Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българският език

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Българският език

    Гледам репортажите от Олимпиадата във Ванкувър. Изпратили сме на хиляди километри наши коментатори да ни "обогатяват" езика с нови чуждици.

    Бягане с кънки гледам откак има телевизия, Лидия Скобликова и компания. И тогава имаше падания, отнемане на предимство, после не даваха на ощетения състезател адванси!!!

    Английската дума има 3-4 хубави български заместители. Трябва ли - от днес!!- да приемем нова чуждица?

    Коментар


    • До: Българският език

      И тази вечер в новините по бТВ говорителката споменаваше за ЧамкОрия.

      На 70 километра от от студиото й е въпросната местност. Преди да чуя "Боровец", сме обикаляли из курорта да видим Вилата на Павел Морев в ЧамкорИя.

      Не знам какъв въпрос да задам на тези безродници!...

      Коментар


      • До: Българският език

        Какви въпроси. Рядко чуваме за Чамкория. А говорителката - никога. То и е написано, а тя си чете както си знае. С течение на годините се променят и изговор и понятия.
        Lancia Delta HF Integrale Evolucione

        Коментар


        • До: Българският език

          Днес министърът на външните работи произнесе името Шенген с ударение на първото "е", което ме подразни, защото по друг начин не съм го чувал.

          Проверка в НЕТ-а - наистина Шенген!

          Коментар


          • До: Българският език

            Продължавам, вече без предишната доза възмущение, да колекционирам "нови" думи, въвеждани от журналисти, политици и пр.


            В репортажа от мача Славия-Черно море коментаторът каза: ...Александров - най-стабилен в дефанса на гостите...

            Това не е модерното предградие на Париж, а обикновена френска дума - защита. А тъй като в българския нямаме такава дума, от днес ще казваме дефанс - DEFENSE - ако я срещнете написана.

            Защитниците на Родината - дефансатори, в шаха - дефанс Каро-кан...

            А тъй като модният адреналин е въведен от по-рано, същият коментатор си позволи да го префасонира на андреналин.

            Наша дума. Каквото си щем, това ще правим с нея!

            Коментар


            • До: Българският език

              Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
              И тази вечер в новините по бТВ говорителката споменаваше за ЧамкОрия.

              На 70 километра от от студиото й е въпросната местност. Преди да чуя "Боровец", сме обикаляли из курорта да видим Вилата на Павел Морев в ЧамкорИя.

              Не знам какъв въпрос да задам на тези безродници!...
              Всъщност това са две думи и означават иглолистна (борова) гора. Според мен се произнася Чамкория. Може и да греша. Интересно произношение има и в Пазарджик. В противоречие с добрите френски традиции местните хора слагат ударение на първата сричка (виж второто изречение от параграфа). Например там казват Марица, Мусала, а ако кажете на пазарджиклия "Добра вода" вероятно дълко ще ви гледа с недоумение. Но виж със споменаването на "Добра вода" в съзнанието му ще изникнат пържоли, зелени морави, а напоследък и кръчма с басеин.
              Последно редактирано от NovemberCharlie; 17-04-10, 16:22.
              Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

              Коментар


              • До: Българският език

                Някой може ли да ми каже защо поставяме винаги нещата под общ знаменател? Или спомените ми от 4-5 клас по математика са сбъркани. Не трябва ли да е над общ знаменател ?
                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                Коментар


                • До: Българският език

                  Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                  Някой може ли да ми каже защо поставяме винаги нещата под общ знаменател? Или спомените ми от 4-5 клас по математика са сбъркани. Не трябва ли да е над общ знаменател ?
                  Какво точно имаш предвид?
                  поставям под .... общ знаменател, въпрос, съмнение
                  привеждам към общ знаменател
                  [SIGPIC][/SIGPIC]

                  Коментар


                  • До: Българският език

                    Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                    Някой може ли да ми каже защо поставяме винаги нещата под общ знаменател? Или спомените ми от 4-5 клас по математика са сбъркани. Не трябва ли да е над общ знаменател ?
                    Тропчо е формално прав. Но така е тръгнало: към еднакъв знаменател, под общ знаменател...

                    А как ви харесва това: (все от любимите ми телевизии и радиа) "Ще се състои представителна презентация на промоционални цени..."

                    Внимавам натрупаните една връз друга еднаквости да не се разпаднат...
                    Последно редактирано от Симеон; 20-04-10, 13:59.

                    Коментар


                    • До: Българският език

                      Първоначално публикуван от vesmat Преглед на мнение
                      Какво точно имаш предвид?
                      поставям под .... общ знаменател, въпрос, съмнение
                      привеждам към общ знаменател
                      Имам предвид изрази от рода "Не поставяйте всички депутати под общ знаменател... между тях има и съвестни". Когато изразът се използува в преносния, а не в прекия (математически) смисъл, нещата се слагат под общ знаменател. От чисто математическа гледна точка, това си е безсмислица.
                      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                      Коментар


                      • До: Българският език

                        Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                        Имам предвид изрази от рода "Не поставяйте всички депутати под общ знаменател... между тях има и съвестни". Когато изразът се използува в преносния, а не в прекия (математически) смисъл, нещата се слагат под общ знаменател. От чисто математическа гледна точка, това си е безсмислица.
                        Да, прав си.
                        По същата логика, думата "възглавница", би трябвало да бъде "подглавница".
                        [SIGPIC][/SIGPIC]

                        Коментар


                        • До: Българският език

                          Първоначално публикуван от vesmat Преглед на мнение
                          Да, прав си.
                          По същата логика, думата "възглавница", би трябвало да бъде "подглавница".
                          Столът- подзадница и т.н.
                          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                          Коментар


                          • До: Българският език

                            Първоначално публикуван от vesmat Преглед на мнение
                            Да, прав си.
                            По същата логика, думата "възглавница", би трябвало да бъде "подглавница".
                            Руснаците са те чули : подушка.(под ухото)

                            Коментар


                            • До: Българският език

                              От много години мисля по следния въпрос: какво им е "мръсното" на някои глаголи от българския език (и какво им е по-"чистото", ако същите са от латински или друг чужд произход), които означават изпълнение на нормални физиологични нужди и особено актът, представляващ естествено вътрешно оплождане, който предхожда зачеването и размножаването на висшите животни, в т.ч. човека???
                              Заместването на български думи, имащи точно и ясто значение с чуждици, често пъти е самоцелно, и със значение, което е неточно, а понякога и различно от това в чуждия език, е тенденция повече от един век. Някои думи се ползват за "щяло-и нещяло", напр. "секс". Има и смехотворни съчетания, като "сервизно обслужване", "уважение и респект", "... парене в пикочните пътища при уриниране" и т.н.
                              Дали това явление не е проява на малоценност и липса на национално самочувствие...
                              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                              Коментар


                              • До: Българският език

                                ..обвиняемата да се подведе под член..

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X