Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Блусарска тема

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Днес, 07:15
    И двамата са страхотни музиканти, но нали вече казах, че джаза не е моята музика. Да де, блус е, но звучи много джазово. Няма лошо де, просто на мен лично не ми извиква нищо от душата.
    Джаз, и то "дикси", производно на блуса, ама...
    На Божич тезите ми напомнят за една "Годишна джаз-среща" в НДК (чалгата и тях ги отнесе ) през ... някъде 1982 ли, 1983 г. да е било. Големият ВИП-гост беше съветският пианист Еди-кой си. Наистина беше виртуозен. СкъсА се да свири, но... Зала 1 на НДК така се опразни, че чак ми дожаля за него, когато в един момент той хвърли отчаян поглед на десетината стоически останали зрители. Излезнах и аз, десетина пъти отвънка чух:"Това не е джаз! Ние джаз сме дошли да слушаме!"
    По този повод водихме дълги спорове с едни съученици "Щуетова джаз?" и дали всяка виртуозна импровизация е джаз и т.н. В чалгата също има различни стилове (не съм познавач и не се наемам да ги изреждам, но видимо, "чуваемо" - има).
    Та и с блуса така - има си специфично звучене, като го чуеш, нещо отвътре ти казва "Това е блус".
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #32
      #11.1
      s_s1 коментира
      Днес, 09:47
      И това кефи, и музиката и клипа!
      Щом те кефи - ето кулминацията на срещите с дявола на тази група (дано Кольо да не се разсърди).
      Кратко въведение - най-добрите китаристи били толкова добри, защото свирели с "Перото на съдбата", направено от парче от зъба на Дявола. Главните двама герои се сдобиват с такова парче. Съдържателят на клуба, в който свирят обаче се оказва самият Дявол (Дейвид Грол от "Нирвана"). Текстът също е голям майтап:

      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • Gadnyara
        Gadnyara коментира
        Редактиране на коментар
        Направо бих препоръчал да изгледа филма, пълен е с готини парчета, като това.

      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Не виждам защо си мислиш, че ще се сърдя.
        Нали за това съм я отворил темата-да си приказваме за блус, да си пускаме блус, и изобщо-за всичко около блуса.

    • #33
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #34
        Вдъхновен от песента на Ивиед да ви покажа песента която ме влюби в блуса.
        Дотогава не, че не бях чувал блус, ама някак минаваше през ушите ми.
        След "кучето" вече гледах на блуса с друг поглед. И друга душа.

        Неее, солото е може би от най-хубавите(за мен) в блуса, Къса парченца душа. Инджой:



        Текста също е в традиционния блус стил-бедност, без късмет, нещастен...
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #35
          Кольо коментира
          Ето това е най-чистия и класически блус според мен.

          Оправдават те последните две думи. Пък аз исках да уточним какво е блус. Вкусове различни, но ме дразнят разбиранията на някоиЙ - най правилният вкус и най точната музика е тази на стадото! Оттова следва, че най-точна и хубава музика е чалгата. Ми стадото е най-многобройно! Не ли?

          Твойта музика, Кольо, е много мудна, бих казал прекалено "размазана" и в някои моменти дори ме дразни. Дразни ме и когато съм пред камината с чаша уиски. Да не говорим за стойността й! Елементарна като мелодия, простовата като текст, лесна за изпълнение, почти невъзможно да предаде чувствата на изпълнителя...Единични песни не се вместват в това описание, но мисля, те нама да ти харесат.
          Те това е според мен, но това не ми дава право да не уважавам твоя вкус!

          Ето нещо за теб:


          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

          Коментар


          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Ся, че е елементарна и лесна за свирене е ясно. Текстовете и те в много случаи са елементарни, но това не е само при блуса. За мен текста в една песен е по-маловажната част. Водеща е мъзиката, мелодията. Ако е до текста-има си поезия, там е само текст. Не, че текста няма чак никакво значчение, но е по-малко. Не се ли кефиш на някои инструментали?

            Но пък не съм съгласен, че не може да предаде чувствата на изпълнителя. Това си е до майсторство на този който свири.
            И за друго си прав-всеки си има своя си вкус, и не е добре да го натрапва на другите. Добре е да си казва кое и защо харесва, без да критикува този на другите, няма място за критика.

            Аз съм си металяга в червата даже, но блусът е друга вселена, харесвам си го, затова и пуснах тази тема.

            А за Юрая ти благодаря, като лапе ми бяха една от любимите групи. Макар, че тяхното звучене спада повече към металните изпълнения, пак си ми харесват.

        • #36

          Коментар


          • #37
            Страхотна тема! Да се включа и аз с един от любимите ми пианисти:



            Едно от нещата, които все още не съм успял да направя е да отида на "Марди Гра" в Ню Орлиънс. Преди 2-3 години бях на косъм, но за съжаление се разминах, а моите приятели, които отидоха пиха по кръчмите там с Доктор Джон (светло му небе) и Хю Лори.
            "Не е толкова трудно да разбереш хората - те са главно его и либидо. А, да - и повечето са прости" - Буда

            Коментар


            • #38
              Този версиЙ на станалото класика парче на U2 с B.B. King ми е любима. Когато я чух (версията на Хърби Хенкок с Джони Ланг) за пръв път преди години в колата, направо щях да катастрофирам

              P.S. Нещо звукът на клипчето е много "плосък". намерих по-добър варЯнт:

              Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 11-06-20, 20:48.
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #39
                Я малко "ботъл-нек", "open G tuning", т.е. китарата е настроена при ненатиснати струни да дава акорда "сол" като "дръннеш".

                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #40
                  Понеже съм фен на "лентите", най-много блус в една, гледах и слушах в "Блус брадърс" на Дан Акройд. Вероятно съм пропуснал много други, я ги чекнете да се поправя

                  Коментар


                  • #41
                    И една "Vintage Dobro Resonator Guitar" настроена на "отворено Ре" (човекът е дал и настройката на всяка струна: D-A-D-F#-A-D) ми изскочи в "тубата"

                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • cecoa1
                      cecoa1 коментира
                      Редактиране на коментар
                      Нищо не разбирам от музика(макар че като дете ходих малко уж да се уча да свиря на цугтромбон...без желание де), но да питам за обща култура... макар и да не е баш за тая тема.
                      Тия китари с двата рифа, те заради различните настройки ли се ползват, и заместват ли примерно две други китари? Или се прави само за да е интересно и по-особено?

                      Преди две години лежах в болница с един унгарец, който живее в моето градче, той прави собствени китари-уникати(и ремонтира всякакви китари). Тогава можех да го питам разни такива прости въпроси, но въпросите ми идват чак след някои обяснения в тази тема (та го питах само още по-лаишки неща )
                      Между другото, ето един клип с тестване на негова китара, в който гледам на китарата един шалтер като голямо цк-ключе, дали и той не превключва настройките донякъде замествайки друга китара? https://youtu.be/zxUhO5kkfKs
                      Освен това, гледам и тия като някакви копчета долу трите, и тях нещо ги пипа... https://youtu.be/QJDeUEM6Hsg
                      Мноо сложно, верно дяволска работа са тия инструменти.

                  • #42
                    Двата Грифа, предполагам имаш предвид. Щото "риф" е повтарящата се музикална фигура в "парчето".
                    Два грифа - обикновено единият (долният най-често) е с 12 струни и сигналът не минава през "дисторшън", а другият е с шест струни и звукът от него е модулиран.
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • cecoa1
                      cecoa1 коментира
                      Редактиране на коментар
                      Да, объркал съм термина, обикновенно се излагам на теми, от които не разбирам
                      В случая просто техническата страна на въпроса ми стана интересна, но сега схващам, че и за нея трябва значителна подготовка, включително музикална, за да схвана какво ми се обяснява. Не е за мен, оставам просто слушател.

                  • #43
                      • #43.1
                        cecoa1 коментира
                        Днес, 10:42
                        Да, объркал съм термина, обикновенно се излагам на теми, от които не разбирам
                        В случая просто техническата страна на въпроса ми стана интересна, но сега схващам, че и за нея трябва значителна подготовка, включително музикална, за да схвана какво ми се обяснява. Не е за мен, оставам просто слушател.
                    Eто класически пример: Горният гриф е с 12 струни и звучи по подобие на акустична китара. Долният е стандартен и звукът от него е изкаран през "изкривители" (дисторшъни), за да има "хард-рок звучене":

                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • cecoa1
                      cecoa1 коментира
                      Редактиране на коментар
                      Що годе нещо схванах, но трябваше първо барем през най-общото да мина - https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%...B0%D1%80%D0%B0
                      Признавам си, не ги знаех въобще как функционират тия китари, и не се бях и замислял. То ясно, че си е цяла наука, но поне върху принципни неща сега придобих поне някаква обща представа.

                  • #44
                    Двата грифа са повече за гъзария и да се правят на голямата работа.
                    Който си е майстор-няма нужда от два грифа, и с обикновена китара успява да бъде супер успешен музикант.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #45
                      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                      Двата грифа са повече за гъзария и да се правят на голямата работа.
                      Който си е майстор-няма нужда от два грифа, и с обикновена китара успява да бъде супер успешен музикант.
                      Двата грифа спестяват смяната на китарите по време на концерт, както по-горе в случая с "Джимарата с лудата жица" (с) Шкумбата - още се спори кого е визирал в скеча си - Джими Пейдж или Джими Хендрикс.

                      А на Цецо линка за ел. китари е писан от някой български фен-рокаджия. Щото се твърди, че Лео Фендер бил измислѝл електрическата китара и няма нито дума за:
                      Електрическите китари и техните "адаптери" (ама, че странна дума на български - нищо общо с действителното функциониране на устройството) са друга голяма тема, може по-малко да вмъкваме от нея, покрай слушането на нещо от Лес Пол например:

                      Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 12-06-20, 15:17.
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X