Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Български названия и словообразуване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Български названия 2

    Преди време писах една такава тема, по която имаше доста изказвания, но така и не я довърших. Тогава и го БАН и отделите им за български език писах няколко пъти, и може би това бяше еедна от причините да изоставя темата... бях меко казано бесен. Наред с всичките проблеми и простотий с които се сблъсках тогава, малкото хора който ми отговориха ми пишеха на ЛАТИНИЦА...
    Сега реших да продължа темата, и се надявам да я завършим... имаше една тема преди чреме никовете във форума да са на кирилица, надявам се и сега да стане така.
    За който не е разбрал за какво говоря до тук, става дума да измислим и най вече възприемем български думи еквивалент на offroad и SUV.
    За неучаствалите в предишните дискусий могат да видят тук
    http://www.offroad-bulgaria.com/view...268&highlight=
    От предишният дебат за мен най удачни са думите БЕЗДРУМ за оффроуд и ДРУМАР за СУВ. Не помня кой ги беше предложил... а и тогава някой ме попита дали ще си сменя ника(тогава ми беше ОФФРОУД) с новоизбраната дума. Вече го смених, надявам се да не ми се налага пак да го сменям)))
    Мислех да сложа анкета, но може да има и други предложения, така че всеки който желае да кане съгласен ли е с горните думи или не, а също ако има някой други идей да казва.
    БЕЗДРУМ-Но тълкувайки българския език, безпътието по-скоро е унило състояние на духа, когато просто се чудши какво да направиш в кофти
    (това е българска дума) ситуация (която пък не е българска дума).

    Коментар


    • #32
      Идеята не е лоша, но мисля че има един голям недостатък! Хората, които четат и участват редовно в форума няма да имат проблем с думатите и ще свикнат бързо! Но представи си, че ти си някой, който влиза от време на време и срещнеш думата : БЕЗДРУМ! Ще има да се чудиш това пък що за дума е
      RB Patrol Team

      Коментар


      • #33
        Ще пита и ще му се каже...
        БЕЗДРУМ-Но тълкувайки българския език, безпътието по-скоро е унило състояние на духа, когато просто се чудши какво да направиш в кофти
        (това е българска дума) ситуация (която пък не е българска дума).

        Коментар


        • #34
          А ако не е регистриран
          RB Patrol Team

          Коментар


          • #35
            И тук отиваме към главопокривалка,дрехозакачалка,
            драснипаликлечица и т.н.Не че съм против чистотата
            на българският език но нека всичко да е в разумни
            граници.Живеем в 21 век,нека да бъдем по отворени
            към света.
            Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
            Селска фурна аспух нема. Пак същият.
            В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

            Коментар


            • #36
              Аз пък предлагам да не изпадаме в крайности. Независимо дали ни харесва във всеки език има един куп чуждици и това е нормално, а и неизбежно.

              Нека не се напъваме да изкилифинчваме думи, които са си пробили пътя и са добили гражданственост. Иначе какво става с думи като револвер, яке, футбол, каска, мотоциклет и т.н. Ако се замислим ще изкараме поне 100 думи, свързани с нашия спорт, за които изобщо не се замисляме, че са чуждици и то пресни.

              И аз много се дразня като прочета някой гей да остроумничи, че нещо било нонсенс?!, но в крайна сметка всичко опира да акъла и няма нужда да се правим на инквизитори. Има си самолет и аероплан, хеликоптер и вертолет, така че всеки да прави каквото си иска.

              Обаче този бездрум ми звучи като човеколеглохраноден.

              Коментар


              • #37
                Първоначално публикуван от derhunter
                И тук отиваме към главопокривалка,дрехозакачалка,
                драснипаликлечица и т.н.Не че съм против чистотата
                на българският език но нека всичко да е в разумни
                граници.Живеем в 21 век,нека да бъдем по отворени
                към света.
                Никой няма да ги забранява тия дума, просто да има и българси вариант, пък който каквото иска да използва.
                Само ние ли сме в тоя век??? Испания, Франция, Германия, Русия... и те са в тоя век пък нищо не им пречи да си имат техни си думи и изрази на въпросните думи.
                БЕЗДРУМ-Но тълкувайки българския език, безпътието по-скоро е унило състояние на духа, когато просто се чудши какво да направиш в кофти
                (това е българска дума) ситуация (която пък не е българска дума).

                Коментар


                • #38
                  Аз съм за ....ама държавата ни е много чуждопоклонническа ...........и ние .......поданиците също
                  B+

                  Коментар


                  • #39
                    Това ми се струва като някакъв самоцелен бунт. Първо да погледнем в какво сме облечени - паталон, чорап, яке, палто, шлифер, шапка/капа, каскет, калпак, цип, пуловер, поло, блуза, шорти, сандали, колан, портмоне/портфейл, костюм, джоб, ластик, памук, грим и др. За сутиени, бодита, жартиери и корсети няма да говорим ;-) За спортните деривати маратонка и тениска - също.

                    И кво? Целите сме облечени (буквално) в чуждици, а ще се напъваме да измисляме заместители на полу-специализирани термини.

                    Пък и май си имаме дума, която покрива предназначеието на тези машини - всъдеход. Този бездрум е просто семантичен превод на и без това непълното определение за офроуд. Не е нашенска си дума, а подобие на внедорожник-а.

                    Коментар


                    • #40
                      Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer
                      Това ми се струва като някакъв самоцелен бунт. Първо да погледнем в какво сме облечени - паталон, чорап, яке, палто, шлифер, шапка/капа, каскет, калпак, цип, пуловер, поло, блуза, шорти, сандали, колан, портмоне/портфейл, костюм, джоб, ластик, памук, грим и др. За сутиени, бодита, жартиери и корсети няма да говорим ;-) За спортните деривати маратонка и тениска - също.

                      И кво? Целите сме облечени (буквално) в чуждици, а ще се напъваме да измисляме заместители на полу-специализирани термини.

                      Пък и май си имаме дума, която покрива предназначеието на тези машини - всъдеход. Този бездрум е просто семантичен превод на и без това непълното определение за офроуд. Не е нашенска си дума, а подобие на внедорожник-а.
                      Това че имаме толкова много чуждици, вината не е моя, нито твоя... ония галфини от БАН дето пишат на латиница това им е работата.
                      ВСЪДЕХОД мисле че е руска дума, но нека Стефан каже. А и с тая дума май малко по различни МПСта се обозначават... малко, а може и не малко, са по-големички.
                      Щриличала на руската дума... прилича и на английската, и на испанската... все пак се обозначава едно и също нещо.
                      БЕЗДРУМ-Но тълкувайки българския език, безпътието по-скоро е унило състояние на духа, когато просто се чудши какво да направиш в кофти
                      (това е българска дума) ситуация (която пък не е българска дума).

                      Коментар


                      • #41
                        Повечето от тези думи ги има в българския от преди държавата ни в днешния й вид и никакъв БАН не е виновен за това. Чужди са, защото и обектите, които обозначават не са наше изобретение. Там е проблемът - нищо съществено не изобретяваме, ама да се опитваме да му измисляме имена, белким си поуспокоим съвестта, можем. Нека първо да измъдрим нещо значимо, пък после да си го именуваме както си искаме.

                        Всъдеходът си е баш българска дума и по-точно пасва на офроудърите. Да не би джиповете да не карат по пътищата, били те черни или асфалтови?!

                        Коментар


                        • #42
                          Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer
                          Повечето от тези думи ги има в българския от преди държавата ни в днешния й вид и никакъв БАН не е виновен за това. Чужди са, защото и обектите, които обозначават не са наше изобретение. Там е проблемът - нищо съществено не изобретяваме, ама да се опитваме да му измисляме имена, белким си поуспокоим съвестта, можем. Нека първо да измъдрим нещо значимо, пък после да си го именуваме както си искаме.

                          Всъдеходът си е баш българска дума и по-точно пасва на офроудърите. Да не би джиповете да не карат по пътищата, били те черни или асфалтови?!
                          Не знаех че аспаруховите войни и селяни са били облечени с
                          Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer
                          паталон, чорап, яке, палто, шлифер, шапка/капа, каскет, калпак, цип, пуловер, поло, блуза, шорти, сандали, колан, портмоне/портфейл, костюм, джоб, ластик, памук, грим и др. За сутиени, бодита, жартиери и корсети няма да говорим За спортните деривати маратонка и тениска - също.
                          И всъдехода е измислен още преди държавата ни, така ли?
                          БЕЗДРУМ-Но тълкувайки българския език, безпътието по-скоро е унило състояние на духа, когато просто се чудши какво да направиш в кофти
                          (това е българска дума) ситуация (която пък не е българска дума).

                          Коментар


                          • #43
                            Би трябвало да бъде "ВЕЗДЕХОД" на руски ...
                            Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                            Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                            Коментар


                            • #44
                              Нещо почна да се заяждаш дребнаво. Първо не четеш или не разбираш какво съм написал, а после се и пробваш да изопачаваш.

                              Няма лошо. За твое успокоение - ти си по-голям българин и патриот от мен, така че няма какво да ми доказваш. Припадай колкото искаш по кирилицата и заемай героични пози в борбата с "агресора". Само дето, докато се занимаваме с глупости и със семантика, гърците овладяха половината ни икономика и си развяват коня както си искат за наша сметка.

                              Коментар


                              • #45
                                Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer
                                Нещо почна да се заяждаш дребнаво. Първо не четеш или не разбираш какво съм написал, а после се и пробваш да изопачаваш.

                                Няма лошо. За твое успокоение - ти си по-голям българин и патриот от мен, така че няма какво да ми доказваш. Припадай колкото искаш по кирилицата и заемай героични пози в борбата с "агресора". Само дето, докато се занимаваме с глупости и със семантика, гърците овладяха половината ни икономика и си развяват коня както си искат за наша сметка.
                                За гърците иди у парламенто, там да питаш що е така.
                                БЕЗДРУМ-Но тълкувайки българския език, безпътието по-скоро е унило състояние на духа, когато просто се чудши какво да направиш в кофти
                                (това е българска дума) ситуация (която пък не е българска дума).

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X