Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Промяна в скоростта на светлината!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Промяна в скоростта на светлината!

    Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
    ...

    2. Какви ще са енергийните и политически последствия, ако някои държави започнат да ползват космоса за да си осветяват териториите?

    ....
    Скоро ще узнаем , ако преживеем 2012 и 2029 и 2036

    http://science.actualno.com/news_281612.html

    Японците са започнали проект "космическа електроцентрала" , когато се озадачих защо (по-скъпо е от ядрена) , се сетих за това с изпичането , та дали ще им позволят ще видим
    байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
    Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
    Суперспам - спама на суперите

    Коментар


    • #62
      От: Промяна в скоростта на светлината!

      Първоначално публикуван от Dobril Dossev Преглед на мнение
      Скоро ще узнаем , ако преживеем 2012 и 2029 и 2036

      http://science.actualno.com/news_281612.html

      Японците са започнали проект "космическа електроцентрала" , когато се озадачих защо (по-скъпо е от ядрена) , се сетих за това с изпичането , та дали ще им позволят ще видим
      "Пусть всегда будет солнце!"

      Ще си "будет" и милиарди години след като се избием взаимно, заради неговите блага!

      Коментар


      • #63
        От: Промяна в скоростта на светлината!

        Досев, причината е чисто икономическа - СЕГА е по-скъпо от ядрена, после може и да не е. И няма да е, защото космическите технологии евтинеят, а ядрените - не. Ядрената бомба също е по-евтина от тая лупа за горене на мухи.

        Volk, със Слънцето работата е по-дебела. Не се знае дали няма да реши то да ни опече, предварително и без оптика.

        Коментар


        • #64
          От: Промяна в скоростта на светлината!

          А пък аз все се чудех защо на всички снимки , на които съм виждал чичко Айнщайн - все е рошав ?!
          Сега вече си отговорих : Ами щото още тогава му се е изправила косата от умници .

          Бог да пази България от посттоталитарната система за преподаване на Общата и Специалната теория на относителността !
          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

          Коментар


          • #65
            От: Промяна в скоростта на светлината!

            Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
            ...
            Всъщност, какви възражения към преподаването имаш?

            Коментар


            • #66
              От: Промяна в скоростта на светлината!

              Много интересна тема, наистина.Освен едно ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ към Ясен, не знам какво друго да изкажа...С интерес ще следя и развитието й.

              Ясене, само един въпрос:Преди няколко поста спомена неутрини. Аз пък знам за неутрино. Има ли разлика между двете или не? И ако може да обясниш как така те изкарват по-висока скорост от тази на светлината при евентуален колапс на една звезда?
              Renault Koleos, Dinamique, 175hp http://www.youtube.com/watch?v=lq3eCuMXeEw

              Коментар


              • #67
                От: Промяна в скоростта на светлината!

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Всъщност, какви възражения към преподаването имаш?
                Ако предположим , че болшинството от изразилите мнение в тази тема са учили горната теория под една или друга форма ( щото в противен случаи би било чесане на пръсти по клавишите) , то от мненията си вадя изводите , че методологията е плачевна . Иначе не би имало толкова разнобой в изказванията , след като въпросния чичко Айнщайн е извел едни широко известни отдавна уравнения със средствата на висшата математика , дето са доказани и се учат още в първи курс по физика . И колкото и да са го смятали за луд и при наличието на толкова дървени философи - теорията му не е оборена категорично и до ден-днешен . Иначе и аз съм си мечтал да пътувам със свръх светлинна скорост спрямо определена отправна координатна система .... ама само до втора физика в МЕИ-то . После даже мечтата ми за космонавт се изпари - за разочарование на Стефан , например .
                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                Коментар


                • #68
                  Първоначално публикуван от Станислав Николов Преглед на мнение
                  Ясене, само един въпрос:Преди няколко поста спомена неутрини. Аз пък знам за неутрино. Има ли разлика между двете или не? И ако може да обясниш как така те изкарват по-висока скорост от тази на светлината при евентуален колапс на една звезда?
                  Неутрини е множествено число на неутрино. Думата е от италиански произход (мисля, че Енрико Ферми) и образува множествено число по италианските правила. Не знам дали е правилно, много хора така ги наричат.

                  И не, те не са по-бързи от светлината. Скоростта им е много близка, но все пак малко по-ниска от светлинната. При колапса на звезда, повечето от тях преминават абсолютно безпрепятствено през всичката материя на звездата със същата почти светлинна скорост. Фотоните трябва да преживеят безброй излъчвания и поглъщания, конвективен пренос и всякакви други премеждия, докато звездата ги излъчи от видимата си повърхност. Ето защо, неутрините често идват първи. Трябва им доста път, за да изостанат от фотоните, защото разликата в скоростта е много малка.

                  Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                  ...
                  Такъв е животът. Аз пък и досега бих отишъл космонавт (а не като Димо - да се качи в Буран и да слезе после). Но и не работя интензивно по въпроса.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Промяна в скоростта на светлината!

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    (мисля, че Енрико Ферми)
                    Имаше ли една недоказана негова теорема?

                    Коментар


                    • #70
                      От: Промяна в скоростта на светлината!

                      Аха, благодаря за разяснението.Убягнало ми е, че не са били по-бързи от светлината, а може и аз да съм минал малко по- на "Ура!" и така да ми се е сторило.Значи картинката е ясна-те просто се излъчват преди светлинният поток.Добре, а също в този наклон-неутронните звезди знаем, че са с доста голяма гравитация.Нима не могат да се използват за гравитационно ускорение в далечно бъдеще на да речем космически кораб? Все ме тегли, че може само трябва да си намерим някоя по-близичка, че са бая далеч от нас.Въобще, изобщо много интересна тематика, но от радост не мога да си събера мислите и да задам въпросите, които ми бяха изникнали.Като се "поосвестя" ще досадя с още някое умотворение..

                      Volk този за който питаш е Пиер дьо Ферма , но по спомен май вече я доказаха неговата теорема едни япончета.
                      Renault Koleos, Dinamique, 175hp http://www.youtube.com/watch?v=lq3eCuMXeEw

                      Коментар


                      • #71
                        От: Промяна в скоростта на светлината!

                        Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                        Имаше ли една недоказана негова теорема?
                        Пиер дьо Ферма е човека с теоремата...карай.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Промяна в скоростта на светлината!

                          Удоволствие да комуникираш със знаещи хора!

                          Няма никаква опасност да загубиш нещо!

                          Винаги печелиш!

                          Това го няма и в казината на Божков!

                          Коментар


                          • #73
                            От: Промяна в скоростта на светлината!

                            Първоначално публикуван от Станислав Николов Преглед на мнение
                            Добре, а също в този наклон-неутронните звезди знаем, че са с доста голяма гравитация.Нима не могат да се използват за гравитационно ускорение в далечно бъдеще на да речем космически кораб? Все ме тегли, че може само трябва да си намерим някоя по-близичка, че са бая далеч от нас.
                            Мотаенето покрай колапсари (били те неутронни звезди, евентуални кваркови звезди или черни дупки) поне засега е крайно нездравословно. Там има чудовищни магнитни полета, които са по-тежки от най-плътните вещества, които познаваме, приливни ефекти способни да разкъсат дори молекули, а вихрите от падаща материя излъчват толкова мощно рентгеново лъчение, че се вижда тук (хем рентгеновата ни телескопия е страшно нескопосна). Самите вихри също не са за пренебрегване. И всичко това - много преди да видим и 1% забавяне на времето. И какво толкова ще постигнем - ще пратим нещо в бъдещето. Те няма как да ни го върнат. Същия фокус можем да направим, ако поставим нещото в склад с бележка "отвори 2100 година".

                            Вътре в черната дупка има област, в която времето тече наопаки (теоретично), но ние и там трудно ще идем. Всичко, което пуснем в черната дупка, за нас (които сме отвън) ще изглежда, че залепва на повърхността и - посплескано, разбира се. Просто там за него времето ще спира и няма да го видим как потъва по-долу.

                            И още една илюстрация:
                            средна големина неутронна звезда, намираща се на 6000км (все едно от центъра на Земята до повърхността) ще изглежда визуално като едва видима звезда (поне по собственото си излъчване). Приливната и сила, обаче, върху средно човешко тяло, ще е нещо от порядъка на 50кг - с такава сила ще се опитва да скъса човек, който е в орбита (или просто пада) там. За по-големи обекти - повече. По-надолу към нея - още, още повече. За да не ти изтрие магнитното поле хард-дисковете, ще трябва да се отдалечиш поне на 200000км - половината път до луната. Там няма да ги изтрие, но пък ще ги деформира ужасно и пак няма да работят. Не знам колко далеч трябва да бъде човек, за да не се пръсне заради диамагнитността на водата. Самата неутронна звезда тежи примерно с 1/3 по-малко от колабиралото звездно ядро, заради досадното е=мс2 и факта, че има гравитационна енергия (тя е отрицателна) за около 1/3 от масата си. Първа космическа скорост от повърхността на неутронна звезда е пак около 1/3 от светлинната - значи трудничко ще си тръгнеш оттам. Черните дупки са поне толкова неприятни с подробността, че нямат горна граница за масата си, а ходенето до повърхността е еднопосочно, даже на теория.

                            Абе, тегаво място. По-горе казах, че съм навит за космонавт, но на такива места определено не ми се ходи.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Промяна в скоростта на светлината!

                              Мда, прав си.Съвсем бях изключител понятието магнитно поле.А за гравитацията, че е големичка-така е.Спомена черни дупки-да и за тях чета и точно за Хоризонта на събитията, който ти упоменаваш, макар и надробено (за което благодаря).Интересни са и те за изучаване, макар че знаем много малко за тях и това което знаем го дължим на Стивън Хоукинг-невероятен човечец.Чак ми става тъпо, че такъв човек е така наказан от Съдбата или Господ.С нетърпение очаквам следващата му теория по въпроса за тях.В по-предните ти постове спомена и за двата семестъра Физика, защо не можело електронът да пребивава между енергетичните нива.Би ли го резюмирал, интерсноще ми е да го прочета?
                              Renault Koleos, Dinamique, 175hp http://www.youtube.com/watch?v=lq3eCuMXeEw

                              Коментар


                              • #75
                                От: Промяна в скоростта на светлината!

                                Пред кино Арена - Младост, оше докато паркирах видях един младеж с огромен рефлекторен телескоп на тротоара..

                                Повечето минувачи мислеха, че е нова версия на машина за пуканки, ама аз нали съм си умен, веднага вденах..
                                Заведох децата и срещу 3 лв. видях наживо Юпитер и цветните му пояси.. Ами определено е смразяваша гледка! За този който разбира какво вижда...
                                И куп други съзвездия и чудесии... За луната да не говорим, беше като палачинка в чинията...Отделно момчето толкова разпалено разказваше за съзвездия и образуване на химични съединения, че почти забрави да вземе парите!

                                Хубаво нещо е науката, кара те да заспиваш щастлив, че не си някое нещастно тревопасно и ще си отидеш като овца без история!
                                Да са живи и здрави знаещите! Наздраве!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X