Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малоумни политици, слаба държава............

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Малоумни политици, слаба държава............

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    А това какво общо има с образованието като такова? Ееее освен че тогава бежанците се радваха на по-топъл прием ВКЛЮЧИТЕЛНО в образованието?
    Познай дали можеш да научиш нещо така като ти се размотава отпред.
    Т.е. можеш много неща, ама не са по предмета

    А относно вишото - нещата които знам са въпреки университета. Нищо че СУ, нищо че голяма част от преподавателите бяха добри. Но пък без изключение по партийна линия и си личеше от километри.
    Последно редактирано от turtey; 01-06-18, 11:31.
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • #62
      От: Малоумни политици, слаба държава............

      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
      Хаосът е и до сега . С някакъв напън да се прикрива . Включително неизвинените отсъствия .
      Е имам вкъщи ученик все пак - нищо общо няма с тогава. Малоумията са другаде в момента, и хич не е като да не участват и учителите.

      Ето ти конкретен пример - класно по математика, максимална оценка за целия клас - 4 (защо ли...). Тоя понеделник щяха да правят поправка. Ама даскала по английски решил че и тест ще имат. В понеделник се оказва че нито ще правят поправка, нито тест по английски. Вчера за разкош им "преподали" три урока по математика на куп (пак, защо ли...), междувременно вторник-сряда трябваше да имат и тест по география или история, който също не се състоя, поради отсъствие на учителя. Миналия уикенд съответно се счупваме от учене, упражнения и прочие, и в понеделник - нищо.

      Съответно, следващия понеделник ще правят поправка на класно по математика + 2 теста. Съответно тая неделя - втора серия на същото, с тая разлика че заради 3-те нови урока по математика в главите им е тотална каша.

      На фона на цялото това, току - днес намалени часове, утре нам кво си, я учителски съвет я друго от сорта. Аз не помня да сме имали намалени часове заради учителски съвет, даже и в оня хаос след 10-ти.

      На мен са ми помагали с домашните рядко, примерно веднъж-дваж в месеца. Докарвах средно нещо 4.5-5.5 успех, колкото докарваха повечето, на които родителите държаха сметка за това. Сега с нашичкия се учи почти всеки ден поне по 1-2 часа. Иначе ще е наредил "цафуняците" по няколко предмета. И не заради мързел или от сорта - вундеркинд не е, но общо взето винаги бил в горната 1/4 като успех. Всички ги мързи. Има нещо сбъркано надълбоко, и всички участват. Има неща, които просто личи че не са преподадени като хората, има и неща, дето и в учебниците са откровено гламаво написани.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #63
        От: Малоумни политици, слаба държава............

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        ... Всички ги мързи. Има нещо сбъркано надълбоко, и всички участват. Има неща, които просто личи че не са преподадени като хората, има и неща, дето и в учебниците са откровено гламаво написани.
        Тъй де .
        Те ти друг пример : идват в 9-ти клас , в професионална гимназия , в паралелка "оператор на металообработващи машини с ЦПУ" . Почти 50% от тях не правят разлика между "радиус" и "диаметър" , а около 1/3 не могат да изговорят думата "паралелепипед" , камо ли да посочат на картинка що е това . Отделно жена ми се мъчи половин година с тях да ги научи да мерят със шублер . "Абе госпожооо , за к`во ни е това , ма?" ... а вкарвам в производството машини с ЦПУ ....отделно вече сериозно обсъждаме роботизация на заваръчните процеси .

        ... стругарите и фрезистите ми са на предпенсионна възраст . Шлайфиста ми е пенсионер . Никой не ще да се научи ни на центровите , ни на плоските шлайфове.... не било престижно .По-добре било да берат ягоди в Англия.
        Последно редактирано от Vlado_Ts; 01-06-18, 11:58.
        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

        Коментар


        • #64
          От: Малоумни политици, слаба държава............

          Страхотна "полемика" сте си спретнали.
          Най-близо (от "камбанарията" и опита ми) до реалността са Ясен и Владо (имат си и "изворов материал").
          Проблема не е локален,той засяга основите на цялата държавна система и е пряко свързан с "кадровия подбор" от долу до горе.
          Даже в темата "Кой пречи да сме като в Европа?" коментирахме за "приматския подход".

          Примери от общината-(от последните 3-4г)
          1. След пенсиониране на директора на средно училище вместо конкурс,поставиха политически удобно лице с 3г. педагогически стаж за временно изпълняващ длъжността , а на следващата МУ дадоха "конкурса"............
          2. Учител по трудово преди години за "почивка" на морето с ученичка беше освободен.............,сега с партийна помощ е председател на общинската поземлена.........
          3. За ръководител на хидромелиорацията в общината партийното назначиха специалист по телекомуникации.............
          4. За кметове и общински служители ВИ е ясно!!!
          Много клони в държавното дърво и е пълно с първоразредни примати!

          Коментар


          • #65
            От: Малоумни политици, слаба държава............

            Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
            ...
            ... стругарите и фрезистите ми са на предпенсионна възраст . Шлайфиста ми е пенсионер . Никой не ще да се научи ни на центровите , ни на плоските шлайфове.... не било престижно .По-добре било да берат ягоди в Англия.
            Ами Кольо беше споделил за какви смешни пари го караха да заварява. С ягодите поне има шанс да почнат нещо по-читаво, вместо цял живот у цеха за 700 лева бруто.
            п.с. Един приятел е шеф на завод за големи машини. Изнасят за луди пари, и държат работниците си на подобни суми. Кой читав ще стои? Тъй не успях да го убедя, че тия хора заслужават повече. Малък бил града, следователно заплатите трябвало да са мизерни. После плащат 5 цифрени суми за неустойки и брак.
            Последно редактирано от Ivan Terziev; 01-06-18, 12:21.

            Коментар


            • #66
              От: Малоумни политици, слаба държава............

              Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
              Ами Кольо беше споделил за какви смешни пари го караха да заварява. С ягодите поне има шанс да почнат нещо по-читаво, вместо цял живот у цеха за 700 лева бруто.
              - 1200,00 лв. "чисти" . Демек - след удръжките , с безсрочен договор и пълна осигуровка . Това на заварчиците - и не в София , а в "провинцията".

              ..пък с ягодите си е читава работа , да . Има и възможност за развитие - "началник на берачите" може би . ...и спането осигурено - на фургон , с външна тоалетна .

              Е , вярно че там нема "Шефе , ше изляза днеска по- рано , че имам малко работа " , както и нема вечер да си спи при жената , след като е обиколИл кафенетата , ама то нали - "две добри няма".
              Последно редактирано от Vlado_Ts; 01-06-18, 12:27.
              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

              Коментар


              • #67
                От: Малоумни политици, слаба държава............

                Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                - 1200,00 лв. "чисти" . Демек - след удръжките , с безсрочен договор и пълна осигуровка . Това на заварчиците и не в София , а в "провинцията".
                Минималната у Франция е 1200 евро, и то за черноработник дето не може да чете. Цените тука са западни, че и отгоре. С 1200 лева не можеш да си купиш дори евтина нова кола. За жилище да не говорим, визирам в някой голям град. Няма как да им се работи у тая мизерия. Хеле пък точно у заваряването.

                Коментар


                • #68
                  От: Малоумни политици, слаба държава............

                  Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                  .... С 1200 лева не можеш да си купиш дори евтина нова кола....
                  1200 лв. е месечната заплата . Покажи ми в коя държава с една месечна заплата заварчикът може да си купи нова кола , била тя и евтина и ми уреди работата , а аз одма заебавам тука бизнеса, зарязвам и 40 работника и ставам там заварчик ! "Степените" ги имам и мога . По ТЮФ.
                  ...ама добре да е скоро, доде съм в ред със зрението .
                  Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Малоумни политици, слаба държава............

                    Нямам предвид с 1 заплата да си купи нова кола. В София ми трябваха над 800 лв. месечно само за режийни. 200 - 300 лева само тока, че новите сгради нямали комин. По малките градове дори е по-скъпо ако не произвеждаш храната си. 400 лева като му останат да си нахрани детето, и те свършили, за кола да не говорим.
                    Аз напуснах на пъти повече пари, в момента стартирам мой бизнес.
                    Просто няма как някой да се раздава за 1200 лева, че и квалификация им търсите. Който е по - амбициозен си търси варианти за пъти повече пари. Вкл. и терминал 1 и 2 с коментираните ягоди.
                    Чак се чудя с какъв акъл има кандидати за даскали. 2 даскала имам близки роднини, и знам на какво ги въртят за никви пари.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Малоумни политици, слаба държава............

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Тъкмо някъде в края на 70-те гу'с'ин Сендов рече да реформира. Видимия ведната резултат (83-та бях първолак) масово писане грозно (моя милост включително). Веднага след 10-ти имаше 2-3 години тотален хаос - неизвинени отсъствия и прочие станаха само една цифра някъде, и трицифрена такава не е като да беше изключение. И т.н.

                      На същия съм чел (че и още ги имам) университетски учебници по туй-онуй, не заради "вишото" а по други мои си подбуди - с 2 думи: "нямам думи". Писани като за професори. То няма лошо принципно, ама "таргета" им са студенти, а не професори.
                      Аз съм от последния випуск по системата на Сендов, 91г съм бил първи клас(и по повечето училища вече я бяха спрели)... Същата работа с писането, първо печатно, после ръкописно...и накрая, просто грозно.
                      Получи се и друго, след 4-ти клас вече си бяхме по "старата" система, и спокойно можех да пропусна часовете по математика първите две години, всичко го бяхме учили до 4-ти клас.
                      Но пък по другите предмети имахме пропуски, щото то до 4-ти клас нямахме и много отделни предмети, всичко се учеше от един учебник и то едно към гьоторе, днеска свързано с история, утре може с физика...вдругиден урок на руски.

                      А за сега...нямам думи.
                      Мой близък познат, е учител от над 15 години в професионална гимназия. Това след като се е пенсионирал по първа категория, в професията, за която преподава в училището. И подход и опит не му липсват, но все по-малко има на кой да ги предаде, в училището ходят само слаби ученици и калпазани, не е елитно и даже читавите ученици (когато има) виреят трудно. Но той не се отказва(ше) да работи с ентусиазъм и да прави каквото може за да събуди ентусиазъм и поне някакъв минимум да ги накара да усвояват.
                      Буквално преди седмица се чухме, каза че ще напуска - ръководството го натиска да пише тройки на някакви, които и на изпита ги мързи да дойдат... Естествено няма и намерение да го прави, не е и притиснат толкова от живота, та си е решил, че вече няма смисъл, щом ще се налага и с ръководството да се бори, а не само с калпазаните...
                      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                      Коментар


                      • #71
                        От: Малоумни политици, слаба държава............

                        Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                        - 1200,00 лв. "чисти" . Демек - след удръжките , с безсрочен договор и пълна осигуровка . Това на заварчиците - и не в София , а в "провинцията".
                        ...
                        Тук по едно време предлагаха и 1800лв, и свестните корабни заварчици се изнесоха... Тежка, мръсна и тънка работа... Която например е доста по-добре платена във Франция (доста от хората заминаха точно натам)... Добрите стартираха над 3-4х.Евра..

                        Обаче в момента образованието и такива хора не прави - на всички им е набито в главата, че трябва да са с вратовръзка и с милионите в джоба..
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Малоумни политици, слаба държава............

                          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                          Щото преди 10и па беше връо.
                          Примерно мой съученик, тъп на гьон, и формен гамен и побойник. Е винаги шес по Сичко щото мама в инспектората.
                          Класната ми невероятна жена, ходеше редовно без бельо. Тя рускиня, нали. Мъжо ѝ военен.

                          Ташацинарояци
                          Търтей, относно класната ти, виж виц 341 от темата с вицовете!
                          Сигурен съм, че бащите не са ги пускали на родителските срещи. Поне докато си бил с тази класна.

                          А проблема с "мама в инспектората" в момента е усложнен многократно - някъде между на квадрат и на куб. И там проблема е в родителите. Те не следят какво става с отрочетата им, те не налагат правила и тяхното дете е винаги право. Ами да си свалят розовите очила и да видят реалността. В момента всеки родител може да направи учител на луда калинка, щото отрочето му имало двойки. Сиситемата "парите вървят след ученика" на практика води до това, че ученика задава правилата на играта. И съответно те стават по-леки за него. Факта, че за всеки зрелостник има место във ВУЗ пък съвсем обезмисля някой да се напъва за нещо. И ако "гранита на науката" не им е омекотен до полутечно сирене, желачщи да го захапят няма.

                          Частите училища също не са много далеч от същата система. Просто и там парите вървят след ученика и са много малко собствениците на частни училища, които са готови да натиснат възпитаниците си да учат и да спазват правилата. Да не говорим, че учителите в тези училища са подложени на същите унижения, като в държавните.

                          Мога да кажа защо детето ми напусна частния НБУ и отиде да завършва университет в чужбина. Струваше му се нечестно, пресрочването при предаването на курсови работи да не се отразява върху оценката. Даже наблюдаваше обратния ефект - понеже пресрочилите чуват по време на обсъждането на предадените курсови работи, какви са пропуските на вече предалите, да получават по-високи оценки от предалите на време.

                          Много е трудно да се държи ниво в система в която влагането на усилия не се поощрява. Това се отнася и до учителите, и до директорите и до учениците.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Малоумни политици, слаба държава............

                            Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                            ...Аз напуснах на пъти повече пари, в момента стартирам мой бизнес.....
                            Персонал ше назначаваш ли ?

                            ( само да не си в IT сферата ,че веднага се сещам за примера с "Либхер" като аргумент за мнооого инвестиции в съвременна България)
                            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Малоумни политици, слаба държава............

                              Оххх на МОН колко съм им насъбраллл
                              Това там е национално предателство и геноцид към нацията.
                              Само да спомена (ако щете вярвайте) там е такава мафия, че който и министър да дойде -ако не ги изрине всичките нищо няма да свърши.
                              Сегашния миличкия са го нарекли министър добри пожелания. Определено му идват добри идеи, ама кат му скочи Кастрева и сие - става жалко.
                              Да припомня идеята му за намаляване на лятната ваканция и повече почивка (особено зимата) за децата- Даскалите щяха да го линчуват - как така ще им посегне на 3 месечната отпуска

                              Да напиша последния парадокс - матурите по избираем предмет.
                              Системата е такава че по даден предмет има няколко учебника, а заради авторски права трябва да са оригинални- как се постига с разлика в допълнителния и избираемия материал.
                              Сега когато дойде матурата въпросите се правят ( според предпочитанията на експерта) по един учебник, и се оказва, че деца учили по друг , няма как да отговорят на въпросите. Нама как като материала не е предаден. Какво е виновно детето и как да кандидатства ако е учило по друг учебник.

                              Другото което аз лично рева и се боря е , че не може в една страна като нашата ( млада демокрация - с опитна мафия и липсваща съдебна система) да имаш едновременно частно и държавно . Това е най лесния път за корупция и съсипване на нещата , здравеопазването - всичко е ясно.
                              Същото се получава и при училищата. Крайния критерии за успех на училище е къде и как се реализират децата -
                              Проблема е че имаме (имахме) много успешни държавни училища -СМГ, НПМГ, немска френска... и не толкова успешни частни.
                              Как сега частника да събере деца/клиенти ( пари) като е зле работата. Конкуренция ..неее. Работи се по принципа съсипи-срини-унищожи държавното - и те родителите искат- неискат ще плащат или да го дуХХЛат.
                              И това се получи унищожиха НПМГ, миналата година сринаха СМГ ,
                              Тази година ---
                              Това си трябва повече предистория. Миналата годината Наков откри частно училище "Светлина" за програмисти. Лошо няма , но типично по български - МОН започна атака срещу най успешното ни професионално училище ТУЕС , за малко успяха, но срещнаха отпор от родители и деца, но до кога ще се опъват -- нямат много шанс.
                              Може ли да съсипеш нещо успешно, нещо добро , нещо хубаво за да върви далаверата на някой.
                              Може , но когато става въпрос за здраве и образования граничи с тероризъм

                              Стига че като ги чуя тези .. направо пяна ми излиза

                              Е сега отварям новиите и чета Държавата спасява БДЖ с 20 млн. лв., Горанов иска да се разреди графикът на автобусите
                              Баси комунизма, вместо да спрат далаверите в БДЖ, нагласените поръчки, футбула. Дай да им махнем конкуренцията
                              Как не се сети тоя ъкъл , да издаде закон всеки българин веднъж месечно да пътува с влак София-Бургаззз, а който не иска - в трудов лагер да чука камъни за линиите.
                              Бъбреции
                              Последно редактирано от biol; 01-06-18, 15:02.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Малоумни политици, слаба държава............

                                Аз бях ученик доста след като оная система формално я нямаше. За учителски съвети не сме имали намалени часове, но доста често зимата нямахме часове, защото нямаше парно. Официално-камионът с нафтата сутринта не е успял да се качи до училището. Около 10-ти клас порастнахме достатъчно, за да осъзнаем, че просто я крадат.

                                Простотията с учебниците по наше време точно започваше. Сега тази част от системата е тотална щета-корупция и проститя до дъно.
                                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X