Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българският език

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Българският език

    Лилито каза, че на пътя Русе - Разград има блокаж.

    Коментар


    • От: Българският език

      Връщам се към тази хубава тема, започната от Симеон, светла му памет!, заради едно преживяване от началото на този месец.

      Строго погледнато, то не се отнася толкова до българския, колкото до руския език. В този смисъл първи биха оценили факта колеги като Стефан, Злой, Volk и много други.

      А преживяването е, че поне две минути стърчах с увиснало чене - невярващ и онемял, пред тенекиена табела в единия край на южния плаж при Китен. Това - въпреки че отдавна ме занимава въпросът за неграмотните "преводи" и имам в главата си цял списък бисери.

      Но тази табела (командно упътване за шефове на студенски лагери) ме разби. Ето я:






      Приятел, с когото споделих ужасяването си, допуска, че обяснението е в превод чрез Google. Може би е така, особено ако се вгледаме в катастрофалния синтаксис на "правило № 1". Но все пак имаме табела, поръчана и платена - сиреч минала не само през Гугълска, но и през човешка глава.

      Излиза, че Google и др. могат да дават на неграмотния не само само повече знания, но и повече увереност в неграмотността. Уви!...

      Интернет или не, какво се е променило отпреди 50 години, когато - на майтап или наистина - се разказваше за преводача от руски, сътворил следния пейзаж:

      "Стоеше слънчево време. Над лъковете летяха бабички".

      ... И оставям съвсем без коментар проблема за "водната екватор".


      Поздрави!
      Искам България чиста!

      Коментар


      • От: Българският език

        Аз не мога да си го "преведа". Подшипник = лагер, ама техническата дума - търкалящ, плъзгащ. Да приемем, че става дума за пионерски, студентски "лагер" ("кампус") - нали указанието е към ръководителите на някакъв лагер, на кой всеки лагер трябва по един спасител ?
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • От: Българският език

          Поредната кретения...
          От идиот сътворено, от идиот преведено...
          4u6ka biurek....

          И по погрешка - от грамотен човек прочетено...
          Колцина ли от тези, дето са го видяли, са се впечатлили?

          Бог да прости Симеон, че го споменуваме.

          Коментар


          • От: Българският език

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:lozisko-608-konstrukcia-300x253.jpg
Прегледи:1
Размер:22.6 КБ
ID:5610288

            Мдааа....
            And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

            Коментар


            • От: Българският език

              Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
              Поредната кретения...
              От идиот сътворено, от идиот преведено...
              4u6ka biurek....

              И по погрешка - от грамотен човек прочетено...
              Колцина ли от тези, дето са го видяли, са се впечатлили?
              Идиот-идиот, ама собственик на леглова база на мУретУ или кУнцИсионер на плаж, баце.
              Пък сите поляки и россияне, ако е имало такива, са умрели от смях. Снимали са го и са го показвали из родните си места като доказателство колко ТЪПИ са ВСИЧКИ българи.
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • От: Българският език

                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                Идиот-идиот, ама собственик на леглова база на мУретУ или кУнцИсионер на плаж, баце.
                ...
                Не съм цъфнал и вързал в бузинесса, ама тоя, горния бузинесс, нещо хич не ме влече...
                Предпочитам да си лягам жив, и да се събуждам пак такъв...

                Пък сите поляки и россияне, ако е имало такива, са умрели от смях.
                Па кат са умрели от смях, догодина няма да додат отново - щот са умрели...

                Коментар


                • От: Българският език

                  Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                  Па кат са умрели от смях, догодина няма да додат отново - щот са умрели...
                  Абе, те ще дойдат, за да се посмеят още. Сигурно ще има и нови надписи
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • От: Българският език

                    Бе надали точно това им е стимула - да се смеят, че дори да се напикават от смях, все си мисля, че има и още нещичко... К`во ли е - де да знам, ама прииждат, пущините...
                    Отклонихме се от темата, де..

                    Коментар


                    • От: Българският език

                      Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                      Бе надали точно това им е стимула - да се смеят, че дори да се напикават от смях, все си мисля, че има и още нещичко... К`во ли е - де да знам, ама прииждат, пущините...
                      Нещо по-силно от предлаганото тук: https://www.youtube.com/watch?v=qw2Pny_N_Tg
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • От: Българският език

                        Направо си изтихуани тихуаната разговора...
                        Темата е за българския език.

                        Инак ще ми е много приятно да си поговорим наживо-

                        Коментар


                        • От: Българският език

                          Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                          Направо си изтихуани тихуаната разговора...
                          Нали знаеш разликата между all-inclusive и българският патент full-inclusive ? Ще идват, ами, дори когато цялото ни крайбрежие на Ню Йорк заприлича.
                          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                          Коментар


                          • От: Българският език

                            Правилно попитан , Гугъл преводачът даде правилен отговор.Толкова си знае и български , този епитет , сътворил руската версия на мисълта си.
                            Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                            Коментар


                            • От: Българският език

                              К'во викаш, Божич, как се пише? Давам три варианта "намясто, на място, На, място!"
                              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                              Коментар


                              • От: Българският език

                                Еех, Тропчоо, Тропчо! Скивай тука, ама го асимилирай!

                                1. Тропчо трябва да бъде поставен намясто.

                                2. Тропчо трябва да бъде поставен на място, което отговаря на неговите възможности.

                                За да е ястно, копирам в Ринга.
                                Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X