Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къщи от бали слама!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Къщи от бали слама!

    Пускам тук тази тема,за да се разиска въпроса дали има хора измежду съфорумците,които биха живели в такъв вид къща.Що се отнася до мен,аз бих!

    Оказа се,че къщите от бали слама са едно добро решение(поне според мен) за бързо,ефтино и екологично строителство.В България има построени на няколко места такива къщи и много ме впечатли уюта и удобството,които предлагат.По-надолу от линковете ще видите как стои въпроса с времето за изпълнение,като къщата от първият линк в началото на клипчето е направена за 24 часа(е вярно,че е с големината на бунгало,но...).Вторият линк показва къща в с.Хотница в БГ.

    www.youtube.com/watch?v=RjNhJqnva3w
    http://www.youtube.com/watch?v=AKE1LN29qBo
    Разгледах много варианти в интернет и се оказа,че технологията за едноетажните къщи е почти еднаква навсякъде.А именно:

    Изкопаване на основите;
    Поставяне на тръбите за чиста и отходна вода;
    Направа на основите(тук вариантите дали ще се ползва бетон,кал,само редени камъни или др. е личен избор);
    Направа на дървена конструкция,в някой случаи само в ъглите на постройката.Правене на рамки от дъски и OSB за вратите и прозорците;
    Редене на балите и набиването на пръти(пожелание)в тях;
    Притискане със следваща дървена конструкция най-отгоре,върху която се поставя скелета на покрива;
    Покрив по избор(варианти много);
    Запечатване на балите отвън и отвътре с мазилка(много важно,за да не съжителствате с някой видове гризачи),глина,вар или нанасяне на пясък,цимент и вода под налягане с машина,за което се говори,че е най-добрия вариант;




    www.rosefellowship.org/work/all/byname/hopielderhousingprototypes/


    http://www.youtube.com/watch?v=mtV04...layer_embedded



    http://drumadooncottage.co.uk/d03ce

  • #2
    До: Къщи от бали слама!

    Първоначално публикуван от val80 Преглед на мнение
    Пускам тук тази тема,за да се разиска въпроса дали има хора измежду съфорумците,които биха живели в такъв вид къща.Що се отнася до мен,аз бих!..............
    Оказа се,че къщите от бали слама са едно добро решение(поне според мен) за бързо,ефтино и екологично строителство.В България има построени на няколко места такива къщи и много ме впечатли уюта и удобството,които предлагат................
    Има !

    Коментар


    • #3
      До: Къщи от бали слама!

      Има доста плюсове на пръв поглед...... но има някои минуси , които на мен ми изглеждат нерешими.

      Много добре гори сламата ...... как да я направиш пожаробезопасна?
      В стената се получават твърде удобни за мишки и буболечки кухинки. Веднъж проникнали там трудно ще ги изгониш.
      Лесно можем да си представим стената да се накваси с вода отнякъде. Следва мухлясване и гниене /и-или подмяна/ на тази част от стената , която се е измокрила.
      Не можеш да закачиш нищо по тежко от картина /с лека рамка/ на стената. А понякога се налага .....
      0888932647

      Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

      Коментар


      • #4
        До: Къщи от бали слама!

        Не бих живял в такова нещо. Фен съм на бетона с повечко арматурка. Справка Хаити
        "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

        Коментар


        • #5
          До: Къщи от бали слама!

          От слама и барака не бих си направил.
          Иначе дървените конструкции са идеални за земетръсни райони.

          Коментар


          • #6
            До: Къщи от бали слама!

            Има и плюсове!!!!Ако стане пожар ще изгори за 5 мин а няма да чакаш пожарната и да гледаш мичителни как леко полека ти изгаря всичко!!а това с кравешките лайна като искат да маххат на хората кравите от каде да се земат !!!като кравеферми почти няма!!!!И според мен после не мирише ли на обор!!!
            Опел Корса В 1,4 82 коня
            Пасат 1,9 ТДИ 90-ка
            Ямаха ХТ 600Е
            Симсон SR 49 1959 г. :D

            0898234666:D

            Коментар


            • #7
              До: Къщи от бали слама!

              Става за проба за една зима - толкова, колкото на човек да му минат еко-мераците.

              На следващата вече ще вони на... гниеща слама, а на другата вече ще е толкова гъсто населена, че и през ум няма да ми минава да вляза в нея.

              Ако се обработи подходящо, за да не "оживее", ще е отровна като Чернобил...

              Не виждам какъв е смисълът, все пак строителните материали са преживели стотици години еволюция за да станат това, което са.

              Това си ми е личното мнение като човек, който е виждал слама

              Коментар


              • #8
                До: Къщи от бали слама!

                Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                Не бих живял в такова нещо. Фен съм на бетона с повечко арматурка. Справка Хаити
                Те точно от бетон с арматура си патят. Има едно съотношение между маса и здравина, което е важно за земетръсните проблеми. И по отношение на него бетонът не е светая светих. А от едноетажна сламена къща - и цялата да се срути - ще се измъкнеш с "мамата".

                Коментар


                • #9
                  До: Къщи от бали слама!

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  Те точно от бетон с арматура си патят. Има едно съотношение между маса и здравина, което е важно за земетръсните проблеми. И по отношение на него бетонът не е светая светих. А от едноетажна сламена къща - и цялата да се срути - ще се измъкнеш с "мамата".
                  Справка - старите японски къщи. Дърво и хартия.
                  Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Къщи от бали слама!

                    Пък аз си мислех, че приказката за трите прасенца е измислена. Там нали на първото прасенце къщичката била от слама ...

                    Баба ми е на 86 години и е от с. Манастир - високо в родопите. Та тя разправяше, че едно време на по-богатите къщите били покрити със каменни плочи (тикли), а на по-бедните - колибите са били покрити със дебели снопове от слама. Каза, че само при много силни порои е прокапвало. Стените също са били от някаква комбинация между дъски и слама.

                    Сега като гледам май се завръщаме по ония времена
                    Nissan Terrano 2,7 TDI

                    Коментар


                    • #11
                      До: Къщи от бали слама!

                      Интересно ми е какви документи и планове са представили в общината за одобрение?
                      B+

                      Коментар


                      • #12
                        До: Къщи от бали слама!

                        Преди години се наложи да пообновим една 350 годишна къща на около 50 км. от Виена. 70см. стени от "киреч" - кал омешана с слама и пресована в калъпи, като тухли, варосана отвън и вътре. Идеално е като топлоизолация. Каратаван и над него пак киреч 25см.Материала е без пари - глината се копае от под сайванта и така се оформя прилична изба за вино. в случая към 25 метра навътре в склона. Зиме, лете 6 - 8 градуса. Хладилник почти не трябва.
                        Лично на мен много ми допадна, като условия за живеене.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Къщи от бали слама!

                          Колега Пенчо, не е ли "кирпич" вместо "киреч" ?
                          Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                          Коментар


                          • #14
                            До: Къщи от бали слама!

                            Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                            Колега Пенчо, не е ли "кирпич" вместо "киреч" ?
                            За това съм го сложил в кавички. По мой спомен "кирпич" е нещо преминало температурна обработка. Може и да бъркам наименованието, ама съм електроинженер роден в голямото село.
                            В конкретния случай "тухлите" седяха в калъпите два дни на двора. Колкото да им се отцеди водата. Стават доста по-леки от нормална тухла с този размер.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Къщи от бали слама!

                              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                              По мой спомен "кирпич" е нещо преминало температурна обработка. .
                              Кирпич са непечени тухли. Могат да са забъркани по много рецепти, но са само сушени.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X