Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
    Благодаря за съветите. Днеска говорих с бившия главен архитект на града и ми каза че ОПС през него време се е издавало за целия парцел без значение дали ще се стри. Така баба ми и дядо ми са го закупили. Той ми каза че нямало срок на ОПС и е вечно, което ми давало да правя в имота каквото си реша без да се съгласувам с общината като собственик. Сега трябва да ходя по архиви и да търся заповедта за издаване на ОПС, а ако я няма да ми издадат документ с който да докажа че го притежавам.
    Това кога е било? Че аз като строих вила 1980г. си беше 5г. да започнеш и мисля 7 да завършиш строежа.

    Коментар


    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

      Днеска говорих с човека който е продал имота от името на общинска собственост (тогавашна държавна собственост) и ми каза че ОПС се е продавал за целия парцел при покупка на постройка застроена върху общинска земя. При наследяване на имота се наследява и ОПС, но при продажба на трети лица е необходимо да се закупи отново ОПС или да се закупи зенята (това е било до 96г). След 96г при продажба на подобен имот на трети лица се губи ОПС без да се налага закупуването. При започване на строеж се иска предварително ОПС само за необходимата квадратура. Другото което е за имоти закупени след 96г и се иска да се строи друга постройка в парцела общината провежда търг за фирма изпълнител, собственика само финансира, частно изграждане на постройка не може да се направи.

      Коментар


      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

        Да хвърля допълнително яснота по случая ми. Днеска ходих от общината да питам за удостоверение за актуално състояние и една възрастна жена, служителка на общинска собственост, ми каза да подам документ за удостоверение за имота за актуално състояние и като го взема и в документа пише общинска собственост с ОПС да подам жалба, понеже сме купили ОПС за цялото място, което по тогаващния закон било собственост и на земята за която е закупено ОПС. Каза че след жалбата ще ми издадат документ за собственост. Ако случайно не ми издадат да търся адвокат за да си придобия замята, понеже сме си я закупили и от всички копия на документи които ми извади преди месец, когато си мислех че съм никаде, се виждало и нямали основание да предявява някакъв интерес общината.

        Коментар


        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

          Здравейте и от мен !
          Гледам че доста качественни неща се пишат тук и ще си излея и аз мъката тука.
          Днес си купих една къщурка която е много стара и подлежи не на ремонт а на събаряне .
          Къщата си я има има си документи,скица, нот-акт,партида ток,вода.всичко.
          Много ми се иска да я върна към живот без да се занимавам с планове проекти и тем подобни разправии !
          Дали ще мога обаче не знам.Моля дайте ми полезен съвет ???
          Ето за това става въпрос.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00102.jpg
Прегледи:3
Размер:166.0 КБ
ID:5444517

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00103.jpg
Прегледи:3
Размер:143.2 КБ
ID:5444518

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00104.jpg
Прегледи:3
Размер:162.1 КБ
ID:5444519

          Коментар


          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

            А какво точно пише в нот.акт?Принципно не е невъзможно това което питате.Нуждаете се от читави съседи и малко късмет.И все пак поне в част "конструкции" се съветвайте с проектант конструктор.Иначе по документи всичко е наред като чета по горе.Предполагам нямате предписание от община/кметство за събаряне на опасна сграда?Реално имате законна "сграда" ако тихомълком я реновирате из основи и никой не подаде жалба или някой любопитен служител на общината не си завре носа където не му е мястото ще мине незабелязано.
            Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
            GSM +359 895 236 182

            А Rhf +

            Коментар


            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

              Първоначално публикуван от alex052 Преглед на мнение
              А какво точно пише в нот.акт?Принципно не е невъзможно това което питате.Нуждаете се от читави съседи и малко късмет.И все пак поне в част "конструкции" се съветвайте с проектант конструктор.Иначе по документи всичко е наред като чета по горе.Предполагам нямате предписание от община/кметство за събаряне на опасна сграда?Реално имате законна "сграда" ако тихомълком я реновирате из основи и никой не подаде жалба или някой любопитен служител на общината не си завре носа където не му е мястото ще мине незабелязано.
              Toва и баба го знае! Аз питам дали има начин да изкарам някое полу-безплатно разрешение за някакъв ремонт,и да съборя къщурката и да я направя наново във същия вид,квадратура без да изменям външния вид и габарити.Без ТИХОМЪЛКОМ !!!

              П.П.Няма предписание няма проблеми.Обаче много лесно мога да си ги създам !!!

              Коментар


              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
                Toва и баба го знае! Аз питам дали има начин да изкарам някое полу-безплатно разрешение за някакъв ремонт,и да съборя къщурката и да я направя наново във същия вид,квадратура без да изменям външния вид и габарити.Без ТИХОМЪЛКОМ !!!

                П.П.Няма предписание няма проблеми.Обаче много лесно мога да си ги създам !!!

                Ремонт и преустройство ,без промяна в конструкцията.Трябва да погледна ЗУТ че имаше някакви промени скоро.Принципно по документи при ремонт без промяна на конструктивни елементи не се изисква разрешение.Ще погледна следващата седмица и ще пиша.
                Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                GSM +359 895 236 182

                А Rhf +

                Коментар


                • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                  Aз вече зациклих проблемите започнаха от самото начало.
                  Къщата е с две дворни места и две стари скици.Едната я няма в Кадастъра и сега всичко тръгва от точка''0".
                  Ново заснемане естественно пари време и т.н.Всичките им услуги на тея шибани институции са със различни срокове и различни цени.
                  Понеже преди време някой шибан държавен служител не си е свършил работата сега аз ще си ходя по мъките.
                  В Кадастъра ме посрешнаха 3 дебели крави който първо ми казаха да изчакам отвън,след което ме поканиха да ми кажат че просто след като самите ние сме достатъчно небрежни и не сме се погрижили за имотите си те ли !!!
                  Последното заснемане е било през 2007 год и не е имало мрежа или видима ограда и няма как да е имали място там.
                  Простотия велика !!!

                  Коментар


                  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                    А при покупката скици не вадихте ли?Какво е записано в акта за собственност?Как са описани имотите?
                    Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                    GSM +359 895 236 182

                    А Rhf +

                    Коментар


                    • Трябва да преосмислите цялостния си подход. Без пари искате да минете по документалната част и без проект, а същевременно искате да строите. Прочетете темата на един колега „къщата”. Вярност, че и той не е спазил съвсем ЗУТ-а , но му прави чест начина по който е подхванал нещата. Т'вас адвокати и архитекти са душмански история, така де почти като в „Андрешко”.

                      И къде се развива тази драма?
                      Александър

                      Коментар


                      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                        Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                        Трябва да преосмислите цялостния си подход. Без пари искате да минете по документалната част и без проект, а същевременно искате да строите. Прочетете темата на един колега „къщата”. Вярност, че и той не е спазил съвсем ЗУТ-а , но му прави чест начина по който е подхванал нещата. Т'вас адвокати и архитекти са душмански история, така де почти като в „Андрешко”.

                        И къде се развива тази драма?
                        Кое да преосмисля не разбирам??.
                        Аз искам да получа от Кадастър Габрово,всъшност не аз, а собственичката, скици които тя притежава и са издадени по съвсем законен и редовен начин преди 12 години.Скиците са два броя.На едната скица е предно дворно място с къща.На другата скица е задно дворно място.Двата имота са упоменати във договора за делба.предхождан от нотариален акт.
                        Казуса е че задното дворно място не е нанесено в кадастралния план. Защо?????
                        Следователно за да бъде нанесено трябва да се извърви процедурата която,включва,наново заснемане 500 лв наново вписване 34 лева и съответно нова скица 12 лева.
                        За тази жена парите който съм изброил са проблем. Без скици няма сделка.За мен пък проблема и всичко което ме вбесява са гадните им срокове.
                        Не знам дали знаете че ако искаме да ускорим срока цената е X 3.
                        Разбирам всичко обаче заради тези "бюрокращини'' съм сигурен че половината имоти из селата са без установен статут.Тоя снимал оня писал и всичко е лайна !!!

                        П.П.Аз ще мина по схемата щото съм се хванал вече ама.......!
                        Само някой да ми каже че системата е добра и ще го намразя.

                        Коментар


                        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                          Дааа всеки го боли като трябва да плаща!!!
                          Моите съболезнования,но ще те посъветвам колкото по бързо превъзмогнеш гнева си толкова повече ще се чувстваш щастлив. Като те чета все едно чета описание на моите патила докато преодолея системата и успея да построя къщурката си. Човече ДВЕ гоодини време ми изгоря докато успея да вкарам в законовият ред една 50кв.м достройка на съществуваща сграда!!!
                          Поздрави и горе главата!!!
                          Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

                          А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

                          Коментар


                          • И аз това се опитвам да му кажа. Понеже заедно с клиенти съм извървял този път и знам колко е трудно, искам да кажа, че за всички е еднакво трудно. Моят съвет е да оставиш емоциите на страна и да се замислиш дали не е по-добре някой друг да се блъска вместо теб - някой, на който това му е работата и някой, който им знае мръсните номера, пък после тегли чертата дали ти е излязло по скъпо. Само един съвет - подбирай внимателно, защото има и такива, които само чакат да смъкнат на някой кожата. И да не вземеш да се огънеш и да попиташ някой общинар да те насочи към хора...
                            Приеми съвета ми приятелски,аз като млад проектант в началото много им се вързвах на разните лелки, сега малко по-малко, а после сигурно съвсем. И по-полека с цинизмите, май не се толерират във форума.
                            Александър

                            Коментар


                            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                              Да, да хора разбирам ви. Трудно и скъпо нещо е да се спазват законите в България !!!

                              Коментар


                              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                                Преди всичко, държа да отбележа, че на самият теб не ти е съвсем ясен статуса на имота ти. "Предно дворно място"... "задно"... такива понятия не съществуват в света на кадастъра и регулациите.
                                И да, положението по селата наистина е зле. И още веднъж да, това до голяма степен се дължи на незаинтересованост на собствениците.
                                Държавните служители по закон са киселяци, мързеливи и не особено компетентни. Цакат се само с професионализъм и цитати от нормативни актове. Тоест, трябва ти професионалист.
                                Георги Тонев

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X