Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къщи от бали слама!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Къщи от бали слама!

    Първоначално публикуван от vokel Преглед на мнение
    Интересно ми е какви документи и планове са представили в общината за одобрение?
    За временна постройка, какво е нужно?
    Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
    Drag Grand Canyon Daily
    Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
    LZ1JYM

    Коментар


    • #17
      До: Къщи от бали слама!

      С този негативизъм и късогледство ще оставите новия колега само с едно мнение в този форум. По "Дискавъри" гледах епизод от поредица в който построиха къща като прогимназия по сламената технология, която ме заинтригува и мен. Както и при другите строителни технологий и тази си има и плюсове и минуси, но не би трябвало да се изказват мнения от хора които преди пет минути не са знаели какво е съвременна сламена къща.
      Ако искаш да разсмееш Господ - разкажи му плановете си.

      Коментар


      • #18
        До: Къщи от бали слама!

        Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
        За временна постройка, какво е нужно?
        Иска се постройката да не е от бетон . И да не надхвърля определена квадратура .

        От цялата дискусия се разбра , че колегите се страхуват от земетръс , гризачи , пожар и подигравки на съседите.
        Като всяка къща - и тази си има носещи колони и греди .
        Като всяка къща - и тази си има стени .
        ( при тухлена , дървена къща или друга - стените НЕ са носещи )
        Останете си със страховете , но знайте че от земетръс , гадинки , пожар и наводнение страдат и най-съвременните строителни технологии .
        Просто тези аргументи отпадат като "против" сламена къща .
        Остава въпроса колко е кадърен проектанта или конструктора да изчисли НОСЕЩАТА конструкция ? Само това е важното .
        Другото зависи от вас :
        1. Да се обработи сламата подходящо против гризачи - едва ли е трудно . Има си начин , аз не го знам . От години имаме котки и гризач не съм виждал освен на полето или в гората .
        2. Да се измаже добре против достъп на огън ( пожар) - и това не е трудно . Има си специални набъбващи бои , че и по-нови . При пожар те набъбват и не позволяват пламъка да достигне повърхността . В Русе ги произвеждаха , но вече има и по-съвременни . Те не гасят пожара , а увеличават времето за реакция на хората . Не е малко .
        3. Земетръс .... тази съвременна тема ...... какво да я обсъждам .
        4. Подигравки на съседи - ако не ви видят през време на строежа няма как отвън или отвътре да се види дали е сламена , дървена или друга .
        Измазана всяка повърхност е скрита .
        Та както казах - има поле за подобни къщи и в България .
        Щом киселото мляко вече не се вкисва ............

        Коментар


        • #19
          До: Къщи от бали слама!

          Всъщност и този тип строителство няма да стане масов, но това въобще не пречи хората, които са го избрали да се чувстват уютно и комфортно в него. Все пак да живееш в къща не от бетон и тухли си има своето специфично усещане и на някои това им допада повече. Според мене има начин да се обезпаразити сламата без да е вредно за хората, освен това има начин и да се запечати в конструкцията така, че до нея да няма никакъв достъп от мравки до гризачи и пак да си истане "еко" цялото начинание. От линковете и клипчетата, които видях, мога да кажа, че трябва според мен да е малко по-засилена дървената конструкция. Не бива да се разчита сламата да носи, каквото усещане се създава.
          Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

          Коментар


          • #20
            До: Къщи от бали слама!

            Основното свойство на всички строителни материали е, че са инертни.
            Сламата е точно обратното - пълна с енергия! Тя ще се стреми да се окислява, дали чрез гниене или чрез огън. Към тази енергия ще се стремят всякакви живи организми - от бактерии до плъхове. Това не е материал, който може да стои и да ти върши работа с години, от самото стоене в сеновалите даже се самозапалваше. Просто така - да наредиш балите, да ги обмажеш и да живееш... Е, няма да стане за повече от един наш сезон. В пустинята, където са постоянни условията може и повече. Ако се подложи на необходимата обработка, че стане безумно скъпа. То бива екологичност, ама това е вече смешно. Става за куриоз, които да се покаже по Дискавъри и до там. Това си ми е личното мнение на див селянин, които си е играл достатъчно в сеновалите на някогашните ТКЗС-та

            Коментар


            • #21
              До: Къщи от бали слама!

              В Германия, в селищата около Рощок повечето къщи са със сламени покриви. Попитах домакините, коя е причината за това ? Отговора - средата е агресивна, особено през зимата влага, студ и доста сняг .. и циглите независимо от изпълнението, имат срок на годност до 30 години. Сламените покриви издържат до 100 години, при наклон близо до 60 градуса, а и топлоизолацията е много по-добра. Това беше през 1984 г.

              Коментар


              • #22
                До: Къщи от бали слама!

                Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                Основното свойство на всички строителни материали е, че са инертни.
                Сламата е точно обратното - пълна с енергия! Тя ще се стреми да се окислява, дали чрез гниене или чрез огън. Към тази енергия ще се стремят всякакви живи организми - от бактерии до плъхове. Това не е материал, който може да стои и да ти върши работа с години, от самото стоене в сеновалите даже се самозапалваше. Просто така - да наредиш балите, да ги обмажеш и да живееш... Е, няма да стане за повече от един наш сезон. В пустинята, където са постоянни условията може и повече. Ако се подложи на необходимата обработка, че стане безумно скъпа. То бива екологичност, ама това е вече смешно. Става за куриоз, които да се покаже по Дискавъри и до там. Това си ми е личното мнение на див селянин, които си е играл достатъчно в сеновалите на някогашните ТКЗС-та
                Нищо не става масово , ако няма новатори , експериментатори и такива със освободено мислене .
                Ще има проби , грешки , експерименти и АКО се окаже удачно - ще го ползват повече хора .Нито бетона , нито новите технологии се приемат ИЗВЕДНЪЖ . Иска си време и примери - лоши или добри .
                За това - който е готов ще експериментира .
                А за примера за самозапалване на сламата - само ако е влажна , скупчена на голям куп . От гниенето вътре и от тежестта се получава топлина , Но чак самозапалване .......
                Погледнете старите сеновали - без обработка сламата си трае по 10-20 години и като хванеш балата - тя си е цяла и само малко черна отвън , но вътре си е светла и е като прясна .
                Има един сеновал над с. Хвойна , на горското - сламата си стои от 1989 г ( още от ТКЗС ). Още става за фураж ...... но няма животни . Няма и мишки , защото липсва зърното , фуража .
                Тези който ходят на Оффроуд над с. Лилково ( Пловдивско) - и там има два зарязани сеновала . Гредите и колоните са изгнили и са се срутили . Сламата си стои на бали . Дори дъждовете не са я разложили , а само е почерняла повърхностно .
                Тънкия момент на сламата е БАЛИРАНЕТО . Бала слама не гние и поема вода само повърхностно , ако е балирана суха . Държи се като дърво заради силното пресоване .
                Ако балата се скъса - сламата започва да гние .
                Пак много философия ......... ама за да поддържаме темата .
                Като няма животни да изхранваме със слама - ще си строим колибки с нея .

                Коментар


                • #23
                  До: Къщи от бали слама!

                  Разрушавахме една 300 год. къща в Стария Несебър, построена от гредоред и пълнеж кирпич. Тук там имаше градежи от тухли и камък.
                  Тухлите и камъка се рушаха без проблем, а кирпича беше станал като бетон. Сламата в кирпича беше издържала 300 години на голямата влага в Несебър.
                  Сегашната ми къща в Пловдив е на 200 год. и тя е гредоред и кирпич. Струва ми се, че сламата май не е хранителна среда за малките гадинки след като се спасява векове читава.
                  Мисля че смесена с глината се получава недостиг на кислород и това може би е причината за оцеляването и.
                  Тези къщи от бали слама също се измазват отвън и отвътре и се получава същия ефект-бедна на кислород среда и това спира гниенето и паразитите. Ако стане пожар, първо ще изгори дървения покрив, а стените според обстоятелствата.

                  А думата "киреч" е турското название за "вар".

                  Коментар


                  • #24
                    До: Къщи от бали слама!

                    Хмм, нещо взех да се замислям за комбинация от цимент и слама...
                    Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Къщи от бали слама!

                      Цимент и слама няма смисъл - има много по-ефективни съвременни материали за армиране или за придаване на относителна гъвкавост.

                      Кал и слама е друго нещо. Имам го на старата къща и аз, но е използвано за обмазване на стена от плет - друга интересна комбинация. Издигат се носещите дървени стълбове, между тях се оплита подобно оплетката на дамаджана с дървени пръчки, дебели около 2 -3см. и отгоре се замазва с кал, омешана с плява или мляна слама. Тази конструкция при земетресение само безгрижно си скърца, преживял съм го. Нито пукнатини, нито ронене на парчета. На нея проблем са и дървоядите пък. Но пак зависи... от нещо; развалял съм такива стени над 100-годишни без дървото да е мръднало.
                      Мисълта ми е, че онези материали са си заминали с онези майстори - имали са тайни, които са си ги отнесли с тях...

                      Коментар


                      • #26
                        До: Къщи от бали слама!

                        Увлекли сме се по бетоните, това е истината. Старите паянтови къщи са много добри, времето го е доказало. Аз с удоволствие бих живял в такава сламена къща, стига да е решен основния

                        ПРОБЛЕМ: Устойчивост на силен вятър.

                        Качествено уплътняване на пространството в местата на снадките може да се постигне.
                        От пожари не се притеснявам - първо започват да горят пердета, килими, и т.н. обзавеждане - това го има във всяка къща.
                        Земетресенията за една такава къща въобще не са проблем, тя е по-устойчива от всякакви други конструкции.
                        Правилно балираната и запазена от влага пшеничена слама издържа поне 83 години, знам го от собствен опит - събаряхме една къща от 1925 година преди 2 години. На някои места тогавашният майстор е уплътнявал "аралъците" между кирпичите със слама. Даже не миришеше на мухъл, специално проверявах.
                        Георги Донев, 0889 437 687
                        Nissan Patrol Y60

                        Коментар


                        • #27
                          До: Къщи от бали слама!

                          Пролетта съм намислил да заменя някой от апартаментите в Сл.бряг за къща по Родопите в селата край Пловдив.
                          Не ми се влиза в стаи целите в кнауф, теракоти, мрамор и разни други химии и лъскавини.
                          Друго си е къща с каменни зидове, кирпич, гредоред и двор със зеленина.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Къщи от бали слама!

                            Относно балирането - според мене т.нар. селскостопанско балиране не е най-подходящото за случая. Балите трябва да се разтварят и да се пребалират на преса за слама (която безгрижно може да е самоделка) на място, за да се постигне относителна равномерност на детайла по размер, а и да се повиши плътността на сламата в новата бала.
                            Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                            Коментар


                            • #29
                              До: Къщи от бали слама!

                              Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                              Относно балирането - според мене т.нар. селскостопанско балиране не е най-подходящото за случая. Балите трябва да се разтварят и да се пребалират на преса за слама (която безгрижно може да е самоделка) на място, за да се постигне относителна равномерност на детайла по размер, а и да се повиши плътността на сламата в новата бала.
                              Ако се приеме такова строителство за по-масово ще е нужно подобряване на балирането . И като размери , и като стягане на балите .
                              Дори може да се добавят някакви подобрители ( против гадинки или свързващи компоненти ) по време на самото балиране . Не е трудно .
                              Една сламопреса е около 5000 лв ( употребявана) . А служи дълго време . И се изплаща от първата по-голяма къща . После пак толкова си струва ....
                              Е ..... ние май преминахме в бъдещето .........спирам , че наоколо е само бетон .

                              Коментар


                              • #30
                                До: Къщи от бали слама!

                                Е аз по-горе бях писал, че обезпаразитяването е задължително. Но други подобрители едва ли са нужни. Ако се ползва най-общо казано "кал" то отиваме на съвсем друга технология и съвсем друг продукт.
                                Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X