Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    На мене като ми издаваха удостоверението за търпимост ми казаха че мога да си правя само освежителни ремонти, за които не се изискват документи. Не може да се преустройва нищо. Ако реша да строя нещо, ще трябва всички сгради описани в удостоверението за търпимост да се съборят (в моя случай всичко) и тогава да мина по каналния ред с проектиране, разрешителни за строеж и т.н. Казаха ми че законно в момента не мога да строя нищо. Може да се започне процедура по узаконяване със изготвяне на строителни книжа, но срока е до 25.11.2013г. След тази дата няма да сеприемат заявления за узаконяват или издават удостоверения за търпимост.

    Коментар


    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

      И на мен ми казаха същото, затова си пуснах за узаконяване. Защото комшийката от 1-вия ми каза, че ще строи и аз затова не си извадих у-ие за търпимост. И сега вече съм почти готов. Вчера подписах констативния акт и акта за глобата и трябва да изчакам да ми определят глобата и да ми издадат акта за узаконяване.

      Коментар


      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

        Не е точно така колеги.Можете да си строите около сградата стига да имате проект и минете по каналният ред.
        Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
        GSM +359 895 236 182

        А Rhf +

        Коментар


        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

          Първоначално публикуван от alex052 Преглед на мнение
          Не е точно така колеги.Можете да си строите около сградата стига да имате проект и минете по каналният ред.
          Техничката ми каза че в парцел с незаконен строеж, не се разрешава да се строи, независимо дали е в страни или надстройка на съществуваща сграда. Сега кудето живея сме трима съсобственици на парцела със идеални части и със сгради. Единия комшия иска да строи втори етаж на съществуващапостройка, негова собственост. Искат на всичките сгради строителни книжа. Понеже нашите сгради са много стари и нямаме, другия съсобственик е със същия статус. Не можем да извадим пари за строителните книжа и му казахме че като иска да строи да си поема всичко което е необходимо, а ние нямаме нищо против да си строи.
          Той сега недоволен, щото за един етаж от 40кв, само за документ, ще трябва да извади пари като за апартамент да си купи.

          Коментар


          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

            Първоначално публикуван от alex052 Преглед на мнение
            .......
            (2) Незаконни строежи, започнати в периода 8 април 1987 г. – 30 юни 1998 г., но неузаконени до влизането в сила на този закон, не се премахват, ако са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали по време на извършването им или съгласно този закон, и ако са декларирани от собствениците им пред одобряващите органи до 31 декември 1998 г.......
            Аз очевидно съм от тази група. Собственикът на имота е построил къщата от 1991 до 1994. Измазал е всичко, поставил е дюшемета завършил е почти до края и внезапно е починал. Жената и двете му дъщери са заключили и от тогава никой не е живял там.
            Има одобрен архитектурен проект, по който е построена къщата, обаче не е узаконявана. Строежа е добре изпълнен и къщата е перфектно запазена. Сега ми я продадоха с търпимост.
            Чудя се какво да правя в оставащия един месец ? Да оставям така , или да подавам документи за узаконяване ?
            Интересно, ако ще ме глобяват, на какво ли основание ще е ?
            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

            Коментар


            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

              Към този отговор:Не можах да пренасоча питането.

              Издадено удостоверение за въвеждане в експлоатация се оказа че не значи че строежа е законен. Поне така разбрах досега от моите двумесечни борби с ЗУТ.
              Примерно човека си бил с връзки издадено му горецитираното удостворение а построил къщата на 4 м в дъното вместо по виза на 5 м.
              Идва нов комшия и решава да премери остоянието от неговия парцел. Ти да видиш 4 м. Пуска си жалбата.Кажете после какво става. Хипотеза.
              only 4 x 4,sim AWD

              Коментар


              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                Аз донякъде подкрепям Джартов дето се ядосва. Бюрокрацията е голяма и е направена умишлено. Не обиждам магистри и др. Подкрепям това специалистите да се уважават.
                Но в България не е така. Май се уважават тези които имат връзки и пътеки в определена ситуация.
                Но в друго съм пък абсолютно сигурен че ако си запознат добре с материята може да се справиш просто отнема време/ а и то май пари пустоту му струва/.
                only 4 x 4,sim AWD

                Коментар


                • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                  Първоначално публикуван от uazik Преглед на мнение
                  ...
                  Примерно човека си бил с връзки издадено му горецитираното удостворение а построил къщата на 4 м в дъното вместо по виза на 5 м.
                  Идва нов комшия и решава да премери остоянието от неговия парцел. Ти да видиш 4 м. Пуска си жалбата.Кажете после какво става. Хипотеза.
                  И аз съм с построена къща на 4 метра от оградата на комшиите.
                  Те пък не са идвали в имота си от 5 години, и не се интересуват.
                  Засега не го продават - питах ги. Казаха да си строя каквото ми хрумне, те щели да подпишат.
                  Дотук добре, ама ако го продадат - к'о правим ? Новия съсед може ли да ме съди - с тия 4 метра и удостверение за търпимост ?
                  Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                  Коментар


                  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                    Първоначално публикуван от uazik Преглед на мнение
                    ... Бюрокрацията е голяма и е направена умишлено. .....
                    Подкрепям !
                    Хаоса е пълен, дали умишлено, дали случайно поради некадърност.
                    Добре че тук имаме място от където можем да получим ценна информация.
                    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                    Коментар


                    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                      Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                      Аз очевидно съм от тази група. Собственикът на имота е построил къщата от 1991 до 1994. Измазал е всичко, поставил е дюшемета завършил е почти до края и внезапно е починал. Жената и двете му дъщери са заключили и от тогава никой не е живял там.
                      Има одобрен архитектурен проект, по който е построена къщата, обаче не е узаконявана. Строежа е добре изпълнен и къщата е перфектно запазена. Сега ми я продадоха с търпимост.
                      Чудя се какво да правя в оставащия един месец ? Да оставям така , или да подавам документи за узаконяване ?
                      Интересно, ако ще ме глобяват, на какво ли основание ще е ?

                      ами май не сте в тази група................записано е незаконни строежи не незавършени.Ако имате одобрен проект от общината..............

                      A имате ли строителни книжа?По спомен принципно за акт 14 имате 5 години след откриване на стр. площадка а този документ е с подписи от строител,надзор и инвеститор.............., а това е документ условно казано за изпълнен груб строеж и покрив, като чета поста излиза ,че срока е спазен просто след това човека се е споминал и никой не е довършил поне документално нещата.След това са малко разтеглени сроковете.И като ви е одобрен проекта имате ли някакви протоколи от общината?При вас няма незаконен строеж просто са омазани документите и са сделани за продажба.И личното ми мнение е че би трябвало да разровите,съберете наличните документи и да се консултирате с надзорник /но не буквоед............../
                      Последно редактирано от alex052; 26-10-13, 18:28.
                      Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                      GSM +359 895 236 182

                      А Rhf +

                      Коментар


                      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                        Първоначално публикуван от uazik Преглед на мнение
                        Към този отговор:Не можах да пренасоча питането.

                        Издадено удостоверение за въвеждане в експлоатация се оказа че не значи че строежа е законен. Поне така разбрах досега от моите двумесечни борби с ЗУТ.
                        Примерно човека си бил с връзки издадено му горецитираното удостворение а построил къщата на 4 м в дъното вместо по виза на 5 м.
                        Идва нов комшия и решава да премери остоянието от неговия парцел. Ти да видиш 4 м. Пуска си жалбата.Кажете после какво става. Хипотеза.

                        Означава колега.............удостоверението за въвеждане в експлоатация е това, при подаване на молба се дават следните документи:

                        ИЗДАВАНЕ НАУДОСТОВЕРЕНИЯ ЗА ВЪВЕЖДАНЕ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА СТРОЕЖИ ОТ IV И V КАТЕГОРИЯ (чл.177, ал.3 от ЗУТ) - бързи услуги
                        НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ
                        1.Заявление по образец(за регистриране на изпълнен строеж и издаване на удостоверение за въвежданетому в експлоатация – чл. 177 от ЗУТ);
                        2. Документ за собственост или документ за учредено право на строеж в чужд имотили документ за право да се строи в чужд имот по силата на специалензакон;
                        3. Окончателен доклад на лицето, упражняващо строителен надзор, придружен отлиценз за упражняване на дейността (задължителен за строежи IVкатегория);
                        4. Разрешение за строеж (акт за узаконяване);
                        5. Протокол за определяне на строителна линия и ниво, с резултатите отпроверките на достигнатите контролирани нива (чл. 159 от ЗУТ);
                        6. Заверена заповедна книга;
                        7. Акт образец14 за приемане на конструкцията (Наредба N 3/2006 г.);
                        8. Констативен акт по чл.176, ал.1 ЗУТ за установяване годността за приемане настроежа, с приложени към него протоколи за успешно проведени единичниизпитвания на машини и съоръжения;
                        9. Документи, удостоверяващи съответствието на вложените строителни продуктисъс съществените изисквания към строежите;
                        10. Документ от Агенцията по кадастъра за изпълнение на изискванията по чл.175, ал. 5 ЗУТ за предадена екзекутивна документация, ако такава енеобходима;
                        11. Договор с експлоатационните дружества за присъединяване към мрежите натехническата инфраструктура;
                        12. Нотариално заверено пълномощно (когато заявлението се подава от пълномощник);
                        13. Технически паспорт на строежа;
                        14. Други документи, изискващи се по закон, съобразно спецификата на строежа;

                        Това което задавате като хипотеза е друго....................или по точно лека игра с геодезистите ,неточно отложени парцели и т.н. но метър е прекалено много.....................
                        Та хипотетично- викаме вещо лице и геодезист, констатираме нарушение, подаваме жалба , искаме становище и т.н.
                        Но никой не би желал война с комшията, така ,че вероятно изтъргуваме тази нередност за някоя свинщина която искаме да сътворим и продължаваме да живеем в България................тук не е бяла държава и ако и да има правно основание за отнемане на Разрешение за ползване тук не се практикува.
                        Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                        GSM +359 895 236 182

                        А Rhf +

                        Коментар


                        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                          Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                          И аз съм с построена къща на 4 метра от оградата на комшиите.
                          Те пък не са идвали в имота си от 5 години, и не се интересуват.
                          Засега не го продават - питах ги. Казаха да си строя каквото ми хрумне, те щели да подпишат.
                          Дотук добре, ама ако го продадат - к'о правим ? Новия съсед може ли да ме съди - с тия 4 метра и удостверение за търпимост ?
                          Не заварено положение...............ако не се стискате и платите хонорар и подпишете при нотариус необходимите документи.
                          Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                          GSM +359 895 236 182

                          А Rhf +

                          Коментар


                          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                            Да така е никой не иска война.
                            Но знае ли човек какъв комшия може да му дойде.
                            Има хора които само за това живеят.
                            Доколкото изтълкувах закона няма давност за грешно сторителство.
                            only 4 x 4,sim AWD

                            Коментар


                            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                              Края на 80-те, дядо ми е започнал вила на село. Всички докумети са се водили на името на баща ми. Идва техник да дава строителна линия и я дава погрешно. Но тогава си мисли че границата е друга. Има разписано всичко и се започва строежа.
                              Комшията обаче подава жалба и при отливането на първата плоча идват да спират строежа. Дядо ми докато се разправял с общинарите му прилошава, пада и умира на място. От тогава с комшията баща ми води стотици дела, до преди 3-4 години, когато комшията продаде. Все жалби че строежа ни няма отстояние. Обаче виновен е техника с дадената линия. Всичките дела са спечелени от баща ми, но строежа е замразен. Баща ми не иска да го продължава. Аз имах намерение да направя покрив и да си изкарам двете стаи с гаража, които са построени, но така и не съм се захващал. Проекта от делата е със становище че е законен до построеното, като може да се направи покрив, проектиран така че да не пречи на комшията.
                              Идваха да дават точки за граница през година и всеки път имаше отклонение на места с повече от метър. Така че дали са 4 или 5м според мене няма никакво значение. По-важното е че има 3м отстояние, което е минималното по закон. По-навътре не може да ти каже нищо.

                              Коментар


                              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                                Здравейте,
                                Да попитам и аз нещо. От едната страна гранича със запуснато от години място в регулация, селски имот без постройка. Хубаво е, че няма никой, но се е превърнало в развъдник/резерват за какви ли не гадини и плевели. Питах в общината,след много промени в собственоста сега не било отбелязано на кого се води. Комшии споменават нещо за залагане в банка, но това са приказки "една жена каза". Според Вас как мога да издиря собственика?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X