Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къщи от бали слама!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Къщи от бали слама!

    Поздравления за темата много е интересна,пък и както е тръгнало с тая криза може да бъде и много полезна.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

    Коментар


    • #32
      До: Къщи от бали слама!

      Гледах наскоро такава построена къща - направи ми впечатление че има малко и малки прозорци но това може да е било изискване на собствениците а не ограничение на технологията - като цяло не лоша идея според мен където работната ръка е евтина но да наемаш работници да ти правят това и да им платиш кат за нормална къща.. Аз бих я направил дървена въпреки многократно по високата цена навярно. А иначе според мене само звучи "еко" кой знае с ква химия треа да я напръскат за да стане както трябва ще живееш в менделеевата таблица.
      When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

      Коментар


      • #33
        До: Къщи от бали слама!

        Първоначално публикуван от persuader Преглед на мнение
        ... А иначе според мене само звучи "еко" кой знае с ква химия треа да я напръскат за да стане както трябва ще живееш в менделеевата таблица.
        В интерес на истината - както бях писал преди - има достатъчно абсолютно безвредни за човека дезинфектанти. Друг е въпроса колко еко ще е, ако в стените не живеят няколко мравуняка и 3-4 колонии мишоци. Аз си мисля, че няма да е по-малко еко и без тези съквартиранти...
        Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

        Коментар


        • #34
          До: Къщи от бали слама!

          Ако някой каже как да се защити сламата от влага и как в последствие може да се закачи нещо по тежко от календар /забие пирон/ в такава стена , обещавам в най-близко бъдеще , да "иззидам" навесчето отзад с експриментална /и практическа/ цел от бали.
          0888932647

          Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

          Коментар


          • #35
            До: Къщи от бали слама!

            Аз бих я затворил в конструкция, вместо да я измазвам...
            Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

            Коментар


            • #36
              До: Къщи от бали слама!

              Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
              Ако някой каже как да се защити сламата от влага и как в последствие може да се закачи нещо по тежко от календар /забие пирон/ в такава стена , обещавам в най-близко бъдеще , да "иззидам" навесчето отзад с експриментална /и практическа/ цел от бали.
              Като всяка нова ( колко е нова е друг въпрос) технология и тази ще се развива и подобрява .
              Спокойно може една стена да се раздели на по-малки фигури и да се подсилва с греди и колони . Както при каменна зидария имаме пояс с дърво , така и тук може да се ползва такъв пояс . Сложен на подходящата височина тази греда ( пояс ) става носеща тежести .
              Ако височината на етажа е 2.80 от пода до тавана , един пояс на 2.00 от пода ви осигурява повърхност ( скрита ) която да носи тежести .
              Ако предварително знаете мястото на окачване на по-голяма тежест - точно на това място в стената може да се предвиди колона ( дървена ).
              Всичко е въпрос на техническо виждане . Не е трудно за изпълнение .
              За прозорците - размера е по желание . Едва ли има ограничения , защото също може да се подсилват с греди и колони .
              Впечатлението , че сламата е носеща е грешно .
              Сламата е преграда .
              Носеща си остава дървената конструкция . А за нея е писано доста .
              За влагата :
              Колкото влага имаш сега в бетона или в гипсокартона , точно толкова ще имаш и в сламата . Защо смятате , че ще поглъща влага . Сламата е толкова пресована , че не може да забиете нищо в нея без усилие .
              Зависи от балировачката все пак . Има си степени на стягане на балата .
              Когато е добре пресована бала слама не позволява да влезне влага "навътре" а се стича по повърхността , която почернява .
              Малко импрегнация на 1-2 см на балата и няма да има въобще влага ( според мен ).
              Най-елементарно : оставете една бала на дъжда и по-късно я изследвайте . Горната повърхност все пак да е покрита .
              Вътре си е абсолютно суха .

              Коментар


              • #37
                До: Къщи от бали слама!

                Защо залитате по екзотики?
                Навремето не е имало топлоизолации и съвременни материали като EPS и XPS, цимент, керамични тухли. Тогава е имало само дърво и слама и кал. Тухлите дори са били екзотика.....Да не говорим за водопровод и канализация....
                Хайде не спирайте прогреса!!!
                Що не си врътнете по една колиба в полето и не се заврете вътре? Само говорите, а никой не иска да напусне удобния си дом изграден от стоманобетон и притежаващ всички удобства.
                Темата за и против тези къщички от слама е много обширна. Но пак повтарям - това е една екзотика. Все едно да сравняваш по хубост манекенка и саката баба.... Сакатата баба е къщата от слама - има повече минуси от колкото предимства.
                Или пък лодка от слама с такава от стъкломат....

                Не разбирайте писанието ми като заяждане. Не съм искал да обидя никой от тук пишещите. Просто ви се дивя на ентосиязма....
                [SIGPIC][/SIGPIC]

                Коментар


                • #38
                  До: Къщи от бали слама!

                  Първоначално публикуван от Jeep_bs Преглед на мнение
                  Защо залитате по екзотики?
                  Навремето не е имало топлоизолации и съвременни материали като EPS и XPS, цимент, керамични тухли. Тогава е имало само дърво и слама и кал. Тухлите дори са били екзотика.....Да не говорим за водопровод и канализация....
                  Хайде не спирайте прогреса!!!
                  Що не си врътнете по една колиба в полето и не се заврете вътре? Само говорите, а никой не иска да напусне удобния си дом изграден от стоманобетон и притежаващ всички удобства.
                  Темата за и против тези къщички от слама е много обширна. Но пак повтарям - това е една екзотика. Все едно да сравняваш по хубост манекенка и саката баба.... Сакатата баба е къщата от слама - има повече минуси от колкото предимства.
                  Или пък лодка от слама с такава от стъкломат....

                  Не разбирайте писанието ми като заяждане. Не съм искал да обидя никой от тук пишещите. Просто ви се дивя на ентосиязма....
                  Да ме прощавате , ама като стане въпрос за уникалния стоманобетон и уникално удобните и уютни жилища ми се изправя косата. Като види човек прекрасните Люлин,Младост и още стотици такива чудеса от стоманобетон да му премалее. Вярно че без него не може , но и толкова превъзнасяне аз него разбирам.
                  Нищо лично.

                  Коментар


                  • #39
                    До: Къщи от бали слама!

                    Тук не коментираме архитектурата нали? Май бъркате понятията....
                    [SIGPIC][/SIGPIC]

                    Коментар


                    • #40
                      До: Къщи от бали слама!

                      Всички мнения са полезни . То за това е темата .
                      Ама като се изказвате "за" или "против" пишете защо , та да ви разбираме аргументите .
                      Иначе баба или манекенка ........ бабата може да е била манекенка ....

                      Коментар


                      • #41
                        До: Къщи от бали слама!

                        Може ама преди мноооого години...... Хайде сега да се обоснова....
                        Навремето (притежавам такава къща) къщите са били с плет измазан с кал и коски косми на втория етаж. Огнището е било в средата на стаята. Долу първия етаж са били животните - само камък - дялан, а вместо керемиди- каменни плочи. Прозорците са били с капандури - рядко със стъкла.

                        Конските косми или сламата са служили за армиране на калта - да не пука и да не пада.
                        Кал- лесен и единствен материал за направа на стени ( глина и оборска тор също са се използвали). Мога ли да попитам кой от вас би живял в такава къща със стени от екологичночисти "лайна"?
                        А питате ли се защо по-късно тежките каменни плочи са заменени с "турски" керемиди?
                        Сменял ли е някой от вас каменна плоча защото тече?
                        Разберете ме правилно, като екзотика е супер интересно, не казвам да не се строи по този начин, но да се залита едностранно, без в логика..... неразумно.....
                        [SIGPIC][/SIGPIC]

                        Коментар


                        • #42
                          До: Къщи от бали слама!

                          Сега поглеждам темата и се изненадах,че е толкова активна.
                          Вярно,че и повечето мнения са против,но това не променя моите убеждения.От 4 години в Странджа няколко семейтва живеят в такива къщи,така че "едната зима" вече са я преборили.За закачане на по-тежки неща от календар по стените колегата по-горе написа,че може предварително да се предвиди мястото.Но дори и да не се предвиди пак има начини(например ламперия).Предполагам,че всеки знае предварително къде ще си закачи бойлера!
                          Наистина от линковете,които съм пуснал изглежда,че сламата е носещата конструкция,но това е така само за най-малките постройки.А тези примери съм ги дал като най-ефтини варианти за изпробване.по надолу ще сложа 2-3 линка и на по-големи конструкции с много осъвременени материали отвън и отвътре.
                          Погледнете този http://www.pbase.com/michellemahood/...of_straw_balesлинк и вижте на какво място е тази къща (каква ли е влагата на това място).
                          За запечатването на сламата отвън и отвътре с по-горе описаната от мен технология с мазилка под налягане четох в един сайт,че е патентована технологията и с изработването от определена фирма ти издават сертификат за пожароустойчивост(който се приема от държавните органи).
                          http://www.glassford.com.au/main/?page_id=685
                          http://www.strawbale-building.co.uk/...?page=pictures
                          Но в крайна сметка си остава въпроса,дали и кой е готов да напусне удобното местенце в най-голямото село в БГ и да се изнесе в по-малките и по-приятни(само на думи написани по форумите и казани на маса) селца.
                          http://www.pbase.com/michellemahood/my_house_of_straw_bales
                          http://www.strawbale-building.co.uk/index.php?page=pictures
                          http://www.strawcottage.co.uk/
                          http://www.hautenature.blogspot.com/2007/12/maine-straw-bale-construction-inspired.html
                          http://www.wellington.govt.nz/services/environment/sustain/sustainable.html
                          В този линк има малко странички,така че с бутана "NEXT" и напреед...
                          http://www.buildingwithawareness.com/guidebookflip2.htm
                          http://www.youtube.com/watch?v=I0alg...eature=related
                          http://www.youtube.com/watch?v=cwLFW7elYMI

                          Но,всеки си знае...
                          Все пак,нали знаете:"Разни хора,разни идиоти!"
                          С последното не визирам никой от участниците във форума!
                          Последно редактирано от val80; 23-01-10, 15:35.
                          http://drumadooncottage.co.uk/d03ce

                          Коментар


                          • #43
                            До: Къщи от бали слама!

                            В заключение да добавя , че ако замените сламата със стиропор примерно - ще получите къща неподвласна на всякакви метериологични условия - един вид температурна камера. Помислете в тази насока... Пък и разликата в цената няма да е кой знае колко голяма при цена на EPS около 60 лв/куб.м.
                            [SIGPIC][/SIGPIC]

                            Коментар


                            • #44
                              До: Къщи от бали слама!

                              Първоначално публикуван от Jeep_bs Преглед на мнение
                              В заключение да добавя , че ако замените сламата със стиропор примерно - ще получите къща неподвласна на всякакви метериологични условия - един вид температурна камера. Помислете в тази насока... Пък и разликата в цената няма да е кой знае колко голяма при цена на EPS около 60 лв/куб.м.

                              Ами аз така и направих - 200 мм. армиран стиропор и гипскартон отвътре. В момента навън е -10 , подовото на 50 С и не се диша от жега. Обаче един капан за мишки си стои зареден превантивно ..... дотук 1бр. мишле. За да закача за стената кухненските шкафове си измислих и изработих дюбели минаващи през стената. И като искам да закачам нещо по-тежичко и не уцеля армировката ми е гадноооо. Не можеш да предвидиш всичко. Булката ходи една седмица след мен с едни гоблени в дебели рамки дето се наместват по усмотрение на стената .... е закачих ги но.... с колебания. За колоните на адиоуредбата да не пиша направо.

                              Хм дордето пиша ми дойде на акъла , че при готова измазана сламена стена , може да се пробие с шило например около 12 мм. дълбока примерно 20 см. дупка. В нея да се впръсне монтажна пяна и в нея да се инсталира произволно желязно крепежно средство. Такъв монтаж би трябвало да идържи 20-30кг. товар а може би и повече...... Ще търся бала слама......май.
                              0888932647

                              Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                              Коментар


                              • #45
                                До: Къщи от бали слама!

                                Бетон се е използвал още при построяването на Римския аквадукт а и доста мономентни постройки от онова време, цимента е от доста време така че кое му е модерното незнам. Относно сламата кой ще заложи че Баш Майстора ще я запечата на 100% и ще се спаси от вода, гадини и пожар. При старите къщи от по на няколко века сламата се обърквала с калта която е служила за фибри, не са дигали стени само от нея. Може старите къщи да са имали дълъг живот за разлика от обитателите им. Все пак ако има проблем в инсталацийте и се спука тръба дано не е канализацията че ще настъпи голяма смрад, едно е да я подмениш в бетона и съвсем друго в сламата, за проблем в някоя разклонителна кутия не искам и да си помисля освем ако не ви се струва по ЕКО всичко да върви външно при условие че нямате малки деца или домашни любимци.

                                п.п. Опс забравих нали е ЕКО тука инсталации си не требват ще мааме на свещи и туби.
                                Съвеста ми е чиста, просто защото не я използвам.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X