицата:

                          Както си хвърчат хаотично електроните, и както ги ускорява нанякъде електрическото поле, периодично се блъскат - я в атоми, я в друго. При всеки сблъсък произволно си сменят посоката все едно напълно губят насочената съставка на движението, колкото и да е била малка. Почват да се ускоряват на нова сметка и пак се блъскат някъде. Ето така работи електрическото съпротивление - електроните не могат много да се ускорят, което ограничава протичащия ток, а при всеки удар насоченото движение (ток) се прибавя към хаотичното (топлина).

                          Какво става при охлаждане на проводника - топлинното движение се забавя, значи се разреждат ударите на електроните в атомите. Между всеки два удара те успяват да се ускорят повече, значи минава по-голям ток. Ерго - намаляло е съпротивлението на метала.

                          Първоначално публикуван от Dobril Dossev Преглед на мнение
                          Това да не е рекламираното охлаждане наскоро в БАН , всъщност до колко е доближена вече абсолютната нула ?
                          Не знам за БАН. Абсолютната нула можеш да си я доближиш толкова, за колкото имаш ресурси. От 2К до 1К охлаждането е точно толкова трудоемко, колкото от 0.0002 до 0.0001К.

                          Коментар


                          • #88
                            От: Промяна в скоростта на светлината!

                            Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                            Абе защо се загрява жицата при електрически товар?
                            Съпротивлението на метала, кара проводника да се затопли при по-висок ток.Поне аз така го знам.... Иначе това което обясни и Ясен е така, даже ми се струва, че има и нотка на Зонната теория в обяснението му, ама нека направя справка, че достатъчно се изложих....
                            Renault Koleos, Dinamique, 175hp http://www.youtube.com/watch?v=lq3eCuMXeEw

                            Коментар


                            • #89
                              От: Промяна в скоростта на светлината!

                              Първоначално публикуван от Dobril Dossev Преглед на мнение
                              Това да не е рекламираното охлаждане наскоро в БАН , всъщност до колко е доближена вече абсолютната нула ?
                              Те руснаците я стигнаха веднъж -273,15- за кратко време- всичко спира да се движи(нито електрони,нито фотони-гама кванти,пък камо ли двойно йонизирани хелиеви атоми)
                              МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                              Коментар


                              • #90
                                От: Промяна в скоростта на светлината!

                                Би ли дал повече информация по въпроса или поне линк да прочета?
                                Renault Koleos, Dinamique, 175hp http://www.youtube.com/watch?v=lq3eCuMXeEw

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X