Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малоумни политици, слаба държава............

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Малоумни политици, слаба държава............

    Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
    порастнахме достатъчно, за да осъзнаем, че просто я крадат.
    .
    При нас по "невнимание" преди 5-6 г. полицаите спират ВЕЧЕРТА на проверка огняря и в бензиновата кола- 5 туби нафта.
    След намеса на директорското тяло,полицаите излязоха "виновни" за проверката.
    Огняря бил "услужил" на училището и просто си прибирал върнатото от ръководството количество
    Мила, "майко Българийо"...........

    Коментар


    • #77
      От: Малоумни политици, слаба държава............

      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
      Персонал ше назначаваш ли ?

      ( само да не си в IT сферата ,че веднага се сещам за примера с "Либхер" като аргумент за мнооого инвестиции в съвременна България)
      Не знам дали ще стигна до назначаване на персонал. Но ако има пари ще има за всички, не да рева като саранска мечка, че нямало хора да бачкат. Споменах го в контекста, че един амбициозен човек и на 2400 ще напусне, не да бъде грамотен и да заварява по цял ден за 1200 лева. Грамотни хора има, ами не щат да бачкат за Бог да прости. За наистина опитни хора дават надница по 450 евро, това на ден. За 600 на месец не знам какво очаквате.
      С Либхер не знам каква е случката.
      А образованието - 80% от материала е напълно безполезен за живота. А нужните неща не ги преподават. Какво толкова лошо има да не учат. За какво им е всичко това?

      Коментар


      • #78
        От: Малоумни политици, слаба държава............

        Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
        Не знам дали ще стигна до назначаване на персонал. Но ако има пари ще има за всички, не да рева като саранска мечка, че нямало хора да бачкат. Споменах го в контекста, че един амбициозен човек и на 2400 ще напусне, не да бъде грамотен и да заварява по цял ден за 1200 лева. Грамотни хора има, ами не щат да бачкат за Бог да прости. За наистина опитни хора дават надница по 450 евро, това на ден....
        Пак не схванах . Ти ли ще им даваш по 450 евро на ден , или просто констатираш , че някъде вземат по толкова ? Ако е второто - вече те питах : кажи къде е , да се махам и аз от тука .
        Ако е първото : жив и здрав да си , че си намерИл у нашенско такъв бизнес , дето да позволява горното !


        Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
        ...С Либхер не знам каква е случката....
        Горе-долу е следната : като стане въпрос , че в България не е като да няма яки западни инвестиции и като питам : дайте пример ?
        - ами ето , Либхер . Инвестиции в нови сгради , от гола поляна , машини , бачкане за хиляди хора .
        Добре , други ?
        - ами Либхееер , Либхер примерно ....

        Като стане въпрос за яки заплати ( от рода на 450 евра дневно ) и питам къде това ?
        - ами в IT сферата .
        Добре , другаде ?
        - ами примерно в IT сферата , в IT сферата да речем , също така в IT сферата ....

        Както и да е , отплеснАх се ...
        Последно редактирано от Vlado_Ts; 01-06-18, 16:47.
        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

        Коментар


        • #79
          От: Малоумни политици, слаба държава............

          Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
          А образованието - 80% от материала е напълно безполезен за живота. А нужните неща не ги преподават. Какво толкова лошо има да не учат. За какво им е всичко това?
          Съгласен , но погледана ли какво представлява ТУЕС и какво правят неговите ученици
          Точно защото не са към МОН имат такива постижения, но всяко хубаво нещо в Бг има край.

          Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
          Като стане въпрос за яки заплати ( от рода на 450 евра дневно ) и питам къде това ?
          - ами в IT сферата .
          Добре , другаде ?
          - ами примерно в IT сферата , в IT сферата да речем , също така в IT сферата ....

          Както и да е , отплеснАх се ...
          ИТ сектора , (досега) беше единствения , който не беше регулиран от бг чиновник. Наемаш хора търсиш си клиенти на запад.
          Но и това вече не е добре - ще го оправят

          Коментар


          • #80
            От: Малоумни политици, слаба държава............

            Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
            Горе-долу е следната : като стане въпрос , че в България не е като да няма яки западни инвестиции и като питам : дайте пример ?
            - ами ето , Либхер . Инвестиции в нови сгради , от гола поляна , машини , бачкане за хиляди хора .
            Добре , други ?
            - ами Либхееер , Либхер примерно ....

            Като стане въпрос за яки заплати ( от рода на 450 евра дневно ) и питам къде това ?
            - ами в IT сферата .
            Добре , другаде ?
            - ами примерно в IT сферата , в IT сферата да речем , също така в IT сферата ....
            И?

            Либхер, презряната Монтюпе, инсталции за коли, сензори за коли, по няколко милиона туристи годишно...

            Дори да беше само Либхер, туризма и IT сектора - какъв е проблема държава да се издържа от 2-3 сектора или дори 2-3 фирми? Нали преди 10-ти правехме всичко? К'во станА?
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #81
              От: Малоумни политици, слаба държава............

              ИТ сектора дръпна по друга причина-тоя бизнес няма как да дойде някой политик/мутра и да ти го вземе. Защото повечето хора дори не са ти в офиса, а "бизнесът" се събира на един, в редки случаи на два сървъра. И не могат да му намерят "цаката" вече доста години-не е като да не са се опитвали. Пазар в БГ няма, не са зависими от държавни поръчки, та да им стъпят на шията или от фондове.

              За подвизаващите се тук "чужди"- от моя двор виждам в далечината едно хале на немска фирма за производство на автоклиматици. Не знам каква част от тях правят тук, но е основен доставчик на половината свят. Като започнаха, обявиха как ще има някакви стотици работни места...примерно 500 на първа фаза от проекта, след година още 800, после още и т.н.
              Първо търсеха специалисти по хладилна техника с поне 5 години опит и перфектен немски. После от обявите изчезна немския. После опитът стана 2 години, преди на свой ред и той да изчезне. В момента лепят афиши, че търсят работници по вратите на входовете из Люлин и близките квартали. В центъра не съм ги виждал.
              Само , че ....името и репутацията на работодател, което си създадоха-с абсурдни за условията ни изисквания, огромно текучество и странни условия на работа....ги направи толкова непривлекателни, че никой не иска и да чуе за тях. Та те са емблематичен пример за това, че както сам се опрашиш....никой друг не може и няма особено значение колко си голям и за колко милиарда ти е бизнеса.
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #82
                От: Малоумни политици, слаба държава............

                Аз мисля, че реформите трябва да започнат първо от университетите, че ако положението в училищата е зле, то във виШото е просто мизерабилно... НЕма такава аграрна картинка! Некомпетентни, ретроградни, нагли, прости, неспазващи приемни/работни/присъствени времена - едни + 60% от преподавателите влизат в тази характеристика... Тотално гъзоглавие, лоботомизъм и незаинтересованост от страна ръководството - абсолютна липса на стажантски програми, достъп до информация, адекватно структуриране на дисциплините... С две думи: нЕма ниво!

                А относно училищата - нали знаете, че няма лоши ученици - има лоши учители . Да, всеки който има мотивацията да научи нещо, ще го направи без чужда помощ, но според мен образователните институции имат именно такава функция - да мотивират слабите и на насочват колебливите (другите се оправят сами, така или иначе). Огромна част от знанията си в различни сфери съм придобил въпреки някои "преподаватели", а не с тяхна помощ... В Хенри Форд (а.к.а Вилхелм Пик), преподавател по устройство на автомобила ни обясняваше, че НЕ трябва да ползваме ДВГ за спирачка, защото иначе "гори "гарнитурата" на главата" Когато контрирах с: "Еми, ок - бихте ли ни показали този стил на управление, пускайки връх Шипка - ние ще съберемЕ пари за ковчег!", последва: ходене при директор, обясняваници, аграризми, консултации с други специалисти, с училищните инструктори и т.н. докато не се установи, че аз съм прав. Друг титан на мисълта твърдеше, че при 30 градуса сумираща се от привода хлабина, на ротора на ладов прекъсвач-токоразпределител "нищо му няма" и че това не влияе на процесите в ДВГ... Това, разбира се, докато сме свързали стробоскоп, ДВГ работи ужасяващо и белезите се чудят къде да застанат. Има и още примери за тиквоглавие, ама минаха десетина години от славните времена в Хенри Форд и съм забравил голяма част от бисерите.


                Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                ...
                ...

                ... стругарите и фрезистите ми са на предпенсионна възраст . Шлайфиста ми е пенсионер . Никой не ще да се научи ни на центровите , ни на плоските шлайфове.... не било престижно .По-добре било да берат ягоди в Англия.
                Да не прозвучи като заяждане, Владо, ама ти колко пъти отиде в МТФ при ТУ - София, да проведеш една беседа с отличниците; да поразпиташ преподавателите по технологичен практикум дали и колко надежди са забелязали от студентите, правещи панти на уморените С5-ци, па да вземеш 2-3ма, па да ги пообучиш нещо? Или чакаш нЕкой просто да ти "кацне" готов, на 29 години, с 38 години опит с металообработващи машини, на 800 лева?

                За да не съм голословен - имам колега от ТУ, блестящ специалист по Електротехника. Невевроятно интелигентнен и адекватен човек, мой набор (27 г.), печелил nxz брой олимпиади по Теоретична електротехника и пр., но с огромна страст по металорежещите машини. Момчето предпочете със собствени сили и минимални финанси да се "обзаведе" с един TOS, една C11-ка, C8-ца, някаква овуйчена ГДРейска фреза почти без оборудване и една извуйчена българска машинна ножовка, вместо да седне на бюро, за няколко бона на месец (предвид неговите знания, потенциал и капацитет!). За няколко месеца вкара струговете и фрезата в микроните, оправи ножовката и детайлите му се получават на много добро ниво. Единствено на Станьо и на същото това момче доверявам разни детайли, а не на нафталинени вуйчовци, дето викат на левият нож - десен; дето им даваш два детайла, със съответна хлабина/стегнатост и те ти ги връщат като бракоделия, с оправданието "Еми, то че затегне/о'лаби!"...

                За всеки влак си има пътници, обаче когато се вземе предвид и цената на билетите
                Последно редактирано от м20_маниак; 01-06-18, 19:29.
                С "Фармахим" - непобедим
                Дизел - само дънки!

                Коментар


                • #83
                  От: Малоумни политици, слаба държава............

                  Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                  Познай дали можеш да научиш нещо така като ти се размотава отпред.
                  Т.е. можеш много неща, ама не са по предмета
                  Е, после кой за каквото учил.

                  Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                  Е имам вкъщи ученик все пак - нищо общо няма с тогава. Малоумията са другаде в момента, и хич не е като да не участват и учителите.
                  Разбира се. Участват също директорът, учениците, родителите, инспекторатът и целокупното МОН. Или да перефразирам Пелевин: заговор срещу образованието у нас има, бедата е че в него участва целокупното население на страната.

                  Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                  ИТ сектора дръпна по друга причина-тоя бизнес няма как да дойде някой политик/мутра и да ти го вземе.
                  ... за съжаление се намериха начини.

                  А и дръпна не този ИТ сектор който няма какво да му се вземе. Дръпна аутсорсинга, заради ниските български данъци. Не е истина що синекури се назначават там по партийна линия.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Малоумни политици, слаба държава............

                    Първоначално публикуван от м20_маниак Преглед на мнение
                    Аз мисля, че реформите трябва да започнат първо от университетите, че ако положението в училищата е зле, то във виШото е просто мизерабилно... НЕма такава аграрна картинка! Некомпетентни, ретроградни, нагли, прости, неспазващи приемни/работни/присъствени времена - едни + 60% от преподавателите влизат в тази характеристика... Тотално гъзоглавие, лоботомизъм и незаинтересованост от страна ръководството - абсолютна липса на стажантски програми, достъп до информация, адекватно структуриране на дисциплините... С две думи: нЕма ниво!


                    Да не прозвучи като заяждане, Владо, ама ти колко пъти отиде в МТФ при ТУ - София, да проведеш една беседа с отличниците; да поразпиташ преподавателите по технологичен практикум дали и колко надежди са забелязали от студентите, правещи панти на уморените С5-ци, па да вземеш 2-3ма, па да ги пообучиш нещо? Или чакаш нЕкой просто да ти "кацне" готов, на 29 години, с 38 години опит с металообработващи машини, на 800 лева?е
                    Преди 2 години ( две години) водех курс в ТУ лекции и упражнения в ФКСУ на бг, немския и чуждестранния факултет ( на англиски) 30ч на семестър лекции и още толкова упражнения. Дисциплината която водя е нова и актуална.
                    Само да спомена ( мога да снимам служебната бележка за който не вярва) 1 час лекции като хоноруван преподавател ми се плаща по 1,8лв (лев и осемдесе) (Нема два кинта) или малко повече от билетче в градски транспорт) преди данъците
                    Мога да кажа само най-добри неща за студентите, прекрасни деца - (в голямата част) деца който когато видят насреща някой който се старае и си разбира, се опитват да научат.
                    За съжаление не мога да кажа същото за преподавателите. ...
                    Студентите по дефолт не искат да учат, това демотивира преподавателите, което пък когато студент види незаинтересован преподавател, съвсем не му се занимава и не идва> това пък още повече радва преподавателя( не си дава никакъв зор ) и всички са щастливи. Едните си взимат заплатата, другите дипломата без инакъв зор.

                    Е както споменах , аз не се включих в системата. Още от началото ми беше ясно че като хоноруван - пари няма да видя, но това не ми е основното работно място- така че няма проблем.
                    Направих курса ( това вече е наистина сериозен труд) като се постарах да го адаптирам за компютърджии, структурирах го както в МИТ и UC San Diego мога да се похваля че с всяка седмица залата се пълнеше все повече.
                    Тънкостта е да водиш дискусия с тях , да ги следиш къде са и да не ги изпускаш, а не да застанеш и да мрънкаш отпред

                    Е понеже не съм системен, моите лекци, ги дадоха на една тяхна асистентка- която за съжаление няма нищо общо с материята, но не и пречи да води курса - стига да не задават въпроси и да не влизат в час....
                    ПП . Най-трудното ми беше да накарам студентите да презентират. Могат да работят, справят се отлично , но да ги накараш да говорят пред останалите беше много трудно И понеже бях гаден- карах колегите им да ги оценяват...
                    Последно редактирано от biol; 01-06-18, 19:15.

                    Коментар


                    • #85
                      От: Малоумни политици, слаба държава............

                      Засега не съм чувал за изнесла се софтуерна фирма...та явно и да става, още е инцидентно.
                      Обаче със заводите беше страшно, особено в първия мандат на Баце. Един трябваше да избяга буквално за една нощ. Изсипват се късно следобяд на портала ченгета и данъчни, заедно с някакви гербаджии. На собственика казват директо-ето това са ти новите акционери. Ако не искаш-затваряме те. Двама наистина ги затвориха. Един успя да избяга. В Македония. Нещо ги замота и за три дена съумя да си изнесе всички машини.
                      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                      Коментар


                      • #86
                        От: Малоумни политици, слаба държава............

                        Не дочетох докрай, ама понеже ме спрягате, та още веднъж да дам пресен-пресен пример, от вчера.

                        По ред мои си причини за зимата ще си търся някаква заетост, на ненормирано работно време, един вид на повикване. Нямам зор, имам си достатъчно да се прехранвам,че и малко отгоре, но не мога да лежа и да ям готовите пари, та затова.
                        Но на въпроса-мой познат ми предложи да им заварявам едни детайли-бързосменници за багери или фадроми, нещо май за Италия, но няма значение.
                        Донесоха прихванати два детайла, различна големина. Заварих двата за проба и оглед, пък и аз да видя колко време ми отнема, и какво ми коства да ги заварявам, та да си направя преценка за какви пари бих ги работил.

                        Амииии... шефа ги харесал, ама предлага пари като за чобанин. Щото там-часове, ставки, даже и режийни вкарал... Изобщо не го слушах повече. Ставаше въпрос за пари по-малко от които взема общ работник в по-голям завод. Това като се сметне за пълен работен ден, за цял месец.
                        За сведение-тук вече има фирма която дава 1500 лева(чисто) на добрите си заварчици), ама пък фирмата не е за изтърпяване.

                        По темата:Образованието започва да куца още с поставянето на условието "задължително". Според мен ако се остави да е по желание-качеството ще се вдигне само, заради конкуренцията.

                        Масово простолюдието(да, това е правилното понятие, но понеже е нелицеприятно е заменено от "народ") не му трябва да знае много повече от таблицата за умножение и да може да прочете нещо на витрината, и да се подпише на договора за бърз кредит.

                        А който иска да се образова-винаги има начин, и ако се стигне дотам-ще има и съвсем читави училища и университети.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #87
                          От: Малоумни политици, слаба държава............

                          Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                          Пак не схванах . Ти ли ще им даваш по 450 евро на ден , или просто констатираш , че някъде вземат по толкова ? Ако е второто - вече те питах : кажи къде е , да се махам и аз от тука .
                          Ако е първото : жив и здрав да си , че си намерИл у нашенско такъв бизнес , дето да позволява горното !
                          В Брюксел дават по 450 евро на ден за много опитни фулстекъри, и 350 за малко по-неопитни. Дори на едно интервю ходих там, ама направих грешката да мина през HR агенция и се отказах от емиграцията. Временно.
                          Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                          Горе-долу е следната : като стане въпрос , че в България не е като да няма яки западни инвестиции и като питам : дайте пример ?
                          - ами ето , Либхер . Инвестиции в нови сгради , от гола поляна , машини , бачкане за хиляди хора .
                          Добре , други ?
                          - ами Либхееер , Либхер примерно ....

                          Като стане въпрос за яки заплати ( от рода на 450 евра дневно ) и питам къде това ?
                          - ами в IT сферата .
                          Добре , другаде ?
                          - ами примерно в IT сферата , в IT сферата да речем , също така в IT сферата ....

                          Както и да е , отплеснАх се ...
                          Ами сори, в IT сферата е. В момента се уча да ставам селянин, преди малко набивах колците на доматите, и да ти кажа е 100 пъти по-приятно от IT. Не се бъзикам и няма грам ирония.

                          p.s. Аз пак да пусна линк на една велика книга:
                          https://chitanka.info/text/34076-zatypjavane
                          Ето обаче как прекарват времето си децата, на които преподавам, според моите изчисления:

                          Учениците ми спят 56 часа от общо 168-те часа през седмицата. Това означава, че им остават 112 часа седмично, в които да се формират като личности.

                          Последните изследвания показват, че децата гледат телевизия 55 часа седмично. Това им оставя 57 часа, през които да пораснат.

                          Моите ученици са на училище 30 часа седмично, прекарват около 8 часа в приготвяне и пътуване към и от училище и отделят 7 часа за домашните си — общо 45 часа. През това време те са под постоянно наблюдение. Те не разполагат нито с време, нито с място за личен живот и биват наказвани, ако се опитат да проявят индивидуалност в начина, по който организират времето и пространството си. Това означава, че им остават 12 часа на седмица, в които да изградят своята индивидуалност. Естествено, освен всичко друго, моите ученици се хранят, а това също отнема време, макар и не толкова много, тъй като традиционното семейно хранене е блед спомен от миналото. Ако отделим три часа седмично за вечеря, на детето му остават девет часа лично време за цяла седмица.
                          Последно редактирано от Ivan Terziev; 01-06-18, 21:49.

                          Коментар


                          • #88
                            От: Малоумни политици, слаба държава............

                            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                            не му трябва да знае много повече от таблицата за умножение и да може да прочете нещо на витрината, и да се подпише на договора за бърз кредит.
                            .
                            Принципно,
                            но сте се "откъснали" от новите реалности,особено в провинцията. Тази "летва" е твърде висока за 70% от дипломираните в средното.
                            Даже четенето и писането е проблем.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Малоумни политици, слаба държава............

                              Как изкарват матурите тогава? Там двойките са към 15%.
                              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Малоумни политици, слаба държава............

                                Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                                ...Ами сори, в IT сферата е....
                                Мда, подозирах .

                                [QUOTE=Ivan Terziev;3329902]... В момента се уча да ставам селянин, преди малко набивах колците на доматите, и да ти кажа е 100 пъти по-приятно от IT. Не се бъзикам и няма грам ирония..../QUOTE]

                                Както казваше навремето ( когато бях "млад и зелен" ) един "врял и кипял" познат , на възраст : "Абе ше дойдете вие на моя..."
                                ...та за сведение: бате ти Владо знае за какво става дума : имам си градинка с леха домати , краставици , люти чушки , магданоз и много копър .. а вечер си пия ракията ( лично дестилирана от мен) под асмалъка . Това вече над 10 години .
                                Не се оплаквам хич от проблемите ( странно ако е прозвучало обратното ) -боря си се с тях , а тук просто споделям факти .
                                Всъщност , ако наистина има нещо за което рева като саранска мечка ( признавам си ) - то това са дупките по пътищата . Но то е друга тема .
                                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X